طراحی

صفحه بندی مجله یا نشریه

صفحه بندی مجله

صفحه بندی شامل صفحه بندی مجلات یا مجله ، روزنامه ، کتاب ، ماهنامه و … می باشد که طراحی و صفحه بندی هر کدام از آنها باید با توجه به رعایت اصول آن مجله ،نشریه ،کتاب و یا روزنامه انجام شود. در آماده‌سازی و طراحی یک صفحه باید در ابتدا به ستون بندی مجله ، حاشیه صفحه ها ، فونتها، سوتیتر و تیترها و تصاویر انتخابی دقت شود.صفحه بندی مجله و نشریه باید با رعایت نکات و استاندارد های جهانی انجام شود.ما در شرکت افراگرافیک این امر را با رعایت اصول طراحی نشریه بهترین شکل برای مشتریان خود اعمال می کنیم.
در طراحی صفحات مجله باید حتما تناسب بین مطالب رعایت شود، ترکیب بندی ها باید به گونه ای باشد که خواننده را خسته نکند و نوع صفحه ارایی برای مخاطب جذاب باشد.در بعضی از صفحه ارایی و صفحه بندی ها باید تصویرسازی انجام شود (مانند اکثر کتاب های کودک) که باید با استفاده از تکنیک های گرافیکی با کامپیوتر یا به صورت دستی انجام گیرد.

انواع صفحه بندی مجلات ، نشریات

هر چند امروزه بسیاری از نشریات از قالب نشریات کاغذی خارج و تبدیل به نشریات دیجیتال شده اند ولی کماکان باید از نظر ترکیب بندی و فضا سازی اصول صفحه آرایی رعایت شود.

در صفحه بندی یا صفحه‌آرایی باید به نکات زیر توجه کرد:

۱. انتخاب فونت مناسب با توجه به موضوع کتاب یا مجله
۲. انتخاب اندازه فونت مناسب برای قسمت‌های مختلف کتاب مثل متن اصلی، توضیح شکل‌ها و جدول‌ها و …
۳. تصمیم‌گیری در مورد فاصله بین سطرها
4. رعایت فاصله و تناسب بین شکل‌ها و متن‌ها (ستون بندی مناسب)
5. محل قرارگیری شکل‌ها و جدول‌ها
6. چگونگی چیدمان سرصفحه و پا صفحه
7. ترتیب چیدمان پانویس‌های فارسی و لاتین
8. چگونگی برخورد با اعداد و فرمول‌های ریاضی

 

قائدتا مجله ها باید به گونه ای طراحی و چاپ شده باشند که دائماً بدون کمک تبلیغات به فروش برسند. هنگامی که فرد در مجله فروشی ها به تعدادی مجله نگاه می کند اهمیتی به طراحی مجله و شکل و شمایل مجله داده می شود. تا آنجا که صفحه آرائی و طراحی به هم ارتباط داده می شوند، روزنامه و مجله هم از جهاتی با یکدیگر شباهت دارند ولی، از جهت دیگر به طور چشم گیری با هم متفاوتند.

بدون تردید، عناصر بصری اصلی در هر دو یکسان هستند: فضای سفید، تصاویر، نوع نمایش، نوع متن و برخی تزئینات تایپوگرافی در هر دو مورد. حتی می توان گفت وظایف نمایشی در هر دو رسانه ارتباطی یکسان است، مسلماً افرادی که صفحه آرایی روزنامه و یا انواع صفحه آرایی مجله را انجام می دهند سعی در ترغیب و تداوم توجه خواننده دارند. روزنامه ها با حقایق روزمره سر و کله میزنند و اشتیاق طبیعی برای خواندن اخبار در وجود خواننده ها وجود دارد و آن ها را به آن سمت و سوی خود سوق می دهد.

سایز فونت مجله نامناسب،کاغذ نامناسب، تصویرسازی های ضعیف، صفحات سرهم بندی شده عموماً مورد قبول نیستند. حداکثر استفاده از تکنیک های گرافیکی و جذابیت های تصویری در جذب خواننده، تنها یک امر پسندیده برای مجله ها نیست بلکه امری ضروریست. بنابراین، اگرچه قواعد تایپوگرافی و طراحی گرافیکی ممکن است یکی باشند، ولی کاربرد آن ها میبایست متفاوت باشد. اصول صفحه بندی مجله افراگرافیک و طراحی کاتالوگ به تبلیغات نزدیکتر هستند تا به روزنامه و یا کتاب. در هر دو مورد، تلاش فراوانی شده است تا بیشترین قدرت فروش از طریق استفاده از بهترین تکنیک های نمایشی به دست آید.

دستورالعمل‌های سودمند برای صفحه بندی مجله

دستورالعمل های سودمند برای صفحه بندی مجله به شرح زیر هستند:

-دو صفحه رو به روی هم در مجله که باید صفحه آرا مثل تابلو نقاشی در یک زمان برای هر دو آن‌ها صفحه آرایی را اجرا کند ، از لحاظ دیداری باید با عنوان مقاله هماهنگی داشته و با روحیه کلی مجله هم تناسب داشته باشند.
-از خطوطی با اندازه های گوناگون می‌توان جهت رسیدن به تعادل صفحه و نائل شدن به ترکیب‌بندی مطلوب تر بهره‌مند شد.
-بهتر است که در صفحه بندی مجله روحیه دیداری صفحه هماهنگ با موضوع آن باشد.
-مکان های خالی در دو صفحه ی رو به روی هم نقش با اهمیتی دارند و در نوع آوری و به وجود امدن ابداعات سهم بسیار با اهمیتی داشته باشند.
-زمانی که چند ستون مطلب با ارتفاع یکسان کننار هم قرار می‌گیرند، تعادل و آرامش و استواری خوبی در صفحه دیده می‌شود.
-در صفحه آرایی مقالات مجله، خوب است که عکس ها و سر تیترهای مهم در صفحات نخست و نیمه اول مقاله قرار داده شوند و عکس ها و سرتیترهایی که اهمیت کمتری دارند در نیمه دوم و انتهای مقاله قرار داده شوند.
-عکس ها در دو صفحه رو به روی هم باید باهم تناسب و ضرب‌آهنگ مناسبی داشته باشند.
-در صفحه آرایی مجله  ضرب آهنگ، تناسب، تعادل و توازن، انسجام و ترکیب بندی مناسب و نحوه قرارگیری عناصر دیداری در کادر مهم است؛ اما باید دقت داشت که جوهر صفحه آرایی برقراری نظم می باشد و باید دقت کرده که هرج و مرج و روند گنگ و پیش بینی ناپذیر در آن جالب نیست.

سخن پایانی

مجله ها اکثرا با سرگرمی ها، و تجدید نظریات و جداول سر و کار دارند. درحالی که روزنامه ها ممکن است آیتم های زیادی در هر صفحه، مطلب داشته باشند، طراحان مجله، اغلب چند صفحه را به یک مقاله خاص اختصاص می دهند و هنگامی که ظاهر مجلات مد نظر باشند؛ مورد توجه افراد نکته سنج تر قرار می گیرند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =