آموزش طراحی, چاپ, طراحی

باورهای اشتباه طراحی لوگو از دید طراحان

تصور می‌کنید، اگر آرم و لوگوی شما می‌توانست صحبت کند چه چیزی را به مخاطب‌ها اظهار کند و چه مفهومی را به انان انتقال دهد؟ در طراحی لوگو و آرم نظرات و سلیقه‌های بسیاری وجود دارد. امکان دارد شما مطالب بسیاری در باب طراحی لوگو‌های مطلوب یا نا مطلوب مطالعه کرده باشید که ممکن است با هم متفاوت باشند. تصور کنید لوگو باید نشان دهنده قدمت برند، تصویر و یا متن در کنار هم باشد. اما باور‌های اشتباه طراحی لوگو است، که طراحان لوگو در آن متفق القول‌اند. در این مقاله به بررسی  باور‌های غلط طراحی لوگو میپردازیم.

باورهای اشتباه طراحی لوگو، لوگو نشان دهنده قدمت شرکت است

الزامی است لوگو نمایان‌گر کار و تجارت شما باشد. تا به حال‌ اندیشیده‌اید پرچم یک سرزمین تا چه اندازه نمایان‌گر اداب و رسوم و یا گذشته آن سرزمین است؟
طراحی لوگو هم عیناً همین نقش را برای کار شما ایفا می‌کند پس لازم نیست که تاریخ را بازگو کند و یا نشانه‌ای تجارت شما باشد.
طراحی لوگو بسیاری سازمان‌های بزرگ را اگر دیده باشید می‌فهمید که داستان یا تاریخ شرکت را نمایان نمی‌سازد.
لوگوی شما باید قادر باشد سبب تفاوت سازمان شما را از سایر سازمان‌ها باشد، عین کاری که یک پرچم برای اقلیمش می‌کند. طراحی لوگو سازمان‌های عظیمی مانند اپل، نایکی و کوکاکولا هیچ شرحی در خصوص فعالیت آن‌ها به مخاطب نمی‌دهند اما با یک دید، مالک خود را خاطر نشان می‌سازد.

باور های غلط طراحی لوگو از دید طراح گرافیک

باور های غلط طراحی لوگو از دید طراح گرافیک

ضروری است لوگو تصویر داشته باشد

باورهای غلط طراحی لوگو ضروری دانستن تصویر در لوگو است. حتماً لازم نیست لوگو دارای تصویر باشد. لوگوی خیلی از سازمان‌ها تنها متن است و بسیار هم اثرگذار و دیدنی است. اما نمی‌شود بیان کرد بهره‌گیری از تصویر در طراحی لوگو غلط است. گاهی مواقع یک شکل زیباتر در یاد بیننده می‌ماند تا آرم شرکت. حتی گاهی مواقع شکل به کار برده شده تصویری است که امکان دارد به کار و امور سازمان مورد نظر هم ربط نداشته باشد اما از لحاظ گرافیکی جالب و خوب باشد و در یاد مخاطب بماند.

توصیه می‌گردد در طراحی لوگو‌تان وقتی از شکل بهره‌مند شوید که لازم است ارسال یک مفهوم کم و به خاطر ماندنی را انجام دهید. اما برگزیدن متن و نوشته هم گزینش بسیار مطلوبی است.

اگر طرح گرافیکی مطلوبی دارید لازم نیست اسم به کار ببرید

عروف شدن یک لوگو و ماندن آن در ذهن همگان لازم دارد تا پی در پی تکرار شود. بعضی مواقع مشاهده می‌کنید که سازمان‌های قدر طرح لوگوی خود را تنهایی به کار می‌برند تا مشهور گردد و در ذهن‌ها ماندگار شود. اگر طرح لوگوی شما یک طرح گرافیکی معمولی بوده و کار شما را صحیح نشان دهد بازهم نام سازمانتان را بر قسمتی از کنار آن بنویسید تا در فکر و یاد مخاطب ماندگار گردد.
لوگوی پپسی را به یاد دارید؟ هیچ مورد منحصر به فرد و یا مفهوم مخصوصی در این لوگو نبود. فقط این که پی در پی مورد مشاهده قرار گرفت. تلاش کنید تا جایی که امکان دارد اسم سازمان را همراه اسم لوگو خود به کار برید تا با  هم معروف شوند.

طراحی لوگو ضروری است علامتی از تجارت مربوط باشد

مصداقی از لوگو به این سبک اصولاً در صنعت ساختمان مشاهده می‌گردد. مثلاً لوگو‌هایی تپه مانند و درخت امکان دارد شما بسیار دیده باشید و یا در صنعت لباس امکان دارد لوگو به شکل فونت‌های فانتزی و سفید طراحی شود.
مقصود اصلی طراحی لوگوی‌تان ضروری است افریدن فرق میان شما و رقبایتان باشد. اگر شما هم قصد دارید راه همیشگی را طی کنید لازم نیست حساسیت بخرج دهید.

طرح لوگوی شما  نباید منقضی شود

قصد شما از طراحی لوگو برندسازی و بازاریابی است اگر بخواهید خیلی سریع آن را عوض کنید و مجدد طراحی کنید کاربرد تبلیغاتی‌اش از بین می‌رود اما این معنی را نمی‌دهد که نمی‌توان لوگوی خود را هیچ زمانی عوض کرد. حتی سازمان‌های بزرگ مثل گوگل بعد از گذشت زمان لوگوی خود را عوض می‌کنند اما ظاهر اصلی آن را نگه می‌دارند و فقط با تحولی کم آن را تغییر می‌دهند. این کار باعث می‌گردد سازمان شما سازمانی فعال و با تحولات جهانی دیده شود.

کپی کردن لوگو از برندهای موفق و معروف

یکی از نکاتی که باید در هنگام طراحی لوگو آن توجه کنید. منحصر به فرد بودن لوگو است. اگر شما از طرحی استفاده کنید که قبلاً یک برند معروف موفق از آن استفاده کرده باعث نمی شود که شما هم به موفقیت همان برند برسید باید یک مسیر جدید برای خود باز کنید.

نتیجه

با توجه به باور‌های اشتباه طراحی لوگو، که در مطالب بالا گفتیم. به این نتیجه می‌رسیم که طراحی لوگوی خود را به شکلی‌ انجام دهید که کاری خوب برای مدت طولانی باشد. اما بتوان ان را به روز‌رسانی کرد البته با حفظ اصلات آن همچنین دانستیم که برای پیشرفت و موفقیت کسب و کار نیاز به کپی کردن لوگو از برند‌های موفق نیست. لوگو منحصر فرد را طراحی کنیم در طراحی لوگو می‌توان فقط تصویر و یا متن را به تنهایی به عنوان لوگو پذیرفت.

طراحی لوگو در شرکت افرا گرافیک با نازل‌ترین قیمت وعالی‌ترین کیفیت رضایت مشتریان را تا به امروز به همراه داشته است. شرکت افراگرافیک با سال‌ها تجربه در این زمینه همراه تیم تخصصی خود شمارا تا قله موفقیت همراهی می‌کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =