هیچ محصولی یافت نشد.

طراحی کاتالوگ چیست؟

طراحی کاتالوگ‌، بخشی از ابتکارات بازاریابی بسیاری از شرکت‌های بزرگ برای جلب مشتری و تثبیت محصول در بازار هدف است. در واقع کاتالوگ، کتابچه‌ای از اطلاعات کامل در مورد محصولات یا خدماتی است که شما ارائه می‌دهید و نحوه استفاده از محصولات یا خدمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به بیانی ساده‌تر کاتالوگ یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی برای اطلاع رسانی در مورد محصولات و خدمات به شمار می‌رود که صاحبان کسب و کار باید در کنار سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغات از آن برای معرفی محصول و برند خود استفاده کنند.

جدول ویژگی طراحی کاتالوگ
🎨 طراح تیم افراگرافیک
🖨️ خدمات ابتکار و نقش آفرینی، خلاقیت و طراحی گرافیک(و در آخر ارائه طرح به صورت فایل به مشتری)
📦 نوع کاغذ گلاسه ، تحریر، فانتزی، کرافت
💰 قیمت بستگی به ابعاد، تعداد صفحات و تعداد محصولات
⭐ کیفیت نهایی رضایت مشتری
☎️ نحوه سفارش
سفارش آنلاین و یا تماس با کارشناسان افراگرافیک

انواع کاتالوگ

کاتالوگ‌ها با توجه به اینکه هر کدام حاوی اطلاعات و پیام‌های ویژه‌ای هستند در دسته بندی‌های مختلف و متنوعی جای می‌گیرند برای نمونه کاتالوگ‌های علمی در بردارنده اطلاعاتی برای معرفی محصولات علمی و کاتالوگ هنری به معرفی آثار هنری می‌پردازد.

مزایای طراحی کاتالوگ اختصاصی چیست؟

از اصلی‌ترین مزایای طراحی و چاپ کاتالوگ اختصاصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معرفی برند و برندسازی: برندسازی یکی از مهمترین نتایجی است که از طراحی کاتالوگ‌های اختصاصی به‌دست می‌آید. در واقع زمانی که این راهکار به‌درستی و طبق اصول و استانداردهای لازم صورت گرفته باشد علاوه بر فروش بیشتر به شناخته شدن برند شما کمک می‌کند.

معرفی محصولات و خدمات: به کمک کاتالوگ‌های تبلیغاتی، بخوبی می‌توان محصولات و خدمات را لیست کرده و آنها را به بهترین شکل معرفی کرد. هدف نهایی از تمام این روش‌ها و به کار بردن ابزارهای تبلیغاتی، رسیدن به سطح بالاتری از فروش است.

جذب مشتریان: با توزیع صحیح کاتالوگ‌ها در جایگاه‌های مختلف بازار هدف، می‌توان به بهترین شکل به جذب مشتریان و تبدیل مخاطبان عالی به مشتریان معمولی و پس از آن تبدیل مشتریان معمولی به مشتریان وفادار، اقدام کرد.

بالا بردن نرخ تبدیل: بالا بردن نرخ تبدیل به معنای تبدیل توجه مشتریان به خرید واقعی و سفارش خدمات است. در واقع هدف اصلی کاتالوگ جلب توجه و نظر مشتریان و تبدیل آن به خرید است.

فاکتورهای مهم برای طراحی کاتالوگ کدامند؟

اولین فاکتور،خلاقیت در طراحی هست در صورتی که بخواهید خروجی کار یک کاتالوگ خلاقانه و متفاوت به دست مشتری یا بیننده برسد بهتر است قبل ازطراحی تمامی جوانب سنجیده شود و صنف مورد تقاضا بررسی شود حتی مشتریان و کاربران استفاده کننده از کاتالوگ نیز بررسی شوند و در نهایت طراحی کاتالوگ به صورت حرفه ای انجام پذیرد. مورد بعدی نحوه طراحی آن است و باید در انتخاب اندازه فونت، رنگ و عکس محصول حساسیت بسیاری به خرج دهید تا بالاترین کیفیت و بیشترین تأثیر گذاری را روی مخاطب داشته باشد. به این صورت که در کاتالوگ خود از دو یا سه اندازه فونت برای ایجاد تنوع و جلوگیری از خستگی مخاطب استفاده کنید. در مورد انتخاب رنگ نیز به دنبال رنگ‌های شاد و جذاب باشید زیرا رنگ‌ها می‌توانند پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند باشند. عکس‌های خود را از بین گزینه‌هایی انتخاب کنید که سریع‌تر و شفاف‌تر پیام شما را منتقل می‌کنند. در واقع فونت ، چیدمان کاتالوگ و تصاویر استفاده شده در کاتالوگ فاکتورهای اصلی طراحی کاتالوگ حرفه ای هستند و سایز، قالب و رنگبندی موارد ثانویه در طراحی کاتالوگ حرفه ای هستند .

انواع طراحی کاتالوگ در صنایع مختلف

بسته به اینکه چاپ کاتالوگ برای کدام یک از صنایع و کسب و کارهای هدف صورت می گیرد باید نوع کاتالوگ و طراحی خاص آن و همین طور نوع کاغذ مورد استفاده  را به درستی و با دقت انتخاب کنید.

جالب است بدانید که این موارد ابتدایی اثرگذاری قابل توجهی در نتیجه کار خواهند داشت و نمی‌توان به هیچ وجه آنها را نادیده گرفت یا کم ارزش تلقی کرد. به عنوان مثال: برای ایجاد کاتالوگ در صنایع غذایی، استفاده از کاغذهای معمولی رواج دارد. به همین شکل در صنایع مربوط به چوب و تجهیزات چوبی، از کاغذهای گلاسه و چاپ و کیفیت بسیار بالا استفاده می‌شود. و حتی میتوان سلفون خاص یا یووی موضعی و طلاکوب نیز استفاده کرد.

در کسب و کارهای کوچک، از کاتالوگ هایی با کاغذ معمولی یا گلاسه استفاده می‌شود و بسته به اینکه چه مقدار بودجه‌ای برای خرید کاتالوگ در نظر گرفته باشید و تعداد محصولات یا خدمات شما تا چه اندازه باشد، تعداد صفحات کاتالوگ و نوع تاشوندگی آنها، تعیین خواهد شد. البته در تمام این موارد قیمت طراحی کاتالوگ نیز به‌عنوان یک فاکتور تعیین کننده، مطرح است و تأثیر مستقیمی در تصمیم گیری شما دارد.

نمونه کارهای طراحی کاتالوگ در افراگرافیک

طراحی و چاپ کاتالوگ های موسسه ملل، طراحی و چاپ کاتالوگ کانساران بینالود، طراحی و چاپ کاتالوگ بهساز، طراحی و چاپ کاتالوگ گلدکور، طراحی و چاپ کاتالوگ روغن غنچه، طراحی و چاپ کاتالوگ الحاوی، طراحی و چاپ کاتالوگ ایران آیرون، طراحی و چاپ کاتالوگ آزمایشگاه فروردین، طراحی و چاپ کاتالوگ مهندس آفاغ، طراحی و چاپ کاتالوگ جام سرویس جام جم، طراحی و چاپ کاتالوگ تیز کاوان،، طراحی و چاپ کاتالوگ گروه جاوید ، طراحی و چاپ کاتالوگ روغن نازگل ، طراحی و چاپ کاتالوگ کاریزاب ، طراحی و چاپ کاتالوگ بیداری فرد ، طراحی و چاپ کاتالوگ روشن تجارت ، طراحی و چاپ کاتالوگ شرکت های آرین سازه و هزاران شرکت با برند تجاری معتبر ….

انوع کاغذ برای چاپ کاتالوگ

بسته به انتخاب مشتری و استانداردهای موجود و البته نوع کاتالوگ، از چندین مدل کاغذ مختلف در طراحی و چاپ کاتالوگ استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی انواع کاغذ برای چاپ کاتالوگ می‌پردازیم.

کاغذ معمولی یا تحریر: این کاغذها را که معمولاً به شکل کاغذهای A4 در کاربردهای روزمره خود می‌شناسیم، از عادی‌ترین کاغذ هایی هستند که برای کاتالوگ‌های مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند کاغذ استفاده شده در پرینتر.

کاغذ گلاسه: کاغذهای گلاسه نسبت به کاغذهای تحریر دارای درجه کیفی بالاتری بوده و بهترین نوع کاغذ برای چاپ کاتالوگ به شمار می‌روند. البته نرخ این کاغذها در مقایسه با کاغذهای معمولی بالاتر است و در کنار کیفیت، باید هزینه بیشتری نیز پرداخت شود. سطح صاف و براق و صیقلی کاغذهای گلاسه، جلوه بهتری به کاتالوگ‌ها می‌بخشد.

کاغذ سلفونی: کاغذهای سلفونی دارای پوشش لاتکس بوده و در مقابل رطوبت و پاره شدن، مقاومت بسیار خوبی دارند. این کاغذها نیز قیمت بالایی دارند و فرآیند چاپ روی آنها به شکلی متفاوت از موارد قبلی، صورت می‌گیرد.

کاغذ باطله: این نوع کاغذ، ارزان‌ترین کاغذ برای طراحی کاتالوگ است و برای تولید کاتالوگ‌های با کیفیت پایین و ارزان قیمت، کاربرد دارد. از این روی در صورتی که می‌خواهید کمترین هزینه را بابت چاپ کاتالوگ بپردازید، کاغذهای باطله گزینه مناسبی هستند که اصلا پیشنهاد نمیشود و بهتره به جای آن از کاغذ تحریر استفاده شود.

کاغذهای فانتزی: کاغذهای فانتزی ساختاری خاص داشته و به‌وسیله آنها می‌توان کاتالوگ هایی خاص و متفاوت، تولید و چاپ کرد. و اکثرا کاغذهای کتان و فابراینو و همچنین کرافت در این نوع کاغذ قرار میگیرند.

فاکتورهای موثر در تعیین قیمت طراحی کاتالوگ

کاتالوگ‌ها در رنج قیمتی متفاوتی تولید و عرضه می‌شوند و موارد زیر در افزایش یا کاهش قیمت آنها تأثیر چشمگیری دارد.

سایز: یکی از نخستین فاکتورهایی که در قیمت کاتالوگ تأثیر مستقیمی دارد سایز آن می‌باشد. زیرا ممکن است مشتری سایز A4 یا A5 و یا مربع را سفارش دهد که هر کدام قیمت مختلفی دارند.

نوع کاغذ چاپ: همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، انواع مختلفی از کاغذ برای چاپ وجود دارد که با توجه به میزان بودجه و سلیقه مشتری و همین طور سبک کار، هر یک از آنها قابل انتخاب خواهند بود. همین طور گرماژ کاغذ نیز یک فاکتور تعیین کننده به حساب می‌آید. البته این موارد در هزینه طراحی کاتالوگ دخالتی ندارند ولی فاکتوری تعیین کننده در هزینه چاپ کاتالوگ محسوب میشوند

جهت کاتالوگ: جهت کاتالوگ می‌توان راست چین یا چپ چین بوده و یا از بالا یا پایین باشد. این به سلیقه و سبک کار بستگی مستقیم داشته و البته اثرگذاری خاصی نیز در جلب توجه مخاطب خواهد گذاشت. از این جهت لازم است که حتماً روانشناسی مخاطب به‌درستی صورت گرفته و مطابق با آن جهت بازشوندگی کاتالوگ تعیین شود.

صحافی کاتالوگ: در نهایت صحافی کاتالوگ که می‌تواند با چسب حرارتی، مفتول ساده و یا منگنه لوپ و … باشد در تعیین قیمت کاتالوگ نقش دارد. بدیهی است که نوع صحافی در شکل و هویت ظاهری کاتالوگ تاثیر فوق العاده ای دارد و حتی نوع کاربری و راحتی استفاده از آن را نیز تعیین می‌کند که این مورد نیز بر افزایش و کاهش قیمت چاپ کاتالوگ تاثیر دارد که در ابتدا طراح این موارد را مشخص مینماید.

مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ

 • برای تهیه کاتالوگ تبلیغاتی ابتدا باید یک شرکت یا مجموعه مناسبی را انتخاب کنید که سابقه درخشانی در این زمینه داشته باشد تا با دیدن نمونه کارها، مشاوره درستی به شما ارائه دهد و فرآیند انتخاب را برای شما آسان کند. برای انتخاب بهترین شرکت باید چندین نمونه کار از شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و گزینه‌های مورد علاقه و سلیقه خود را انتخاب کنید و سپس آنها را از نظر قیمت و کاتالوگ‌های تخصصی و حرفه‌ای ارزیابی و مقایسه کنید. تا بتوانید با حفظ کیفیت، کاتالوگ مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب طراحی و چاپ کنید.
 • قبل از شروع پروژه طراحی، باید در مورد تعداد صفحات کاتالوگ و ابعاد آن، سفارش دهنده و سفارش گیرنده به توافق برسند و بر اساس تعداد صفحات، قیمت طرح محاسبه و از طریق پیش نویس به مشتری اعلام شود.
 • سپس نوبت به تنظیم نحوه چیدمان تصاویر و متون می‌رسد که بر اساس این مدل‌ها، مشتری می‌تواند اطلاعات طراحی مورد نیاز شامل: عکس و متن را در اختیار گروه گرافیکی قرار دهد.
 • پس از تایید نقشه‌های اولیه، روند طراحی جلد و صفحات داخلی کاتالوگ ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است ارائه اتودها و مراحل طراحی در گروه مشاورین افراگرافیک تا رضایت کامل کارفرما از پروژه ادامه خواهد داشت.

محتوای کاتالوگ باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

 1. محتوای کاتالوگ باید کاملاً حرفه‌ای نوشته شده باشد و با توجه به اینکه غالبا فضای کافی برای ارائه محتوای طولانی در کاتالوگ‌ها وجود ندارد، باید بهترین محتوا با دقیق‌ترین مفهوم در قالب کوتاه‌ترین جملات و تصاویر به کاربران نشان داده شود.
 2. برای تولید محتوای کاتالوگ به لحاظ متنی و بصری، نیاز به یک کارشناسی دقیق می‌باشد که طی آن باید، محتوای محصول و برند هر یک به‌صورت جداگانه و همین طور در موازات یکدیگر نوشته شوند و بهترین نتیجه از آنها در کنار یکدیگر قرار داده شود. در حقیقت در تمام گام‌های تولید محتوای یک کاتالوگ حرفه‌ای، باید به این نکته توجه شود. در واقع کاتالوگ فرصتی طلایی برای جلب نظر و توجه مخاطبان است و حتماً باید از آن به بهترین شکل بهره برداری گردد.
 3. یک کاتالوگ با طراحی حرفه ای نقش بسیار مهمی در ایجاد تصویر برند شما دارد. بدون طراحی کاتالوگ مناسب، استراتژی بازاریابی شرکت شما ناقص خواهد بود و فروش شما کاهش می‌یابد.

در هنگام سفارش طراحی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که برای سفارش طراحی کاتالوگ، تصمیم گیری می‌کنید؛ پیش از هر چیزی باید به نکات و اصولی توجه کنید که ضامن موفقیت شما و کسب و کارتان خواهند بود. این نکات را می‌توان در موارد زیر جای داد:

برند و محصول خود را بخوبی معرفی کنید

در واقع طراح باید شناخت درستی از برند و محصول یا خدمات شما داشته باشد. تنها در این صورت می‌تواند به‌درستی طراحی را انجام داده و بهترین و تاثیرگذارترین الگو را برای آن پیاده سازی کند. در نظر داشته باشید که عدم معرفی صحیح و ارائه اطلاعات غلط در این مرحله، ممکن است باعث شود که مسیر به کلی اشتباه طی شود و زمان و هزینه‌ای که به این کار اختصاص می دهید کاملاً هدر رود.

تجربه کاربری سازنده ایجاد کنید

لازم است که کاربران و مخاطبان در کاتالوگ چاپی یا الکترونیکی شما، تجربه‌ای خاص و منحصر به فرد داشته و با مطالعه آن، مطالب زیادی در خصوص محصولات یا خدمات و برندی که معرفی می‌کنید، به‌دست بیاورند.

بهترین کاغذ چاپ را انتخاب کنید

اگر چه انتخاب کاغذ با کیفیت بالاتر روی قیمت طراحی کاتالوگ تأثیر مستقیم دارد، اما به یاد داشته باشید که انتخاب بهترین کاغذ، به شکلی احترام به مخاطب شما محسوب می‌شود. و همچنین با توجه به اینکه اکثرا شرکت شما دیده نمیشود و این کاتالوگ شماست که نماینده شماست نظر مخاطب نسبت به شما با توجه به کیفیت کاتالوگ شما مشخص میشود.

نگاهی کلی به محتوای کاتالوگ

اگر کاتالوگ‌ها بر اساس استانداردهای لازم گردآوری شده باشند باید در قدم اول مختصری از فعالیت‌ها، نام شرکت، لوگوی آن و همچنین اطلاعات تماس را در اختیار خواننده قرار دهد. در مرحله دوم استانداردها، گواهینامه‌ها و موارد اعتباری و افتخاری شرکت به نمایش گذاشته شود.

قدم بعدی معرفی تولیدات، خدمات و یا محصولات می‌باشد. در ادامه می‌بایست اطلاعات بیشتری در مورد محصول یا خدماتی که دارد را ارائه کند. قدم بعدی آوردن تصاویر زیبا، متون تکمیلی، چارت‌ها و نمودارها است و در آخرین پله باید سخنان نهایی و بخش‌های مختلف شرکت و راههای ارتباطی از جمله ایمیل، تلفن و سایر روش‌ها را به مخاطب نشان دهد.

طراحی کاتالوگ

معرفی چند نمونه از بهترین نرم افزارهای طراحی کاتالوگ

 • نرم افزار طراحی کاتالوگ Adobe InDesign
 • نرم افزار طراحی کاتالوگ Flipbuilder
 • نرم افزار طراحی کاتالوگ Flip PDF
 • نرم افزار طراحی کاتالوگ Adobe Illustrator CC
 • نرم افزار طراحی کاتالوگ Adobe Photoshop
 • نرم افزار طراحی کاتالوگ Scribus
 • نرم افزار طراحی کاتالوک Inkscape
 • نرم افزار طراحی کاتالوگ Microsoft Publisher

قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ در افراگرافیک

هزینه طراحی و چاپ کاتالوگ در گروه مشاورین افراگرافیک بسته به سبک و محتوای آن و همین طور طرح و عکس کاتالوگ و جنس و سایز کاغذ تعیین خواهد شد. برای آگاهی از جدیدترین قیمت چاپ کاتالوگ می‌توانید به فروشگاه اینترنتی این مجموعه مراجعه نمایید و یا با مشاورین مجرب ما در این زمینه تماس بگیرید.

کلام آخر

اگر شما هم برای کسب و کار خود به دنبال بهترین شرکت طراحی و چاپ کاتالوگ هستید افراگرافیک با سالها تجربه در این زمینه در خدمت شماست. این شرکت با داشتن تیمی حرفه‌ای و سابقه انجام بیش از 150 پروژه موفق، توانسته است گام مهمی در این زمینه بردارد.همچنین جهت طراحی کاتالوگ فوری نیز برنامه های خاصی داریم که در صورت مراجعه به کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.