آموزش طراحی, چاپ, طراحی

مهم‌ترین نکات طراحی لوگو چیست؟

مهمترین نکات طراحی لوگو

برای طراحی لوگو باید اصول طراحی را رعایت کنیم. اصول طراحی شامل ساده بودن، چند منظوره بودن، قابل استفاده بودن در تمامی زمان‌ها و متناسب با کسب و کار باشد. در ادامه به بررسی نکات طراحی لوگو می‌پردازیم.

چرا باید اصول طراحی لوگو را رعایت کنیم

در دنیایی پر از رقابت کسب وکارها لوگو نقش ویژه‌ای در پیشبرد اهداف مورد نظر دارد.

کسب وکار شما باید با شرکت‌های قدیمی تر رقابت کند. در این بین علاوه بر استراتژی مناسب بازاریابی باید، به مهارت‌های تصویری اهمیت ویژه‌ای بدهید.

همیشه کسب و کارهای که به برند سازی اهمیت می‌دهند. هویت بصری قوی می‌سازند؛ موفق‌تر هستند.

طراحی یک لوگو خوب و مناسب باعث ایجاد ارتباط تصویری خوب با مردم می‌شود که یکی از عوامل مهم موفقیت هر کسب و کاری است.

اصول طراحی لوگو در کسب و کارها

امروزه یکی از ابزارهای موثر بازاریابی لوگو است، تا بتواند خدمات و محصولات را به دست مشتریان برساند.

در ادامه به بررسی اصول طراحی گرافیک میپردازیم.

  1. طراحی لوگو باید ساده باشد

سادگی تاثیرگذارتر است، هرچه ساده تر بهتر. لوگو باید به دور پیچیدگی ها باشد و بتواند پیام کسب و کار را  برساند. به دلیل اینکه  از لوگو در فرمت‌ها و اندازه‌های گوناگون استفاده می‌شود. بنابراین جزئیات طرح مشخص نمی‌شود.

  1. ماندگار و قابل استفاده در تمامی زمان‌ها

لوگو باید مدرن، بروز و قابل استفاده در تمامی زمان‌ها باشد. لوگو را نباید به طور مکرر تغییر داد چون مشریان کسب و کار شما را با لوگو می‌شناسند و تغییر مکرر باعث کیج و سردرگم شدن مشتریان می‌شود.

  1. لوگو باید چند منظوره باشد.

لوگوی که طراحی می‌کنید باید چند منظوره و قابل استفاده در تمامی سطوح و فرمت‌ها باشد. لوگو باید قابل استفاده در طراحی تی شرت، کلاه کپ، ساک و بسته بندی، روی خودکار، جا کلیدی، بطری آب و بنر‌های تبلیغاتی باشد.

  1. لوگو باید متناسب با هدف کسب و کار باشد

لوگو باید متناسب با هدف کسب و کار طراحی شود. برای مثال: شرکت تولید کننده اسباب بازی باید رنگی و بگونه ای باشد که جلب توجه کند. اما یک شرکت بازرگانی باید لوگوی متناسب با رنگ برند و ساده باشد. 

نکات طراحی لوگو

اولین گام در طراحی لوگو

نخستین نکته از نکات طراحی لوگو این است که طرح نخستین را به طور دستی بر روی برگه طراحی کرده که این اولین و با اهمیت‌ترین مرحله از مراحل طراحی یک لوگوی با ارزش است. این طرح‌ها در بردارنده نقاشی‌های ابتدایی هم هستند که با خودکار یا مداد بر برگه طراحی می‌شوند.

کارتان را با طراحی چند طرح نخستین یا نظر خاص شروع کنید. بعد  از میان آن طرح‌ها و یا با کنار هم قرار دادن  چند ایده به طرح نهایی  برسید. اگر هیچ کدام  ایده‌ها  برایتان مطلوب نبود  طرح های دیگری بکشید  و هیچ وقت ناامید نشوید. طراح با تجربه در این بخش وقت زیادتری نسبت به بقیه بخش‌های طراحی لوگو  صرف می‌کند.

طراحی لوگو متقارن

برقراری تعادل نکته مهم از نکات طلایی طراحی لوگو می‌باشد، چرا که ذهن ما اصولا طرحی را زیبا و جالب می‌داند  که آن طرح متقارن و متعادل باشد. در طراحی لوگو اندازه و ابعاد بسیار مهم هستند.

یک لوگو باید در ابعاد و اندازه‌ای زیبا و خوانا باشد تا مؤثر شود. اگر که اندازه آن بیش از حد کم شود، به طور مثال جهت بهره‌گیری بر سربرگ‌ها یا وقتی که در سایزهای بزرگ مانند بیلبورد و قالب‌های الکترونیکی مثل وب استفاده شد کیفیت، خوانا بودن و جذابیتش اسیب نبیند.

نکات طلایی طراحی لوگو

نکات طلایی طراحی لوگو

 از رنگ های تاثیرگذار در طراحی لوگو بهره بگیرید.

بهره‌گیری از رنگ‌های منحصر به فرد و خاص یکی از کارهایی است که بر جذابیت لوگو اثر دارد. بعضی از شرکت‌ها تنها با رنگ خاص و منحصر به فردشان قابل شناسایی‌اند.

به طور مثال بسیاری از افراد با برند معروف لاگوست و شکل سوسمار زیبای آن آشنا هستند.  این مارک با رنگ سبز معروف است و این رنگ این برند را از رقیبان متفاوت جلوه می دهد. از رنگ‌هایی بهره‌گیری کنید که هارمونی ان‌ها  به هم نزدیک باشد.

 برگزیدن مطلوب ترین سبک طراحی لوگو هماهنگ با فعالیت کمپانی

پیش  از اقدام به فعالیت، در مورد مخاطب خود و مشتریان وی بررسی انجام  دهید. این کار به شما مدد می‌رساند  تا از  اول کار  بهترین سبک طراحی را برگزینید. اما مقصود از طراحی یک لوگو این است که افراد یک جامعه آن برند و کسب و کار را به خاطر داشته باشند.

از این سبک‌ها می‌توان به برند  Pepsi و Nike اشاره کرد که با یک نگاه به این لوگوها قادرید  آنها را شناسایی کنید.

به خاطر داشته باشید که ارم‌ها در جهان واقعی در دید مردم  قرار دارند، به طور مثال  بر وسایل نقلیه عمومی و بیلبورد و… باید پیش  از دادن طراحی نهایی لوگو به مخاطب  آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید  به سهولت  قابل شناسایی هست یا نه؟

 مرحله نهایی و کامل کردن لوگو

مطلوب است چند طرح برای مخاطبتان طراحی کنید تا به او اجازه دهید  که از بین طرح‌های گوناگون، انتخاب‌های مختلفی داشته باشد.  بعد از طراحی و ارائه آن به مخاطب، به او اجازه دهید چند مورد تغییر راداشته باشد تا در مرحله اخر طراحی، آن را اعمال کنید.

به یاد داشته باشید که شما اجازه ندارید نظر خود را به مخاطب تحمیل کنید. رعایت این اصول در واقع احترام به مخاطب است و سبب رضایت او می‌شود.

طراحی سیاه و سفید لوگو

لوگو ها اغلب به رنگ سیاه و سفید طراحی می شوند. لوگوهایی که در ابتدا  رنگی طراحی می گردند، حرفه ای طراحی نمی‌شوند. باید این نکته را مد نظر قرار داد که لوگو طراحی شده مشخص نیست که بعد‌ها در چه مکانی قرار بگیرد. امکان دارد از روی اجبار بدون رنگ یا سیاه و سفید از ان استفاده کنیم یا مجبور شویم آن را در سایز خیلی کوچک یا خیلی بزرگ به کار گیریم.

نتیجه گیری

همان طور که گفتیم طراحی لوگو باید به صورتی انجام شود که تحت هیچ شرایطی از جذابیت، کیفیت و خوانایی آن در اندازه‌های گوناگون یا در رنگ‌های گوناگون، کم نشود. طراحی لوگو باید ساده و خوانا انجام شود. از طراحی لوگوهایی که دارای جزئیات زیادی‌اند پرهیز کنید چراکه  زمانی که این لوگوها را در اندازه خیلی کوچک استفاده شود دیگر جزئیات قابل شناسایی نیستند.

شرکت افراگرافیک دارای تیم حرفه ای در زمینه کلیه تبلیغات چاپی از جمله طراحی بروشور ، طراحی کاتالوگ ، طراحی جعبه ، پوستر و… همین طور طراحی لوگو با رعایت نکات طلایی طراحی لوگو می باشد. جهت دریافت مشاوره  با شرکت ما تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + چهار =