طراحی کاتالوگ

3-lat

چاپ کاتالوگ سه لتی

برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

چاپ کاتالوگ تک برگی

نمونه کارهای طراحی کاتالوگ

مراحل طراحی کاتالوگ

ارتباط با کارشناسان بخش طراحی افراگرافیک و بررسی طرح و مشاوره در این زمینه
info@afragraphic.com
09127278295

مرحله اول

اتد زدن طبق بررسی های بعمل آمده و مشاوره های صورت گرفته در مورد شکل، رنگ، چیدمان و جمع آوری اطلاعات لازم جهت طراحی

مرحله دوم

نهایی کردن یکی از اتدهای طراحی و انجام پروژه بر مبنای اتد تایید شده تا به انتها و تغییرات نهایی و پرینت نهایی و تحویل به مشتری

مرحله سوم

طراحی کاتالوگ چیست؟

طراحی کاتالوگ‌، بخشی از ابتکارات بازاریابی بسیاری از شرکت‌های بزرگ برای جلب مشتری و تثبیت محصول در بازار هدف است. در واقع کاتالوگ، کتابچه‌ای از اطلاعات کامل در مورد محصولات یا خدماتی است که شما ارائه می‌دهید و نحوه استفاده از محصولات یا خدمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به بیانی ساده‌تر کاتالوگ، یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی برای اطلاع رسانی در مورد محصولات و خدمات به شمار می‌رود که صاحبان کسب و کار باید در کنار سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغات از آن برای معرفی محصول و برند خود استفاده کنند.

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر به بخش نمونه کارها مراجعه نمایید. و یا با شماره 88254010 داخلی 120 – 09127278295 تماس حاصل نمایید.

 
🎨 طراحتیم افراگرافیک
🖨️ خدماتابتکار و نقش آفرینی، خلاقیت و طراحی گرافیک(و در آخر ارائه طرح به صورت فایل به مشتری)
📦 نوع کاغذگلاسه ، تحریر، فانتزی، کرافت
💰 قیمتبستگی به ابعاد، تعداد صفحات و تعداد محصولات
⭐ کیفیت نهاییرضایت مشتری
☎️ نحوه سفارش
سفارش آنلاین و یا تماس با کارشناسان افراگرافیک

میان کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک بنا به بازار هدفشان، همواره رقابت وجود دارد و آن‌هایی در این رقابت برنده خواهند بود که بتوانند مخاطبان خود را از طریق مختلف جذب کنند. طراحی کاتالوگ یکی از راه‌های مؤثر تبلیغاتی است که این روزها استفاده از بسیار رایج‌تر از گذشته شده است. اگر کمی دقت کنید در اطرافتان و زمانی که برای خرید یک محصول به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنید؛ نمونه طراحی کاتالوگ برای کسب‌وکارها مختلف را خواهید دید. قیمت طراحی کاتالوگ این روزها از جمله موارد مهمی است که باعث استقبال بیش‌تر از این روش تبلیغاتی شده است.

انواع کاتالوگ در واقع کتابچه‌های کوچکی هستند که برای معرفی محصولات و نحوه استفاده از آن‌ها کارآمد خواهند بود. طراحی کاتالوگ محصولات هر برند متناسب با ماهیت کلی آن برند بوده و در جهتی است که بتواند در بهینه‌ترین حالت ممکن، تمام محصولات و خدمات موردنظر صاحبان کسب‌وکار را معرفی کند.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ، نوعی رسانه چاپی یا دیجیتال است که اطلاعات ضروری محصول مانند ابعاد، قیمت، متریال مورد استفاده در تولید و موارد دیگر را بازگو می‌کند. تمامی کسب و کارها در صنایع مختلف می‌توانند از طراحی کاتالوگ بهره ببرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید به مقاله «کاتالوگ چیست» مراجعه فرمایید.

ممکن است فکر کنید طراحی کاتالوگ کار دشواری نیست و تنها با قرار دادن اطلاعات مهم در قالب یک سند دیجیتال یا چاپی، می‌توان محصول یا خدمات را به مخاطبان معرفی کرد؛ اما این تصور کاملاً اشتباه است! کاتالوگ نیز مانند بنر، پوستر، بروشور و … یک ابزار تبلیغاتی به شمار می‌رود و باید هنگام طراحی آن، اصول و نکات خاصی رعایت شود تا اثربخشی لازم را داشته باشد.

کاتالوگ، نوعی رسانه چاپی یا دیجیتال است

کاتالوگ‌های خوب و تأثیرگذار معمولاً ویژگی‌های مشترکی دارند که آن‌ها را متمایز می‌سازد. در ادامه به ویژگی های یک کاتالوگ خوب اشاره خواهیم کرد:

نکات و اصول طراحی کاتالوگ (ویژگی‌های یک کاتالوگ خوب)

هر کاتالوگی باعث جذب مخاطبان به محصولات یا خدمات شما نمی‌شود. برای اینکه کاتالوگ اثربخشی لازم را داشته باشد و مخاطبان را به سمت برند شما جذب کند، باید ویژگی‌های زیر در آن اعمال شوند:‌

 • مرتب بودن و تقسیم‌بندی پیشنهادات

مشتریان هرج و مرج را دوست ندارند. محصولات خود را به دسته‌های منطقی تقسیم کنید تا خواندن کاتالوگ را آسان‌تر سازد. برای مثال، قفسه‌های یک سوپرمارکت را در نظر بگیرید. زمانی که به دنبال یک محصول خاص (به عنوان مثال نمک) هستید، می‌دانید که اگر به قفسه آرد برسید یعنی به هدف خود نزدیک شده‌اید. در مورد کاتالوگ‌ها هم همینطور است. مشتریان انتظار دارند به شکلی پیوسته با محصولات شما آشنا شوند، بنابراین یکی از اصول طراحی کاتالوگ، سازمان‌دهی اطلاعات است.

 • شفافیت و وضوح ارتباطات

شما مجبور نیستید تمام ویژگی‌ها و جزئیات محصول خود را به صورت دقیق ارائه دهید. با این کار، مشتریان ممکن است تحت فشار بیش از حد اطلاعاتی قرار بگیرند که اغلب برای آن‌ها اهمیتی ندارد. محرک‌های زیاد ما را گیج می‌کنند و نمی‌گذارند تصمیم بگیریم؛ پس فقط موارد ضروری را در میان بگذارید.

جنبه بصری یک کاتالوگ به اندازه محتوای آن مهم است

 • جذابیت بصری

جنبه بصری یک کاتالوگ به اندازه محتوای آن مهم است. اگر کاتالوگ در نگاه اول برای مخاطب جذاب نباشد، احتمال کمی وجود دارد که او به خواندن کاتالوگ ادامه دهد و با محصولات شما آشنا شود. انتخاب صحیح تصاویر، علائم گرافیکی، آیکون‌ها و سایر عناصر باعث می‌شود یک کاتالوگ منسجم طراحی کنید که برای مخاطب جذاب باشد.

آموزش طراحی کاتالوگ

اکنون که می‌دانیم کاتالوگ چیست و با ویژگی‌های یک کاتالوگ خوب آشنا شده‌ایم، نوبت به طراحی کاتالوگ می‌رسد. برای طراحی یک کاتالوگ اثربخش، کافی است اصول طراحی کاتالوگ را دنبال کرده و از ابزار مناسب کمک بگیرید. در ادامه این اصول را به طور کامل بیان خواهیم کرد:

 • اطلاعاتی که باید در کاتالوگ درج شود را گردآوری کنید

قبل از شروع طراحی، مطمئن شوید که همه اطلاعات لازم را گردآوری کرده‌اید. محتوایی که قبل از ایجاد کاتالوگ به آن نیاز دارید شامل تصاویر محصولات، لیستی از محصولات و ویژگی‌های آن‌ها و فهرستی از سایر مطالبی است که باید نوشته شود؛ مانند اطلاعات مربوط به شرکت، توصیفات مشتریان و هر اطلاعات دیگری که به مخاطبان در تصمیم‌گیری صحیح کمک کند.

 • ساختار و طرح‌بندی (Layout) کاتالوگ را مشخص کنید

کار بعدی که باید انجام دهید این است که یک طرح یا ساختار کلی برای کاتالوگ محصولات خود تهیه کنید. با انجام این کار، کاتالوگ را تجسم خواهید کرد تا بدانید چه چیزی باید در کجا قرار گیرد. با طراحی یک موکاپ یا ماکت از کاتالوگ اصلی، می‌توانید مسیری که قصد دارید در پیش بگیرید را مشخص کنید.

ساختار و طرح‌بندی کاتالوگ

 • طراحی کاتالوگ را شروع کنید و آن را ساده و کاربردی نگه دارید

برای طراحی کاتالوگ می‌توانید از ابزارهای معروفی مانند فتوشاپ، ایندیزاین و ایلاستریتور استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید پیش از شروع طراحی به نمونه‌های کاتالوگ ایرانی و خارجی موجود در اینترنت نگاهی بیندازید تا از آن‌ها الهام بگیرید. یکی از مهم‌ترین نکات طراحی کاتالوگ سادگی است، پس از قرار دادن علائم گرافیکی و تصاویر بیش از حد در آن خودداری کنید.

 • مخاطبان خود را بشناسید و کاتالوگ را مطابق با نیاز آن‌ها شخصی‌سازی کنید

آیا مخاطب کاتالوگ شما کسب و کارها (B2B) هستند یا مصرف‌کنندگان (B2C)؟ تبلیغ برای مصرف‌کنندگان و فروشندگان دو چیز بسیار متفاوت است. هر کدام دارای اصول قالب‌بندی و طراحی منحصربه‌فردی هستند. مطمئن شوید که مخاطب هدف خود را درک کرده و قالبی را انتخاب کرده‌اید که برای آن‌ها جذاب باشد.

 • ابعاد و اندازه‌های کاتالوگ را استاندارد تعریف کنید

اندازه مناسب را برای کاتالوگ خود انتخاب کنید. بسته به جایی که از آن استفاده می‌شود، چه در هواپیما یا روی میز در اتاق انتظار یک مطب، باید مناسب‌ترین اندازه را برای کاتالوگ خود در نظر بگیرید تا ورق زدن و خواندن آن برای مخاطبان راحت باشد.

 • از تصاویر باکیفیت استفاده کنید

کاتالوگ کسب و کار شما باید شامل عکس‌های باکیفیت از محصولات و خدماتتان باشد. عکس‌های عالی با جذاب‌تر کردن محصولات شما، فروش را افزایش می‌دهند. برای این کار می‌توانید یک عکاس حرفه‌ای استخدام کنید تا مطمئن شوید که همه عکس‌ها با نور کافی و وضوح بالا برای چاپ گرفته شده‌اند.

برای کاتالوگ از تصاویر باکیفیت استفاده کنید

 • از فونت و رنگ‌های مناسب استفاده کنید

یکی از اصول طراحی کاتالوگ این است که فونت و رنگ‌های مورد استفاده در کاتالوگ باید باهم هماهنگ باشند. به عنوان مثال، یک کاتالوگ برای کسب و کار پوشاک لوکس می‌تواند از رنگ‌های ظریفی مانند طلایی، نقره‌ای و عاجی تشکیل شود. برعکس، یک کاتالوگ برای فروشگاه اسباب بازی باید فانتزی و لذت‌بخش، با رنگ‌های درخشان باشد. در مورد فونت نیز نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. از یک یا دو خانواده فونت استفاده کرده و در مواقع لزوم آن‌ها را بولد یا ایتالیک کنید.
 2. مطمئن شوید که در هر ناحیه فونت‌های یکسانی را به کار می‌برید. بیشتر از دو یا سه تایپ فیس را در کاتالوگ استفاده نکنید.
 • هنگام طراحی کاتالوگ، اهداف بازاریابی برند را در نظر داشته باشید

کاتالوگ باید در راستای اهداف بازاریابی برند طراحی شود و به برآورده شدن آن‌ها کمک کند. از این رو، سعی کنید متن آن را به گونه‌ای ترغیب‌کننده بنویسید که مخاطبان را به اقدام (ترجیحاً خرید) وا دارد. علاوه بر این، حتماً در کاتالوگ خود یک کال تو اکشن (CTA) در نظر بگیرید.

 • نکات نگارشی و ویرایشی را در متن رعایت کنید

پس از اتمام طراحی کاتالوگ، یک یا دو بار آن را از اول تا آخر بخوانید تا در صورت وجود هر گونه غلط املایی یا اشتباه نگارشی، آن را اصلاح کنید. کاتالوگی که دارای چنین اشتباهاتی باشد ممکن است از نگاه مخاطب غیرحرفه‌ای به نظر برسد.

مزایای طراحی کاتالوگ اختصاصی

طراحی کاتالوگ به‌صورت اختصاصی برای یک برند مزایای زیادی دارد که همه آن‌ها در جهت بازاریابی و جذب مشتریان جدید و نگه‌داشتن مشتریان قدیمی‌تر خواهند بود. سفارش طراحی کاتالوگ برای یک کسب‌وکار مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت:

 1.برندسازی

دقت کنید که یکی از اهداف اصلی برای ارائه انواع کاتالوگ، برندسازی و معرفی نام و نشان کسب‌وکار به کسانی که تابه‌حال در مورد آن نمی‌دانستند. اینجا نکته مهم نحوه اجرا و طراحی کاتالوگ خواهد بود که مطابق استانداردها و نیاز مخاطب باشد.

 2.جذب مشتری

به کمک توزیع کاتالوگ یک کسب‌وکار می‌تواند مشتریان جدید را جذب و مشتری‌های قدیمی را مشتاق به خرید دوباره کند. البته این موضوع به نحوه توزیع کاتالوگ هم‌بستگی دارد.

 3.بالابردن اشتیاق برای خرید

همان‌طور که اشاره کردیم، کاتالوگ دفترچه شامل اطلاعات و روش استفاده از محصولات شما است. هنگام که مخاطبان این دفترچه را مطالعه می‌کنند با تصاویری از محصولات هم مواجه خواهد شد. همین موضوع به نظر کوچک باعث بالارفتن اعتماد و اشتیاقشان برای خرید می‌شود.

 4.معرفی محصولات و خدمات

تبلیغات روش‌های گوناگونی دارد، اما بی‌شک یکی از بهترین راه‌های برای معرفی خدمات و محصولات را می‌توان طراحی کاتالوگ محصولات دانست. در این دفترچه اطلاعات مربوط به محصولات، مزایای آن‌ها، روش‌های استفاده و نکاتی این‌چنینی به مخاطب کمک می‌کنند راحت‌تر شما و ماهیت برندتان را بشناسد.

انواع طراحی کاتالوگ

این روزها انواع کاتالوگ‌هایی را مشاهده می‌کنید که مربوط به کسب‌وکارهای مختلف هستند. نکته جالب اینجاست که در چند سال اخیر نوع خاصی از این روش تبلیغاتی با نام کاتالوگ دیجیتال معرفی شده است. همان‌طور که از نام آن پیدا است برای عرضه نیازی به کاغذ یا درست‌کردن دفترچه ندارد. طراحی کاتالوگ دیجیتال مزایای زیادی دارد که باعث شده استقبال بیش‌تری از آن شود.

کاتالوگ‌های معمولی هم انواع مختلفی دارند. مهم‌ترین تفاوت میان آن‌ها نوع طراحی‌شان و جنس آن‌ها خواهد بود. برای مثال عموماً برای کاتالوگ مواد غذایی از کاغذهای معمولی استفاده می‌شود، درحالی‌که برای محصولات چوبی یا دکوراتیو، عموماً کاغذهای براق یا گلاسه مورداستفاده خواهند بود.

هزینه طراحی کاتالوگ هم می‌توان به‌عنوان پارامتری دسته‌بندی این روش تبلیغاتی شناخته شود؛ چرا که قیمت طراحی کاتالوگ دیجیتال یا معمولی می‌توانند بسیار متفاوت باشند.

مراحل طراحی کاتالوگ

اگر شما هم می‌خواهید از این روش تبلیغاتی برای معرفی محصولات و خدمات کسب‌وکارتان استفاده کنید، باید نیازسنجی درستی در این زمینه انجام دهید. مراحل بعدی انجام طراحی کاتالوگ نیز به شرح زیر خواهند بود:

 • مهم‌ترین مرحله پیدا کردن مجموعه‌ای است که بتواند به‌درستی ایده‌های شما را به واقعیت تبدیل کند. این موضوع نیازمند وجود طراحان و متخصصان کاربلد در این مجموعه خواهد بود. افرا گرافیک در این زمینه بهترین انتخاب برای شما است که در زمان کوتاهی، می‌تواند همه آنچه از یک کاتالوگ انتظار دارید را در اختیارتان قرار دهد.
 • در مرحله بعد باید در مورد تعداد صفحات، سایز و نوع خطوط برش کاتالوگ تصمیم‌گیری کنید.
 • پس از مشخص‌شدن قالب کلی کاتالوگ، باید مشخص شود که چه محصولات و چه اطلاعاتی درباره آن باید در کاتالوگ آورده شود. نحوه چیدمان و محل قرارگیری هر یک از این اطلاعات هم در این مرحله تعیین می‌شود.
 • پیش از اتمام کار نیز باید نمونه طراحی کاتالوگ اولیه را بررسی کنید و در صورت نیاز به ویرایش، کارهای مربوطه انجام شوند تا کاتالوگ به چاپ نهایی برسد.

نکات مهم در طراحی کاتالوگ

میزان اثرگذاری یک کاتالوگ به این بستگی دارد که شما تا چه حد نکات و استانداردها را رعایت کرده‌اید. این استانداردها شمال موارد مختلفی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه مشاهده خواهید کرد.

 • سعی کنید برای سفارش طراحی کاتالوگ و باتوجه‌به هزینه‌های انجام آن، از بهترین نوع کاغذ برای چاپ استفاده کنید.
 • هر چه طراحی خلاقانه‌تری برای طراحی کاتالوگ دیجیتال یا چاپی در نظر بگیرید، مخاطبان شما بیش‌تر جذب خواهند شد. در واقع باید بتوانید تجربه کاربری جدید برای آن‌ها ایجاد کنید.
 • برای این که بتوانید به‌خوبی برند خود و محصولاتتان را معرفی کنید، بهتر است از یک کارشناس باتجربه در این زمینه کمک بگیرید. نظرات کارشناسی کمک می‌کند بتوانید طرح، رنگ، متن و تصاویر مناسبی باتوجه‌به نیاز مخاطبان فراهم کنید.

تعرفه‌ها و قیمت طراحی کاتالوگ

قیمت طراحی کاتالوگ به پارامترهایی مانند ابعاد، نوع کاغذ، طراحی به‌کاررفته در آن یا تعداد صفحات بستگی دارد. توجه داشته باشید که عموماً قیمت طراحی کاتالوگ دیجیتال برای شما کم‌تر خواهد بود؛ چرا که در این روش نیاز به چاپ نخواهد بود. به‌طورکلی اگر می‌خواهید طراحی کاتالوگ ارزان داشته باشید، باید از طراحی‌های ساده‌تر و کاغذهای معمولی برای چاپ استفاده کنید یا این که تعداد صفحات را در کم‌ترین حالت ممکن نگه دارید.

سفارش طراحی کاتالوگ حرفه‌ای و خلاقانه در افرا گرافیک

خوشبختانه سفارش طراحی کاتالوگ از طریق افرا گرافیک کار دشواری نیست و پروسه طراحی آن هم با نظر و مشورت شما در مدت‌زمان کوتاهی انجام خواهد شد. برای سفارش طراحی کاتالوگ حرفه‌ای و خلاقانه و همینطور آشنایی با انواع کاتالوگ چاپ شده توسط افراگرافیک می‌توانید از طریق شماره ۰۲۱۶۶۱۲۰۶۹۸ با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید. در انتها لازم است بار دیگر اشاره کنیم که توجه به استانداردها و نکات مهم برای طراحی کاتالوگ مانند ابعاد، سایز یا نوع کاغذ تا چه حد می‌توانند در نتیجه و بازخورد مشتریان اثرگذار باشند؛ بنابراین پیش از سفارش کاتالوگ حتما چنین مواردی را در نظر داشته باشید.

هزینه طراحی و چاپ این ابزار تبلیغاتی به ابعاد، جنس، نحوه تاشوندگی، تعداد صفحات، خدمات پس از چاپ از جمله سلفون ، یووی موضعی و انواع یووی ها، صحافی و قالب و موارد مشابه بستگی دارد.

کاتالوگ در حال چاپ دیجیتال با فرمت RGB و در حالت چاپ تیراژ بالا یا آفست با فرمت CMYK طراحی میشود. غیر از فرمت مساعل دیگری هم در مدل طراحی وجود دارد که طراح باید به آن توجه داشته باشد.

تصاویر تقریباً نیمی از بار محتوایی یک کاتالوگ را بر عهده دارند و عکس های کاتالوگ باید به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و با ضریب کیفیت بالا، ارائه شوند.

طراحی درست کاتالوگ، بخشی از برندسازی و معرفی محصول و خدمات به حساب می‌آید و باید به‌صورت کاملاً حرفه‌ای انجام شود.

معرفی برند و برندسازی، معرفی محصولات و خدمات، جذب مشتریان و بالا بردن نرخ تبدیل

طراحی کاتالوگ با توجه به تعداد صفحات بیشتر هزینه بیشتری دارد.

سبد خرید