چاپ کاتالوگ

یکی از ویژگی ‌های بسیار مهم در ساخت و چاپ کاتالوگ آفست، طراحی کاتالوگ مناسب و منحصر به فرد آن است. کیفیت این نوع طراحی و ذخیره‌سازی مناسب فایل آن جهت ارسال به چاپخانه نکاتی هستند که باید برای تهیه کردن یک کاتالوگ چاپی نهایت توجه را به آن داشته باشید. تیم طراحی، نبوغ طراحان و ایده ‌پردازی ‌های مناسب و اصولی می ‌توانند باعث پدید آمدن یک طرح زیبا با گرافیک به یاد ماندنی و خاص شوند و کیفیت این کار بر محصول نهایی تاثیر بسزایی خواهد داشت. لذا لازم است طراحی و ذخیره فایل را به بهترین شکل و نزد زبده ‌ترین طراحان انجام دهید. همچنین می توانید جهت انجام مشاوره برای طراحی کاتالوگ فوری با تیم ما در افراگرافیک تماس حاصل فرمایید.

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر به بخش نمونه کارها مراجعه نمایید. و یا با شماره 88254010 داخلی 120 – 09127278295 تماس حاصل نمایید.

نمونه کار چاپ کاتالوگ

مراحل چاپ کاتالوگ

ارتباط با کارشناسان بخش طراحی افراگرافیک و بررسی طرح و مشاوره در این زمینه
info@afragraphic.com
09127278295

مرحله اول

اتد زدن طبق بررسی های بعمل آمده و مشاوره های صورت گرفته در مورد شکل، رنگ، چیدمان و جمع آوری اطلاعات لازم جهت طراحی

مرحله دوم

نهایی کردن یکی از اتدهای طراحی و انجام پروژه بر مبنای اتد تایید شده تا به انتها و تغییرات نهایی و پرینت نهایی و تحویل به مشتری

مرحله سوم

ویژگی‌ های چاپ کاتالوگ‌

یکی از بهترین راه‌های تبلیغاتی این روزها چاپ کاتالوگ است. قیمت چاپ کاتالوگ به نسبت بسیاری از روش‌هایی تبلیغاتی مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده و همین موضوع باعث شده تا کسب‌وکارهای زیادی به سمت استفاده از آن بروند. چاپ کاتالوگ باید همسو با سیاست‌های کلی یک برند باشد و هدف از ارائه آن آشنایی مخاطبان با خدمات و محصولات آن برند است.

برای طراحی و چاپ کاتالوگ رنگی، باید از افراد باتجربه‌ای مشاوره بگیرید و حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که این روزها کاتالوگ‌هایی می‌توانند اثرگذاری مثبت داشته باشند که طراحی حرفه‌ای و مناسبی دارند. همچنین در این زمینه کیفیت و محتوایی که در کاتالوگ ارائه می‌شوند هم اهمیت زیادی دارد.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ نوعی دفترچه یا کتابچه است که در آن ویژگی‌ها و مزایای خدمات یا محصولات یک شرکت بیان می‌شود. جزئیات آن‌ها به طور کامل در کاتالوگ لیست شده و تصاویری نیز در کنار آن‌ها قرار می‌گیرد تا مخاطب با شکل ظاهری محصولات نیز آشنا شود. ما پیش‌تر در مقاله «کاتالوگ چیست» به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم، بنابراین جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

مزایای چاپ کاتالوگ

همان‌طور که می‌دانید کاتالوگ دفترچه‌ای است که محصولات، خدمات و حتی تاریخچه برند را معرفی می‌کند. این دفترچه می‌تواند باتوجه‌به نیاز کاربر، در انواع مختلف و با تعداد صفحات متفاوتی تولید شود. صاحبان کسب‌وکار همواره به دنبال یافتن بهترین راه تبلیغاتی هستند؛ چرا که رقابت در بازارهای امروزی بسیار شدید است و برای این که یک کسب‌وکار عقب نماند، باید به کارهای تبلیغاتی روی بیاورد. اما بیایید بررسی کنیم که چاپ کاتالوگ چه مزایایی دارد که باعث استفاده گسترده آن شده است:

 • در وهله اول، چاپ کاتالوگ می‌تواند هویت برند شما را به بهترین شکل و البته طبق نظر شما معرفی کند.
 • بخش عمده یک کاتالوگ را طراحی توضیحات در مورد محصولات و خدمات تشکیل می‌دهند. به‌این‌ترتیب علاوه بر این که برند خود را معرفی کرده‌اید، بلکه محصولاتتان را نیز به بهترین شکل به مشتریان معرفی کرده‌اید.
 • با استفاده از چاپ کاتالوگ فوری می‌توان این کار در زمان کوتاهی به پایان رساند.
 • چاپ کاتالوگ اصول و قواعد خاصی دارد، اما کلیت آن باتوجه‌به نظر و سلیقه شما خواهد بود. در واقع این قابلیت شخصی‌سازی به معرفی بهتر برند شما کمک بسیاری خواهد کرد.
 • هزینه چاپ کاتالوگ به نسبت روش‌های تبلیغاتی دیگر بسیار کم‌تر است.
 • چاپ کاتالوگ تعداد کم یا زیاد امکان‌پذیر است و می‌توانید باتوجه‌به بودجه تبلیغاتی‌تان، تیراژ خاصی را سفارش دهید.

انواع روش‌های چاپ کاتالوگ

به صورت کلی انواع روش چاپ کاتالوگ به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

1.چاپ آفست

چاپ آفست (یا اُفست) از جمله بهترین و محبوب‌ترین سیستم‌های چاپ است که هم برای چاپ کاتالوگ و بروشور، هم برای چاپ کارت ویزیت و غیره استفاده می‌شود. طبق این سیستم، هر کدام از رنگ‌های طرح به صورت جداگانه روی کاغذ قرار گرفته و چاپ می‌شوند.

چاپ آفست از سیستم رنگی CMYK استفاده می‌کند که طراحان گرافیک با آن آشنایی دارند. برای این نوع چاپ لازم است که طراح گرافیک هنگام خروجی گرفتن از طرح، تنظیمات لازم را روی آن اعمال کند.

چاپ آفست از کیفیت خوبی برخوردار بوده اما با توجه به زمان‌بر بودن، برای چاپ با تیراژ پایین (کمتر از هزار) مناسب نیست.

2.چاپ دیجیتال

این نوع دیگری از چاپ کاتالوگ است که از سیستم پخش رنگ خطی استفاده می‌کند. با توجه به سیستم رنگ‌گذاری هم‌زمان، چاپ دیجیتال سرعت بیشتری نسبت به آفست دارد. اگر برای چاپ کاتالوگ عجله دارید و تیراژ چاپتان چندان بالا نیست، این روش برایتان مناسب خواهد بود.

راهنمای نحوه چاپ کاتالوگ (نکات و اصول چاپ کاتالوگ)

اکنون که با انواع روش‌های چاپ کاتالوگ آشنا شدیم، در ادامه اصول چاپ کاتالوگ را معرفی خواهیم کرد:

 • طراحی کاتالوگ را به صورت استاندارد انجام دهید

در طراحی و چاپ کاتالوگ استانداردهای خاصی وجود دارند که هر طراح گرافیک حرفه‌ای باید با آن‌ها آشنا باشد. با توجه به ابعاد کاتالوگ و اینکه چند لت مد نظر شماست (سه لت، چهار لت یا پنج لت)، استانداردهای لازم را رعایت کنید. علاوه‌بر این، ابعاد هر صفحه و میزان فاصله از حاشیه‌ها را با توجه به ابعاد کاغذهای موجود در بازار تنظیم کنید. شما با ورود به صفحه چاپ کاتالوگ سایت افراگرافیک می‌توانید انواع نمونه کار چاپ کاتالوگ را مشاهده کنید.

 • تیراژ و نوع چاپ را در نظر داشته باشید

همانطور که گفتیم، دو روش برای چاپ کاتالوگ وجود دارد که عبارتند از چاپ دیجیتال و آفست. چاپ آفست زمان‌بر بوده و برای پروژه‌های با تیراژ بالا مناسب است، در حالی که چاپ دیجیتال به سرعت انجام می‌شود و برای تیراژ پایین قابل استفاده خواهد بود. با توجه به روش چاپ مد نظر شما، هزینه و زمان آماده شدن کاتالوگ‌ها تغییر خواهد کرد.

 • فرمت و سیستم رنگی درستی برای کاتالوگ استفاده کنید

در طراحی و چاپ کاتالوگ می‌توان از دو سیستم رنگی متفاوت استفاده کرد که عبارتند از CMYK و RGB. با توجه به اصول چاپ کاتالوگ، سیستم CMYK باید برای رسانه‌های چاپی به کار رود و سیستم RGB برای رسانه‌های دیجیتال استفاده شود تا رنگ‌ها در چاپ نهایی نیز همانطور که در مانیتور به نظر می‌رسند، نشان داده شوند.

چاپ انواع کاتالوگ تبلیغاتی و حرفه‌ای

چاپ کاتالوگ در تهران و مجموعه افراگرافیک به دو روش مرسوم دیجیتال و افست انجام می‌شود که هر یک مزایای خاص خود را دارند. اگر به دنبال چاپ کاتالوگ باکیفیت عالی هستید، بی‌شک چاپ دیجیتال بهترین انتخاب برای شما خواهد بود، اما باید توجه داشته باشید که هزینه چاپ کاتالوگ دیجیتال به نسبت افست کمی بیش‌تر است.

هر دو روش افست و دیجیتال برای چاپ کاتالوگ مناسب هستند، اما باید توجه داشته باشید که سفارش‌های تیراژ بالا، عموماً با روش افست چاپ می‌شوند. در چاپ دیجیتال، شاید کیفیت بالاتر باشد، اما تیراژ تولید به نسبت افست پایین‌تر است و همین موضوع باعث شده تا روش افست، طرف‌داران بیش‌تری داشته باشد. چاپ دیجیتال کاتالوگ این روزها برای کسانی مناسب است که می‌خواهند برای کالاها دیجیتال یا جواهرات، کاتالوگ چاپ کنند؛ چرا که کیفیت و وضوح این روش بسیار بالا است و تأثیر مثبتی روی بازخورد مشتریان خواهد داشت.

نکات مهم در چاپ کاتالوگ

تفاوتی ندارد که از چاپ افست استفاده کنید یا چاپ دیجیتال؛ چرا که برای هر دو آن‌ها استانداردهایی وجود دارند که باید رعایت شوند. به کمک این اصول و قواعد می‌توانید کاتالوگ را در سایز و اندازه مناسب چاپ کنید که در نهایت باعث معرفی بهتر محصولات و خدمات شما خواهد شد. علاوه بر سایز و ابعاد کاتالوگ موضوعات دیگری هم هستند که توجه به آن‌ها در زمان چاپ اهمیت زیادی دارد.

 • نحوه باز شدن کاتالوگ: خوشبختانه برای انتخاب نوع ورق زدن و نحوه باز شدن کاتالوگ انتخاب‌های زیادی خواهید داشت. بهتر است به دنبال ایده‌های خلاقانه باشید تا نظر مشتریان را جلب کنید.
 • جنس کاغذ مورداستفاده در قرآنید چاپ، تأثیر زیادی در کیفیت کاتالوگ دارد. باتوجه‌به این موضوع اگر هدفتان چاپ کاتالوگی باکیفیت و بادوام است، باید به سراغ کاغذهای گرم بالا بروید.
 • توجه کنید که نباید تمام فضای هر برگه را با محتوای متنی و تصویری پر کنید. لازم است فاصله معینی از لبه برای قرارگیری متن‌ها و تصاویر مشخص شود که خوانایی کاتالوگ دچار مشکل نشود.
 • با کمک مشاوران افرا گرافیک طرحی را آماده کنید که همخوانی و یکپارچگی داشته باشد. این موضوع در درک بهتر مشتری از ماهیت برند شما اثرگذار است، پس زمان کافی را به آن اختصاص دهید.

صحافی قرار است چطور انجام شود؟

صحافی کاتالوگ به چهار روش قابل انجام است:

 • صحافی منگنه‌ای (ساده و لوپ)
 • صحافی چسب گرم
 • صحافی با دوخت
 • صحافی سیمی دوبل

شما باید با توجه به مشخصات و ویژگی‌های کاتالوگ از جمله تعداد صفحات، جنس و متریال و نوع طراحی کاتالوگ روش صحافی مناسب را انتخاب کنید.

از دستگاه مناسب برای چاپ استفاده کنید

کاتالوگ با همان دستگاه چاپ کاغذ چاپ می‌شود. یکی از اصول چاپ کاتالوگ که باید مد نظر قرار دهید، استفاده از قالب‌بندی مناسب برای ماشین چاپ و هماهنگ کردن آن با قالب‌بندی انتخابی در پروسه طراحی است. علاوه‌بر این، با توجه به روش چاپی که انتخاب کرده‌اید باید از دستگاه چاپ آفست یا دیجیتال استفاده شود.

از چه روکش‌هایی قرار است استفاده شود

از آنجا که کاتالوگ به‌نوعی کتابچه راهنمای محصول به شمار می‌رود، باید مقاومت لازم در برابر استفاده زیاد را داشته باشد. روکش‌های مناسب که مقاومت کاتالوگ را افزایش می‌دهند عبارتند از سلفون مات، سلفون حرارتی، سلفون‌های UV و غیره که باید بر اساس طرح کاتالوگ، روکش مناسب را انتخاب کنید.

بهترین کاغذ برای چاپ کاتالوگ

در چاپ کاتالوگ بسته به طرحی که مد نظر شماست، از کاغذهای مختلفی می‌توان استفاده کرد. این اصول چاپ کاتالوگ را به خاطر بسپارید که اگر تعداد صفحات کاتالوگ شما کمتر است، بهتر است از کاغذ گرماژ بالا و اگر تعداد صفحات آن زیاد است، از کاغذ گرماژ پایین‌تر استفاده کنید.

از جمله کاغذهایی که برای این کار استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • کاغذ گلاسه: دارای پوشش صاف و براق و صیقلی بوده و با اینکه کمی هزینه‌بر است، محبوب‌ترین کاغذ برای چاپ کاتالوگ به شمار می‌رود. برای چاپ کارهای ترامه و رنگی مناسب است.
 • کاغذ شیمیایی یا معمولی: همان کاغذهای A4 معمولی که سفید هستند و ناخالصی ندارند.
 • کاغذ باطله: از بازیافت سایر کاغذها به دست می‌آیند و ناخالصی دارند.
 • کاغذ پلاستیکی یا سلفونی: جنس آن از همان کاغذهای اصلی است که به مواد خاصی مانند لاتکس آغشته شده یا روی آن سلفون کشیده می‌شود تا مقاومت بیشتری داشته باشد.
 • کاغذ آنتیک: جنس بسیار زبر و خشنی داشته و به کاغذهای دست‌ساز شباهت دارد.

تعرفه و قیمت چاپ کاتالوگ

برخی افراد به دنبال چاپ کاتالوگ ارزان هستند، اما باید توجه کنید که این کاتالوگ‌ها دوام چندانی ندارد و عموماً آن‌ها را در بسته‌بندی محصولات قرار می‌دهند. برای چاپ کاتالوگ‌های حرفه‌ای‌تر باید هزینه بیش‌تری را در نظر بگیرید. این هزینه باتوجه‌به پیچیدگی طراحی، ابعاد کاتالوگ، نوع جلد، جنس و گرماژ کاغذ، خط تا و روکش کاغذ مشخص می‌شود.

یکی دیگر از پارامترهای مؤثر در هزینه چاپ کاتالوگ، تیراژ چاپ و روش چاپ خواهد بود. همان‌طور که اشاره کردیم، چاپ افست برای تیراژهای بالا مناسب است و قیمت مقرون به صرفه‌ای خواهد داشت؛ درصورتی‌که چاپ دیجیتال برای کاتالوگ‌های باکیفیت و تیراژ پایین مناسب است و قیمت بالایی خواهد داشت.

سفارش چاپ کاتالوگ در افراگرافیک

کیفیت و نتیجه نهایی چاپ کاتالوگ تا حد زیادی به مجموعه‌ای که به آن مراجعه می‌کنید، بستگی دارد. در مجموعه افراگرافیک، طراحان و افراد باتجربه آماده خدمت‌رسانی به شما هستند و در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند. با بررسی کاتالوگ‌هایی که توسط افراگرافیک چاپ شده‌اند و مشاهده نمونه‌ کار‌هایی که در همین صفحه موجود است، می‌توانید به کیفیت و دقت در چاپ این مجموعه پی ببرید. در نهایت باید به این موضوع هم اشاره کنیم که قیمت چاپ کاتالوگ در افراگرافیک بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و شما می‌توانید با بودجه‌های متفاوت، برای چاپ کاتالوگ‌های اختصاصی خود اقدام کنید.

طراحی کاتالوگ چیست

هزینه چاپ کاتالوگ به ابعاد، جنس، نحوه تاشوندگی و موارد مشابه بستگی دارد.

 

کاتالوگ، بخشی از برندسازی و معرفی محصول و خدمات به حساب می‌آید و باید به‌صورت کاملاً حرفه‌ای انجام شود.

در صورتی که چاپ کاتالوگ به صورت دیجیتال صورت پذیرد در هر تیراژ قابل اجراست ولی در صورتی که چاپ کاتالوگ به صورت آفست انجام پذیرد بهتر است در تیراژ بالای 300 جلد چاپ انجام بشود.

در کاتالوگ حرفه ای سایزکاتالوگ، مدل کاتالوگ ، تصاویر و فونت ها از مهمترین موارد هستند. توجه به صحافی، عمودی و افقی بودن و موارد زیباسازی از قبیل یووی ، سلفون ، صحافی لوپ یا چسب و مواردی از این قبیل بسیار حائذ اهمیت میباشد.

کاتالوگ فوری بسته به تعداد صفحات و خدمات پس از چاپ و همچنین تیراژ آن از سه ساعت تا سه روز قابل تحویل هست.

اگر تیراژ کاتالوگ ‌های شما بیشتر از 500 عدد است به شما پیشنهاد می‌کنیم که از چاپ افست استفاده کنید چرا که علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کیفیت بالاتری هم دریافت می‌کنید. گرچه چاپ دیجیتال هم کیفیت بسیار خوبی دارد اما برای تیراژ کم و زمان بسیار فوری پیشنهاد می‌کنیم.

اگر به دنبال حرفه ای ترین خدمات طراحی و چاپ هستید، برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

سبد خرید