آموزش طراحی, چاپ

دانستنی هایی در مورد کاغذ

کاغذ

اگر به هر ترتیب با صنعت چاپ در ارتباط باشید، لازم است که در مورد کاغذ و هر آن چه به آن وابسته است، بیشتر بدانید. در ادامه با افراگرافیک همراه باشید.

همه چیز درباره کاغذ

در خصوص کاغذ باید به این موارد توجه داشته باشید:

ـ جنس کاغذ از الیاف گیاهی و کیفیت آن به متریال اولیه و نحوه روی هم اوردن آن بسته است.
ـ از لحاظ مرغوبیت، با کیفیت ترین کاغذها ، از الیاف کتان و پنبه تولید می شوند ،کاغذی که از چوب کاج تولید می گردد در مرتبه دوم و کاغذ نی شکر بعد از آن جای دارد.
ـ کاغذ مانند پارچه دارای پشت و رو است. روی کاغذ ان سمتی است که از همان مکان تولید کاغذ سازی به سمت نمد است و صیقلی تر است. پشت کاغذ سمتی است که در کارخانه زیر کار قرار می گیرد و بر آبکش جای دارد.
چاپ به سمت روی کاغذ ، با کیفیت تر می شود. چاپ رنگی هم به سمت روی کاغذ مناسب تر است.
ـ جهت صیقلی کردن سمت پشت کاغذ آن را از زیر نوردهای پرس براق رد کنید. این عمل ” ساتیناژ ” نامیده می شود.
جهت مشخص کردن پشت و روی کاغذ باید ان را برید ، بعد از بریدن ، لبه الیاف به جهت پشت کاغذ تا می گردد و اگر لبه کاغذ را با دست لمس کردیم می فهمیم یک جهت ان لبه دار است.

دانستنی هایی در مورد کاغذ

دانستنی هایی در مورد کاغذ

ـ کاغذهای با کیفیت بالاتر در بردارنده مواد سلولوزی زیاد تری اند و رنگ سفید ان ها بیشتر است.کاغذ های بی کیفیت در بردارنده متریال چرب بیشتری هستند و به رنگ زردتر هستند.
کاغذ های بی کیفیت به مرور زمان و به خصوص با در معرض حرارت قرار گرفتن ، استحکام خود را از دست می دهند و امکان دارد غذای موریانه ها شود.
ـ کاغذ با جنس گلاسه با کیفیت ترین نوع کاغذ اند و هر چه دارای وزن بیشتری باشند کیفیت چاپ بر آن ها بالاتر می رود.
اصولا چاپ های رنگی و یا خیلی خوب را بر کاغذ گلاسه چاپ می نمایند. هر چه میزان و تعداد رنگ ها زیادتر باشد ، کاغذ گلاسه با وزن بیشتری احتیاج است.

ـ روی کاغذ خواب یا راه خاصی دارد. در زمان چاپ باید کاغذ به گونه ای در ماشین قرار داده شود که راه آن موازی محور سیلندر بوده و در صحافی کتاب ضروری است راه کاغذ موازی عطف کتاب باشد.
ـ اگر راه کاغذ موازی عطف کتاب نباشد، صفحات کتاب به طور افتاده نیستند و به طور ایستاده به سمت بالا جای می گیرند و مخاطب باید آن را با زور بخواباند ، پس کتاب سریعتر از بین می رود.
کارخانه های تولید کاغذ در جهان ، رول های کاغذ را به طور برگ می برند و بعد برگه کاغذ را در ‎سایزهای مختلف برش داده و بعد از بسته بندی به دست مخاطبان می رسانند.
ـ با استفاده از پیکان و یا SG و LG راه بی راه کاغذ و مقوا را معلوم می کنند.
نشان نیزه بر لفاف کاغذ، معین کننده راه کاغذ است.به این معنی که اگر پیکان موازی ضلع بزرگ‌تر بود، خواب کاغذ به سمت ضلع بزرگتر است و اگر فلش در ادامه ضلع کوچکتر کاغذ بود، خواب کاغذ، ضلع کوچکتر می باشد.
ـ دقت کنید که خواب کاغذ هنگام چاپ حتما موازی محور سیلندر دستگاه چاپ قرار داشته باشد.
پس مطلوب است زمان خرید کاغذ به خواب و بی راه برای دستگاهی که می خواهد آن را به چاپ برساند، آگاه باشیم.
ـ جهت معین کردن خواب کاغذ چندین راه وجود دارد ، از جمله :
1. کاغذ از سمت خواب بسیار اسان پاره می گردد اما اگر آن را با دست از جهت مخالف پاره کنیم ، استحکام داشته و با فشار زیاد تری پاره می گردد.
2. اگر دو نوار از قسمت پایین وکنار کاغذ برش دهیم و در کنارهم قرار دهیم آن نواری که به خواب کاغذ نیست ، لبه اش برمی گردد.
ـ از شاخصه ها جهت اشنایی با کاغذ ، وزن آن است. کاغذ تحریر 70 یا 80 گرمی و گلاسه 120 یا 135 گرمی کلماتی آشنا در جهان انتشارات اند.
وزن کاغذ معین کننده وزن یک متر مربع از آن جنس کاغذ است.
وزن کاغذ بریده شده از فرمول زیر معلوم می شود و شما به سهولت قادر می شوید با وزن کردن دقیق کاغذ بریده شده گرماژ آنرا محاسبه کنید. واحد طول و عرض در این فرمول سانتیمتر می باشد.

گرماژ کاغذ = (طول × عرض × تعداد برگ کاغذ) / (10.000.000 × وزن کاغذ به کیلوگرم)

سخن پایانی

شرکت افراگرافیک با ارائه خدمات چاپی بر بهترین نوع کاغذ ها و هزینه مقرون به صرفه جهت انجام چاپ کاتالوگ ، چاپ بروشور ، چاپ مجله و… در خدمت شما عزیزان می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =