طراحی

نکات طراحی پوستر که باید بدانید

چاپ پوستر

پوستر یکی از ابزارهای مهم بازاریابی و تبلیغ است که ما هر روز در محل کار و سطح شهر با آن مواجهه می شویم. بعضی از پوسترها طوری طراحی شده اند که ما با مشاهده آن ها گام های آهسته تری بر می داریم و بعضی از این پوستر ها هم طوری طراحی شده اند که کم‌ترین دقتی به آن ها نمی کنیم و بی اعتنا از کنار آن ها می گذریم. علت اینکه ما به بعضی از پوسترها جذب نمی شویم نشان دهنده خوب نبودن آن ها نیست چرا که هر پوستر برای قشر یا رده سنی مخصوصی طراحی شده است و امکان دارد برای همگان جذاب نباشد و بعضی هم برای همه مردم طراحی شده اند که این سبک پوسترها باید به گونه ای طراحی شده باشند که همگان را به خود جذب کنند. اما دلیل اینکه همه پوستر ها موفق عمل نمی کنند این است که طراح آن پوستر نکات طراحی پوستر را در نظر نگرفته است. ما در شرکت افراگرافیک قصد داریم نکات مهم طراحی پوستر را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم طراحی پوستر

1- توجه کردن هنگام طراحی پوستر

در ابتدا باید در مورد عکس ها و یا طرح های گرافیکی که قصد استفاده از آنها را دارید تصمیم گیری کنید. برخی از طراحان گرافیک ترجیح می دهند از تصاویر گرافیکی زیاد استفاده کنند، که حتی گاهی باعث تخریب تخیلات و تصورات آن ها نسبت به آنچه در مورد طرح نهایی پوستر در ذهن داشته اند می شود.

2 – ساده طراحی کردن پوستر تبلیغاتی

طراح گرافیکی ایده های خود را بواسطه رنگ ها و عناصر گرافیکی و متن به تصویر می کشد، اما به خاطر داشته باشید که بکار بردن حجم زیادی از متن در پوستر اصلا ایده خوبی نمی باشد. شما می توانید یک آدرس اینترنتی برای کاربران و مخاطبانی که به دنبال جزئیات هستند در پوستر تبلیغاتی قرار دهید.

3- برای طراحی پوستر تبلیغاتی یا پوستر نمایشگاهی از فونت های زیبا استفاده کنید.

نباید از فونت هایی عجیب و غریب استفاده کرد چون باعث رمز گونه شدن پوستر می شوند. برای مثال فونت sans-serif یک فونت مناسب برای عنوان است. از بکار بردن فونت های مختلف در طرح پوستر خودداری کنید.

4. تفکر در مورد اطلاعاتی که باید در پوستر قرار گیرد.

پوستر را با ارائه اطلاعات کلی وهمچنین قراردادن قسمتی از اطلاعات ضروری و مهم شروع کنید، و به دنبال آن اطلاعاتی که به نسبت از درجه اهمیت پایین تری هستند را قرار دهید. قرار دادن اطلاعات با این ترتیب باعث می شود چشم بیننده هر قسمت را پس از دیگری دنبال کند تا به انتهای مطالب برسد.

5. استفاده به جا و هوشمندانه از رنگ ها در چاپ پوستر

اگر قبلا چیزی در مورد تئوری رنگ نمی دانستید توصیه می کنم آن را یاد بگیرید. توجه به رنگ بندی در چاپ پوستر اهمیت زیادی دارد. برای تکمیل رنگ بندی ها از تخیلات و قوه تصور خود استفاده کنید.

6. به منظور طراحی پوستر مختصر و مفید فکر کنید.

هنگامی که روی طراحی پوستر متمرکز می شویم، حفظ و ایجاد تعادل نکته ای است که فکر ما را در گیر می کند. پوستر را با حجم وسیعی از اطلاعات پیچیده نکنید. مطالب پوستر را به دو بخش تقسیم کرده و نکات مهم هر یک را ارزیابی نماییم.
حالا اگر قوانینی را که ذکر کردیم انجام دهید طراحی پوستر فوق‌العاده و جذابی انجام خواهید داد. نکته مهم دانستن قوانین است بنابراین شما می توانید آنها را به گونه ای بهتر و موثرتر انجام دهید.

طراحی اصولی پوستر

به طور کلی بر مبنای موضوع پوستر می شود آن ها را به دو بخش کلی تقسیم کرد: پوستر با مخاطب ویژه و پوستر با مخاطب عام. بعضی از پوسترها برای گروه یا صنف یا رده سنی خاصی طراحی می شوند و با دقت به هر دسته و قشر طرح پوستر امکان دارد عوض شوند این پوستر ها برای مخاطب خاص طراحی می شوند. برای نمونه در صورتی که پوستری برای افراد جوان طراحی شود باید رنگ های براق‌تر در آن به کار برده شود. پوسترهایی که برای همه مردم طراحی می شوند باید طوری رنگ ، اشکال هندسی و قالب کلی با هم ادقام شوند که همگان را به خود جذب کنند. موارد مهم در طراحی پوستر اصولی و حرفه ای عبارتند از :

-موضوع پوستر بر نوع طراحی شما اثر بسزایی دارد و بسیار مهم است. حتما سبک طراحی پوستر تبلیغاتی تجاری با پوسترهای خبری متفاوت خواهد بود. پیش از آغاز طراحی باید معلوم شود که پوستر شما برای کدام دسته از فعالیت ها باید طراحی شود.

-رنگ یکی از با اهمیت ترین عوامل در همه عناصر تبلیغاتی است. مهم ترین وسیله ای که می شود با آن توجه همگان را جلب کرد رنگ است. البته در همه طراحی ها باید به این مورد دقت شود که فقط به یک ابزار یا عنصر توجه نداشته باشید. رنگ با همه اهمیتی که دارد زمانی که با یک قالب نامناسب یا اشکال هندسی و خطوط نا هماهنگ به کار برده شود نه تنها زیبایی نیست بلکه نتیجه نامطلوبی هم خواهد داشت.

– محل نصب پوستر بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار داده شود. در شرایط کلی اغلب پوستر برای عابرین پیاده است پس الزامی است در دیده آن ها نصب گردد نه بالاتر و نه پایین‌تر از منطقه دید آن ها. چرا که همه ی ما زمانی که در حال قدم زدن باشیم به سمت بالا را نگاه نمی کنیم. پوسترهایی هم که پایین‌تر از دید عابرین قرار داده می شوند به علت جمعیت در حال رفت و آمد دید خود را از دست خواهند داد.

– سایز پوستر را استاندارد انتخاب کنید. نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ. سایز استاندارد که بیشتر استفاده می شود سایز 70*50 و همین طور 100*70 است. اما امکان دارد با دقت به هدف و موضوع این سایز ها عوض شوند.

– پوستر نباید در بردارنده مطلب زیادی باشد. در صورتی که همه بخش های آن مملو از مطلب باشد چشم بیننده خسته شده و دیگر جذابیتی ندارد.

سخن پایانی
تیم ما در افراگرافیک با رعایت نکات طراحی پوستر و طراحی پوستر اصولی بهترین ها را به شما ارائه می دهد. جهت اطلاع از قیمت ها و مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + یازده =