بلاگ

معرفی بهترین فونت های فارسی

نکات مهم برای انتخاب فونت مناسب
1.5/5 - (4 votes)

در سال‌های اخیر، فونت های مختلف فارسی به میزان قابل توجهی افزایش یافته‌ است. این فونت‌ها در شکل‌ها، اندازه‌ها و وزن‌های مختلفی طراحی می‌شوند. در نتیجه، یافتن بهترین فونت فارسی برای تولید محتوا، طراحی، ساخت پاورپوینت یا وبسایت می‌تواند دشوار باشد. اگرچه، سلیقه فردی در انتخاب بهترین فونت تأثیر بسیار زیادی دارد اما تجربه و استانداردهای نگارشی باید مدنظر قرار گیرند.

به طور کلی، هر یک از فونت‌های فارسی برای استفاده در زمینه خاصی طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، انتخاب فونت سینما یا فونت کودک برای استفاده در اسلایدهای پاورپوینت به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

در واقع، استفاده مناسب از فونت های مختلف فارسی باعث جلب توجه مخاطب می‌شود. انتخاب بهترین و مناسب‌ترین فونت فارسی نیاز به تجربه و آزمون و خطا دارد. با این وجود، موضوع متن، جذابیت و خوانایی نیز از دیگر معیارهای مهم در انتخاب به شمار می‌روند.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از چند فونت مختلف در یک متن می‌تواند تأثیر منفی بر ذهنیت مخاطب داشته باشد. با این وجود، حفظ یکپارچگی فونت در همه‌ی متون امکان‌پذیر نیست، چراکه در بسیاری از متن‌ها از فونت‌های انگلیسی نیز استفاده می‌شود. از سوی دیگر، استفاده از فونت‌های مختلف در یک متن می‌تواند جذابیت آن را افزایش دهد. در مجموع، انتخاب نوع و تعداد فونت‌ها برای متون مختلف نیاز به دقت بسیار زیادی دارد.

 فونت فارسی

بهترین فونت های فارسی

اگر در زمینه طراحی مجله، نشریه، بنر و یا کتاب کار کرده‌ باشید، احتمالاً برای پیدا کردن فونت هایی که واضح و نشان‌دهنده لحن مناسب برای مجله شما باشند دچار مشکل شده اید و از میان تعداد بسیار بالایی از فونت ها نتوانسته اید بهترین گزینه را متناسب با هدف خود انتخاب کنید، اما نگران نباشید چون در ادامه مطلب به رفع این مشکل می پردازیم.

رهکارهای انتخاب فونت مناسب

 1. نخستین گام برای رهایی از این مشکل، شناخت شخصیت جامعه هدف است. به این معنی که هر فونت یک شخصیت دارد پس باید فونتی را انتخاب کنید که مطابق با برند و هدف کتاب، پوستر یا مجله شما است.
 2. ارتباط، مهم‌ترین هدف تایپوگرافی است. در حقیقت فونت مناسب با خوانندگان شما صحبت می‌کند، بنابراین فونتی را انتخاب کنید که در سطح احساسی با آنها ارتباط برقرار کند.
 3. مهمترین فاکتوری که برای انتخاب فونت در نظر می گیرید، خوانایی آن باشد. سعی کنید قدرت انتقال پیام را فدای زیبایی ظاهری نکنید، زیرا هر فونتی هدفی دارد و شما باید فونت مناسب برای پروژه خود را پیدا کنید.

بهترین فونت های فارسی برای طراحی

انتخاب فونت مناسب برای طراحی با چالش‌های بسیار زیادی همراه است، چراکه طراحی و سایز فونت می‌تواند بر جذب مخاطب تأثیرگذار باشد. به طور کلی، فونت فارسی نشان‌دهنده هویت یک برند است. در نتیجه، انتخاب آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای طراحی می‌توان از فونت‌های ایران سنس، شبنم، هما، ساحل، ویرا، لاله‌زار، یکان و استعداد استفاده کرد.

بهترین فونت‌های فارسی برای تولید محتوا کدام است؟

به دلیل افزایش تعداد فونت‌های فارسی، انتخاب بهترین گزینه برای تولید محتوا باید با توجه به معیارهای مختلفی انجام شود. از مهم‌ترین فونت‌هایی که برای تولید محتوا استفاده می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فونت ایران سنس
 • فونت یکان
 • فونت انجمن
 • فونت لاله‌زار
 • فونت سینما
 • فونت کلمه
 • فونت چمران
 • فونت هندسی مربع
 • فونت کودک

انواع فونت فارسی

انواع فونت‌های فارسی برای استفاده در شرایط خاصی طراحی شده‌اند. در این بخش، برخی از بهترین فونت‌های فارسی را معرفی خواهیم کرد.

انواع فونت فارسی

فونت یکان پلاس

جالب است بدانید که حدود 47 درصد از وبسایت‌های ایرانی از فونت یکان پلاس استفاده می‌کنند. در نتیجه، یکان پلاس را می‌توان یکی از بهترین فونت‌های فارسی برای استفاده در وبسایت دانست. البته، استفاده از فونت‌های فارسی دیگر مانند ایران سنس روز به روز افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود که جایگزین یکان پلاس شوند. فونت یکان پلاس در 8 وزن مختلف توسعه یافته است.

فونت لاله‌زار

فونت فارسی لاله‌زار از قدیمی‌ترین فونت‌های مورد استفاده برای تولید محتوا به شمار می‌رود. این فونت ساختاری توپر و ضخیم دارد و شباهت بسیار زیادی به فونت مورد استفاده در مجلات و روزنامه‌های قدیمی دارد. استفاده از فونت لاله‌زار در کپشن‌ها و استوری‌های اینستاگرام نیز رواج دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های فونت لاله‌زار می‌توان به جذابیت و خوانایی اشاره کرد.

فونت چمران

فونت چمران از فونت‌های توپر فارسی به شمار می‌رود. استفاده از این فونت بیشتر برای القای حس جدی بودن در محتوا رایج است. فونت چمران به عنوان یکی از بهترین فونت‌ها برای تایپ فارسی در وورد شناخته می‌شود. البته، استفاده از آن برای عناوین سایت‌های خبری نیز متداول است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد فونت چمران، ایجاد فضای خالی در برخی از حروف عنوان می‌شود..

جذابیت فونت‌های فارسی

فونت هندسی مربع

فونت هندسی مربع را می‌توان یکی از زیباترین فونت های فارسی دانست. این فونت بسیار شبیه به خط کوفی است و حس و حال عجیبی را به متن القا می‌کند. از ویژگی‌های منحصر به فرد فونت فارسی مربع می‌توان به کشیده بودن آن اشاره کرد. البته، این ویژگی باعث شده است که فونت‌های دیگر به فونت هندسی مربع ترجیح داده شوند.

فونت کلمه

فونت فارسی کلمه، یکی دیگر از فونت‌های محبوب به شمار می‌رود. استفاده اصلی از این فونت در کارهای تبلیغاتی، بنرها، کپشن‌های اینستاگرام و تراکت‌های اعلان است. فونت کلمه به دلیل شیک و مدرن بودن، در طراحی‌های گرافیکی و تبلیغاتی فروشگاه‌ها و استارتاپ‌ها بکار می‌رود. علاوه بر این، امکان استفاده از آن برای تیترها و متون کوتاه نیز وجود دارد.

فونت سینما

اگر به دنبال یک فونت جذاب مینیمالیستی هستید، فونت سینما را به شما توصیه می‌کنیم. این فونت در معرفی فیلم، کتاب یا رویدادهای ورزشی بکار می‌رود. انتخاب وزن و سایز فونت سینما باید با توجه به نوع کاربری و سلیقه فردی انجام شود. از فونت سینما برای تیتر و متون کوتاه نیز استفاده می‌شود.

فونت انجمن

یکی دیگر از بهترین فونت‌های فارسی، انجمن نام دارد. این فونت به طور خاص برای استفاده در فتوشاپ و ساخت عکس‌نوشته توسعه یافته است. فونت انجمن به عنوان یکی از پرکاربردترین فونت‌های فارسی شناخته می‌شود.

یکی از ویژگی‌های مهم فونت انجمن، انتشار آن در 12 وزن مختلف است. این ویژگی را در کمتر فونت فارسی دیگری می‌توان دید. به این نکته توجه داشته باشید که فونت انجمن موفق به دریافت جایزه سرو نقره‌ای سال 98 شد.

فونت کودک

فونت کودک از فونت‌های فارسی به شمار می‌رود که به دلیل خوانایی بالا در متون بلند بکار می‌رود. این فونت باعث آزار و خستگی چشم نمی‌شود. از ویژگی‌های اصلی فونت کودک می‌توان به فاصله مناسب حروف از یکدیگر اشاره کرد.

فونت ایران سنس

سال‌ها از انتشار و معرفی فونت ایران سنس می‌گذرد. با این وجود، ایران سنس چندین مرتبه بروزرسانی شده است. به همین دلیل، آن را می‌توان پرکاربردترین فونت فارسی برای استفاده در سایت دانست. امروزه، بسیاری از سایت‌های مطرح ایرانی از فونت ایران سنس استفاده می‌کنند.

نکته قابل توجه در مورد فونت ایران سنس، انتشار آن در 6 وزن مختلف است؛ در نتیجه، انتخاب وزن مناسب باید با توجه به نوع کاربری انجام شود. البته، وزن regular بیشترین کاربرد را دارد.

فونت فارسی زیبا

یکی دیگر از پرکاربردترین فونت‌های فارسی، زیبا نام دارد. این فونت دارای ساختاری باریک و ظریف است. استفاده از فونت زیبا بیشتر برای متونی کاربرد دارد که دارای احساس لطیف، صمیمی و دوستانه هستند. بسیاری از فونت‌های فارسی دیگر از این فونت الهام گرفته‌اند.

آیا می‌توانیم در یک ارائه از چند فونت استفاده کنیم؟

اگرچه، می‌توان از چند فونت در یک متن استفاده کرد اما این کار چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. همانطور که در اکثر کتاب‌ها، اسلایدهای پاورپوینت و متون ارائه می‌بینید، فونت‌ها محدود به یک یا دو مورد هستند. البته، در صورت استفاده از متون انگلیسی در ارائه، تعداد فونت‌ها افزایش خواهد یافت.

به طور کلی، تغییر بیش از اندازه‌ی فونت در ارائه باعث سردرگمی مخاطب می‌شود؛ اگرچه، یکنواخت بودن تمام اسلایدها از نظر فونت را نمی‌توان به عنوان یک قانون کلی در نظر گرفت. در صورتی که انتخاب چند فونت فارسی در یک ارائه به تفهیم بهتر محتوا کمک کند، استفاده از آن‌ها هیچ اشکالی ندارد.

آیا می‌توانیم در یک ارائه از چند فونت استفاده کنیم؟

به استانداردهای سازمانی توجه کنید

اگر برای یک سازمان یا مجموعه خاص محتوا تولید می‌کنید، توجه به استانداردهای سازمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بسیاری از سازمان‌ها، فونت‌هایی را به عنوان استاندارد سازمانی معرفی می‌کنند. به عنوان مثال، اکثر پایان ‌نامه‌های دانشگاهی با فونت نازنین نگارش می‌شوند. استفاده از فونت‌های دیگر توسط سازمان مورد نظر قابل قبول نخواهد بود.

به منظور تهیه یک ارائه از طرف شرکت خود برای سازمان دیگر حتماً باید به استانداردهای شرکت خود توجه کنید. در واقع، انتخاب بهترین فونت فارسی به عنوان بخشی از هویت برند شناخته می‌شود. توجه به استانداردهای سازمانی حتی در مکاتبات داخلی ادارات نیز اهمیت دارد.

استاندارد سازمانی در انتخاب فونت

فونت‌ های مناسب برای پاورپوینت کدام است؟

برخی از محبوب‌ترین فونت‌های مورد استفاده برای پاورپوینت عبارتند از:

 • لوتوس
 • میترا
 • هما
 • قلم
 • نازنین
 • نستعلیق
 • ایران سنس
 • تیتر
 • یکان

انتخاب فونت مناسب بر اساس سلیقه هر فرد انجام می‌شود. برخی از این فونت‌ها رسمی و برخی دیگر غیررسمی هستند. فونت‌های لوتوس، میترا و نازنین از محبوب‌ترین فونت‌های فارسی به شمار می‌روند که در کتاب‌ها، پایان ‌نامه‌ها و مقالات بکار می‌روند.

فونت‌های مناسب برای پاورپوینت

فونت‌ های مناسب برای وورد کدام است؟

فونت‌های فارسی مناسب برای تایپ در وورد را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد: فونت تیتر و فونت توضیحات. فونت‌هایی که برای تیتر در نظر گرفته می‌شوند، از وزن بیشتری برخوردار هستند. این فونت‌ها باید توجه مخاطب را به خود جلب کنند و در عین حال آزاردهنده نباشند. از سوی دیگر، فونت‌هایی که برای توضیحات بکار می‌روند، دارای ضخامت کمتری هستند.

به طور کلی، خوانایی یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب بهترین فونت فارسی برای تایپ در وورد به حساب می‌آید. در مجموع، برخی از بهترین فونت‌ها برای تایپ فارسی در وورد به شرح زیر هستند:

 • نازنین: این فونت به عنوان متداول‌ترین فونت مورد استفاده برای متون آکادمیک شناخته می‌شود. در واقع، اکثر پایان ‌نامه‌ها، ارائه‌های دانشگاهی و سمینارها با فونت نازنین تایپ می‌شوند.
 • یکان: از این فونت در چاپ کتاب، سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها استفاده گسترده‌ای می‌شود.
 • یاسمین: فونت فارسی یاسمین به دلیل ظرافت و زیبایی که دارد، بیشتر برای نامه‌نگاری‌ها و نگارش قوانین بکار می‌رود.
 • رجب: رجب از فونت‌های رسمی با افتادگی و برآمدگی‌های زیبا به شمار می‌رود.
 • چمران: چمران از فونت‌های فارسی توپر به حساب می‌آید. از این فونت می‌توان برای تایپ اخبار یا متون رسمی در وورد استفاده کرد.

فونت‌های مناسب برای ورود

بهترین فونت‌ های فارسی برای طراحی پوستر

برای کسانی که به طراحی پوسترهای تبلیغاتی علاقمند هستند، انتخاب فونت مناسب بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل است که فونت‌های فارسی مناسب برای طراحی پوسترهای تبلیغاتی با سایر فونت‌ها تفاوت دارند. به طور کلی، بهترین فونت‌های فارسی برای طراحی پوستر عبارتند از:

 • پرشین
 • کلاسیک
 • بوستان
 • سوگند
 • ارغوان
 • تبسم

فونت‌های فارسی تبلیغاتی

نکات مهم برای انتخاب فونت مناسب

خوانایی: اولویت اصلی برای انتخاب فونت این است که واضح خوانده شود. به این مفهوم که فونت هایی را انتخاب کنید که خواندن آنها آسان و لذت بخش باشد.

نوع محتوا: با توجه به محتوایی که قرار است منتشر کنید باید یکی از انواع فونت هایی را که برای مطلب شما مناسب است را انتخاب کنید تا به بهترین شیوه مفهوم خود را منتقل کنید.

فونت چاپی یا دیجیتالی؟: به خاطر داشته باشید که فونت هایی برای مجلات چاپی طراحی شده‌اند که ممکن است برای مجلات دیجیتالی مناسب نباشند پس در هنگام انتخاب فونت این نکته را در نظر داشته باشید.

اندازه فونت: اندازه فونتی که انتخاب می‌کنید در تعیین سلسله مراتب محتوا بسیار مهم است به این مفهوم که شما باید اندازه تیتر، متن، عکس و سایر مطالب صفحه خود را متمایز کنید.

توجه به سبک‌ها: برای تکمیل اندازه فونت باید سبک صحیح (معمول، ایتالیک، پررنگ یا فشرده) را انتخاب کنید. برای مثال، بهتر است که تیتر شما دارای سبک فشرده باشد، زیرا باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود، در حالی که نقل قول‌ها می‌توانند به‌صورت مورب نوشته شوند.

ایجاد کنتراست: فونت هایی را انتخاب کنید که به‌اندازه کافی متفاوت باشند تا کنتراست قوی ایجاد کنند.

ایجاد تأکید: اگر روی یک نشریه بزرگ با داستان‌های برتر کار می‌کنید، فونت‌های متفاوتی را برای عنوان انتخاب کنید تا با موضوع محتوا مطابقت داشته باشد، زیرا این روش به متمایز کردن داستان از بقیه مجله کمک می‌کند.

فونت فارسی

کلام آخر

تنوع فونت‌های فارسی بسیار زیاد است. با این وجود، انتخاب بهترین فونت فارسی باید بر اساس خوانایی و زیبایی انجام شود؛ اگرچه، توجه به استانداردهای سازمانی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انتخاب فونت نامناسب برای متون مختلف باعث سردرگمی مخاطب می‌شود.

اگر می‌خواهید کاربران و مخاطبان را به محتوای خود جذب کنید، باید به انتخاب فونت توجه نمایید. شما برای طراحی و گرافیک می‌توانید از خدمات افراگرافیک استفاده کنید.

سؤالات متداول

بهترین فونت فارسی برای استفاده در سایت کدام است؟

فونت‌های ایران سنس، یکان، وزیر، انجمن، دانا و فرهنگ بیشترین استفاده را در سایت‌ها دارند.

در انتخاب بهترین فونت‌های فارسی به چه مواردی باید توجه کرد؟

خوانایی، زیبایی و استانداردهای سازمانی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب فونت به شمار می‌روند.

5/5 (1 نظر)

یک نظر در “معرفی بهترین فونت های فارسی

 1. الهام جبروتی گفت:

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *