چاپ

نقش بسته بندی در بازاریابی و توسعه صادرات

نقش بسته بندی

ارتقا و گسترش فناوری در جهان بر سبک و راه حیات اشخاص بسیار اثر گذار بوده و با گذشته قابل مقایسه نیست .
حاصل این ارتقا در کلیه قسمت های زندگی مانند اماده سازی و تولید مواد غذایی و شیوه استفاده و طریقه بسته بندی دیده می شود. در صنعت مواد غذایی سبب روی کار آمدن راه های تازه در بسته بندی کالاها شده است. بسته بندی تاثیر زیادی بر جامعه و حیات انسان داشته است . از مواد غذایی و دارویی تا وسایل منزل و صنعتی و کالاهای مصرفی و … همه این ها به نوعی با بسته بندی در ارتباطند و همین نشان دهنده نقش بسته بندی در بازاریابی و توسعه صادرات است .
بسته بندی باعث به وجود امدن ارزش افزوده در کالاهای ساخته شده می شود و این یکی از بااهمیت ترین نقش های بسته بندی است . با دقت به آمار و سند های دارای اعتبار ، متوسط هزینه بسته بندی ۱۰ درصد قیمت تمام شده محصولات صادراتی است اما قادر است تا ۹۰ درصد سبب به وجود امدن ارزش افزوده شود. از دو طرف ارزش افزوده قابل بررسی است ، از این طرف که باعث بالارفتن میزان درآمد ملی می شود، و از سمت دیگر سبب افزایش ارزش کالاهای صادراتی می گردد.

بسته بندی

– شکل لازم یک کالا است.
– معرفی کالا به مخاطبان و حفاظت از آن از زمان ساخت تا استفاده.
– گرد آوری، ترتیب دادن و یا منظم نمودن محصولات  ، بسته بندی است.
– هنر تهیه و نگهداری از مواد غذایی برای حفظ، انبار کردن، انتقال و پخش ، ذخیره و در انتها فروش است.به طوری که کوچکترین اسیبی در زمان تولید تا مصرف به کالا و از سمت دیگر به محیط زیست وارد نگردد.

نقش بسته بندی در بازاریابی و توسعه صادرات

نقش بسته بندی در بازاریابی و توسعه صادرات

ایمنی مواد غذایی و نقش بسته بندی در آن

در صنعت مواد غذایی از بسته بندی برای نگهداری کیفیت و کم کردن ضایعات مواد غذایی و کم کردن بهره گیری از نگهدارنده ها از زمان تولید تا مصرف استفاده می‌شود.

انتخاب مواد بسته بندی

مهم ترین خصوصیات که در گزینش مواد بسته بندی با اهمیت هستند عبارتند از :
– بین کالا و متریال بسته بندی اثر گذاری بدی وجود نداشته باشد .
– استحکام مواد بسته بندی در مقابل رطوبت، شکستگی، اضافه وزن، ضربه و سوراخ شدن.
– استحکام در برابر حرارت.
– عدم تأثیر نور بر روی محصول غذایی.
– برچسب زدن محصول
– بسته بندی مواد غذایی ضروریی است بر اساس استانداردهای برچسب زنی و تبلیغات باشد.
برچسب کالا باید در بر دارنده موارد زیر باشد:
– نام محصول
– ترکیبات و مواد تشکیل دهنده آن
– تاریخ استفاده
– شرایط نگهداری
– بسته بندی های هوشمند مواد غذایی
امروزه خیلی از کشورها تکنولوژی نانو را در صنایع غذایی را کشف نمودند و سرمایه گذاری در این راه را اغاز نمودند . با بالا رفتن اثرات تکنولوژی نانو بر صنایع غذایی و وارد شدن این کالاها به بازار مصرف، ارزش سلامت این مجموعه از مواد غذایی بسیار مطرح می گردد.

مقصود خیلی از سازمان ها بالا بردن عمر نافع کالاها با بهره گیری از بسته بندی های هوشمند است. در اصل میل خریداران به بهره گیری از مواد غذایی سالم و تازه در بسته بندی های صحیح باعث ارتقا این صنعت شده است.

نقش بسته بندی در توسعه صادرات

برای بالا بردن قابلیت پیکار در بازارهای بین المللی، سازندگان و صادرکنندگان دقت بسیار زیادی به بسته بندی دارند . غیر از آن بسته بندی یکی از وسایل بازایابی هم به حساب می اید .
یکی از برجسته ترین عناصر موثر در عرضه کالاها در بازارهای بین المللی، توجه به هنر طراحی بسته بندی است که قادر است فهم مخاطبان را راجب به کالا عوض کند و احتمال خرید آن را در بازار مقصود بالا ببرد. پس با این عناوین پی می ببریم نقش بسته بندی در بازاریابی و توسعه صادرات بسیار پررنگ است و قابل انکار نیست .
برجسته ترین قسمت صنعت بسته بندی، توانایی بهره گیری دوباره از بسته بندی مواد غذایی است که دادئما در حال به روز رسانی و یافتن راه های تازه جهت بازیافت و بهره گیری مجدد از بسته بندی مواد غذایی است.

موارد مهم در بسته بندی صادراتی

– براساس استانداردها
– براساس مقررات و قوانین کشور
– جلب توجه خریدار و ایجاد رغبت در او جهت خرید کالا
– بهره گیری از بسته بندی هماهنگ با ضروریات و نیاز های بازار هدف
– بالا بردن توانایی مراقبت و نگهداری از خصوصیات محصولات درون بسته بندی (مثل طعم، رنگ، مزه، بو و …)
شرکت افرا گرافیک مجموعه ای کاملا مدرن و متفاوت در حیطه طراحی جعبه ، طراحی بسته بندی و انواع خدمات چاپی دیگر با تمرکز به کادر متخصص و کارآمد در خدمت شما تولید کنندگان عزیز می باشد . جهت اطلاع از قیمت ها و سفارش با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =