چاپ

نکات مهم انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ

بهترین کاغذ برای چاپ

بهتر است که ابتدا انواع کاغذ را با توجه به کاربردهایشان بشناسید و از میان آن‌ها با توجه به هدفتان یکی را انتخاب کنید. مهم نیست که حتماً طرح چاپ شده شما از هر نظر عالی به نظر برسد، چرا که اگر کارایی نداشته باشد، فقط هزینه‌های بسیار سنگینی را به شما تحمیل می‌کند. در این مقاله سعی کردیم نکات لازم برای انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ را  بررسی کنیم.

انواع کاغذ

امروزه در صنعت چاپ و بسته‌بندی انواع مختلف کاغذ وجود دارد. که می‌توان تمام مطالب چاپی و غیر چاپی را روی آن منتقل کرد. در بین انواع کاغذ برخی از آن ها بسیار کاربردی‌تر فراگیرتر هستند برای مثال:

 •  کاغذ چاپ و تحریر
 • روزنامه
 • گلاسه
 •  کتان
 •  پابیل
 • مقوای جلد
 • مقوای پشت طوسی
 • کاغذ‌های خود کپی

ویژگی‌های انواع کاغذ

کاغذهای استاندارد، کاغذهایی با کیفیت بالا و با ارزش هستند که برای اکثر پروژه‌ها به خوبی چاپ می‌شوند. در ادامه برخی از انواع کاغذهای چاپی را به شما معرفی می‌کنیم:

1. ویژگی ها و انواع کاغذ روکش دار (Coated)

کاغذها اصولاً یا روکش دار هستند یا بدون روکش. انواع مختلفی از کاغذهای تخصصی وجود دارند که همگی آن‌ها در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند. کاغذ روکش دار به دلیل روکشی که دارد، معمولاً دارای قدرت جذب رنگ پایین‌تری است. کاغذ روکش دار با مواد خاک رس سخت پوشانده شده است تا متن و تصاویر را با جزئیات واضح‌تر و رنگ متراکم‌تر نمایش دهد.

این پوشش می‌تواند به صورت مات، براق و … باشد که محدوده‌ای از غیر براق تا فوق‌براق را در بر می‌گیرد. نوشتن روی کاغذ روکش دار، دشوارتر است، به خصوص با مداد یا خودکار. معمولاً کاغذهای روکش برای موارد زیر بکار می‌روند:

 • بروشور
 • کاتالوگ
 • کارت پستال
 • بسته بندی

ویژگی ها و کاربرد کاغذ بدون روکش (Uncoated)

کاغذ بدون روکش دارای سطحی بدون تابش و جذب است. هیچ چیزی روی الیاف طبیعی آن را نمی‌پوشاند و به راحتی جوهر را جذب می‌کند. کاغذ بدون روکش ساده‌ترین نوع کاغذ است که معمولاً برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • دفترها و کتاب‌ها
 • پاکت نامه
 • تراکت‌های ارزان قیمت
 • خبرنامه‌ها

کاغذ روکش دار و بدون روکش

ضخامت و وزن کاغذ

شما باید به ضخامت و وزن کاغذ نیز فکر کنید. یک کاغذ با وزن بیشتر و ضخیم‌تر، بهتر از کاغذ با وزن کمتر یا نازک‌تر است. چرا که در برابر ضربه مقاومت بیشتری داشته و دیرتر پاره خواهد شد. تعیین وزن کاغذ نیز مهم است. بسته به کشوری که در آن هستید، وزن کاغذ می‌تواند متفاوت تعیین شود. به عنوان مثال اگر 500 برگ کاغذ 60 پوند وزن داشته باشند، آن کاغذها را “60#” می‌نامند.

دسته بندی کاغذها بر حسب نازکی و ضخامتشان به شرح زیر هستند:

 • 60#: کاغذ کپی یا چاپگر، برای استفاده در چاپ اسناد.
 • 80#: کاغذ سنگین‌تری که برای آگهی‌ها، پوسترها یا بروشورها استفاده می‌شود.
 • 120#: اساساً مقوای نازک است و برای کارت پستال، کارت ویزیت عالی می‌باشد.

کاغذهای نازک‌تر معمولاً ارزان‌تر هستند و از مواد کمتری در ساختشان استفاده می‌شود. بنابراین دوست دار محیط زیست می‌باشند. اگر در حال چاپ کاتالوگ یا مجله هستید، مطمئن شوید که جلد و کاغذهای داخلی ضخامت مناسبی دارند. زیرا ممکن است در برخی پیکربندی‌ها مشکلات صحافی وجود داشته باشد. کاغذ ضخیم‌تر نیز عمدتاً ناهموارتر است و معمولاً بهتر از کاغذ نازک‌تر می‌تواند ضربه را تحمل کند. SmartFlex یک نوع کاغذ پلاستیکی است که ظاهری مانند کاغذ براق دارد، اما در برابر آب و پارگی مقاوم است.

روش محاسبه وزن کاغذ

یکی از شاخصه ها جهت اشنایی با کاغذ، وزن آن است. کاغذ تحریر 70 یا 80 گرمی و گلاسه 120 یا 135 گرمی کلماتی آشنا در جهان انتشارات اند. وزن کاغذ معین کننده وزن یک متر مربع از آن جنس کاغذ است. وزن کاغذ بریده شده از فرمول زیر معلوم می شود و شما به سهولت قادر می شوید با وزن کردن دقیق کاغذ بریده شده گرماژ آنرا محاسبه کنید. واحد طول و عرض در این فرمول سانتیمتر می باشد.

گرماژ کاغذ = (طول × عرض × تعداد برگ کاغذ) / (10.000.000 × وزن کاغذ به کیلوگرم)

روشنایی و شفافیت کاغذ

کیفیت و مشخصات کاغذ شما می‌تواند تأثیر چشمگیری بر درک تصاویر و متن چاپ شده روی آن داشته باشد. روشنایی کاغذ با استفاده از یک نور آبی خاص در مقیاس 1 تا 100 اندازه گیری می‌شود که 100، روشن‌ترین نوع آن است. روشنایی کاغذ بر کنتراست، نحوه نمایش چاپ و خواندن مخاطب تأثیر می‌گذارد. هر چه کاغذ روشن‌تر باشد خواناتر نیز خواهد بود. کاغذهای روشن‌تر همچنین رنگ‌های جوهر را دقیق‌تر، زنده و خالص‌تر نشان می‌دهند. زیرا کاغذهای روشن‌تر زردتر هستند و رنگ‌ها را تا حدودی گل‌آلود می‌کنند. این باعث می‌شود که کاغذهای روشن‌تر در تبلیغات با کیفیت بالا و ایجاد طراح‌های هنری زیبا، مناسب‌تر باشند.

کاغذی که روشن‌تر است رنگ‌ها را برجسته می‌کند و ظاهر بهتری دارد. می‌توان از کاغذ تیره‌تر استفاده کرد تا تصویر دارای رنگ تیره‌تر و کم نور تر باشد. اما به طور کلی، کاغذ روشن‌تر برای طرح‌های رنگارنگ بهترین انتخاب است.

راهنمای انتخاب کاغذ چاپ

کدری و ماتی کاغذ

Opacity معیاری برای شفافیت یا میزان نمایش چاپ از یک طرف کاغذ به طرف دیگر است. کاغذی که از طرف دیگر چیزی نشان نمی‌دهد، 100٪ مات است. مانند چاپ کارت تبریک یا کارت‌های پستال. کاغذی که همه چیز را نشان می‌دهد، ویژگی ماتی 0% دارد. اگر روی هر دو طرف کاغذ چاپ می‌کنید، شفافیت بسیار مهم است. زیرا اگر محتوای طرف دیگر قابل مشاهده باشد، ممکن است نتیجه چاپ نامطلوب به نظر برسد و خواندن نوشته‌های آن دشوار باشد.

راهنمای انتخاب کاغذ چاپ متناسب با چاپ گر

هنگامی که چاپگر مناسب خود را پیدا کردید، به احتمال زیاد می‌خواهید کاغذ چاپگر ایده آل خود را نیز پیدا کنید. یافتن کاغذ مناسب برای چاپ اسناد ضروری است. چرا که می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت فایل‌های چاپی شما داشته باشد و حتی می‌توانید مشتریان خود را با اسناد چاپی عالی تحت تأثیر قرار دهید. رفتار جوهر با هر نوع کاغذ متفاوت است. بنابراین دانستن بیشتر در مورد کاغذی که به چاپگرهای خود وارد می‌کنید باعث می‌شود تا نتایج با کیفیت‌تری را به دست آورید. این دانش همچنین به شما کمک می‌کند تا چاپگر خود را با کاغذ مناسب جفت کنید تا از گیر کردن، لکه دار شدن و سایر مشکلات چاپ که مانع از بهره وری شما می‌شوند، جلوگیری کنید.

 بهترین انتخاب کاغذ برای چاپ کتاب

یکی از پرکاربرد‌ترین‌ها کاغذ‌های ساخته شده کاغذ چاپ است. به دو صورت اندود نشده و اندود شده تولید می‌شود. اغلب کاغذی که در کشور استفاده می‌شود از نوع اندود نشده است. کاغذ اندود نشده از نشد جوهر در طرف دیگر کاغذ جلوگیری می‌کند و می‌تواند هر دو طرف کاغذ استفاده کرد. کاغذ تحریر یا کاغذ چاپ در ۲ سایز A۱ و B۱ تولید می‌شود که گرماژ۵۰ گرم تا ۱۲۰ گرم دارند غیر از چاپ کتاب برای چاپ مقاله، مجلات، هفته نامه‌ها، تراکت و پوستر‌ها استفاده می‌شود.

انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ کاتالوگ و کارت ویزیت

کاغذ گلاسه با گراماژ بالا که به آن مقوای گلاسه هم گفته می‌شود با کاغذ کلاسه متفاوت است، تفاوت کاغذ و مقوای گلاسه تنها در گرماژ آن است. کاغذ کلاسه مناسب چاپ مجلات وآگهی‌ها می‌باشد. از این کاغذ برای چاپ جلد مجلات که در داخل مجلات از کاغذ‌های دیگری استفاده شده هم استفاده می‌کنند تا شیک‌تر و تمیزتر جلوه کنند. از موارد مصرف دیگر کاغذ گلاسه آگهی نامه‌های تبلیغاتی، کاتالوگ و بروشور. اغلب این کاغذ‌ها را از کشور‌های کره جنوبی اندونزی و وارد می‌شود.

کاغذ مناسب ساخت کارتون

کاغذ مناسب ساخت کارتون مقوای پشت طوسی مقوا‌هایی هستند که یک روی آن‌ها سفید و روی دیگران طوسی  است. این مقوا در سایز‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. برخی گراماژهای مقوا‌های طوسی از ۲۱۰ گرم به بالا می‌باشد و سنگین‌ترین نوع آن ۴۰۰ گرم است. مقوای پشت طوسی با توجه به نوع کاربرد آن سختی و یا نرمی زیادی دارند، در عین شفافیت قابلیت چاپ بالا بر روی سفیده آن وجود دارد. پشت آن طوسی رنگ در برخی موارد سفید هم هست. کاربرد مقوای پشت طوسی برای ساخت جعبه‌های صنایع صنعتی، صنایع دارویی، صنایع غذایی و انواع بسته‌بندی‌ها است.

انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ روزنامه

کاغذ روزنامه کاغذی است که از خمیر چوب و الیاف بازیافتی تشکیل شده و از آن برای چاپ روزنامه و صورتحساب‌ها مثل قبض آب و برق و غیر استفاده می‌شود. به دلیل وجود ناخالصی در الیاف آن در صورت قرار گرفتن در نور رنگ آن تغییر کرده و حالت پوسیدگی و شکنندگی پیدا می‌کند. کاغذ روزنامه قدرت جذب بالایی دارد و برای تولید آن از ماشین‌های افست رول استفاده می‌شود.

انواع کاغذ برای چاپ عکس

برای چاپ عکس انتخاب کاغذ مناسب بهترین ملاک برای عکاسانی است که کیفیت تصاویر برایشان بسیار مهم است. انتخاب کاغذ برای چاپ کار راحتی نیست.

کاغذ مات: کاغذ مات بافت صاف دارد و عکس بر روی این کاغذ مات می‌باشد و نور انعکاس نمی‌دهد برای چاپ انواع عکس‌ها از جمله موبایل، عکس حرفه‌ای و پرسنلی کاربرد دارد. درعین کیفیت بالا ماندگاری بسیاری هم دارد و از نظر اقتصادی به صرفه است که به کاغذ‌های مخملی معروف می‌باشد.

کاغذ سیلک: کاغذ سیلک نوع کاغذ حرفه‌ای به حساب می‌آید که دارای کیفیت و کنتراست بالاست. از ویژگی‌های مهم این کاغذ می‌توان گفت که اثر انگشت بر روی آن می‌ماند و نسبت به کاغذ‌های مات مقاوم‌تر و محکم‌تر است و برای چاپ عکس  به دلیل کیفیت و قیمت توصیه می‌شود.

کاغذ براق: از کاغذ براق برای عکس چاپ عکس‌های شاد و رنگی مثل عکس‌های عروسی استفاده می‌شود و تصاویر در آن بسیار شفاف و براق هستند البته این کاغذ به اثر انگشت حساس است و مقاومت پایینی دارد.

کاغذ پرینت: کاغذ حرفه‌ای و مناسب برای چاپ عکس است از لحاظ ظاهری مانند کاغذ براق است. ولی کیفیت و مقاومت بسیار بالاتری دارد کاغذ کنواس، کاغذ سنگین و بافت‌ها شبیه پارچه است که از آن در بوم های نقاشی استفاده می‌کنند.

کاغذ بوم: از بوم برای چاپ تصاویری که می‌خواهند آن را قاب کنند گزینه بسیار خوبی است. کاغذ بوم مانند کاغذ‌های مات رنگ و کنتراست بالا دارد.

انواع کاغذ چاپ عکس

اهمیت تشخیص خواب کاغذ و راه تشخیص آن

روی کاغذ خواب یا راه خاصی دارد. در زمان چاپ باید کاغذ به گونه ای در ماشین قرار داده شود که راه آن موازی محور سیلندر بوده و در صحافی کتاب ضروری است راه کاغذ موازی عطف کتاب باشد.
اگر راه کاغذ موازی عطف کتاب نباشد، صفحات کتاب به طور افتاده نیستند و به طور ایستاده به سمت بالا جای می گیرند و مخاطب باید آن را با زور بخواباند. پس کتاب سریعتر از بین می رود. پیشنهاد میکنیم جهت آشنایی با طراحی و چاپ حرفه ای در افراگرافیک وارد لینک درج شده شوید و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

جهت معین کردن خواب کاغذ چندین راه وجود دارد، از جمله :
1. کاغذ از سمت خواب بسیار اسان پاره می گردد اما اگر آن را با دست از جهت مخالف پاره کنیم ، استحکام داشته و با فشار زیاد تری پاره می گردد.
2. اگر دو نوار از قسمت پایین وکنار کاغذ برش دهیم و در کنارهم قرار دهیم آن نواری که به خواب کاغذ نیست ، لبه اش برمی گردد.

نکات دیگر راهنمای انتخاب کاغذ چاپ

 •  کاغذهای با کیفیت بالاتر در بردارنده مواد سلولزی زیادتری اند و رنگ سفید ان ها بیشتر است. کاغذهای بی کیفیت در بردارنده متریال چرب بیشتری هستند و به رنگ زردتر هستند.
 • کاغذ اگر بیکیفیت باشد. به مرور زمان و به خصوص با در معرض حرارت قرار گرفتن، استحکام خود را از دست می دهند و امکان دارد غذای موریانه ها شود.
 • کاغذ با جنس گلاسه با کیفیت ترین نوع کاغذاند و هر چه دارای وزن بیشتری باشند کیفیت چاپ بر آن ها بالاتر می رود.
 • اصولا چاپ های رنگی و یا خیلی خوب را بر روی کاغذ گلاسه چاپ می نمایند. هر چه میزان و تعداد رنگ ها زیادتر باشد، به کاغذهای گلاسه با وزن بیشتری احتیاج است.

کلام آخر

همانطور که در متن نیز توضیح داده شد هم‌اکنون کاغذهای بسیار متنوعی در بازار موجود است که می‌توان از آن‌ها برای چاپ طرح‌ها و محصولات مختلف استفاده کرد. انتخاب کاغذ شاید مهم‌ترین تصمیمی باشد که هنگام چاپ یک طرح چاپی باید مورد توجه قرار گیرید. انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ می‌تواند بر میزان جوهر و خروجی نهایی حاصل از دستگاه چاپگر تأثیر بگذارد. همچنین انتخاب نوع کاغذ بر روی قیمت، زمان و مکان استفاده از طرح چاپ شده نیز بستگی دارد. در افرا گرافیک شما می‌توانید سفارش خود را برای طراحی و چاپ جعبه فوری و چاپ محصولاتی نظیر کاتالوگ، کلاسور، زونکن و… با کاغدها و روکش‌های مختلف به ثبت برسانید. به عنوان نمونه اگر می‌خواهید برای معرفی محصولات کسب‌وکار خود برای چاپ و طراحی کاتالوگ اقدام کنید می‌توانید از طریق لینک درج شده سفارش خود را ثبت کنید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *