آموزش طراحی, چاپ, طراحی

خصوصیات کاتالوگ جذاب؛ چگونه کاتالوگ جذاب طراحی کنیم؟

در صورتی که سابقه مدیریت تبلیغات یک تجارت کالا محور را داشته باشید؛حتما در مورد کاربرد و امتیازات داشتن کاتالوگ حرفه‌ای اگاهی دارید. طراحی و ساخت انواع کالاهای چاپی یکی از بهترین شیوه های تبلیغات کالاهای مختلف است؛ که هنوز هم به عنوان یک شیوه کار امد در تجارت های گوناگون به کار برده می شوند.
عرضه یک کاتالوگ زیبا از کالاها، این امکان را برایتان فراهم می کند که در جلب نظر مشتریان اثر گذار واقع شوید. کاتالوگ های زیبا وسیله ای توانمند در حیطه تبلیغات و فروش کالا هستند؛ که اگر درست و به وقت به کار برده شوند ، می‌توانند برایند مثبتی را عرضه کنند. در این بین نخستین مسئله، جذاب بودن کاتالوگ ساخته شده است. در این مطلب خصوصیات کاتالوگ جذاب را برایتان اورده ایم خصوصیاتی که با استفاده از آنها در طراحی و چاپ کاتالوگ می‌توان کاتالوگ‌های مطلوب تری را اماده کرد.

خصوصیات کاتالوگ جذاب

در زیر فاکتورهایی که باعث می شوند تا در نهایت یک کاتالوگ جذاب طراحی شود را آورده ایم.

1- گزینش عکس

کاتالوگ های جذاب بر اساس عکس های جذاب و با کیفیت تولید می‌شوند. در اصل با اهمیت ترین عنصر گرافیکی استفاده شده در کاتالوگ، عکس ها هستند. الزامی است عکس های کاتالوگ جذاب و چشم گیر باشد؛ تا مخاطب از مشاهده آنها خرسند شود. همین‌طور الزامی است این عکس ها با کیفیت خوب و با جزئیات زیاد اماده شود. اما با اهمیت تر از همه این موارد، اعتبار عکس ها است.عکس های کاتالوگ شناساننده کالا یا محصولاتی معلوم هستند. پس الزامی است تا جایی که امکان دارد از عکس های واقعی جهت معرفی کالا بهره مند شوید . عکس هایی که وصف کننده کیفیت اصلی آن محصول بوده؛ و کالا را از زاویه های مختلف نشان داده باشد.همرا ه با عکس های اصلی کالا، بهره گیری از عکس های کامل کننده ، از دسته عناصر گرافیکی مرتبط، این امکان را فراهم می کند که به جذابیت و چشم نوازی هرچه بیشتر آن افزوده شود.

خصوصیات کاتالوگ جذاب

خصوصیات کاتالوگ جذاب

2- نوشتن متون

با اینکه محتوای متنی در طراحی کاتالوگ‌ به مقدار خیلی کمتری از بقیه کالاهای مانند بروشور، به کار برده می شود ؛ اما همین مقدار کم محتوای اورده شده، اهمیت بسیار زیادی دارد. در اصل محتوای متنی کاتالوگ با اینکه حجم کمی دارد ؛ اما داده های اصلی و با اهمیتی را در حیطه معرفی کالا عرضه می‌کند. پس الزامی است نویسنده محتوای متنی کاتالوگ قادر باشد در فضایی کم و با کمترین اندازه کاراکتر، این داده های با اهمیت را در اختیار مخاطب بگذارد . البته کاتالوگ‌ها همراه معرفی کالا، به محتوای متنی برای بقیه قسمت های خود هم احیتاج دارند؛که این قسمت ها هم دارای همین اندازه حساسیت است.
این خصوصیات سبب می‌شود تا نوشتن محتوای کاتالوگ‌ها به ظرافت ویژه ای نیاز داشته باشد. ظرافتی که فقط یک نویسنده متخصصص و کار امد می تواند ان را اعمال کند. در انتها در نوشتن متون، دقت به خصوصیات فنی مشترک کالا ها و بهره گیری از عناصر دیداری مانند آیکون‌های مرتبط، می‌تواند در بهتر شدن محتوای مدنظر خیلی اثر گذار باشد. برای نمونه جهت نشان دادن تنوع رنگی یک کالا تنها لازم است در برابر کلمه رنگ، تنوع رنگی کالا در یک پالت رنگ طراحی شده بیاورید.

3- طراحی گرافیکی مناسب

عکس ها و متن اماده شده، ماده خام بسیار مهمی در دست طراح است. اما این مواد مهم در صورتی که به طور صحیح به کار برده نشود ؛ امکان ندارد نتیجه‌ای رضایت‌بخش به دنبال داشته باشد. پس به کار بردن هنر یک طراح باتجربه، سومین مرحله از روند طراحی کاتالوگ‌های جذاب است.
در چاپ و همینطور طراحی کاتالوگ حرفه ای، دقت به این مورد بسیار مهم است که الزامی است بیشتر فضای کاتالوگ را عکس پر کند؛ تا کاتالوگ قادر باشد خصوصیات کالا را در زمانی کم به مخاطب اطلاع دهد. همین طور دقت به خصوصیات مخاطبان خیلی مهم است. در اصل در صورتی که طراح کاتالوگ به طور کامل با خصوصیات و پرسونای مخاطب آشنا شده باشد؛ می‌تواند کاتالوگ های جذاب را برای آنها طراحی کند.

۴- تولید و چاپ با کیفیت

اصولا آخرین مرحله در هر روندی از اهمیت بسیار زیادی دارد . مرحله ساخت فیزیکی و چاپ کاتالوگ هم از این لحاظ خیلی با اهمیت است. در این حیطه هرچه جنس کاغذ انتخاب شده و نوع چاپ، کیفیت بیشتری داشته باشد؛ کالای نهایی جذاب‌تر می‌شود.کاغذهای گلاسه با گرماژ مناسب مطلوب ترین پیشنهاد جهت ساخت کاتالوگ هستند. همین طور بهره گیری از دستگاه‌های چاپ پنج رنگ، سبب می‌شود رنگ‌های زنده‌تر و خاص‌تری به وجود آید.شرکت افراگرافیک با بهره گیری از تیم حرفه ای و بهترین وبه روز ترین دستگاه های چاپ بهترین خدمات چاپی را به شما ارائه می دهد . جهت استعلام قمیت و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

شما چه ایده ای در این باره دارید؟ چطور می توان خصوصیات کاتالوگ جذاب را به بهترین شکل در یک نمونه محصول پیاده سازی کرد؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =