آموزش طراحی, چاپ, طراحی

نکات طراحی جعبه

نکات کلیدی طراحی جعبه

۱. وضوح و سادگی
حتما تا به حال برایتان پیش امده که به فروشگاه بروید و بین قفسه ها نگاه کنید وهر کدام از کالاها را که میبینید  دو پرسش در ذهن شما ایجاد شود که این کالا چه استفاده ای دارد؟ و تولید شده توسط برند است؟
باید قادر باشید در حداکثر ۴ ثانیه این دو سوال را جواب دهید ، ولی بسیار سریع می فهمید که این کار سخت تر از آن است که فکرش را هم بکنید. بی شک کالاهایی را دیده اید که نوشته های زیادی در مورد امتیازات محصول را پشت ‌هم اورده اند اما اسم برند مشخص نیست. یا بسته بندی‌هایی که ظاهری زیبا دارند اما نمی توانیم بفهمیم چه کالایی در آن وجود دارد . از مهم ترین نکات طراحی جعبه روشن بودن نام برند و سادگی جعبه است .
هویت بعضی از کالاها سبب می شود که جعبه شان پوشیده باشد مانند عطر، ادکلن و لوازم لوکس اما درصورتی که مخاطب قادر نباشد بفهمد چه کالایی درون جعبه است، و تولید شده چه برندی است یا چه استفاده ای دارد ، ان برند در خطر است. اگر این راه را رفتید کالای شما در قفسه فروشگاه‌‌ها فروش کمی خواهد داشت.
۲. صداقت
اشخاصی که در حیطه طراحی جعبه تجربه کافی را ندارند و در این کسب وکار جدیدا مشغول به کار شده اند، تلاش می کنند تا کالای خود را به مطلوب ترین شکل نمایش دهند و جهت رسیدن به این مقصد از هیچ امری دریغ نمی‌کنند. به همین دلیل است که بعضی اوقات می بینیم  طرح کلوچه‌ای شکلات  بر جعبه محصولی طراحی شده است ولی زمانی که جعبه را باز می کنید، مشاهده می کنیم که یک بیسکوئیت شکلاتی ساده در ان است . امکان دارد این کالا مزه خوبی داشته باشد اما سازنده با این جعبه مخاطب را گول زده و سر مخاطب را کلاه گذاشته است.

نکات طراحی جعبه

نکات طراحی جعبه

رعایت اصل صداقت نکته مهمی از نکات طراحی جعبه است . از نظر مخاطب مشکلی نیست، کالا ساده و با قیمت مناسب باشد اما ضروری است با‌ آنها صادق بود و ذکر کنید چه چیزی درون جعبه قرار دارد .

۳. صلاحیت و اعتبار
اصالت، هویت و جاویدان ماندن در ذهن و یاد از خصوصیات مهم تجارت های بزرگ ،درجه اول و بهترین طراحی جعبه است . علت این بحث خیلی ساده و قابل فهم است بسیاری کالا در فروشگاه ها موجودند که هر کدام به شیوه ای تلاش می کنند نظر مخاطبان را جلب کنند . اگر قصد دارید با سایر رقیبان خود متفاوت باشید و از انها پیشی بگیرید ، راهی ندارید جز آن که خاص عمل کنید و صلاحیت و اعتبار خود را به نمایش بگذارید.
۴. تأثیر قفسه ای
از دید فروشنده ، یک کالا هیچ وقت تنها مشخص نیست و قادر نیست جزئیات را به صورتی که مطلوب باشد نشان دهد . چون کالاها در تعدادی قفسه قرار می گیرند و مخاطب با حد معلومی قفسه‌‌ها را از دید می گذرانند ، پس ما طرحی را می بینیم که باز خورد کنار‌هم گذاشتن کالاهای گوناگون است، تا یک طرح منحصر به فرد و خاص نظرمان را جلب نماید و بخواهیم از نزدیک آن را ببینیم . فروشنده ها این جذابیت و تفاوت کالا را اثر قفسه‌ای نام گذاشته اند و اعتقاد دارند این نکته اثر مهمی در فروش یک کالا دارد .
۵. امکان توسعه و بسط دادن
با طراحی جعبه از راه تماما مفهومی قادر می شوید کالاهای تازه را هم پوشش دهی کنید. در طراحی جعبه ای که المان مهم آن سیب است و خیلی جذاب و خوب دیده می شود . اگر مدتی بعد مشتری بخواهد با همان برند آبمیوه‌ای با طعم گیلاس تولید و به بازار عرضه کند ، در این اوضاع چون بسته بندی نخستین شما صرفا برای سیب و آب سیب طراحی شده و به هیچ وجه نمی شود آن را برای آب گیلاس استفاده کرد . مشکل این است که طرح قابل گسترش نیست. برای این که در این مشکل قرار نگیرید ضروری است به وقت طراحی جعبه آینده نگر باشید.
۶. کاربردی بودن
کاربردی بودن طرح باسایز و شکل اصلی جعبه کالا ارتباط دارد. هر چقدر محصولی قابل استفاده تر باشد، فروش آن هم زیاد تر می شود .کاربردی بودن عنصری با ارزش است که در بیشتر مواقع طراحان آن را از یاد می برند چراکه مخاطب مطلوب تر می داند شیوه ای را در پیش بگیرد که قبلا امتحان شده باشد .
در شرکت افراگرافیک تیم حرفه ای وکار ازموده ما با رعایت نکات طراحی جعبه بهترین طراحی ها را انجام می دهند . این شرکت مفتخر است که بهترین خدمات را در زمینه تبلیغات چاپی مانند طراحی بروشور  ارائه می دهد و همیشه رضایت مشتریان را همراه داشته است . با انجام کلیه خدمات چاپی در شرکت افراگرافیک به اعتبار و هویت شرکت و سازمان خود بیافزایید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 8 =