چاپ

چاپ فوری چیست؟ مزایا و معایب چاپ فوری کدام است؟

چاپ فوری چیست

گاهی ممکن است که بخواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن مطالبی را به چاپ برسانید و یا بخواهید مطالب چاپی را تغییر دهید. چاپ فوری بهترین پیشنهاد به شماست. در ادامه با ما همراه باشید تا بگوییم چاپ فوری چیست؟ مزایا و معایب آن کدام است؟ چاپ فوری از چه روش‌های انجام می‌شود.

چاپ فوری نیاز روز چاپخانه ها

بسیاری از چاپخانه‌ها با مشتریانی رابطه دارند که به چاپ فوری کالایی ویژه نیاز دارند، باتوجه به تعداد و کیفیتی که کارفرما معین کرده است. این خواسته به ابزار‌ها و امکانات جدید و نیرو‌هایی کار امد و حرفه‌ای برای کار با این تجهیزات نیاز دارد. چاپخانه‌ها جهت انجام این طور سفارش‌ها به مدیریت پروژه، مدیریت زمان برای اماده کردن سفارش‌ها در وقت و تاریخ معین احتیاج دارند. همراه مطلوب‌ترین کیفیت، وجود نیرو‌های کار ازموده و متخصص جهت کار اپراتوری، چاپچی آشنا با ماشین چاپ، فرم بند و .. داشتن ابزارالات و امکانات نوین و جدید برای انجام چاپ فوری در کوتاه‌ترین زمان ممکن. داشتن مکانی با مساحت مناسب و تعداد دستگاه‌های کافی لازم دارند.

چاپ فوری چیست؟

چاپ فوری یعنی چاپ با شتاب و در کوتاه‌ترین زمان که برخی مواقع به آن فتوکپی خشک هم می‌گویند کهبردارنده شیوه الکتروفتوگرافی است. اما در اکثر موارد چاپ دیجیتال را به عنوان چاپ فوری خطا می‌کنند که در آن دستگاه‌های اتوماتیک و خودکار به کار گرفته می‌شوند. در این راه کلیه فایل‌هایی که امکان چاپ دارند سریعاً از کامپیوتر به چاپگر انتقال داده می‌شوند و با سرعت و کیفیت مطلوب به چاپ می‌رسند.

چاپ فوری

فرق چاپ فوری دیجیتال و افست

در اصل متداول‌ترین سبک چاپ فوری در این کار، چاپ دیجیتال است که معمولاً در مقابل شیوه چاپ افست در حیطه اماده کردن سفارش‌ها فوری بیشتر استفاده می‌شود. چون نکته بینی و کیفیت چاپ دیجیتال از افست مطلوب‌تر است و در هر بار چاپ امکان ویرایش وجود دارد. از سمتی هم چون در این راه به دستگاه واسطه نیازی نیست و پسماند‌های کمتری هم ساخته می‌شود پس از لحاظ زیست محیط هم این راه قابل قبول‌تر است.

اصولاً برای چاپ دیجیتال مبلغ زیاد‌تری را باید صرف کرد و برای چاپ با تعداد پایین به کار برده می‌شود و فرایند اماده کردن کار امکان دارد فقط چند ساعت طول بکشد. اما در چاپ افست امکان دارد چند روز جهت اماده کردن سفارش وقت لازم باشد.  در چاپ فوری به شکل دیجیتال دستگاه‌های استفاده شده فضای کمی را می‌گیرند و صدای زیادی هم ندارند. بنا براین بهره‌گیری از آن حتی در مکان‌های اداری و آتلیه‌ها هم شدنی است.

انواع چاپ فوری

چاپ فوری دیجیتال خیلی با تمرکز کار می‌کند و از به خاطر اینکه اپراتور لازم ندارد امکان اشتباه انسانی در آن صفر است، از سمتی هم برخی مواقع در زمان چاپ ویرایش نیاز است که در چاپ فوری به روش دیجیتال این امکان وجود دارد. می‌توانیم بگوییم دلیل نام‌گذاری چاپ دیجیتال با عنوان چاپ فوری، توانایی به کارگیری کاغذ و مواد شیمیایی مورد نیاز جهت چاپ با کمترین اندازه ممکن و اعمال فرایند چاپ با مراحل کم و سرعت زیاد‌تر است. گاهی حتی با بهره‌گیری از شیوه چاپ فوری این امکان وجود دارد که هزینه‌های مورد نیاز برای چاپ را کاهش داد. شیوه‌های گوناگونی درچاپ فوری است که دلیل تفاوت این شیوه‌ها را می‌شود نوع فناوری استفاده شده در آن‌ها دانست.

1. چاپ جوهر افشان

گونه اول چاپ فوری دیجیتال شیوه جوهر افشان است. پرینتر‌های رومیزی که در خیلی ادارات و حتی منازل به کار برده می‌شود از این سبک می‌باشند، دستگاه‌های گوناگونی در دسته شیوه جوهر افشان جای دارند. در این شیوه، داده‌ها با استفاده از مرکب‌های مایع به طور مستقیم بر کاغذ چاپ می‌شوند. این شیوه پر استفاده‌ترین و با اهمیت‌ترین سبک چاپ فوری دیجیتال می‌باشد.

2. چاپ الکتروفتو گرافی

از دیگر شیوه‌ها، الکتروفتو گرافی است. در این سبک کیفیت کالا‌های چاپی خیلی زیاد‌اند و دو سبک جوهر جامد پودری یا تونر و جوهر مایع در این سبک از چاپ فوری دیجیتال به کار برده می‌شوند. همین طور سرعت چاپ هم در این راه خیلی بالا و با شتاب است.

 3. چاپ حرارتی

شیوه دیجیتال نوری که در لابراتوار‌های عکاسی از آن بهره‌مند می‌شود، سرعت خیلی بالایی دارد و در آن عکس‌ها از راه تابش شعاع‌های نوری بر روی سبک مخصوصی از کاغذ، چاپ می‌شوند.
دستگاه فکس را هم به عنوان یک دستگاه حرارتی، از دسته شیوه‌های حرارتی که از زیر مجموعه چاپ فوری به حساب می‌ایند، می‌شود نام برد. در این راه از کاغذ‌های حساس به حرارت بهره‌مند می‌شوند که طول یک سری کار‌ها، عمل چاپ بر کاغذ انجام می‌شود.

4. چاپ مارکر لیزری

آخرین شیوه چاپ فوری دیجیتال، شیوه چاپ مارکر‌های لیزری است که استفاده اصلی آن در صنعت‌های تولیدی است. در شیوه مارکر‌های لیزری عکس‌ها را از راه سوزاندن عکس بر روی سطح مورد چاپ انجام می‌کنند.

مزایای چاپ دیجیتال

  1. دلایل استفاده از تکنیک‌های سرعت آن است نسخه چاپی می‌تواند در زمانی کوتاهی تنظیم شود و این امکان را به شما می‌دهد که سریعتر طراحی را به پایان برسانید و وارد مرحله چاپ شوید.
  2. اصلاح و تغییر در چاپ دیجیتال با چاپ دیجیتال می‌توانید ابتدا یا در هر مرحله که می‌خواهید را اصلاح کنید و سپس چاپ کنید و بعد از آن کار را توسط مشتری و تیم طراحی بررسی کنید.
  3. صرفه‌جویی در هزینه چاپ برای چاپ دیجیتال زمان بسیار کمی می‌شود این در حالی است که چاپ دیجیتال به طور کلی برای مطالب کم حجم استفاده می‌شود به همین دلیل می‌تواند کمک کند تا با سرمایه کم‌ترین کار‌های چاپی خود را انجام دهید.

معایب چاپ دیجیتال

  1. چاپ دیجیتال توان کمتری دارد تا بر روی متریال‌های مختلف چاپ انجام دهد.
  2. در چاپ دیجیتال از رنگ‌های استاندارد استفاده می‌کنند
  3. چاپ دیجیتال در محصولات چاپی با سایز بزرگ و تیراژ بالا هزینه زیادی می‌برد.

سخن پایانی

با توجه به تمامی مطالبی که در بالا گفتیم چاپ فوری همان چاپ دیجیتال می باشد و همانطور که از اسمش مشخص است برای استفاده در کوتاه ترین زمان مورد استفاده قرار میگیرد استفاده از چاپ دیجیتال علاوه بر مزایای آن مثل سرعت بالا، امکان تغییر و هزینه کم متواند معایبی هم داشته باشد.

شرکت افرا گرافیک انواع خدمات چاپی مانند چاپ کاتالوگ ، چاپ پوستر و… را به صورت چاپ فوری با به روز ترین دستگاه ها ارائه می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *