چاپ

راهنمای طراحی و چاپ سربرگ، اصول طراحی و چاپ سربرگ کدام است؟

نکات طراحی و چاپ سربرگ

سربرگ کاغذی است که متداولا در اندازه استاندارد A4 عرضه می گردد و جهت اجرای کارها، نامه‌نگاری ادارات و سازمان ها یا افراد حقیقی از ان بهره می گیرند. در این مقاله قصد داریم اصول طراحی و چاپ سربرگ را برای شما ارائه دهیم.

سربرگ چیست؟

یک نامه اداری است که دارای طرح‌های گرافیکی و لوگوی مختص آن شرکت و یا سازمان به همراه نام آدرس و شماره‌های تماس است. در بیشتر مواقع این اطلاعات در بالای برگه قرار می‌گیرد، زیر استاندارد و سربرگ‌ها به این صورت است. گاهی سربرگ‌های وجود دارند که نوشته‌ها در پایین صفحه هستند. سربرگ‌ها اهمیت بسیاری دارد به دلیل این که علاوه بر استفاده از آن در نامه‌نگاری‌های اداری توسط اشخاص حقوقی و حقیقی یک تبلیغ کوچک و کم هزینه هم با اثرگذاری بالا می‌تواند باشد. سربرگ در کنار پاکت نامه لیبل هولوگرام و کارت ویزیت هویت یک سازمان را تشکیل می‌دهد. برای مشاهده قیمت ها و توضیحات مربوط به چاپ دیجیتال سربرگ و پاکت بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

مهمترین نکات طراحی و چاپ سربرگ

برای طراحی سربرگ حرفه ای مواردی وجود دارند که شامل:

اندازه سربرگ در اصول طراحی و چاپ سربرگ

سربرگها کاغذ های A4 و A5 چاپ میشوند. سربرگ  A5 نصف سربرگ A4 می باشد. سربرگهای A5 برای مکاتبات اداری کوتاه استفاده میشود و سربرگ A4 برای مکاتبات اداری طولانی کاربرد دارد. باید دقت کرد اگر چه سایز سربرگ‌های A5 نیمی از سربرگ‌های A4 است اما لازم نیست عناصر دیداری را هم به همین اندازه کوچک کرد، اما الزامی است دقیق و دوباره انتخاب قلم متن و سایز عناصر دیداری اعمال شود. طریقه گرافیک سربرگ در اندازه های مختلف ، اصولا یکی است و فرق زیادی با هم ندارند.

گرماژ کاغذ در چاپ سربرگ

گرماژ کاغذ همان وزن و نوع کاغذ است. برای انتخاب گراماژ کاغذ باید دقت لازم صورت گیرد برای طراحی سربرگ بیشتر کاغذ تحریر ۲ گراماژ که ۷۰ و ۸۰ گرمی استفاده می‌کند. اگر می‌خواهید نامه‌ای که از طرف شما ارسال می‌شود جذابیت ظاهری بیشتری داشته باشد بهتر است از کاغذ‌های با گراماژ بالاتر استفاده کنید. صرفاً برای کمتر کردن هزینه‌ها از کاغذ‌های سبک استفاده نکنید زیرا پرینتر‌ها با کاغذ‌های خیلی سبک دچار مشکل می‌شوند.

رنگ کاغذ سربرگ متناسب با رنگ کسب و کار

رنگ سربرگ دارای اهمیت زیادی است از رنگی باید استفاده کنید که متناسب با رنگ کسب و کار شما باشد رنگ زمینه در سربرگ نباید زیاد پررنگ باشد چرا که باعث مشکل در خواندن متن می‌شود به طور کلی استفاده از رنگ‌ها جلوه زیبایی بیشتری به سر برگ می‌دهد و استفاده زیاد از رنگ آن را غیر حرفه‌ای و بد جلوه می‌دهد.

نحوه قرار گیری اجزای سربرگ در اصول طراحی و چاپ سربرگ

در طراحی سربرگ برای اینکه بتوانید کاری متفاوت و زیبا ارائه دهید باید به موارد زیر توجه کنید. به نحوه قرار گرفتن هر یک از اجزای سربرگ مانند لوگو، عنوان، نشانی، رعایت حاشیه های سربرگ و همچنین استفاده از طراحان با تجربه میتوانند به شما برای رسیدن به طرحی خلاقانه کمک کند. نوع فعالیت محصول و خدمات شما نقش مهمی در طراحی سربرگ دارد سربرگ های رقیب را بررسی کنید و از نقاط ضعف و قوت آنها استفاده کنید.

 آرم و عنوان سازمان و شرکت در سربرگ

اصولاً جای گذاشتن ارم و عنوان در بالای سربرگ تدارک دیده می‌شود، این مورد مخصوصاً در سربرگ‌های سازمان‌های دولتی یک اصل مهم به شمار می‌رود که باید به ان توجه گردد. در بقیه موارد طراح قادر است با دقت به روحیه و حیطه کاری سفارش دهنده، جای صحیح جهت جای‌گذاری آرم و عنوان را معین نماید.

جای قرارگیری آرم

  • اصولا مکانی حدودا بین ۵ تا ۱۵ سانتی‌متر مربع را جای می گیرد.
  •  سایز ارم ، تحت تاثیر شکل گرافیک آن توانایی کوچک و بزرگ شدن را دارد.
  • طبیعی است که جای قرارگیری آرم نباید اسیبی به استفاده اصلی سربرگ‌ وارد کند.
  •  جای گرفتن ارم و عنوان در طرف چپ یا راست‌(بالا) به ظاهر و جهت ارم بسته است، اما اصولا در سربرگ های دولتی ارم در سمت راست بالا جای دارد تا درج تاریخ و شماره نامه در طرف چپ بالا امکان‌پذیر باشد، چرا که اوردن موارد بالا در سمت چپ این توانایی را ایجاد می کند تا بعد از طبقه‌بندی و بایگانی نامه‌های وارد شده، دسترسی به نامه‌های دلخواه بر مبنای شماره و تاریخ نامه‌ در زمان ورق زدن پرونده بایگانی شده به سرعت میسر گردد.

نکات طراحی و چاپ سربرگ

جای قرارگیری عنوان

  • عنوان  در کنار آرم جای می‌گیرد.
  •  بیشتر قسمت های اصلی عنوان را با قلم درشت ازسایر قسمت ها می اورند.
  •  نوع قلمی که جهت نوشتن عنوان به کار برده می‌شود. با گرافیک آرم و حیطه کاری صاحب آن هماهنگ باشد.
  •  سایز قلم عنوان به کوتاه یا طولانی بودن آن بستگی دارد و اصولا بین ۱۰ پوینت تا ۱۴ پوینت تعریف و اصولا با قلم درشت استفاده می شود.
  • بر اساس ظاهر نشانه و سایر الزامات ، در پایین، چپ یا راست نشانه قرار می گیرد.

سخن پایانی

 مواردی که اورده می‌شوند از اطراف سربرگ فاصله باید داشته باشند. این فاصله از یک سانتی‌متر کمتر نیست. ضروری است در طراحی گرافیک دقت کنیم بک گراند سربرگ تا جایی که می‌شود بی‌رنگ باشد، چرا که اگر این امر رعایت نگردد، در زمان کپی کردن یا فرستادن سربرگ از طریق فکس، زمینه‌ی برگه کپی شده، تیره و بی‌کیفیت است و استفاده‌ای نخواهد داشت. امکان طراحی سربرگ‌هایی با اندازه‌های مختلف و گرافیک گوناگون وجود دارد. همین طور گرفیک اورده شده برای سربرگ الزامی است طوری باشد تا دشواری جهت نگارش مطلب و مطالعه آن به وجود نیاورد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.