صفحه آرایی و صفحه بندی

نمونه کار صفحه آرایی و صفحه بندی

مراحل صفحه آرایی و صفحه بندی

مرحله اول

مرحله دوم

مرحله سوم

صفحه آرایی و صفحه بندی چیست چیست

صفحه آرایی چیست؟

در طراحی گرافیک، صفحه آرایی و صفحه بندی به فرآیند قرار دادن و چیدمان متن، تصاویر و گرافیک در یک صفحه نرم افزاری برای تولید اسنادی مانند روزنامه، بروشور، مجله، نشریه، کتاب یا جذب خوانندگان به یک وب سایت گفته می‌شود. هدف اصلی صفحه ارایی تولید صفحات چشم نواز است که توجه خواننده را به خود جلب کند. فرآیند آراستن صفحه شامل به‌کارگیری مجموعه‌ای از قوانین طراحی و رنگ‌های خاص با سبک‌های منحصر به فرد در یک نشریه، کتاب و یا مجله با هدف معرفی و ماندگاری یک برند است.

به‌عبارتی دیگر صفحه آرایی به چیدمان متن، تصاویر و سایر اشیا در یک صفحه اشاره دارد. این اصطلاح ابتدا در انتشارات دسکتاپ (DTP) استفاده می‌شد، اما امروزه معمولاً برای توصیف طرح بندی صفحات وب نیز استفاده می‌شود. تکنیک‌های صفحه ارایی برای شخصی‌سازی ظاهر مجلات، روزنامه‌ها، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها و دیگر انواع نشریات استفاده می‌شود. در حقیقت ارتقای سطح تکنولوژی سبب شده است تا محتواهای آنلاین و دیجیتال مانند اپلیکیشن های کتاب، پی‌دی‌اف ها، سایت ها و رسانه های منتشر شده توسط تلوزیون و امکانات رادیو جایگاه ویژه ای در میان مردم به‌دست آورند و سهولت استفاده از محتواهای نگارشی نیز به‌واسطه بهره مندی از این ابزارها بیشتر شده است. اما همچنان نقش کتاب، مجله و روزنامه در فرهنگ مطالعه کشورها پررنگ و برجسته است.

یکی از عوامل حائز اهمیت در افزایش میزان مطالعه و اشتیاق مردم جامعه به استفاده از محتواهای متنی و نگارشی، بهره گیری از ترفندهای صفحه آرایی است تا صفحات کتاب برای مخاطبان هدف جذاب و قابل توجه باشد.

در حقیقت عنصر ابتکار در طراحی صفحات از اهمیت ویژه ای برخوردار است و خلق ایده های هنرمندانه به واسطه استفاده از تکنولوژی، آسان تر و سریع تر صورت می گیرد. مراحل آماده سازی صفحات یک محتوای متنی قبل از چاپ، صفحه آرایی محسوب می شود که باید به شیوه ای هنرمندانه، با به‌کارگیری متدهای جدید و با اتکا بر دقت و تجربه کافی انجام شود تا نتیجه کار به هدف معین شده توسط اصحاب فرهنگ، یعنی جلب نظر و توجه مخاطبان برای افزایش سرانه مطالعاتی نزدیک شود.

انواع صفحه آرایی

صفحه آرایی را با توجه به گزینه‌ای که روی آن اعمال شده است به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. برای نمونه صفحه آرایی و صفحه بندی کتاب، مجله، نشریه، وب، روزنامه و غیره.

اهداف صفحه آرایی

هدف اصلی از صفحه ارایی این است که بتوان سرعت و کیفیت منتقل کردن مفهوم مورد نظر مانند متن و محتوای تصویری را افزایش داد و به این شیوه کیفیت کار را نیز به بهترین شکل حفظ نمود. نوع ارتباطی که مفاهیم یک کتاب یا مجله با ذهن مخاطبان برقرار می کنند به نوع صفحه آرایی و صفحه بندی صفحات وابسته است.

یک چیدمان کلی و استاندارد می تواند موضوع این محتواهای متنی را با شیوه ای قابل توجه و گیرا به مخاطبان برساند و سبب ایجاد واکنش‌های مثبت مخاطبان و تمایل بیشتر آن‌ها به کتابخوانی شود. چهارچوب صفحات کتاب های مختلف از نظر اندازه و رنگ فونت، سایز و قطع، تصاویر و رنگ صفحه به موضوع کتاب، رده سنی مخاطبان و سلیقه بصری طراح وابسته است.

صفحه بندی چیست؟

صفحه بندی به شما امکان می‌دهد صفحات اسناد خود را همانطور که می‌خواهید مرتب کنید. می‌توانید حاشیه‌ها را تنظیم کنید، تم‌ها را اعمال کنید، جهت‌گیری و اندازه صفحه را کنترل کنید، بخش‌ها و خطوط را اضافه کنید، شماره خطوط را نمایش دهید، و تورفتگی و خطوط پاراگراف را تنظیم کنید.

صفحه ارایی و صفحه بندی کتاب

وقتی صحبت از اضافه کردن شماره صفحات به محتوای کتاب می‌شود، قوانین کمی وجود دارد. با این حال، برخی از روش‌های پذیرفته‌شده وجود دارد که متخصصان هنگام ایجاد طرح‌بندی اثر هنری برای یک کتاب چاپی از آنها استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه به بیان آنها بپردازیم.

مطمئن شوید که شماره صفحات فرد و زوج به‌درستی قرار داده شده‌اند.

هنگامی که یک کتاب باز می‌شود، صفحات سمت راست (معروف به recto) همیشه باید دارای شماره صفحه فرد باشد (1، 67، 213)… در حالی که صفحات سمت چپ (معروف به verso) همیشه باید دارای یک صفحه زوج باشند. شماره (2، 68، 214). رعایت نکردن این استاندارد در ظاهر کتاب تأثیر منفی خواهد داشت.

شماره صفحات را نزدیک حاشیه داخلی قرار ندهید.

شماره‌های صفحه یا باید نزدیک حاشیه بیرونی صفحه ظاهر شوند (در گوشه پایین یا بالا) یا در مرکز پایین یا بالای صفحه قرار گیرند.

نیازی به افزودن اعداد به صفحات خالی نیست.

صفحاتی که در ابتدا یا انتهای کتاب آورده شده‌اند اما هیچ محتوایی در آنها نوشته نشده‌اند نیاز به شماره گذاری ندارند.

صفحه آرایی و صفحه بندی مجله و نشریه

به جرأت می‌توان گفت تاثیرگذارترین بخش مجله و نشریه بعد از نوشتن محتوای با کیفیت، چیدمان و طراحی مجله است که به جذب مخاطب و درک بهتر محتوا کمک شایانی می‌کند. در واقع آراستن و طراحی مجله به معنی قرار دادن اصولی و منظم عناصر نوشتاری از جمله عنوان‌ها، زیر عنوان ها، لید، متن و عناصر تصویری از جمله تصاویر و نمودارها و فضای سفید صفحه در کنار هم برای سهولت در انتقال پیام و خوانایی و جذابیت بیشتر می‌باشد.

معرفی نرم افزارهای مناسب برای صفحه آرایی

Microsoft Publisher: از نرم افزارهای مناسب برای انجام فعالیت های صفحه ‌آرایی و صفحه بندی که در گذشته بهره گیری از آپشن های آن توسط ناشران و مولفین محتواهای متنی به میزان قابل توجهی انجام می شد.

Microsoft Word: این برنامه در میان افرادی که در زمینه انجام صفحه بندی فعالیت دارند، شناخته شده است. امکانات این برنامه به شیوه ای ساختاربندی شده است که بتواند در انجام کارهای اساسی پاسخگوی نیاز افراد مبتدی و کسانی که به‌صورت تخصصی در انجام فعالیت صفحه آرایی و صفحه بندی مهارت ندارند باشد.

Adobe Indesign: این نرم افزار را می توان جامع ‌ترین برنامه های صفحه آرایی دانست که امکانات بسیاری را برای طراحان فراهم آورده است تا بتوانند با اختیار عمل بیشتر طرح های خود را در زمینه صفحه بندی پیاده سازی و اجرایی کنند. همچنین امکان خلق ایده های مناسب برای صفحه آرایی با وجود این برنامه بخوبی برای ناشران و مولفان مهیا شده است.

فاکتورهای مهم برای انتخاب نوع صفحه آرایی

سن مخاطب هدف

برای طراحی اصولی جلد کتاب یا انتخاب صحیح نوع و اندازه فونت، طیف رنگی خطوط، عناوین و همچنین تصاویر مورد استفاده، باید سن مخاطب را در نظر گرفت تا جذابیت کتاب، خواننده را به انتخاب و خرید آن ترغیب کند.

جنسیت مخاطب هدف

گاهی اوقات برخی از محتواها برای جنس خاصی به نگارش در می آیند. مثلاً بروشورها و مجله های متعددی وجود دارند که در آن ها تنها مطالب مرتبط با سلایق و مسائل مرتبط با بانوان نوشته شده است و در کنار آن می توان به کاتالوگ ها و کتاب هایی نیز اشاره نمود که مولف و طراح، آن را متناسب با مسائلی که به آقایان مرتبط است پدید آورده اند. لذا به‌منظور شخصی سازی کردن این محتواها برای هر دو جنسیت لازم است به المان های رنگ و تصاویر نهایت توجه را داشته و در صفحه آرایی آنها احساسات و روحیه مخاطبان را مد نظر قرار دهید.

مقدار بودجه و درآمد جامعه هدف

در ارائه محتواهای متنی مانند کتاب ها و مجلات شما با اقشار مختلف جامعه روبرو هستید که ممکن است میزان درآمد آن ها و بودجه ای که برای خرید کتاب اختصاص می دهند با هم متفاوت باشد. به همین دلیل جنس کاغذ، نوع چاپ و سیستم طراحی باید بسته به درآمد و بودجه تخصیص داده شده تعیین شود تا ناشران بتوانند پاسخگوی نیازها و تقاضای تمام اقشار جامعه باشند. اگرچه اکثر مولفان و نشریه های مختلف، کتاب ها و بروشورها را معمولاً برای قشر متوسط جامعه با درآمد معمولی گردآوری می‌کنند، اما نباید ارائه امکانات را محدود نمود و سطح مالی و نوع نیاز مخاطبان را نادیده گرفت.

تأثیر فرهنگ و عقیده بر صفحه آرایی

باید توجه کنید که محتواهای متنی مانند کتاب ها و بروشورها و همچنین صفحه آرایی آنها در انتقال فرهنگ و عقاید مختلف به مردم جامعه تأثیر دارند و گاها هدف اصلی از چاپ آنها، اشاعه فرهنگ و دیدگاهی معین است. نوع فونت و شیوه استفاده از رنگ در بعضی جوامع، القای برخی از پیام ها به گروه‌هایی خاص را در پی دارد. رنگ ها عناصری هستند که می توانند نشانگر ذهنیت های سیاسی و عقیدتی خاصی باشند. فونت و علائم نگارشی گاهی ممکن است نماینده انتقال پیام های مذهبی باشد و طرز نوشتار و نوع گرافیک برخی کتب می تواند در ترویج پیام ها و شعارهای فرهنگی خاص اثرگذار عمل کند. به همین دلیل شیوه استفاده از رنگ و فونت در کتاب ها و مجلاتی که با هدف آموزش و ترویج مسائل فرهنگی یا معرفی مکتبی سیاسی و مذهبی به چاپ می رسند، باید با رعایت اصول خاص و دقت کافی صورت گیرد.

قیمت صفحه آرایی در افرا گرافیک

در طراحی یک صفحه عوامل و اجزای مختلفی سهیم هستند؛ مانند متون مختلف، تصاویر، جدول ها و نمودار هایی که هر یک در قسمت های مختلف صفحه قرار می گیرند و ساختار کلی آن را تشکیل می دهند. تقسیم بندی و نوع چهارچوب نیز در آراستن صفحات نقش دارند و معین می کنند که شکل کلی طراحی و گرافیک آن چگونه است. بسته به اجزایی که در صفحه بندی از آن استفاده می کنید و نوع المان هایی که از آن ها بهره می گیرید، قیمت صفحه آرایی ممکن است متفاوت باشد. در ادامه کار استفاده از تصاویر مختلف که انتخاب خام یا گرافیکی بودنشان بر عهده شماست، می تواند قیمت‌ ها را با نوسان همراه کند. استفاده از تصاویر سیاه و سفید تعرفه متفاوتی با تصایر رنگی دارد و آماده سازی و انتقال آن ها به نرم افزارهای مختلف می تواند قیمت تمام شده کار را تغییر دهد. بررسی جدول ها و نمودارها و استفاده از آن ها در خلال صفحات به شیوه تنظیم شده نیز بخش دیگری از عملیات است که باید برآورد هزینه های مربوط به طراحی آن در دستور کار قرار گیرد.

با وجود تمام نکات عنوان شده می توان نتیجه گرفت که پیش بینی مقدار هزینه های مربوط به صفحه آرایی به ارزیابی مناسب عناصری بستگی دارد که در صفحات مختلف یک محتوای متنی مثل کتاب، آن ها را استفاده کرده‌اید.

سفارش صفحه آرایی آنلاین

مسلما با توجه به مطالبی که در این بخش به آن پرداخته شد حالا به خوبی می ‌دانید که عملیات صفحه آرایی و صفحه بندی در کیفیت کلی محتوای نگارشی تأثیر قابل توجهی دارد و جلب توجه مخاطبان به اجرای درست و اصولی آن وابسته است.

بنابراین با توجه به میزان دقت و ظرافت کار، پروژه صفحه آرایی باید به دست تیمی از طراحان ماهر و با تجربه سپرده شود تا با استفاده از نبوغ هنری، آموزه‌ های تکنیکی، ابزار و برنامه‌های مناسب و المان‌ های ضروری، عملیات صفحه‌ آرایی و صفحه بندی را با دقت و مهارت بالا انجام دهند. به همین دلیل لازم است برای انجام مراتب صفحه آرایی آثار یا محتواهای خود به مراکز معتبر و گروه طراحان متبحر مراجعه نمایید تا با راهنمایی‌ های مناسب گرافیک و جنبه‌ های بصری و کاربردی کار را به بهترین شکل تعیین نمایید و به محتوای مد نظر خود در نزدیک ‌ترین حالتی که پیش ‌بینی کردید، دست یابید.

پس اگر برای کتاب، نشریه، مجله و یا بروشورهای خود به دنبال بهترین صفحه آرایی و صفحه بندی آنلاین هستید ما گروه مشاورین افرا گرافیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. افرا گرافیک با داشتن سابقه درخشان و انجام بیش از 150 پروژه موفق توانسته است به بهترین شیوه و با هزینه های بسیار مناسب پاسخگوی نیازهای شما عزیزان در زمینه کارهای گرافیکی و طراحی و بسته بندی باشد.

سوالات متداول

با صفحه آرایی میتوان علاوه بر حفظ کیفیت کار، سرعت انتقال مفهوم را نیز افزایش داد.

برای انتخاب نوع صفحه آرایی باید به سن مخاطب هدف و جنسیت و فرهنگ آن منطقه توجه کرد.

جهت کسب اطلاعات از نحوه سفارش صفحه آرایی مورد نیاز خود با بهترین کیفیت با تیم افراگرافیک تماس حاصل فرمایید.

سبد خرید