طراحی

مهمترین نکات طراحی پوستر تبلیغاتی که باید بدانید

نکات طراحی و چاپ پوستر

پوستر یکی از ابزارهای مهم بازاریابی و تبلیغ است که ما هر روز در محل کار و سطح شهر با آن مواجهه می شویم. بعضی از پوسترها طوری طراحی شده اند که ما با مشاهده آن ها گام های آهسته تری بر می داریم. بعضی از این پوستر ها هم طوری طراحی شده‌اند که کم‌ترین دقتی به آن ها نمی کنیم و بی اعتنا از کنار آن ها می گذریم. علت اینکه ما به بعضی از پوسترها جذب نمی شویم نشان دهنده خوب نبودن آن ها نیست. تنها نکات طراحی پستر تبلیغاتی در آن ها رعایت نشده است.

 هر پوستر برای قشر یا رده سنی مخصوصی طراحی شده است. امکان دارد برای همگان جذاب نباشد و بعضی هم برای همه مردم طراحی شده‌اند که این سبک پوسترها باید به گونه ای طراحی شده باشند که همگان را به خود جذب کنند.  ما در شرکت افراگرافیک قصد داریم. مهم ترین نکات طراحی پوستر تبلیغاتی را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

اصول و نکات طراحی پوستر تبلیغاتی

1- استفاده از طرح گرافیکی مناسب هنگام طراحی پوستر

در ابتدا باید در مورد عکس ها و یا طرح های گرافیکی که قصد استفاده از آنها را دارید تصمیم گیری کنید. برخی از طراحان گرافیک ترجیح می دهند از تصاویر گرافیکی زیاد استفاده کنند، که حتی گاهی باعث تخریب تخیلات و تصورات آن ها نسبت به آنچه در مورد طرح نهایی پوستر در ذهن داشته اند می شود.

پوسترها برای جلب توجه بیننده از فاصله دور طراحی شده‌اند. اگر پوستر شما بیش از حد شلوغ باشد، حجم تصاویر از حد تحمل چشم بیننده فراتر می‌رود و مخاطبان به سرعت روی خود را برمی‌گردانند. یک تصویر جالب، تنها چیزی است که مخاطبان برای جلب توجه نیاز دارند. هنگامی که در حال انتخاب تصویر مناسب برای طراحی پوستر تبلیغاتی هستید، سعی کنید تا حد امکان تصویری ساده انتخاب کنید. تصاویر نزدیک از افراد یا اشیا یا تصاویر با نقطه کانونی واضح را مد نظر داشته باشید. به‌کارگیری یک تصویر ساده، به شما آزادی بیشتری در استفاده از رنگ و تایپوگرافی می‌دهد و به طور کلی نتیجه نهایی بهتری را به دنبال خواهد داشت.

2 –  پوستر تبلیغاتی ساده طراحی کنید

طراح گرافیکی ایده های خود را بواسطه رنگ ها و عناصر گرافیکی و متن به تصویر می کشد. اما به خاطر داشته باشید که بکار بردن حجم زیادی از متن در پوستر اصلا ایده خوبی نمی باشد. هنگامی که روی طراحی پوستر متمرکز می شویم، حفظ و ایجاد تعادل نکته ای است که فکر ما را در گیر می کند. پوستر را با حجم وسیعی از اطلاعات پیچیده نکنید. مطالب پوستر را به دو بخش تقسیم کرده و نکات مهم هر یک را ارزیابی نماییم.. شما می توانید یک آدرس اینترنتی برای کاربران و مخاطبانی که به دنبال جزئیات هستند در پوستر تبلیغاتی قرار دهید.

3- برای طراحی پوستر تبلیغاتی از فونت و تیتر مناسب استفاده کنید.

اگر در طراحی پوستر انتخاباتی از یک تیتر ضعیف استفاده بکنید، موفقیت پوستر شما را بسیار کم می‌کند. پس برای انتخاب یک تیتر خوب باید بر روی آن فکر کنید و از مشاوران متخصص در این حوزه کمک بگیرید. تیتر مرتبط با‌ایده و موضوع مورد نظر انتخاب کنید. زیرا خواننده باید از از این تیتر هدف کاندیدای خود را بفهمد در هنگام طراحی پوستر تبلیغاتی از دو فونت استفاده نکنید تنها از یک فونت خوانا و مناسب استفاده کنید. نباید از فونت هایی عجیب و غریب استفاده کرد چون باعث غیر طبیعی شدن پوستر می شوند. برای مثال فونت sans-serif یک فونت مناسب برای عنوان است.

4. توجه به هدف و موضوع تبلیغ در هنگام طراحی پوستر 

موضوع پوستر بر نوع طراحی شما اثر بسزایی دارد و بسیار مهم است. حتما سبک طراحی پوستر تبلیغاتی تجاری با پوسترهای خبری متفاوت خواهد بود. پیش از آغاز طراحی باید معلوم شود که پوستر شما برای کدام دسته از فعالیت ها باید طراحی شود. به طور کلی بر مبنای موضوع پوستر می شود آن ها را به دو بخش کلی تقسیم کرد: پوستر با مخاطب ویژه و پوستر با مخاطب عام.

بعضی از پوسترها برای گروه یا صنف یا رده سنی خاصی طراحی می شوند و با دقت به هر دسته و قشر طرح پوستر امکان دارد عوض شوند. این پوستر ها برای مخاطب خاص طراحی می شوند. برای نمونه در صورتی که پوستری برای افراد جوان طراحی شود باید رنگ های براق‌تر در آن به کار برده شود. پوسترهایی که برای همه مردم طراحی می شوند باید طوری رنگ ، اشکال هندسی و قالب کلی با هم ادقام شوند که همگان را به خود جذب کنند.

5. استفاده به جا و هوشمندانه از رنگ ها در چاپ پوستر تبلیغاتی

اگر قبلا چیزی در مورد تئوری رنگ نمی دانستید توصیه می کنم آن را یاد بگیرید. توجه به رنگ بندی در چاپ پوستر اهمیت زیادی دارد. برای تکمیل رنگ بندی ها از تخیلات و قوه تصور خود استفاده کنید. یکی از اصلی‌ترین قسمت ها در اصول طراحی پوستر انتخاب رنگ است. زیرا رنگ در مخاطب انرژی ایجاد می‌کند. سپس  باعث واکنش مخاطب میشود و به مطالعه کامل پوستر می‌پردازد. یا می توان از قطعه های رنگی استفاده کرد به طوری که رنگ ها با هم‌مرز معلوم داشته باشند و به درون حیطه هم وارد نشوند. برای استفاده از قطعات باید رنگ هایی را کنار هم قرار داد که تناسب داشته باشند و بتوانند در کنار هم مخاطب را جلب کنند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای متمایز کردن پوستر، استفاده از رنگ‌های متضاد روشن و پررنگ است. از یک رنگ عمیق و غنی برای پس‌زمینه با حروف بزرگ و سفید (یا برعکس) استفاده کنید.طراح می‌تواند با قرار دادن فضای سفید زیادی در اطراف پوستر، توجه را به لوگو یا سایر تصاویر جلب کنید. این تاکتیک‌ها به جلب نظر مخاطبان کمک می‌کنند. رنگ با همه اهمیتی که دارد زمانی که با یک قالب نامناسب یا اشکال هندسی و خطوط نا هماهنگ به کار برده شود نه تنها زیبایی نیست بلکه نتیجه نامطلوبی هم خواهد داشت.

6. سایز پوستر را استاندارد انتخاب کنید.

از جمله مهمترین نکات طراحی پوستر، سایز پوستر نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشد. سایز استاندارد که بیشتر استفاده می شود سایز 70*50 و همین طور 100*70 است. اما امکان دارد با دقت به هدف و موضوع این سایز ها عوض شوند.

7. در طراحی پوستر تبلیغاتی، موقعیت مکانی نصب را در نظر بگیرید

وقتی شروع به طراحی پوستر می‌کنید، باید محصول نهایی را در ذهن داشته باشید. با این حال، «محصول نهایی» فقط به معنای نوع تصاویر یا متن مورد نظر شما در پوستر نیست (اگرچه این‌ها عناصر مهمی هستند). همچنین به مکانی که قصد دارید پوستر تبلیغاتی را در آن آویزان کنید نیز اشاره دارد.

چه پوستر را در ویترین مغازه، روی تابلوی اعلانات در یک کافه یا روی تیر چراغ برق گوشه خیابان آویزان کنید، مهم است که در نظر داشته باشید که پوستر در این محیط چگونه به نظر می‌رسد. محل نصب پوستر بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار داده شود. در شرایط کلی اغلب پوستر برای عابرین پیاده است. پس بهترین گزینه نصب کردن در دید آن‌ها است. پوستر تبلیغاتی نباید نه بالاتر و نه پایین‌تر از منطقه دید آن‌ها. چرا که همه‌ی ما زمانی که در حال قدم زدن باشیم به سمت بالا را نگاه نمی‌کنیم. پوستر‌هایی هم که پایین‌تر از دید عابرین قرار داده می‌شوند به علت جمعیت در حال رفت و آمد دید خود را از دست خواهند داد.

راهنمای طراحی پوستر فیلم و انتخاباتی 

هر زمان که نیاز دارید یک رویداد خاص را اعلام کنید. مشتریان را از محصولات جدیدی که دارید آگاه سازید یا کسب و کار خود را به روش دیگری تبلیغ کنید. طراحی پوستر یکی از راه‌هایی است که پیش روی شما قرار دارد. شما میتوانید با کلیک بر روی لینک درج شده انواع خدمات طراحی و گرافیک مجموعه افراگرافیک را مشاهده کنید. در ادامه چند مورد از اصول طراحی پوستر در حوزه فیلم و انتخاباتی بررسی می‌کنیم.

نکات طراحی پوستر فیلم

همانطور که می‌دانید فیلم‌هایی که بزرگ و پروژه‌های بزرگ جز آثار تجاری هستند و با درآمد‌های میلیاردی در سینما نمایش داده می‌شود. طراحی پوستر این مدل فیلم‌ها، فرصتی بزرگ برای طراحان پوستر است. در اینجا به بررسی بعضی از ویژگی‌های پوستر‌های تبلیغاتی فیلم می‌پردازیم.

پوستر تبلیغاتی فیلم باید جلب توجه کند: مهم‌ترین نکته در طراحی پوستر تبلیغاتی فیلم جلب توجه است. جلب نگاه اشخاصی که در حال حرکت هستند و  مجبور کردن آن‌ها به نگاه کردن به پوستر. جلب توجه به این معنی نیست که از تصاویر متحرک یا براق استفاده کنید با استفاده از کاراکتر‌های فیلم و پیام اصلی فیلم طراحان می‌توانند توجه مخاطب را جلب کنند.
استفاده از علائم و نشانه‌ها: استفاده از تصویر گرایی برای نشان دادن تم اصلی فیلم در پوستر‌ها از جذاب‌ترین و اثرگذارترین نکات طراحی پوستر است.

به کار بردن قسمتی از فیلم در طراحی پوستر: استفاده از یک تصویر که قسمتی از فیلم را به مخاطب نشان می‌دهد، یک پیشنهاد بسیار خوب است. استفاده از یک قسمت از فیلم باعث می‌شود تا مخاطب برای رفع سردر گمی خود در خصوص تصویر دیده شده مشتاق به دیدن فیلم شود.

اصول طراحی پوستر انتخاباتی

پوستر انتخاباتی یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های تبلیغات است که شما می‌توانید، در حجم بالا و با هزینه کمتر به معرفی خود و دیدگاهتان درباره آینده بپردازید. در چاپ پوستر انتخاباتی می‌توانید دیدگاهتان را مستقیم به دست مخاطب برسانید و مخاطب را تحت تأثیر قرار دهید. نوشتن متن تبلیغاتی پوستر انتخاباتی اصول مشخصی دارد که باید آن را در نظر بگیرید در ادامه به بررسی نکات طراحی پوستر انتخاباتی می‌پردازیم.

مشخص کردن موضع انتخاباتی: پوستر انتخاباتی باید به گونه‌ای طراحی شود که موضع سیاسی شما را مشخص کند. پوستر انتخاباتی باید بگونه‌ای باشد که مخاطب را از ویژگی‌های شما و رقبا مطلع شود.

انتخاب رنگ انتخاباتی: در طراحی پوستر انتخاباتی باید رنگ تبلیغات انتخاباتی، انتخاب کنید و در هنگام انتخاب رنگ باید در نظر بگیرید که مخاطب شما چه کسی است از قشر خاص هستند و یا از عموم مردم باید خود را جای مخاطب هدف قرار دهید.

 تصویر مناسب انتخاب کنید: در هنگام انتخاب تصاویر پوستر‌های انتخاباتی می‌توانید از تصویر سه رخ با نگاه به افق بلند و یا عکسی تمام قد که احساس صمیمیت و محبت را به مخاطب انتقال دهد انتخاب کنید.

از اهمیت تیتر و فونت غافل نشوید: تیتر مرتبط با‌ایده و موضوع سیاسی و اجتماعی انتخاب کنید. زیرا خواننده باید از از این تیتر هدف کاندیدای خود را بفهمد

سخن پایانی

حالا اگر قوانینی را که ذکر کردیم انجام دهید طراحی پوستر فوق‌العاده و جذابی خواهید داشت. نکته مهم دانستن قوانین است بنابراین شما می توانید آنها را به گونه ای بهتر و موثرتر انجام دهید. مهمترین نکات طراحی پوستر شامل:

  • موقعیت مکانی نصب
  • سایز پوستر
  • استفاده به جا و هوشمندانه از رنگ ها
  • هدف و موضوع تبلیغ
  • فونت و تیتر مناسب
  • طرح گرافیکی مناسب

تیم ما در افراگرافیک با رعایت نکات طراحی پوستر و طراحی پوستر اصولی بهترین ها را به شما ارائه می دهد. جهت اطلاع از قیمت ها و مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید. پیشنهاد میکنیم مقاله ای دیگر در سایت افراگرافیک با موضوع اصول طراحی بنر تبلیغاتی چیست؟ را نیز مطالعه کنید. جهت مشاهده مطالب بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.