بلاگ

کالیته چیست؟ معرفی انواع کالیته

کالیته چیست

آیا می‌دانید کالیته چیست؟ بدون شک تما‌می‌ شما عزیزان تا به کنون کالیته‌های مختلفی را دیده‌اید اما شاید نام آن‌ها را ندانید. کالیته یک آلبوم از محصول است که نمونه‌های کوچک آن را به طور منسجم و کنار هم به خریدار نشان ‌می‌دهد. معمولاً این کالیته حاوی اطلاعات مختلفی نظیر رنگ، جنس، ویژگی‌های فیزیکی یا دیگر موارد مهم است که یک خریدار هنگام خرید محصول باید به آن‌ها توجه کند.

هر مجموعه، برند و شرکت همراه با محصولات خود کالیته آن‌ها را نیز به فروشندگان و یا بازاریابان ارائه ‌می‌دهد. ‌می‌توان گفت محصولی که داخل کالیته قرار گرفته است نقش یک سمپل و نمونه را دارد. کالیته‌ها تنوع بالایی دارند و برای رنج وسیعی از محصولات نظیر انواع پرده، رنگ مو، کاشی، پارکت و طرح‌های متفاوت آن، فرش و رنگ و طرح مختلف آن و حتی رنگ‌ها در بازار موجود هستند. وجه تشابه و نکته اصلی در تمام کالیته‌ها تنوع رنگی و شکل ظاهری و چاپ کالیته است، به طوری که یک فرد در زمان کوتاهی بتواند از بین انبوه محصولات موجود از یک شرکت، نمونه مورد نظر خود را انتخاب کند. با توجه به همین موارد در این محتوا سعی داریم تا پیرامون آن که کالیته چیست و استفاده از آن چه مزایایی برای معرفی محصول می‌تواند داشته باشد، در اختیار شما قرار دهیم.

اهمیت استفاده از کالیته رنگ

کالیته که با نام همبافت نیز گاهاً بیان می‌شود یکی از لوازم بسیار کاربردی در تجارت‌های امروزی به شمار می‌آید. همبافت کد ملی برای یک نخ است که عملاً هویت آن در جامعه به شمار می‌آید. همان‌طور که هر فرد برای خود دارای یک عدد شناسنامه‌ای است، نخ‌ها نیز برای خود دارای کد‌های خاص هستند. به همین منظور یک مجموعه و برند محصولات خود را به طور کد دار تولید کرده و آن را در کالیته شماره گذاری می‌کند. شماره هر محصول از آن برند در کالیته، نشان دهنده یک کالای خاص است و از این بابت نگرانی بابت اشتباه شدن وجود ندارد.

شاید برایتان سوال باشد که اهمیت استفاده از کالیته رنگ چیست و چرا از خود محصول به جای کالیته استفاده نمی‌کنند؟ بیشترین اهمیت استفاده از کالیته رنگ برای فروشندگان و صاحبان برند است. نشان دادن تما‌می ‌کالا‌ها به مشتری علاوه بر این که وقت زیادی را از فرد ‌می‌گیرد، خستگی مضاعف به همراه ‌می‌آورد. با توجه به اینکه در یک کالیته حجم زیادی از نمونه و محصول در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف وجود دارد، خریدار ‌می‌تواند در کوتاه‌‌ترین زمان تما‌می ‌موارد را مورد بررسی قرار دهد. این مسئله سبب افزایش سرعت انتخاب خریدار می‌شود.

اهمیت استفاده از کالیته رنگ

علاوه بر این با نشان دادن چندین باره خود محصول، خرابی در اصل محصول ایجاد می‌شود که در بلند مدت خسارات زیادی را از لحاظ مالی به همراه دارد؛ اما کالیته از آنجایی که شبیه به آلبوم است، استفاده چندین و چند باره از آن نیز موجب خرابی نشده و نمونه‌های داخل آن کاملاً سالم باقی ‌می‌مانند. نکته بعدی فضا و حجم اشغالی خود محصول است. اگر فروشنده بخواهد تما‌می ‌محصولات را در فروشگاه خود قرار داده و همه آن‌ها را به خریدار نشان دهد، نیاز به فضای بسیار بالایی دارد؛ اما کالیته رنگ ‌می‌تواند در یک فضای به مراتب کوچکتر رنج وسیعی از محصولات یک برند و کارخانه را به خریدار نشان دهد. در نهایت پس از انتخاب، شخص محصول اصلی را سفارش داده و تحویل می‌گیرد.

همان‌طور که مشاهده کردید اهمیت استفاده از کالیته رنگ بسیار بالا است و این وسیله یک رکن اصلی برای فروش کالاها، به خصوص کالاهایی که دارای طرح و رنگ‌بندی هستند در نظر گرفته ‌می‌شود.

مزایای استفاده از کالیته رنگ

 مزایای استفاده از کالیته رنگ به کاربرد آن مربوط می‌شود:

  • همان‌طور که گفتیم یکی از مزیت‌های استفاده از این محصول افزایش سرعت انتخاب و خرید است.
  • مزیت دیگر کالیته رنگ میزان مکانی است که اشغال می‌کند، در یک مجموعه ‌می‌توان چندین کالیته رنگ از برندهای مختلف را در یک کمد یا قفسه قرار داد و نیازی به داشتن انبار بزرگ و فروشگاه چندین طبقه نیست.
  • دیگر مزیت استفاده از کالیته رنگ برای خریداران است. یک فرد می‌تواند رنج وسیعی از رنگ‌های محصول مورد نظر خود مانند پارچه، رنگ مو، رنگ‌های پارچه پرده و … را به طور جامع و در یک صفحه مشاهده کند. همچنین قدرت انتخاب و تصمیم گیری بالا ‌می‌رود، به طوری که ممکن است افراد از پیش رنگ دیگر مدنظرشان باشد اما با دیدن کالیته رنگ دیگری را انتخاب کنند.
  • یکی دیگر از مزایای استفاده از کالیته رنگ پی بردن به جنس و بافت محصول مورد نظر است. به عنوان مثال اگر قصد خرید یک پارچه را دارید در کالیته رنگ جنس آن پارچه مشاهده می‌شود. همچنین کالیته‌هایی که برای موکت، فرش و… ساخته شده‌اند یک نمونه کوچک از آن موکت و فرش را به شما نشان می‌دهد که می‌توانید بافت، ‌‌تراکم، ارتفاع و دیگر موارد مهم برای آن فرش یا موکت را به طور دقیق در کالیته بررسی کنید.
  • قابل حمل بودن از دیگر مزیت‌های کالیته رنگ است، به طوری که بازاریاب‌ها می‌توانند آن را حمل کرده و برای معرفی محصولات خود به محل‌های مورد نظر ببرند. همچنین این قابل حمل بودن موجب شده تا بتوان چندین کالیته را برای انتخاب رنگ پارچه یا رنگ دیوار مورد نظر به منزل یا دفتر برد و در محل برای انتخاب اقدام کرد.

معرفی انواع کالیته رنگ

پس از بررسی آن که کالیته رنگ چیست به معرفی انواع آن ‌می‌رسیم. کالیته‌های رنگ بسیار متنوع هستند، به طوری که شاهد انواع کالیته رنگ پرده، رنگ مو، کاشی، پارکت، فرش و حتی خود رنگ هستیم. ساخت و تولید کالیته توسط شرکت‌ها و افراد خاص و به کمک دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود. به عنوان مثال برای ساخت کالیته مربوط به یک پارچه، صاحب آن مجموعه باید نمونه‌های مورد نظر را به فرد کالیته ساز ارائه دهد. این فرد طبق خواسته کارفرما پارچه نمونه را برش لیزری ‌می‌زند و سپس آن را مونتاژ ‌می‌کند. در صورت تمایل برای هر نمونه اطلاعاتی نظیر بافت و جنس نیز درج شده و حتماً هر نمونه به کار رفته در کالیته باید شماره خاص داشته باشد. این شماره مطابق با شماره کالای اصلی آن نمونه در مجموعه تعیین ‌می‌شود.

کالیته آرایشی

کالیته آرایشی

یکی از پرکاربردترین انواع کالیته‌ها، کالیته رنگ مو است. کالیته رنگ مو آلبومی است که تما‌می ‌رنگ موهای یک برند به طور مرتب و منظم از رنگ روشن به رنگ تیره در صفحات مختلف چیده شده است. بدون شک این کالیته را در فروشگاه‌های لوازم آرایشی بهداشتی، داروخانه‌ها و آرایشگاه‌ها دیده‌اید. در کالیته رنگ مو بافت رنگ بر روی موی طبیعی نشان داده شده که افراد با دست زدن می‌توانند به جزئیات رنگ و نحوه نشستن آن بر روی مو نیز پی ببرند.

کالیته‌های آرایشی تنها محدود به رنگ مو نبوده و حتی برای انواع لاک، رژ، کرم پودر و… نیز دیده ‌می‌شوند. در سالن‌های زیبایی و لاین کاشت ناخن، کالیته رنگ ناخن به وفور به چشم می‌خورد.

کالیته رنگ پرده‌

کالیته رنگ پرده‌

از دیگر کالیته‌های متداول در بازار می‌توان به کالیته رنگ پرده اشاره داشت. کالیته پرده جزو ملزومات خانه‌ها به شمار ‌می‌آید و تما‌می ‌افراد برای خرید پرده اتاق خواب‌ها، سالن، آشپزخانه و … نیاز دارند به پرده فروشی مراجعه کرده و کالیته رنگ آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند. در این کالیته علاوه بر رنگ خود پرده، بافت و جنس آن نیز قابل تشخیص است.

کالیته رنگ کاشی

یکی از دیگر نمونه‌های موجود در بازار، کالیته سرامیک و کاشی است. در این کالیته انواع کاشی‌های موجود از یک برند در طرح و رنگ مختلف به خریدار نشان داده می‌شود. با توجه به این مسئله فرد خریدار ‌می‌تواند متناسب با دیگر موارد نظیر رنگ دیوارها، اجسام و لوازم به کار رفته در محیط و… کاشی خود را انتخاب کرده و برای سفارش تعداد بالاتر آن اقدام کند.

کالیته رنگ پارکت

پارکت‌ها جزو دکوراسیون منازل به شمار ‌می‌آیند که امروزه استفاده از آن‌ها بسیار متداول شده، اما انتخاب رنگ پارکت کار دشواری است و شاید ساعت‌ها از افراد زمان ببرد. با مراجعه به محل‌هایی که سفارش و فروش پارکت را دارند و با مشاهده کالیته پارکت و موکت ‌می‌توانید تما‌می ‌پارکت‌های موجود از یک برند و رنگ‌های مختلف آن‌ را مشاهده کرده و نمونه مورد نظر خود را متناسب با دیگر دکوراسیون داخلی منزل، رنگ دیوارها و رنگ پرده انتخاب کنید. همچنین در این کالیته طرح پارکت نیز قابل مشاهده است.

کالیته رنگ فرش

‌‌خرید فرش جزو سخت‌ترین انتخاب‌ها در خرید لوازم منزل به شمار می‌آید، چرا که یک فرش حجم زیادی از محیط داخلی منزل را به خود اختصاص می‌دهد و تأثیر بسیار زیادی در نمای سالن‌ها و حتی اتاق خواب‌ها دارد. در کالیته رنگ اطلاعاتی نظیر رنگ و شکل فرش، بافت و ‌‌تراکم آن، ارتفاع پرز و موارد دیگر قابل مشاهده است. در این صورت در زمانی بسیار کوتاه ‌می‌توانید فرش مورد نظر خود را با جزئیات دقیق بررسی کرده و آن را انتخاب کنید.

کالیته رنگ

از دیگر قابلیت‌های بسیار متداول در بازار می‌توان به کالیته رنگ اشاره داشت که ‌می‌تواند برای رنگ‌های گواش، آبرنگ، رنگ روغن و مداد رنگی باشد. بر اساس این کالیته می‌توان نمونه مورد نظر خود را انتخاب و برای خرید طرح و سفارش آن اقدام کرد.

کالیته رنگ

کالیته مبل

شکل ظاهری و رنگ مبل به پارچه‌هایی که می‌توان برای دوخت یک مبل از آن استفاده کرد بستگی دارد. پارچه‌های به کار رفته در کالیته پارچه و مبل ‌می‌توانند طیف‌های مختلف از یک رنگ و یا تما‌می ‌رنگ‌های موجود از برند مورد نظر باشند. در کالیته رنگ علاوه بر رنگ پارچه، جنس و متریال و بافت آن نیز قابل مشاهده است. همچنین افراد با قرار دادن چند کالیته کنار هم می‌توانند پارچه‌ها را با هم ‌‌ترکیب کرده و با رعایت اصول ست کردن، مبلی زیبا سفارش دهند.

انتخاب مناسب با شناخت انواع کاربرد کالیته و سرکالیته

کالیته اغلب نمونه هایی از رنگ و طرح محصولات مختلف یک برند به شمار می روند. کالیته که به زبان انگلیسی کوالیتی (به معنی کیفیت) نامیده می شود، جنس، رنگ و کیفیت محصول را به صورت فیزیکی به مشتریان نشان می دهد. به طور کلی، کاربرد کالیته بسیار گسترده است و از آن می توان در زمینه های مختلفی ازجمله: فرش، پارچه، پارچه مبلی، لوازم آرایشی و غیره استفاده کرد. امروزه، بسیاری از فروشگاه های اینترنتی نیز کمک به انتخاب مشتریان از آلبوم کالیته استفاده می کنند.

انواع کاربرد کالیته و سرکالیته

کاربرد کالیته در انتخاب مطمئن محصول

از کالیته ها به صورت گسترده در بازار استفاده می شود. کالیته ها به صورت یک آلبوم کامل به همراه کدهای مورد نظر در اختیار مشتریان قرار می گیرند و بهترین روش برای انتخاب به شمار می روند. با توجه به گسترده بودن کاربرد کالیته در بازار، هر شرکت یا برندی از کالیته مخصوص به خود استفاده می کند. این کالیته ها به صورت فیزیکی یا آنلاین در اختیار مشتریان قرار می گیرند و به آن ها در داشتن یک انتخاب مناسب کمک می کنند.
از مهم ترین کاربرد کالیته در فروش محصولات می توان به نمایش رنگ ها و طرح های مختلف اشاره کرد. امروزه، سایت های فروشگاهی نیز از این کالیته ها برای نشان دادن طیف رنگی محصولات مختلف خود ازجمله: رژ لب، پارچه، رنگ مو یا غیره استفاده می کنند. به طور کلی، کالیته ها می توانند انتخاب طرح و رنگ یک محصول را برای مشتریان آسان تر کنند.

آشنایی با موارد استفاده از کالیته

همانطور که گفته شد، کاربرد کالیته بسیار گسترده است و از آن می توان در زمینه های مختلف استفاده کرد. با این وجود، برخی از مهم ترین موارد استفاده از کالیته عبارتند از:

رنگ مو و لوازم آرایشی

یکی از موارد استفاده گسترده از کالیته در نشان دادن طیف رنگ مو برندهای مختلف است. به کمک کالیته می توان رنگ مو مورد علاقه خود را به راحتی انتخاب کرد. به یاد داشته باشید که برای خرید رنگ مو همیشه از کالیته برند مورد نظرتان استفاده کنید. علاوه بر رنگ مو، از کالیته ها می توان برای لوازم آرایشی ازقبیل لاک ناخن، کرم پودر، رژ لب، سایه چشم و حتی لنز رنگی استفاده کرد.

کالیته رنگ پرده

انتخاب رنگ پرده می تواند بسیار دشوار باشد. کاربرد کالیته در انتخاب رنگ پرده غیر قابل چشم پوشی است. به همین دلیل، آلبوم کالیته در اکثر مغازه های پرده فروشی دیده می شود.

کالیته رنگ فرش

از دیگر موارد استفاده از کالیته در خرید فرش، قالی و گلیم است. به کمک کالیته های فرش می توان از رنگ، کیفیت جنس نخ و طرح های فرش اطلاع یافت و موارد مختلف را با هم مقایسه کرد. مقایسه نمونه های مختلف، انتخاب و خرید را آسان تر می کند.

کالیته رنگ دیوار، پارکت، کاشی و سرامیک

از دیگر کاربرد کالیته می توان به رنگ پارکت اشاره کرد. در این کالیته ها، چوب ها از کم رنگ ترین تا پر رنگ ترین طیف رنگی نشان داده می شوند. البته، این موضوع برای کالیته رنگ دیوار، کاشی، سرامیک و غیره نیز صادق است.
کاربرد کالیته محدود به این موارد نمی شود و می توان از این آلبوم کامل برای فروش محصولات مختلف استفاده کرد.

موارد استفاده از کالیته

کاربرد سرکالیته در بازار

به طور کلی، کاربرد سرکالیته در نشان دادن انواع رنگ ها از یک جنس پارچه پرده، پارچه مبلی، پارچه رومبلی یا پرده زبرا است. طراحی سرکالیته به گونه ای صورت می گیرد که سازگاری کاملی با کاربرد مورد نظر داشته باشد. به عنوان مثال، سرکالیته ها می توانند صاف، گرد یا گوشه دار طراحی شوند. با این وجود، سرکالیته های صاف به دلیل طیف گسترده موارد استفاده دارای کاربرد بیشتری هستند.
علاوه بر شکل ظاهری، سرکالیته ها ازنظر ابعاد، جنس، رنگ، مدل و متریال نیز با یکدیگر تفاوت دارند. طراحی و انتخاب سرکالیته باید با توجه به نوع نیاز مشتری و کاربری انجام شود. از شناخته شده ترین سرکالیته ها می توان به سرکالیته پرده، سرکالیته پارچه، سرکالیته زبرا، سرکالیته مبلی و رومبلی اشاره کرد. با این وجود، سرکالیته ها در پرده فروشی ها، پارچه فروشی ها و مبلمان کاربرد بسیار زیادی دارند.
همانطور که گفته شد، سرکالیته ها دارای انواع بسیار زیادی هستند و هر یک از آن ها برای کاربری خاصی طراحی و تولید می شوند. سرکالیته های سلفونی، لمینتی و قلاب سر خود در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرند. از این سرکالیته ها برای پارچه های نساجی، گردباف، جین و کتان استفاده می شود. البته، نمی توان از کاربرد سرکالیته ها در محصولات رنگرزی نیز چشم پوشی کرد.
سرکالیته های بکار رفته برای پارچه های مبلی و رومبلی معمولاً از جنس سخت انتخاب می شوند. به همین دلیل است که سرکالیته های سلفونی، گالینگور ایرانی، گالینگور خارجی، ترمو، پارچه های جیر و مخمل بیشترین کاربرد را دارند.

کاربرد سرکالیته

سخن پایانی

اگر به دنبال خرید پرده، پارچه مبلی یا حتی لوازم آرایشی هستید و نمی دانید چه رنگی را انتخاب کنید، نگران نباشید! کافی است از فروشنده بخواهید تا کالیته مربوط به آن محصول را در اختیارتان قرار دهد. کاربرد کالیته تنها محدود به انتخاب رنگ محصولات مختلف نمی شود بلکه به کمک آن می توانید طرح یا جنس مورد نظر را نیز انتخاب کنید. در نتیجه، به کمک آلبوم کالیته می توانید از خرید مطمئن خود لذت ببرید.
آیا برای خرید محصولات مختلف از آلبوم کالیته استفاده کرده اید؟ به نظر شما، کالیته چه تاثیری بر انتخاب شما می گذارد؟

سوالات متداول

1-از چه سرکالیته هایی برای پارچه های مبلی و رومبلی استفاده می شود؟

سرکالیته های مورد استفاده برای پارچه های مبلی و رومبلی از جنس سخت هستند، ازجمله: سلفونی، گالینور یا مخمل.

2-از کالیته در چه زمینه هایی استفاده می شود؟

موارد استفاده از کالیته بسیار گسترده است. از آن می توان در صنایع نساجی، فروش مبلمان و لوازم آرایشی استفاده کرد.

3-آیا می توان از کالیته برای مقایسه جنس محصولات نیز استفاده کرد؟

بله. به عنوان مثال، از کالیته برای مقایسه جنس نخ بکار رفته در فرش ها و قالی های مختلف استفاده می شود.

4- در کالیته چه اطلاعاتی درج شده است؟

در یک کالیته بخش کوچکی از خود محصول، رنگ، جنس و بافت، ضخامت و دیگر اطلاعات مهم برای انتخاب و خرید آن وجود دارد. همچنین شماره کالای اصلی متناظر با آن نمونه نیز در کنارش درج شده تا به راحتی به نمونه اصلی دسترسی پیدا شود.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *