آموزش طراحی, چاپ, طراحی

نکات مهم در طراحی و چاپ کاتالوگ

نکات مهم طراحی و چاپ کاتالوگ

کاتالوگ یکی از راه های تبلیغاتی چاپی است كه در بردارنده ویژگی ها ، استفاده كلی كالاها و بعضی داده های کار امد دیگر لازم مصرف كنندگان و مخاطبان است .
بـه طور کل ایجاد رابطه موثـر با مخاطبان برای هـر شرکت بسیارمهم است و برای این کار از مطلوب ترین و پر کاربرد ترین وسایل جهت معرفی، کاتالوگ است و کالاهای شرکت ها را به طور زیبا و جذاب به مخاطب ارائه می کند. در واقع طراحی کاتالوگ نحوه انتقال داده ها را زیبا تر انجام می دهد.

نکات طراحی کاتالوگ

– لوگو
لوگو از عناصر با ارزش و با اهمیت است که ضروری است در طراحی به کار رود . اگر سازمان مورد نظرلوگو نداشت و مشتری میل به طراحی لوگو داشت درخواست وی را بپذیرید چرا که لوگوی یک سازمان نشان کسب و کار و معلوم کننده سبک کار سازمان سفارش دهنده است. لوگو قادر است در عناصر و وسایل ارتباطی مانند بروشور و کاتالوگ نقش یک وسیله تبلیغاتی و جاویدان با ارزش را بازی کند.

– رنگ ها
از دیگر اجزا جالب که موجب جلب توجه می گردد رنگ است . به سبب ارزشی که رنگ دارد ، رنگی چاپ کردن بسیار مهم است . با بهره گیری از رنگ بندی گوناگون و زیبا، طرح را به طور بزرگتر و چشم نواز تر در کاتالوگ نشان می دهید . هیچ چیز مانند رنگ مناسب و جذاب ، دید مخاطب را جلب نمی کند.
– تصاویر
کاتالوگ خود را با نوشته های کسل کنند و طویل مانند یک کتاب داستان اشباع نکنید . از اجزایی که یاری می کند که کاتالوگ شما سبب جلب توجه گردد تصاویر و عناصر کار هستند . تا جایی که می شود از تصاویر با کیفیت بهره بگیرید . نکته با ارزش دیگر از نکات طراحی کاتالوگ این است که هر چه متون از تصاویر کمتر باشند کارشما بیشتر جلب توجه می کند.

نکات طراحی کاتالوگ

نکات طراحی کاتالوگ

– اولویت بندی

الویت دید افراد به کاتالوگ در نگاه اول به عکس ها ، در درجه بعد به عنوان متن ها و در نهایت به جزییات است . مد نظر قرار دادن این اصل الویت بندی در طراحی و چاپ کاتالوگ سبب می گردد نوشته های با اهمیت تر و داده ها جهت فروش کالا را با استفاده عکس  در کاتالوگ به طور بزرگتر نشان دهند، تا توجه مخاطب را جلب کند.

– فرمول کمترین بیشترین
با ارزش ترین اصل طراحی است که سبب می گردد دقت و دید مخاطب در کمترین زمان به کاتالوگ  جلب گردد فرمول کمترین بیشترین است .در کل زمانی که نوشته موجود در کاتالوگ کـــــم باشد مخاطب میل زیادتری جهت مطالعه پیدا می کند. همین طور بیش از 3 سبک فونت برای مطالب به کار نبرید و تلاش کنید فونت های صریح را استفاده کنید. هماهنگی عکس ها و نوشته و شیوه ترکیب بندی آن در ارائه بسیار مهم است .

– یکنواختی
مطلوب است که در طراحی کاتالوگ به حجم نوشته و نسبت آن به عکس ها توجه داشته باشید و کاتالوگ را با متن زیاد و اندازه بزرگ پر نکنید و تاجایی که می شود مکان خالی جهت چرخش چشم و استراحت آن قرار دهید .

– فضا
در فضای کاتالوگ مطلوب است نوشته ها نشانه گذاری شوند و با علائم ، موضوع آن ها تقسیم بندی گردد تا از این راه پاراگراف ها و نوشته های بلند تر در کاتالوگ کمتر دیده شوند ، اول نوشته ها با نقطه گذاری معلوم گردد و الزاما حد میان خط ها رعایت گردد تا صریح و جذاب تر باشد و مخاطب میل زیاد تری به دیدن و مطالعه کاتالوگ داشته باشد.

– اهمیت تصاویر برای بروشور
برای رسیدن به مقصود خود در طراحی کاتالوگ و معرفی شرکت خود می توانید در کاتالوگ خود از تصاویر مرتبط جهت مشخص بودن کار خود بهره بگیرید و توجه مخاطب را به کاتالوگ خود جلب نمایید. از این راه قادر می شوید کالا یا کار خود را درست و روشن معرفی کنید.

– تصاویر محصولات
عکس های کالاها مقصود اصلی ما را در معرفی محصول نشان می دهند . اهمیت طراحی کاتالوگ و نوع معرفی کالا های آن، سبب می گردد تا با طراحی کاتالوگ خوب و جذاب تر به افزایش فروش کمک شود.کاتالوگ نه تنها جهت معرفی مستقیم محصولات خوب است، بلکه در بردارنده نکاتی است که برای مخاطب ضروری اند . عکس های استفاده شده در کاتالوگ معمولاً از کالا ها ی با ارزش سازمان است تا مخاطب  مقصود ارائه این کاتالوگ را بفهمد .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − هشت =