بلاگ

کارت ویزیت لمینت مات و براق چه تفاوتی با هم دارند؟

کارت ویزیت لمینت مات و براق

در دنیای امروز معرفی شغل و حرفه از راه‌های گوناگون امکان‌پذیر است. اما باگذشت سال‌ها، از اهمیت کارت‌های ویزیت کاسته نشده و هنوز هم یکی از صدها روش معرفی خدمات است. اگر چه پس از گذشت سال‌های طولانی این کارت‌ها دستخوش تغییراتی شده‌اند، اما این تغییرات عمدتاً به دلیل افزایش جذابیت و کارآمدی بیشتر بوده است. یکی از این تغییرات نوع و جنس مواد استفاده‌شده در کارت‌ها، نوع رنگ و ظاهر آن‌ها است. در این نوشته راجع به تفاوت کارت ویزیت لمینت مات و براق صحبت می‌کنیم و به صورت دقیق آن‌ها را بررسی می‌کنیم. لطفاً تا انتها ما را همراهی کنید.

کارت ویزیت لمینت

در صنعت چاپ، لمینت به فرآیند چسباندن یک لایه پلاستیکی شفاف بر روی مواد چاپ‌شده برای استحکام و دوام بیشتر گفته می‌شود. در بیشتر موارد، اتصال به هر دو طرف قطعه چاپ‌شده اعمال می‌شود تا کاملاً در لایه پلاستیکی محصور شود. این نوع از کارت‌ها را در برابر لکه‌ها، پارگی‌ها، رطوبت و سایر خطراتی که می‌تواند به آن آسیب برساند یا به‌طور کلی آن‌ها را خراب کند، به‌وسیله این پوشش محافظت می‌شوند.

فرق کارت ویزیت لمینت با کارت‌های ساده در وجود انواع مختلف لمینت در آنها است. لمینیت در انواع مختلفی از پروژه‌های چاپی استفاده می‌شود و برای مواردی که دائماً در حال استفاده هستند ایده‌آل است؛ برای مثال:

 • چاپ منوی رستوران
 • لیست قیمت‌ها
 • نقشه‌ها
 • چاپ کتاب
 • کارت بازرگانی و کارت‌های عضویت
 • چاپ کاتالوگ

بطور کلی کارت‌هایی که در آن‌ها از لمینیت استفاده شده است در محیط‌های کثیف یا مرطوب خراب نمی‌شوند. این موارد می‌تواند شامل تابلوهای هشدار ماشین‌آلات، دستورالعمل‌های عملیاتی، علائم ایمنی، برچسب‌های قابل‌استفاده مجدد و موارد دیگر باشد. در این محیط‌ها، لایه پلاستیکی لمینت، اغلب فراتر از لبه قطعه چاپ‌شده گسترش می‌یابد تا هر دو لایه بتوانند به یکدیگر متصل شوند. این حالت یک وضعیت مهروموم محکم ایجاد می‌کند که از ورود خاک، رطوبت و سایر آلاینده‌ها به داخل جلوگیری می‌کند و این سبب تفاوت کارت ویزیت لمینت مات و براق با کارت‌های معمولی می‌شود.

در دنیای چاپ، لمینیت را می‌توان با حرارت یا چسبندگی روی کاغذ و کارت چسباند. بیشتر شرکت‌های چاپ از گرما استفاده می‌کنند، زیرا پیوند محکم‌تر و بادوام‌تری ایجاد می‌کند. مقدار ضخامت موردنیاز برای یک قطعه چاپ‌شده به محیطی که در آن استفاده خواهد شد و سفتی موردنظر بستگی دارد. این تفاوت کارت ویزیت لمینت مات و براق با کارت‌های معمولی است که ما می‌خواهیم آن‌ها را در محیط‌های خاص‌تر استفاده کنیم.

کارت ویزیت لمینت، دارای روکش پلاستیکی است.

انواع لمینت بکار رفته در کارت ویزیت

لمینت به‌کاررفته در کارت‌ها آن‌ها را زنده‌تر و بادوام‌تر از کارت ویزیت‌های چاپ‌شده معمولی می‌کند. سه نوع لمینت با مزایای مختلف وجود دارد که هر کدام برای کارهای متفاوت مناسب است. این سه نوع کارت لمینت اعم از:

 1. لمینت مات
 2. لمینت لمسی نرم
 3. لمینت براق

تفاوت انواع لمینت کارت ویزیت

کارت ویزیت‌های براق، لمسی نرم و مات متفاوت هستند. لمینت لمسی نرم که به لمینت مخملی نیز معروف است، روکش مات و شبیه مخمل دارد. لمینت لمسی نرم و لمینیت مات بسیار شبیه به هم هستند و انتخاب روکش کارت ویزیت را سخت‌تر می‌کنند. برای سهولت در انتخاب، فرق کارت ویزیت لمینت مات و براق را برای شما فهرست کرده‌ایم. برای آسان‌تر شدن انتخاب بهترین نوع لمینت برای طراحی کارت ویزیت خود، ادامه مطلب را بخوانید.

همچنین برای انتخاب سایز کارت ویزیت پیشنهاد می کنیم مقاله سایز کارت ویزیت+انواع و جنس از مجموعه افرا گرافیک را مطالعه نمایید.

 • کارت ویزیت‌های لمینت مات تفاوت رنگ کمتری روی رنگ‌های تیره ایجاد می‌کنند. خاصیتی که ظاهری ملیح‌تر به طراحی شما می‌دهد. این نوع لمینت نور را منعکس نمی‌کند، بنابراین نوشته‌ها روی آن به‌خوبی دیده می‌شوند و همچنین به‌خوبی در برابر خط و خش از کارت‌ها محافظت می‌کند.
 • کارت‌های ویزیت لمینت براق، یک پوشش محافظ دارند که طراحی شما را زیباتر نشان می‌دهد. روکش براق نور را منعکس می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهید طرح خود را زنده‌تر کنید و رنگ‌ها غنی‌تر به نظر برسند، روکش براق انتخاب خوبی است. رنگ‌ها با خطوط تمیزتر و عمیق‌تر به نظر می‌رسند که باعث می‌شود تصاویر واضح‌تر دیده شوند و در مجموع ظاهری پرجنب‌وجوش داشته باشند.

کارت ویزیت دو مدل مات و براق دارد.

 • انعکاس نور، جلوه و جذابیت خاصی به کارت لمینت براق می‌بخشد؛ بنابراین وقتی این کارت‌ها را برای تبلیغ روی میز چیده‌اید به‌خوبی توجه مشتریان را به خود جلب می‌کنند. لمینت براق نیز مانند انواع دیگر لمینت، محافظت بالایی در برابر آلودگی و آسیب دارد؛ بنابراین لازم نیست نگران کثیف شدن یا از بین رفتن کارت خود باشید. اما کارت‌های ویزیت لمینت لمسی، سطحی نرم مانند پوست هلو یا یک تکه مخمل دارند. این ظاهر زیبا و جذاب سبب منحصربه‌فرد شدن این نوع کارت و جذب طرفداران خاص خود است. این تأثیر فوق‌العاده به دلیل رویه مخملی و تعامل فیزیکی مشتری با برند شما است.
 • پوشش لمینت لمسی نرم نور را منعکس نمی‌کند، در نتیجه خواندن متن روی کارت ویزیت را آسان می‌کند. این امر همچنین آن را به گزینه‌ای محبوب برای چاپ بروشور تبدیل می‌کند تا به جلد احساس پوستی بدهد؛ همچنین این روکش روی روند بازیافت کارت ویزیت تأثیری ندارد. شایان ذکر است که فروشگاه اینترنتی افرا گرافیک، مجموعه‌ای از کارت ویزیت‌های تجدید پذیر دارد. این دسته شامل کارت‌های ویزیت چاپ‌شده روی کاغذ بازیافتی می‌شود که می‌تواند با هر یک از روکش‌های لمینت ما سفارشی شود.

کارت ویزیت لمینت براق برای نمایشگاه‌ها مناسب است.

سایر تفاوت‌های کارت ویزیت لمینت مات و براق با کارت‌های معمولی

اینکه انتخاب کنید که کارت ویزیت شما لمینت مات باشد، تنها یکی از تصمیمات شما خواهد بود. در این بین باید به مواردی دیگری هم توجه که عبارت‌اند از:

 • ضخامت لمینت: هرچه قطعه چاپی سفت‌تر باشد، لمینت ضخیم‌تر است. از طرف دیگر، قطعاتی که باید انعطاف‌پذیر و تاشونده باشند باید ضخامت 3 میل یا کمتر داشته باشند. همچنین لمینیت یک طرفه قطری برابر 1.3 میل را ارائه می‌دهد که برای محافظت از جلد کتابچه‌ها و پوسترهای کوچک استفاده می‌شود.
 • نوع لبه: اگر از کارت‌ها در محیط حاوی روغن، گریس، مایعات یا سایر آلاینده‌ها استفاده می‌کنید، مدل لبه مهروموم‌شده را انتخاب کنید. در این مدل هر دو طرف ورقه فراتر از لبه گسترش می‌یابند به‌طوری‌که یک وضعیت مهروموم ایجاد می‌کند تا از تماس آلودگی‌ها با قطعه چاپ جلوگیری کند. هنگامی که آلودگی احتمالی مشکلی ایجاد نمی‌کند، می‌توان از لبه‌های یک طرفه استفاده کرد.
 • شکل گوشه: وقتی از ورقه ضخیم استفاده می‌شود، یک گوشه مربعی می‌تواند تیز باشد و از نظر ایمنی خطرساز است. گوشه‌های مربع ضخیم برای کارت هایی که زیاد استفاده می‌شوند، بویژه آن‌هایی که توسط کودکان هم استفاده می‌شود، انتخاب خوبی نیستند. به‌طور کلی، گوشه‌های گرد ایمن‌تر هستند و ظاهر و احساس نرم‌تری ارائه می‌دهند.

کارت ویزیت مات در انعکاس نور ضعیف‌ عمل می‌کند.

کارت ویزیت لمینت خود را سفارش دهید

از آنجا که معرفی شغل و حرفه‌ هر کس برایش مهم و یکی از عوامل کلیدی در جذب مخاطب است؛ ارائه کارت ویزیت نیز یک روش معمول تبلیغاتی است. کارت ویزیت به دو دسته معمولی و لمینت تقسیم می‌شود. کارت ویزیت لمینت ظاهر جذاب‌تر دارد و دو دسته مهم مات و براق دارد. فرق کارت ویزیت لمینت مات و براق با کارت ویزیت معمولی در ظاهر، ضخامت و مقاومت آن است. این تفاوت سبب جذب مخاطبان خاص خود شده است.

در آخر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید، تحقیقی کامل در رابطه با مزیت‌های و تفاوت کارت ویزیت لمینت مات و براق داشته باشید. البته در این مقاله به‌طور کامل تمام خصوصیات را توضیح دادیم و شما می‌توانید با اطمینان کامل سفارش خود را ثبت کنید. همچنین میتوانید جهت مشاهده انواع طراحی ها و خدمات افراگرافیک به صفحه طراحی و گرافیک مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع کارهای گرافیکی و هرینه ها به دست آورید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *