طراحی

ترکیب بندی در صفحه آرایی چیست و چرا مهم است؟

ترکیب بندی در صفحه آرایی

.، فرآیند قرار دادن و تنظیم متن و گرافیک در صفحه ترکیب بندی در صفحه آرایی می گویند. یک ترکیب بندی خوب، ترکیبی است که نه تنها از نظر ظاهری دلپذیر باشد. بلکه پیام متن و گرافیک را نیز به طور مؤثری به مخاطب مورد نظر منتقل کند. عناصر متعددی در یک صفحه وجود دارند که می‌توان با تعیین چیدمان مناسب برای آن‌ها یک ترکیب بندی موفق را ایجاد کرد. شاید شما در حال نقاشی یک طبیعت بی جان از اشیاءِ روی میز هستید. روشی که برای چیدمان آن اشیا در قطعه نهایی خود انتخاب می‌کنید، ترکیب بندی است.

ترکیب بندی در صفحه آرایی چیست؟

ترکیب بندی، چیدمان یا قرار دادن عناصر بصری در یک اثر هنری است. شما ممکن است این را مشابه “طرح بندی” یک قطعه در نظر بگیرید (اصطلاحی که در طراحی گرافیک زیاد می‌شنوید). ترکیب بندی اساساً منشکل از چیدمان همه قسمت‌های مختلف طرح شما با توجه به برخی نکات مهم است. در نهایت کل اثر هنری شما را به وجود می‌آورد. برای مثال، ممکن است تصویری از یک سگ بکشید و سگ را کمی خارج از مرکز روی بوم قرار دهید. به این ترتیب شما یک نوع از ترکیب بندی را انتخاب کرده‌اید.

چرا ترکیب بندی مهم است؟

ترکیب بندی مهم است زیرا تجربه نهایی بیننده از نگاه به یک طرح روی صفحه را شکل می‌دهد. ترکیب بندی در واقع بخش بزرگی از چیزی است که می‌تواند یک قطعه را چشم نواز، پویا، آرام و تسکین دهنده یا منحرف و دور از ذهن جلوه دهد. مطمئنا آثار ایجاد شده با ترکیب متقارن (از هر دو طرف یکسان) احساس آرامش بیشتری را به بیننده منتقل می‌کنند. در حالی که قطعات نامتقارن (در هر طرف متفاوت) پویاتر احساس می‌شوند. علاوه‌بر این قسمتی از یک طرح روی صفحه ممکن است. دارای جریان بیشتری باشد، یا “وزن” بصری بیشتری داشته باشد، که چشم شما را به آن قسمت جلب می‌کند.

وقتی به یک نقش روی کاغذ نگاه می‌کنید، به این نکته توجه کنید که نقطه کانونی کجاست. اگر بیش از یک نقطه کانونی در صفحه وجود دارد، ببینید که هر دو نقطه چگونه در صفحه قرار گرفته‌اند و چگونه چشم شما را هدایت می‌کنند. آنگاه متوجه خواهید شد که ترکیب بندی تا چه اندازه بر حس یک طرح، تأثیر دارد. شما همچنین می‌توانید ترکیب بندی را “طراحی ساختار یافته” بنامید. زیرا ترکیب بندی روشی است که اصول طراحی را سازماندهی می‌کند.

عناصر طراحی صفحه کدام است؟

عناصر طراحی عبارتند از:

 • خط
 • شکل
 • رنگ
 • ارزش
 • بافت
 • فرم
 • فضا

این‌ها همه چیزهایی هستند که هنر را می‌سازند. یک مجسمه را در نظر بگیرید. می‌بینید که دارای شکل، بافت، فرم، فضا و دیگر ویژگی‌های مهم آثار هنری است.

اصول طراحی در ترکیب بندی چیست؟

تعادل: برای حفظ تعادل در یک طرح، باید مطمئن شوید که “وزن بصری” در هر دو طرف یکسان است. این بدان معنا نیست که شما به طراحی متقارن نیاز دارید، زیرا می‌توانید این کار را به صورت نامتقارن نیز انجام دهید. به عنوان مثال، اگر یک شی بزرگ در نیمی از نقاشی خود دارید، ممکن است برای حفظ تعادل، دو شی کوچک‌تر را در سمت دیگر قرار دهید.

اصول ترکیب بندی در صفحه آرایی

کنتراست: کنتراست می‌تواند به هر عنصری اشاره کند که بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید اشکال کوچک و بزرگ را در نقاشی خود ترکیب کنید یا خطوط مستقیم و خطوط منحنی یا رنگ‌های سرد و گرم را با هم ترکیب کنید.

تاکید: به این فکر کنید که می‌خواهید چشم بیننده اثر کجا متمرکز شود. نقطه کانونی خود را در مکانی چشم نواز قرار دهید. برای رسیدن به این هدف به مرکز قطعه خود یا مطابق با قانون یک سوم فکر کنید.

حرکت: حرکت به این صورت است که چشم در امتداد خطوط مختلف از جسمی به جسم دیگر هدایت می‌شود. چینش خطوط و سوژه‌های شما توجه بیننده را به اطراف جلب می‌کند. این را در هنگام تنظیم ترکیب بندی خود در نظر داشته باشید.

ریتم: تکرار اشکال و رنگ‌های خاص می‌تواند به چشم مکانی برای استراحت قبل از حرکت بدهد، یا خطوط مستقیم به چشم اجازه می‌دهد تا به سرعت به اطراف حرکت کند. عناصری که مدام تکرار شده باشند. ریتم دیوانه‌واری ایجاد می‌کنند (مانند تعداد زیادی ضربات سریع درام) و عنصری که فقط چند بار تکرار شود، ریتم آرام‌تری ایجاد می‌کند.

وحدت: این حالت در واقع حسی است که همه چیز در یک قطعه یا از طریق یک عنصر را متحد می‌کند. مانند رنگ یا طریق وزن بصری که همه چیز را در صفحه با هم، منسجم می‌کند. به این ترتیب هیچ شیئی قطعه را سنگین جلوه نمی‌دهد.

پیشنهاد میکنیم مقاله دیگر افراگرافیک با عنوان انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی را مطالعه کرده و اطلاعات بیشتری به دست آورید.

اصول ترکیب بندی در صفحه آرایی چیست؟

روش‌های مختلفی برای ترکیب‌بندی در صفحه‌آرایی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • همیشه با ایجاد طرح های متنوع از ایده هایی که می خواهید  انجام بدید شروع کنید. قبل از اینکه واقعاً شروع به کار کنید، حداقل سه طرح تصویری کوچک طراحی کنید! نیازی نیست محتوا را تغییر دهید، بلکه  به این نکته توجه کنید که کجا می توانید عناصر موجود را قرار دهید.
 • استفاده از فضای سفید در صفحه برای ایجاد تمرکز بر روی بخش‌های از صفحه. فضای سفید صرفاً فضای بی‌رنگ و سفید نیست. استفاده از فضای سفید در نشریات و کتاب‌ها وابسته به محتوایی که دارد. دست طراح را برای صفحه‌آرایی و چیدمان باز می‌گذارد.
 • از ریز نقشه‌ها مثل بلت، عناصر بصری کوچک برای ایجاد حس توازن و تعادل در صفحه استفاده کنید. گاهی استفاده از بلت ساده و یک رنگ در تیتر‌ها می‌تواند ترکیب‌بندی صفحه کمک کند.
 • استفاده از خطوط نازک در صفحه می‌تواند به بخش‌های مختلف را از هم جدا کند و مخاطب را بخشی از صفحه هدایت کند.
 •  از خطوط، سطح و رنگ برای رساندن مفهوم محتوا استفاده کنید. می توانید ایجاد تضاد کنید و آن‌ها در مقابل هم قرار دهید.

کلام آخر

در این مطلب سعی بر این بود که بتوانیم شما را با ترکیب بندی در صفحه آرایی و تمامی موارد مرتبط با آن آشنا کنیم. به طور کلی باید گفت که ترکیب بندی یعنی نحوه چیدمان عناصر طراحی در کنار هم و تشکیل یک تصویر که تجربه نهایی بیننده از نگاه به یک طرح روی صفحه را شکل می‌دهد. در پایان بهتر است بدانید که اگر قصد ترکیب بندی یا صفحه آرایی مجله یا کتاب خود را داشتید، می‌توانید از طریق صفحه «صفحه آرایی و صفحه بندی» برای مشاهده طرح‌های موجود در افراگرافیک و ثبت سفارش خود اقدام کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *