آموزش طراحی, چاپ

راهنمای طراحی و چاپ ست اداری

راهنمای طراحی ست اداری

با وجود اینکه امروزه تقریباً تمامی فرآیند کسب و کارها به صورت آنلاین انجام می‌شوند، بهتر است که همچنان تأثیرگذاری صنعت چاپ را فراموش نکنیم؛ رسانه‌ای که در ابتدا ارتباطات کسب‌وکارها بر روی آن شکل گرفت! حتی در عصر دیجیتال، دادن یک کارت ویزیت لوکس به مخاطبان یا ارسال یک سند مهم روی سربرگی که لوگوی اختصاصی شرکت روی آن چاپ شده است، می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر جای بگذارد. تمام این موارد (کارت ویزیت، سربرگ، پاکت نامه و …) زیرمجموعه ست اداری هستند که می‌تواند توسط یک طرح گرافیک برای شرکت شما به صورت اختصاصی طراحی شود. در این راهنمای طراحی ست اداری با ما همراه باشید تا به اصول و نکات آن بیشتر بپردازیم.

راهنمای چاپ ست اداری: ست اداری چیست؟

طراحی ست اداری، فرآیند ایجاد ظاهر و احساس مرتبط با یک برند در اسناد اداری آن است. مواردی مانند سربرگ، پاکت نامه و کارت ویزیت از زیرمجموعه‌های ست اداری به شمار می‌روند. طراحی ست اداری یکی از اجزای حیاتی برندینگ است زیرا الگوهایی را ایجاد می‌کند که برای ارتباطات مهم داخلی و خارجی در یک کسب و کار استفاده می‌شوند. این ست شامل نامه‌های رسمی، فاکتورها، یادداشت‌ها و گزارش‌های شرکت است. هنگامی که سازمان یک ست اداری با طراحی خوب داشته باشد، احساس ثبات ایجاد می‌کند و شما را در نظر مشتریان به عنوان یک برند معتبر، سازمان‌یافته و حرفه‌ای نشان می‌دهد.

ست اداری چیست

هویت بصری برند؛ یک عنصر ضروری در طراحی ست اداری

قبل از شروع فرآیند طراحی ست اداری، یک منبع مهم باید در دسترس باشد: هویت بصری برند.

هویت بصری برند معمولاً شامل لوگو، تصاویر، لی‌اوت، رنگ‌ها و دستورالعمل‌های متنی (فونت و اندازه) مورد استفاده توسط برند است. این موارد، تعیین‌کننده مسیر و راهنمای طراحی ست اداری شما به شمار می‌روند. هر قسمت از هویت بصری برند در طراحی ست اداری خوب نقش دارد:

 • پالت رنگی: پالت رنگی معمولاً در طول فرآیند برندسازی اولیه برای کسب و کار شما ایجاد می‌شود. ست اداری از همان پالت رنگی استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل شود که با سایر عناصر برند شما هماهنگ است.
 • متن: انتخاب فونت، به شخصیت برند شما بستگی دارد. به عنوان مثال، فونت sans serif جدیت را نشان می‌دهد، در حالی که یک فونت دست‌نویس می‌تواند نشان‌دهنده بازیگوشی و کودکانگی باشد.
 • تصاویر: تصاویر به تعیین ظاهر و احساس برند کمک می‌کنند. شما می‌توانید با حفظ یک سبک عکاسی مشابه در تمام تصاویر خود یا اعمال فیلتر یکسان در آن‌ها، به تصاویری سازگار دست یابید.
 • لوگو: لوگو باید در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف با ست اداری سازگار باشد. به عنوان مثال، طراح باید نسخه‌های مختلف لوگو را برای پس‌زمینه‌های روشن و تیره طراحی کند. با این حال، حتی در نسخه‌های مختلف، ماهیت لوگو باید حفظ شود.
 • لی‌اوت: داشتن یک لی‌اوت یا چیدمان مشابه در ست اداری به یکپارچگی کمک می‌کند و همه زیرمجموعه‌های ست اداری را به عنوان یک واحد منسجم گرد هم می‌آورد.

نکات طراحی و چاپ ست اداری

هیچ قانون کلی برای طراحی ست اداری وجود ندارد، اما این اصول طراحی و چاپ ست اداری می‌توانند به شما کمک کنند تا طرح مناسبی برای کسب و کار خود خلق کنید:

۱- یک پوشه حاوی منابع الهام‌بخش ایجاد کنید

شما یک طرح در ذهن دارید، اما این احتمال وجود دارد که قبلاً طرحتان اجرا شده باشد بنابراین نیازی نیست خود را با اسکیس‌ها و اتودهای بی‌پایان خسته کنید. با کمی جستجو در گوگل، می‌توانید انواع طرح‌های ست اداری را بیابید که شما را هیجان‌زده کرده و به شما الهام می‌بخشند. این طرح‌ها را در یک پوشه نگه دارید تا هنگام طراحی ست اداری خود به آن‌ها مراجعه کنید.

فرآیند طراحی ست اداری

۲- از الگوها و عناصر از پیش طراحی‌شده استفاده کنید

وقتی طرح یا عنصری را می‌بینید (مانند اشکال یا تایپوگرافی‌ها) که نظرتان را به خود جلب می‌کند، به جای طراحی دوباره آن ببینید که آیا به عنوان یک الگوی قابل ویرایش (برای مثال، فایل وکتور) یا یک عنصر قابل دانلود در دسترس است یا خیر.

۳- پیش از طراحی، یک سلسله‌مراتب بصری در ذهن خود داشته باشید

سلسله مراتب بصری در طراحی، اصل چیدمان عناصر به ترتیب اهمیت است. طراحی ست اداری شما باید چشم خواننده را از آنچه می‌خواهید در ابتدا ببیند تا آخرین عنصر قابل مشاهده هدایت کند. طبق راهنمای طراحی ست اداری برای رسیدن به این هدف می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • تیترهای پررنگ و نکات مهم
 • فونت‌های قوی و اندازه فونت بزرگ
 • قرار دادن اطلاعات یا عناصر مهم در بالا
 • استفاده از عناصر گرافیکی مانند فلِش برای راهنمایی خواننده
 • در نظر گرفتن مقیاس بزرگ‌تر برای حروف، اشکال یا سایر عناصر طراحی که نیاز به تأکید دارند

۴- برای ست اداری یک پالت رنگی در نظر بگیرید

برای پالت رنگی ست اداری خود، ۱ الی ۳ رنگ اصلی و ۱ الی ۳ رنگ فرعی را انتخاب کنید که متضاد و مکمل یکدیگر باشند. برای دستیابی به تنوع اما حفظ ثبات، تناژهای مختلف آن رنگ‌ها را به کار ببرید یا opacity آن‌ها را در مناطق مختلف تغییر دهید. به یاد داشته باشید که در صورت لزوم، ضخامت و رنگ فونت را تغییر دهید تا کنتراست و خوانایی حفظ شود.

طراحی ست اداری

۵- از فونت‌های هماهنگ با هویت برند استفاده کنید

فونت‌هایی را انتخاب کنید که با شخصیت برند و نوع اطلاعاتی که باید در هر جزء از ست اداری درج شود، مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال، یک یادداشت یا سربرگ می‌تواند از فونت‌های هندسی با لبه‌های سخت استفاده کند که حالتی جدی را نشان می‌دهد، در حالی که یک کارت تبریک می‌تواند حاوی فونت‌های دست‌نویسی باشد که حالتی دوستانه را نشان می‌دهند.

۶- هویت برند باید در ست اداری قابل تشخیص باشد

استفاده از ترندها برای طراحی یک ست اداری مدرن و مرتبط با مد روز آسان است، اما به یاد داشته باشید که ست اداری طراحی می‌شود تا نماینده هویت برند باشد. طبق راهنمای طراحی ست اداری، برای اینکه اثر خود را قابل شناسایی سازید می‌توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

 • از اشکال و ساختارهای لی‌اوتی استفاده کنید که با پیام‌های برند شما مطابقت داشته باشند.
 • از رنگ‌های برند به عنوان رنگ‌های برجسته و پس‌زمینه استفاده کنید.

هویت برند در ست اداری

در حالی که هم‌سو بودن با ترجیحات مصرف‌کننده و ترندهای طراحی بسیار مهم است، اجازه ندهید که این عوامل هویت اصلی برند را از بین ببرند. طبق یک آمار منتشرشده در یکی از سایت‌های خارجی، ۸۸ درصد از مصرف‌کنندگان می‌گویند که اصالت یک فاکتور کلیدی در تصمیم‌گیری درباره برندهایی است که دوست دارند و از آن‌ها حمایت می‌کنند. این دلیل خوبی است برای اینکه ست اداری خود را اصیل و معتبر طراحی کنید.

۷- از متریال مناسب استفاده کنید

در نهایت، پس از اینکه طرح کامل ست اداری شرکت را در قالب دیجیتال به دست آوردید، نوبت به چاپ آن می‌رسد. ست اداری چیزی است که مردم به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند، بنابراین نباید در این مرحله کوتاهی به خرج دهید. مهم‌ترین نکات چاپ ست اداری عبارتند از:

 • از به کار بردن کاغذ معمولی برای چاپ کارت ویزیت خودداری کنید.
 • کیفیت محصول نهایی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که وضوح و هم‌ترازی عناصر در آن بی‌نقص است.

سخن پایانی

در این راهنمای طراحی ست اداری به مهم‌ترین عناصر و نکاتی که باید هنگام طراحی و چاپ ست اداری مورد توجه قرار گیرند پرداختیم. چه به یک طرح مدرن و شیک فکر می‌کنید یا چیزی آرام‌تر و کلاسیک، شرکت افراگرافیک اینجاست تا به شما کمک کند به ایده خود جامه عمل بپوشانید. تیم کارشناسان طراحی افراگرافیک با کمک سیستم‌های چاپ با کیفیت بالا، اطمینان حاصل خواهند کرد که ست اداری شما با مناسب‌ترین هزینه و در کم‌ترین زمان ممکن به دستتان می‌رسد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *