بلاگ, چاپ, طراحی

مهم‌ترین نکاتی که از طراحی تا چاپ جعبه و بسته‌بندی باید بدانید

نکات طراحی چاپ جعبه و بسته بندی

توجه به بسته‌بندی و طراحی آن در گذشته، چندان موردتوجه صاحبان برندها نبود و به آن دقت زیادی نمی‌کردند؛ اما با افزایش رقابت در عرصه‌های مختلف، این موضوع اهمیت بسیاری پیدا کرد، زیرا باید به صورتی انجام می‌شد که بتواند مشتریان را به خودش جلب کند و باعث افزایش فروش محصول موردنظر گردد. این موضوع تا به امروز نیز ادامه دارد و میزان آن نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. یک بسته‌بندی خلاقانه و نوآورانه می‌تواند یک مخاطب ساده را به مشتری پروپاقرصتان تبدیل کند؛ بنابراین باید به آن توجه زیادی داشته باشید. برای رسیدن به این هدف باید، نکات طراحی چاپ جعبه و بسته بندی را بدانید و این موارد را در هنگام آماده‌سازی آن‌ها در نظر بگیرید.

به همین دلیل و برای کمک به شما در این مطلب، مهم ترین نکات طراحی چاپ جعبه و بسته بندی را برای شما بیان می‌کنیم و توضیحات لازم را در مورد آن‌ها می‌دهیم.

 

چرا به طراحی و چاپ بسته‌بندی نیاز داریم؟

افراد مختلف تصور می‌کنند که تنها کاربرد بسته‌بندی، محافظت از محصول است و تنها به همین دلیل از آن‌ها استفاده می‌شود. این تصور غلط است و از جعبه محصول می‌توان برای اهداف مختلفی از جمله معرفی هویت برند و محصول موردنظر به صورت مناسب‌تر، استفاده کرد. طراحی و گرافیک جذاب بسته‌بندی می‌تواند باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای خرید محصول شود و به طور خودبه‌خود، میزان فروش کالای موردنظر شما را بالاتر ببرد که مطلوب تمامی فروشندگان و مدیران فروشگاه‌ها به شمار می‌آید.

چرا به طراحی و چاپ بسته‌بندی نیاز داریم؟

طراحی جذاب جعبه و چاپ بسته‌بندی با کیفیت، می‌تواند سبب افزایش اعتبار برند شما در میان افراد خریدار شود؛ زیرا این موضوع به آن‌ها نشان می‌دهد که شما به آن‌ها اهمیت زیادی می‌دهید و برای این هدف سعی می‌کنید، تمام کارهای لازم را به انجام برسانید. در هنگام بسته‌بندی باید دقت داشته باشید، جعبه محصول یک کانال ارتباطی شما با مشتریان مختلف است و شما می‌توانید با استفاده از آن، پیام برند خودتان را بهتر و دقیق‌تر به این افراد برسانید. به عنوان نمونه می‌توانید، پیام‌ خلاقانه «دوستدار محیط زیست» را روی بسته‌بندی خودتان به کار بگیرید و با استفاده از آن برندینگ کسب و کار خودتان را انجام دهید.

 

مهم‌ترین نکات طراحی جعبه و بسته‌بندی

تمامی محصولات ممتاز بازار، دارای بسته‌بندی جذاب، علاوه بر کیفیت عالی هستند. به همین دلیل اگر می‌خواهید، فروش محصولتان را بیشتر کنید، باید به طراحی چاپ جعبه نیز اهمیت زیادی بدهید و از آن غافل نشوید؛ بنابراین در ادامه اصول نحوه چاپ جعبه و بسته‌بندی و مهم‌ترین نکاتی که باید در این زمینه رعایت کنید را برای شما بیان می‌کنیم:

 

طراحی را با توجه به شناخت مخاطب و سلیقه آن‌ها انجام دهید

شناخت مخاطب در طراحی چاپ جعبه و بسته‌بندی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند اثرگذاری آن دوچندان کند؛ زیرا کمک می‌کند تا جعبه شما مطابق سلیقه‌های افراد هدفتان طراحی گردد و باعث خرید اتوماتیک محصولتان توسط آن‌ها، بدون هیچ تلاش اضافه‌ای از سوی شما می‌شود؛ بنابراین باید به این موضوع در هنگام انتخاب نوع طراحی دقت زیادی داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را با کم‌ترین ممکن انتخاب و پیاده‌سازی کنید.

طراحی را با توجه به شناخت مخاطب و سلیقه آن‌ها انجام دهید

از طراحی ساده و در عین حال جذاب استفاده کنید

یکی از نکات مهمی که باید در هنگام انتخاب طرح جعبه به آن دقت زیادی داشته باشید، جذاب‌بودن طرح بسته‌بندی است. البته دقت کنید، جذابیت به معنای پیچیدگی نیست، زیرا پیچیدگی زیاد می‌تواند باعث شود تا ذهن مخاطبان اذیت شود و نتوانند به درستی پیام طراحی را درک کنند. به همین دلیل باید در عین جذاب‌بودن طرح موردنظر، سادگی آن را نیز حفظ کنید. این موضوع می‌تواند در نگاه اول تمامی افراد را در جلوی بسته‌بندی میخکوب کند و باعث خرید آن‌ها بدون هیچ‌گونه چون‌وچرایی شود!

از طراحی ساده و در عین حال جذاب استفاده کنید

رنگ‌های مناسبی را در طراحی به کار بگیرید

به‌کارگیری رنگ‌های مناسب با محصول در طراحی جعبه یا بسته‌بندی آن نیز دیگر نکته‌ای است که باید در زمان انتخاب طرح موردنظر در نظر بگیرید. رنگ‌ها باید همخوانی مناسبی با ویژگی‌ها کالا و برند شما داشته باشند تا علاوه بر فروش به بهبود برندینگ کسب و کارتان نیز کمک قابل‌توجهی کنند.

 

طراحی باید بتواند پیام برند را به خوبی منتقل کند

هر برندی یک پیام محوری دارد و صاحبان سعی می‌کنند تا با استفاده از طرح‌های مختلف این پیام را بهتر برساند و به این صورت نام کسب و کار خودشان را در یاد افراد جا بیندازند. به این صورت در هر موقعیتی که افراد طرح یا پیام موردنظر را ببینند، به یاد برند موردنظر می‌افتند؛ بنابراین باید در زمان انتخاب طراحی به این نکته توجه ویژه داشته باشید و آن را در نظر بگیرید.

طراحی باید بتواند پیام برند را به خوبی منتقل کند

چاپ بسته‌بندی باید با استفاده از مواد مقاوم و آسیب‌ناپذیر صورت بگیرد

برای چاپ بسته‌بندی باید از مواد اولیه مقاوم و آسیب‌ناپذیر استفاده کنید تا از سلامت آن‌ها در هنگام حمل و نقل اطمینان کافی حاصل کنید. همچنین باید چاپ بسته‌بندی با توجه به استاندارهای موجود و سایز خود کالا صورت بگیرد تا جعبه بتواند ایمنی آن را به طور کامل تأمین کند.

 

طراحی بسته بندی باید شما را از رقبا متمایز کند

باید از طراحی استفاده کنید که بتواند شما را از رقبا متمایز کند. این موضوع سبب افزایش توجه افراد به محصول کسب و کارتان می‌شود و به تدریج فروش آن محصول و دیگر کالاهای موجود را افزایش قابل‌توجهی می‌دهد.

طراحی بسته بندی باید شما را از رقبا متمایز کند

در هنگام چاپ بسته بندی به کاربردی‌بودن آن توجه کنید

کاربردی‌بودن بسته‌بندی نیز بسیار مهم است و می‌تواند باعث شود تا مشتری رضایت بیشتری داشته باشد. چون می‌تواند از بسته‌بندی موردنظر برای جابه‌جایی دیگر کالاها نیز استفاده کند و به این صورت حس می‌کند، ارزش افزوده‌ای را با خرید محصول موردنظر دریافت کرده است؛ بنابراین خرید آن را به دیگر افراد نیز توصیه می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا تعداد مشتریان شما از طریق بازاریابی دهان به دهان صورت‌گرفته توسط مشتریتان، افزایش یابد.

 

عوامل اثرگذار در طراحی جعبه و بسته بندی محصول

در انتخاب طراحی جعبه و بسته‌بندی محصول عوامل زیادی اثر دارند که باید آن‌ها در زمان انتخاب در نظر گرفت. در ادامه این متن برخی از مهم‌ترین موارد آن را برای شما بیان می‌کنیم و توضیحات لازم را پیرامون آن‌ها می‌دهیم.

عوامل اثرگذار در طراحی جعبه و بسته بندی محصول

هزینه و بودجه موجود

در هنگام انتخاب طراحی به اولین نکته‌ای که باید دقت کنید، میزان بودجه موجود برای بسته‌بندی هر کالا است. هرچه طرح موردنظر ظرافت‌های بیشتری داشته باشد، چاپ آن هزینه بیشتری به بار خواهد آورد. همچنین تنوع رنگ نیز در افزایش یا کاهش هزینه اثر زیادی دارد و باید انتخاب آن‌ها را با توجه به بودجه انجام دهید.

 

اندازه محصول موردنظر

طرح موردنظر شما باید همخوانی کاملی با اندازه محصول داشته باشد تا به خوبی دیده شود. اگر این موضوع را رعایت نکنید، امکان دارد، طراحی محصول و ظرافت‌های موجود در آن به خوبی دیده نشود و در میان بسته‌بندی گم شود.

اندازه محصول موردنظر

نحوه باز و بسته‌شدن بسته‌بندی محصول

موضوع دیگری که روی طراحی اثر دارد، نحوه باز و بسته‌شدن محصول موردنظر است و باید آن را در هنگام انتخاب خودتان در نظر بگیرید تا طرح موردنظر بتواند اثرگذاری لازم را داشته باشد.

نحوه باز و بسته‌شدن بسته‌بندی محصول

 

طراحی و چاپ بسته بندی را به افراگرافیک بسپارید!

انتخاب یک طراحی جذاب برای بسته‌بندی می‌تواند باعث بهبود برندینگ شما و افزایش فروش محصولتان به طور قابل‌توجهی شود؛ بنابراین باید به آن دقت زیادی داشته باشید. برای دستیابی به این هدف، باید یکسری موارد را رعایت کنید. به همین دلیل در این مقاله، مهم ترین نکات طراحی چاپ جعبه و بسته بندی را برای شما بیان کردیم تا بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید.

شما می‌توانید برای طراحی و چاپ انواع جعبه و بسته‌بندی به افراگرافیک مراجعه کنید؛ زیرا از مواد اولیه بسیار مقاوم برای این کار استفاده می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا بتوانید طرح منحصر به فرد خودتان را با انواع مختلف رنگ‌ها چاپ کنید. همچنین از کارشناسان خبره‌ای برخوردار است که امکان مشاوره خصوصی در هنگام چاپ جعبه را به شما می‌دهد؛ بنابراین مراجعه به این مجموعه، بهترین گزینه برای انجام این کار است.


سوالات متداول

1- چرا یکپارچگی و مستحکم‌بودن بسته‌بندی مهم است و باید به آن توجه کرد؟

در هنگام بسته‌بندی، علاوه بر زیباشناسی، باید ایمن‌بودن آن نیز توجه لازم را داشته باشید. یکپارچگی بسته‌بندی و مستحکم‌بودن کمک می‌کند تا خیال شما از این بابت راحت شود و نگرانی نداشته باشید.

2- چرا باید به سازگاری بسته‌بندی با محیط زیست در انتخاب طراحی آن توجه کرد؟

توجه به سازگاری بسته‌بندی با محیط‌زیست و قابل بازیافت بودن از نظر اقتصادی و برندینگ برای شما سودمند است؛ زیرا بسیاری از مشتریان اهمیت‌دادن به محیط‌زیست را به عنوان یکی از مشخصات محل خرید خودشان در نظر می‌گیرند. همچنین این موضوع باعث می‌شود تا دید بهتری نیز به برند شما پیدا کنند.

3- در انتخاب محل چاپ بسته‌بندی باید به چه نکاتی دقت کنید؟

محل موردنظر باید از کیفیت بالای چاپ برخوردار باشد و به شما امکان چاپ انواع مختلف طرح‌ها را بدهد تا بتوانید بسته‌بندی شخصی‌سازی‌شده و مناسب خودتان را چاپ کنید و محصولتان را نسبت به رقبا بهبود دهید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *