چاپ

راهنمای نحوه چاپ کاتالوگ + نکات و اصول چاپ کاتالوگ

راهنمای جامع چاپ کاتالوگ

کسب و کارها و سازمان‌های مختلف در سراسر جهان سال‌هاست که از چاپ کاتالوگ به عنوان یک روش اثبات‌شده و ارزشمند برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. چاپ کاتالوگ یک راه فوق‌العاده برای شرکت‌ها است که از طریق آن می‌توانند مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای محصولات و خدمات خود را با مشتریان و مخاطبان در میان بگذارند. اما چاپ کاتالوگ نیز مانند هر کار تخصصی دیگری، نکات و اصول منحصربه‌فردی دارد که باید رعایت شوند. در این راهنما با ما همراه باشید تا اصول چاپ کاتالوگ را با هم بررسی کنیم.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ نوعی دفترچه یا کتابچه است که در آن ویژگی‌ها و مزایای خدمات یا محصولات یک شرکت بیان می‌شود. جزئیات آن‌ها به طور کامل در کاتالوگ لیست شده و تصاویری نیز در کنار آن‌ها قرار می‌گیرد تا مخاطب با شکل ظاهری محصولات نیز آشنا شود. ما پیش‌تر در مقاله «کاتالوگ چیست» به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم، بنابراین جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

انواع روش‌های چاپ کاتالوگ

همانطور که گفتیم، برای طراحی و چاپ کاتالوگ به بهترین شکل، نکات و اصولی وجود دارند که باید رعایت شوند. در ادامه به این نکات چاپ کاتالوگ خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های چاپ کاتالوگ

به صورت کلی انواع روش چاپ کاتالوگ به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

چاپ آفست

چاپ آفست (یا اُفست) از جمله بهترین و محبوب‌ترین سیستم‌های چاپ است که هم برای چاپ کاتالوگ و بروشور، هم برای چاپ کارت ویزیت و غیره استفاده می‌شود. طبق این سیستم، هر کدام از رنگ‌های طرح به صورت جداگانه روی کاغذ قرار گرفته و چاپ می‌شوند.

چاپ آفست از سیستم رنگی CMYK استفاده می‌کند که طراحان گرافیک با آن آشنایی دارند. برای این نوع چاپ لازم است که طراح گرافیک هنگام خروجی گرفتن از طرح، تنظیمات لازم را روی آن اعمال کند.

چاپ آفست از کیفیت خوبی برخوردار بوده اما با توجه به زمان‌بر بودن، برای چاپ با تیراژ پایین (کمتر از هزار) مناسب نیست.

چاپ دیجیتال

این نوع دیگری از چاپ کاتالوگ است که از سیستم پخش رنگ خطی استفاده می‌کند. با توجه به سیستم رنگ‌گذاری هم‌زمان، چاپ دیجیتال سرعت بیشتری نسبت به آفست دارد. اگر برای چاپ کاتالوگ عجله دارید و تیراژ چاپتان چندان بالا نیست، این روش برایتان مناسب خواهد بود.

راهنمای نحوه چاپ کاتالوگ (نکات و اصول چاپ کاتالوگ)

اکنون که با انواع روش‌های چاپ کاتالوگ آشنا شدیم، در ادامه اصول چاپ کاتالوگ را معرفی خواهیم کرد:

طراحی کاتالوگ را به صورت استاندارد انجام دهید

در طراحی و چاپ کاتالوگ استانداردهای خاصی وجود دارند که هر طراح گرافیک حرفه‌ای باید با آن‌ها آشنا باشد. با توجه به ابعاد کاتالوگ و اینکه چند لت مد نظر شماست (سه لت، چهار لت یا پنج لت)، استانداردهای لازم را رعایت کنید. علاوه‌بر این، ابعاد هر صفحه و میزان فاصله از حاشیه‌ها را با توجه به ابعاد کاغذهای موجود در بازار تنظیم کنید. شما با ورود به صفحه چاپ کاتالوگ سایت افراگرافیک می‌توانید انواع نمونه کار چاپ کاتالوگ را مشاهده کنید

انواع روش‌های چاپ کاتالوگ

تیراژ و نوع چاپ را در نظر داشته باشید

همانطور که گفتیم، دو روش برای چاپ کاتالوگ وجود دارد که عبارتند از چاپ دیجیتال و آفست. چاپ آفست زمان‌بر بوده و برای پروژه‌های با تیراژ بالا مناسب است، در حالی که چاپ دیجیتال به سرعت انجام می‌شود و برای تیراژ پایین قابل استفاده خواهد بود. با توجه به روش چاپ مد نظر شما، هزینه و زمان آماده شدن کاتالوگ‌ها تغییر خواهد کرد.

فرمت و سیستم رنگی درستی برای کاتالوگ استفاده کنید

در طراحی و چاپ کاتالوگ می‌توان از دو سیستم رنگی متفاوت استفاده کرد که عبارتند از CMYK و RGB. با توجه به اصول چاپ کاتالوگ، سیستم CMYK باید برای رسانه‌های چاپی به کار رود و سیستم RGB برای رسانه‌های دیجیتال استفاده شود تا رنگ‌ها در چاپ نهایی نیز همانطور که در مانیتور به نظر می‌رسند، نشان داده شوند.

اصول چاپ کاتالوگ

علاوه‌بر این، باید پالت رنگی کاتالوگ را با توجه به نوع خدمات یا محصولی که قرار است معرفی شود، انتخاب کنید. برای مثال اگر قرار است برای یک فروشگاه لوازم کودکان و اسباب‌بازی کاتالوگ طراحی کنید، بهتر است رنگ‌های شاد و شارپ را در نظر بگیرید و رنگ‌های تیره و کدر مانند قهوه‌ای، سبز تیره و … را کنار بگذارید.

صحافی قرار است چطور انجام شود؟

صحافی کاتالوگ به چهار روش قابل انجام است:

  • صحافی منگنه‌ای (ساده و لوپ)
  • صحافی چسب گرم
  • صحافی با دوخت
  • صحافی سیمی دوبل

شما باید با توجه به مشخصات و ویژگی‌های کاتالوگ از جمله تعداد صفحات، جنس و متریال و نوع طراحی کاتالوگ روش صحافی مناسب را انتخاب کنید.

از دستگاه مناسب برای چاپ استفاده کنید

کاتالوگ با همان دستگاه چاپ کاغذ چاپ می‌شود. یکی از اصول چاپ کاتالوگ که باید مد نظر قرار دهید، استفاده از قالب‌بندی مناسب برای ماشین چاپ و هماهنگ کردن آن با قالب‌بندی انتخابی در پروسه طراحی است. علاوه‌بر این، با توجه به روش چاپی که انتخاب کرده‌اید باید از دستگاه چاپ آفست یا دیجیتال استفاده شود.

از چه روکش‌هایی قرار است استفاده شود

از آنجا که کاتالوگ به‌نوعی کتابچه راهنمای محصول به شمار می‌رود، باید مقاومت لازم در برابر استفاده زیاد را داشته باشد. روکش‌های مناسب که مقاومت کاتالوگ را افزایش می‌دهند عبارتند از سلفون مات، سلفون حرارتی، سلفون‌های UV و غیره که باید بر اساس طرح کاتالوگ، روکش مناسب را انتخاب کنید.

نکات چاپ کاتالوگ

بهترین کاغذ برای چاپ کاتالوگ

در چاپ کاتالوگ بسته به طرحی که مد نظر شماست، از کاغذهای مختلفی می‌توان استفاده کرد. این اصول چاپ کاتالوگ را به خاطر بسپارید که اگر تعداد صفحات کاتالوگ شما کمتر است، بهتر است از کاغذ گرماژ بالا و اگر تعداد صفحات آن زیاد است، از کاغذ گرماژ پایین‌تر استفاده کنید.

از چه روکش‌هایی در چاپ کاتالوگ استفاده می شود

از جمله کاغذهایی که برای این کار استفاده می‌شوند عبارتند از:

  • کاغذ گلاسه: دارای پوشش صاف و براق و صیقلی بوده و با اینکه کمی هزینه‌بر است، محبوب‌ترین کاغذ برای چاپ کاتالوگ به شمار می‌رود. برای چاپ کارهای ترامه و رنگی مناسب است.
  • کاغذ شیمیایی یا معمولی: همان کاغذهای A4 معمولی که سفید هستند و ناخالصی ندارند.
  • کاغذ باطله: از بازیافت سایر کاغذها به دست می‌آیند و ناخالصی دارند.
  • کاغذ پلاستیکی یا سلفونی: جنس آن از همان کاغذهای اصلی است که به مواد خاصی مانند لاتکس آغشته شده یا روی آن سلفون کشیده می‌شود تا مقاومت بیشتری داشته باشد.
  • کاغذ آنتیک: جنس بسیار زبر و خشنی داشته و به کاغذهای دست‌ساز شباهت دارد.

سوالات متداول

برای چاپ کاتالوگ معمولاْ چه نوع کاغذی استفاده می‌شود؟

در چاپ کاتالوگ بیشتر کاغذ گلاسه مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا رنگ‌ها به‌خوبی روی آن چاپ می‌شوند.

برای افزایش مقاومت صفحات کاتالوگ چه می‌توان کرد؟

معمولاً برای دادن جلوه بیشتر به کاغذ کاتالوگ و افزایش مقاومت آن، از روکش سلفون یا UV استفاده می‌شود.

فاکتورهای مؤثر در قیمت نهایی کاتالوگ کدامند؟

کاتالوگ‌ها در رنج قیمتی متفاوتی تولید می‌شوند و مواردی همچون نوع کاغذ چاپ، جهت کاتالوگ (راست چین، از بالا به پایین و…)، صحافی کاتالوگ و سایز می‌تواند روی قیمت آن تأثیرگذار باشد.

سخن پایانی

کاتالوگ یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین اسناد بازاریابی هر نوع کسب و کاری به شمار می‌رود. از این‌رو، اگر طراح گرافیک هستید، توصیه می‌شود حتما اصول چاپ کاتالوگ ذکرشده در این مقاله را رعایت کنید و اگر صاحب کسب‌وکار هستید، چاپ کاتالوگ خود را به یک گرافیست ماهر و کاردان بسپارید. کارشناسان افراگرافیک در این زمینه از تخصص بالایی برخوردار بوده و آماده دریافت سفارش‌ها شما هستند. اگر برای طراحی و چاپ بروشور و چاپ جعبه فوری  نیاز به یک شرکت متخصص و باتجربه دارید، افراگرافیک آماده خدمت‌رسانی به شماست. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۲۱۶۶۱۲۰۶۹۴ و ۰۲۱۶۶۱۲۰۶۹۸ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *