طراحی

صفحه بندی مجله چیست و از آن چه می دانیم؟

صفحه بندی مجله

صفحه بندی عملی است که برای طراحی و صفحه‌آرایی مجله، نشریه، روزنامه یا کتاب انجام می‌شود و گرافیست هنگام انجام آن، باید به رعایت اصول آن مجله، کتاب، نشریه یا کتاب دقت کند. اگر برایتان سوال پیش آمده است که صفحه بندی مجله چیست و چه نکاتی در آن باید رعایت شود، با ما در این مقاله همراه باشید تا به تمامی این مسائل بپردازیم.

صفحه بندی مجله چیست و چه کارهایی را در بر می‌گیرد؟

هنگام آماده‌سازی و طراحی یک صفحه از مجله، باید ستون‌بندی یا گرید (Grid)، حاشیه صفحات، فونت‌ها، تیترها و تصاویر به دقت انتخاب شوند. علاوه‌بر این، گرافیست باید اصولی مانند تناسب بین مطالب را رعایت کند و آن‌ها را با شکل و ترکیب‌بندی خاصی بچیند که خواننده را خسته نکند و برای او جذاب باشد تا به خواندن مجله ادامه دهد.

علاوه‌بر این، هنگام صفحه بندی برخی از مجلات هنری باید تصویرسازی انجام شود که با استفاده از تکنیک‌های مختلف گرافیکی دستی یا کامپیوتری قابل انجام است. این کار نیاز به تصویرساز حرفه‌ای دارد. با وجود اینکه امروزه بسیاری از نشریات از حالت کاغذی خارج شده‌اند و به صورت دیجیتال در دسترس عموم قرار می‌گیرند، همچنان ترکیب‌بندی و فضاسازی آن‌ها مهم است و اصول صفحه بندی مجله باید در همه قالب‌ها چه کاغذی و چه دیجیتال، رعایت شوند.

 هدف از صفحه بندی مجله

 هدف از صفحه بندی مجله چیست؟

تا اینجا به صفحه بندی مجله و اینکه دربرگیرنده چه کارهایی است، پرداختیم. اما چرا شرکت‌ها و نشریات میلیون‌ها تومان برای استخدام گرافیست و صفحه بندی مجلات یا نشریه‌های خود هزینه می‌کنند؟ هدف از صفحه بندی مجله چیست؟

صفحه بندی مجلات با دو هدف انجام می‌شود:

 • راحت‌تر خواندن مطالب مجله
 • انگیزه دادن به خواننده جهت ادامه خواندن مطالب

همه کارهایی که طراح و صفحه‌آرا انجام می‌دهند، در راستای برآورده کردن این دو هدف است. بهترین شرکت‌های گرافیکی قبل از شروع صفحه بندی مجله یا نشریه، با توجه به این دو هدف، طراحی و صفحه‌آرایی را طوری انجام می‌دهند که تصاویر و گرافیک بیش از حد بر خوانایی مطالب تأثیر نگذارد.

کسانی که کار صفحه بندی مجله یا روزنامه انجام می‌دهند، سعی دارند به طور مداوم خواننده را جذب و ترغیب به ادامه خواندن مطالب کنند. این امر در روزنامه‌ها آسان‌تر است زیرا حقایق روزمره را بیان می‌کنند و اشتیاق طبیعی خواننده برای باخبر شدن از اخبار روز را برمی‌انگیزند. اما در مجلات، رعایت نکات صفحه بندی مجله و ترکیب‌بندی جذاب است که خواننده را مشتاق می‌سازد و به او انگیزه می‌دهد تا مقالات و مطالب را بخواند. با ورود به صفحه طراحی مجله موجود در سایت افراگرافیک می‌توانید با تمامی هزینه‌های مربوط به صفحه آرایی صفحات داخلی یا جلد مجله آشنا شوید و برای سفارش اقدام کنید.

صفحه بندی مجله چگونه انجام می‌شود؟

طراح باید از مطالب متنوعی که در مجله ارائه می‌شود آگاهی کامل داشته باشد تا به تناسب با آن‌ها، مجله را صفحه بندی کند. مجلات به طور کلی از دو بخش «فرم» و «محتوا» تشکیل می‌شوند؛ فرم یعنی شکل کلی و نحوه ارائه مطالب و محتوا یعنی پیامی که مجله می‌خواهد به مخاطب برساند.

طراح و صفحه‌آرای مجله باید از عناصر گرافیکی جذاب استفاده کند تا مخاطب به خواندن مطالب ترغیب شود. مجلات بدون داشتن جلوه‌های رنگی و تصاویر متنوع، فاقد جذابیت خواهند بود. البته ذکر این نکته بسیار مهم است که از عناصر گرافیکی باید به صورت متعادل استفاده شود در غیر این صورت باعث شلوغی بیش از حد و دلزدگی خواهد شد. بنابراین، طراح با توجه به اینکه صفحه بندی مجله چیست و چه اصولی دارد، تصاویر و طراحی‌های رنگی باکیفیت را در صفحات وارد می‌کند تا مجله از حالت خشک و ساده درآید و جذاب‌تر شود.

پس از اینکه کار صفحه بندی و طراحی گرافیکی مجله انجام شد، باید به چگونگی ارائه مطالب دقت شود. هرچقدر هم مجله جذاب و زیبا باشد، اگر محتوایی به‌روز و کاربردی ارائه نکند در جذب علاقه مخاطبان بی‌فایده خواهد بود. بنابراین باید در طراحی مجلات از مطالب جدید و امروزی استفاده شود تا فرم و محتوا یکدیگر را تکمیل کنند.

صفحه بندی مجله

تأثیر به کار گیری رنگ در صفحه بندی مجله

با توجه به اینکه رنگ یکی از مهم‌ترین عناصر گرافیکی بوده و اولین چیزی است که مخاطب هنگام باز کردن مجله می‌بیند، استفاده از رنگ‌های تند و متضاد مانند قرمز و سیاه در صفحه بندی مجله توصیه می‌شود.

استفاده از رنگ سفید برای پیش‌زمینه و رنگ سیاه برای مطالب نوشته‌شده، خوانایی متن را بالا می‌برد و از خسته شدن چشم‌ها جلوگیری می‌کند. رنگ‌هایی مانند آبی، صورتی، سبز و بنفش که هیجان‌انگیز هستند می‌توانند بسته به پیام مورد نظر استفاده شوند و نظر خواننده را به خود جلب کنند. علاوه‌بر این، طراح باید با رعایت نکات صفحه بندی مجله، رنگی را به کار بگیرد که با مخاطبان هدف و محتوای آن سازگار باشند. برای مثال نمی‌توان همان رنگ‌هایی که در یک مجله هنری استفاده می‌شوند را در یک مجله سیاسی یا اقتصادی به کار برد.

نحوه استفاده از عکس‌ها در صفحه‌آرایی مجلات

از قدیم گفته‌اند یک عکس ارزش هزاران کلمه را دارد. طراح و صفحه‌آرای مجلات می‌تواند از عکس‌ها کمک بگیرد تا محتوای ارائه‌شده را تکمیل کند و به روش قوی‌تری پیام مورد نظر را برساند. تصاویر مورد استفاده در مجلات به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • عکس‌های منفرد و تکی که هر کدام تیتر و شرح جداگانه دارند
 • عکس‌های منفرد و تکی که در یک متن خبری استفاده می‌شوند
 • عکس‌هایی که مانند گالری به صورت متوالی ارائه می‌شوند
 • عکس‌هایی که مونتاژ شده‌اند

یک طراح خوب، با توجه به اصول صفحه بندی مجله، زاویه دید عکس را مورد توجه قرار می‌دهد. مثلا برخی از عکس‌ها زاویه دید خاصی دارند که باعث می‌شود قرارگیری آن‌ها در جای خاصی از صفحه، موجب آزار چشم شود؛ در حالی که از همین عکس‌ها اگر به درستی استفاده کنیم می‌توانیم همبستگی قدرتمند میان فرم و محتوا را نشان دهیم.

عکس‌ در صفحه‌ آرایی مجلات

نکات صفحه بندی مجله که هر طراح باید رعایت کند

اکنون که دریافتیم صفحه بندی مجله چیست و شامل چه عناصری می‌شود، نوبت به نکاتی می‌رسد که باید در صفحه بندی مجله رعایت کنیم. به صورت کلی مجلات باید به گونه‌ای طراحی شوند که حتی بدون کمک تبلیغات به فروش برسند. فردی که در کتاب‌فروشی به دنبال خرید مجله است، به شکل ظاهری اهمیت می‌دهد و قطعا مجلاتی که خوب طراحی شده باشند توجه او را جلب خواهند کرد.

طراحان نباید از کاغذ نامناسب، تصویرسازی ضعیف یا صفحات سرهم‌بندی‌شده استفاده کنند. آن‌ها باید از تکنیک‌های گرافیکی و جذابیت‌های تصویری حداکثر استفاده را داشته باشند تا بتوانند خواننده را جذب کنند.

اصول صفحه بندی مجله که هر طراح و صفحه‌آرا باید مورد توجه قرار دهد عبارتند از:

 • با توجه به موضوع مجله، فونت مناسبی انتخاب شود.
 • برای قسمت‌های مختلف مجله مانند متن اصلی، توضیحات تصاویر و جداول اندازه مناسبی به کار رود.
 • فاصله بین سطرها نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.
 • فاصله و تناسب بین تصاویر و متن‌ها رعایت شوند (به این کار گریدبندی یا ستون‌بندی می‌گویند).
 • محل قرارگیری تصاویر و جدول‌ها تعیین شود.
 • چیدمان سرصفحه و پاصفحه و ترتیب چیدمان پانویس‌های فارسی و لاتین رعایت شود.
 • با اعداد و فرمول‌های ریاضی به شکل درستی برخورد شود.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که صفحه بندی مجله چیست و چه اصول و نکاتی دارد. به طور کلی می‌توان گفت صفحه بندی مجله یکی از رشته‌های تخصصی و پرطرفدار طراحی گرافیک است که نیاز به دانش بصری بالا و تیزبینی بسیاری دارد. شما می‌توانید صفحه آرایی مجله، ماهنامه، فصل نامه و هفته‌نامه خود را به ما بسپارید و با پرداخت هزینه‌ای مناسب، بهترین خدمات صفحه‌بندی را دریافت کنید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =