آموزش طراحی, چاپ, طراحی

نکات و اصول مهم در طراحی و صفحه آرایی مجله

طراحی و ایده صفحه آرایی مجله

صفحه‌آرایی، فرآیند چیدمان عناصر بصری و متنی بر روی صفحه یا کاغذ به منظور جلب توجه خواننده و انتقال اطلاعات به شیوه‌ای جذاب از نظر بصری است. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که اصول صفحه آرایی مجله چیست و چه نکاتی باید در این فرآیند رعایت شوند.

صفحه آرایی مجله چیست و چه اصولی دارد؟

صفحه آرایی مجله فرآیند چیدمان عناصر بصری (مانند متن، تصاویر و اشکال) در یک صفحه مشخص است. صفحه آرایی برای هر پروژه‌ای از جمله صفحه بندی مجله، طراحی وب سایت و تبلیغات که پیامی را از طریق تصاویری چشم‌نواز منتقل می‌کنند، مهم است.

از جمله نکات صفحه آرایی مجله که هر طراح گرافیک و صفحه آرا باید رعایت کند، این است که مجله باید هم پویا و هم واضح باشد و نقاط بصری را ایجاد کند که خواننده را جذب کرده و بدون تحت‌الشعاع قرار دادن پیام محتوا، چشم او را در خواندن آن یاری کند. بسیاری از طراحان صفحه آرایی هنگام طراحی یک چیدمان منحصر به فرد و موثر، به مجموعه‌ای از اصول (مانند هم‌ترازی، سلسله مراتب بصری و فضا) پایبند هستند. طراحان همچنین از گریدبندی (Grid) برای چیدمان عناصر صفحه آرایی مجله به صورت واضح و خوانا استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید با هزینه طراحی جلد مجله و سایر خدمات افراگرافیک در زمینه چاپ و دیزاین مجله و کتاب آشنا شوید، می‌توانید روی لینک صفحه آرایی مجله کلیک کنید.

عناصر مهم در صفحه آرایی مجله

عناصر مهم در صفحه آرایی مجله

تعدادی عناصر طراحی استاندارد وجود دارند که هر طراح در هنگام صفحه آرایی مجله از آن‌ها استفاده می‌کند. این عناصر عبارتند از:

متن

بلوک‌های متن در صفحه آرایی مجله شامل سرفصل‌ها، زیرعنوان‌ها، سرصفحه‌ها، پاورقی‌ها و پاراگراف‌ها هستند. در طراحی وب، متن شامل منوها و دکمه‌ها نیز خواهد بود. هر سبکی از تایپوگرافی که انتخاب کنید می‌تواند حال و هوای متفاوتی را به مخاطب منتقل کند.

تصویر

تصاویر در طراحی گرافیک و اصول صفحه آرایی مجله می‌توانند شامل عکس‌ها، تصاویر و اینفوگرافیک‌ها باشند که بخشی از صفحه‌آرایی می‌شوند. تصاویر بزرگ این امکان را دارند که به راحتی توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و بدون نیاز به متن، پیام مورد نظر را انتقال دهند.

خط

خط به نحوه اتصال دو نقطه در فضا اشاره دارد. خطوط ممکن است افقی، عمودی، یا مورب باشند. آن‌ها می‌توانند چشم را به سمت نقطه خاصی از صفحه هدایت کرده و یا بین بخش‌ها یا عناصر بصری صفحه مرز ایجاد کنند.

فضای سفید

فضای خالی بین عناصر در صفحه آرایی مجله می‌تواند به اندازه خود عناصر بصری مهم باشد. فاصله اطراف یک عنصر می‌تواند توجه را به آن جلب کند و باعث شود برجسته‌تر به نظر برسد.

اصول صفحه آرایی مجله کدامند؟

برخی از اصول صفحه آرایی مجله که هر طراح گرافیک و صفحه‌آرا باید رعایت کند عبارتند از:

هم‌ترازی

هم‌ترازی به روشی اطلاق می‌شود که یک طراح عناصر مختلف را در ارتباط با یکدیگر مرتب می‌کند و می‌چیند. شما می‌توانید عناصر طراحی را در تصویر تکرار کنید تا یکپارچگی در تصویر ایجاد شود. این کار، خواندن متن را برای مخاطب آسان‌تر می‌کند.

اصول صفحه آرایی مجله

سلسله مراتب بصری

مجله‌ای که به خوبی صفحه‌آرایی شده باشد، سلسله مراتبی از اطلاعات را به صورت بصری سازماندهی می‌کند که بیشترین تاکید را بر مهم‌ترین نقطه کانونی در تصویر می‌گذارد. سلسله مراتب می‌تواند به طور متوالی کاربر را در مسیر مورد نظر تصویر، هدایت کند. می‌توانید از اندازه، رنگ، کنتراست یا موقعیت برای برجسته کردن سلسله مراتب عناصر مهم در صفحه‌آرایی مجله استفاده کنید.

کنتراست

کنتراست با دیگر نکات صفحه آرایی مجله مانند هم‌ترازی و تعادل استفاده می‌شود تا به طرح شما کمک کند منحصر به فرد و چشم‌نواز به نظر برسد. جفت کردن عناصر طراحی متضاد مانند رنگ‌ها یا انواع مختلف تایپوگرافی به ترکیب سبک‌ها و حالات مختلف برای ایجاد یک محصول اصیل و متمایز کمک می‌کند.

تعادل

تعادل بصری به نحوه تعادل عناصر تصویر بر یکدیگر اشاره دارد. در صفحه آرایی مجله، به دنبال راه‌هایی برای متعادل کردن اطلاعات بصری در صفحه باشید، چه از طریق تقارن و چه از طریق ترتیبات نامتقارن متعادل.

مجاورت

مجاورت یکی از اصول صفحه آرایی مجله است، به این اشاره دارد که عناصر یک طرح چقدر از یکدیگر دور یا به هم نزدیک هستند. مجاورت می‌تواند به کاربران کمک کند تا بین عناصر بصری مختلف یک پروژه، ارتباط برقرار کنند.

مجاورت یکی از اصول صفحه آرایی مجله است

چرا گرید یکی از اصول صفحه آرایی مجله است؟

طراحان ممکن است هنگام صفحه آرایی مجله، از گرید برای سازماندهی بسیاری از عناصر بصری استفاده کنند. رایج‌ترین گریدی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، گرید ستونی است که یک تصویر را در ستون‌هایی با اندازه یکسان سازمان‌دهی می‌کند. برخی دیگر از طراحان تصمیم می‌گیرند که تصویر خود را در گریدی متشکل از ۹ مستطیل با اندازه مساوی ترتیب دهند که برای تعیین نقطه کانونی یک طرح به سبک پرتره مفید است. در ادامه بررسی می‌کنیم که چرا استفاده از گرید به عنوان یکی از اصول صفحه آرایی مجله حائز اهمیت است:

  • می‌تواند تعادل ایجاد کند. استفاده از گرید در صفحه‌آرایی مجله یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد تعادل در تصویر است.
  • به منسجم شدن تصویر کمک می‌کند. گرید می تواند به طراح کمک کند تا بسیاری از عناصر متفاوت را به روشی قابل هضم و منسجم ترتیب دهد.

سخن پایانی

در این مقاله همه آنچه باید درباره اصول و نکات صفحه آرایی مجله بدانید را بررسی کردیم. اگر به این رشته علاقه‌مند هستید، می‌توانید دانش بصری خود را با بررسی کردن مجلات مختلف و کشیدن اتودهای تمرینی با استفاده از گرید افزایش دهید. اما اگر به خدمات تخصصی طراحی و صفحه‌آرایی مجله، ماهنامه و هفته‌نامه نیاز دارید، تیم ما می‌تواند با کمترین هزینه نیازتان را برآورده کند. پیشنهاد میکنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله دیگر افراگرافیک با عنوان ترکیب بندی در صفحه آرایی چیست و چرا مهم است؟ را با کلیک بر روی لینک درج شده مطالعه کنید.

 

 

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *