طراحی

انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی

انتخاب رنگ بندی در صفحه آرایی

رنگ ابزاری جهت افزودن جذابیت بصری و ساختار منحصر به فرد برای صفحه آرایی است. از این رو انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی مسئله بسیار مهمی است و گزینه‌های رنگی بسیار و راه‌های گوناگونب برای ترکیب رنگ‌های سفارشی در صفحه آرایی سایت، کتاب، مجله و … وجود دارد. اگر با تئوری رنگ‌ها آشنا باشید، برای جذب بینندگان می‌توانید از یک طرح رنگی ویژه استفاده کنید.

شما می‌توانید رنگ‌های مشابه را در کنار هم قرار داده و چرخه رنگی دلخواه خود را برای ایجاد یک صفحه آرایی زیبا به وجود بیاورید. رنگ‌های مشابه باعث می‌شوند که احساس تعادل و هماهنگی بیشتری در طراحی شما احساس شود. گاهی نیز ممکن است بخواهید که پالت رنگی شما دارای رنگ‌های متضاد با یکدیگر باشند. اگر هم عاشق طرح‌های مینیمالیستی و ساده باشید، می‌توانید از رنگ بندی به صورت تک رنگ برای صفحه آرایی خود استفاده کنید. به این ترتیب چشم بیننده با دیدن صفحه آرایی شما خسته نخواهد شد.

یک ابزار جالب برای اینکه بتوانید ترکیب رنگ‌های دلخواه خود را در صفحه آرایی انتخاب کنید چرخه رنگی Adobe Color است که به راحتی می‌توانید طیف رنگ‌های مختلفی را در یک چرخه داشته باشید و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. در ادامه توضیح بیشتری در رابطه با انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی به شما ارائه می‌کنیم.

انتخاب رنگ در صفحه آرایی

انتخاب رنگ بندی در صفحه آرایی چگونه است؟

بسته به این که شما صفحه آرایی را با چه هدفی انجام می‌دهید، انتخاب رنگ بندی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی کتاب و نشریات، به صورت تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ و یا حتی با استفاده از رنگ پنجم، انجام می‌شود. به این ترتیب می‌توانید صفحه‌آرایی‌های بی نظیری را با انتخاب رنگ بندی مناسب ایجاد کنید.

همانطور که می دانید، رنگ یکی از عناصر بسیار تأثیر گذار در صفحه آرایی است. بنابراین انتخاب رنگ نادرست می‌تواند تأثیر نامطلوبی را در طرح نهایی شما داشته باشد. اگر تجربه زیادی در زمینه صفحه‌آرایی داشته باشید، به خوبی می دانید که رنگ بندی مناسب می‌تواند در صفحه‌آرایی شما تأثیر بسیاری داشته باشد. صفحه آرایی می‌تواند برای کتاب، مجله، یا نشریه و… انجام شود و آن‌ها را به شکل باورنکردنی زیبا و جذاب جلوه دهد.

شناخت رنگ‌ها و دانش در رابطه با رنگ‌های مکمل، رنگ‌های خنثی و ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر، جزو موارد الزامی است که به عنوان یک طراح در صفحه آرایی باید بدانید. توجه داشته باشید که صفحه آرایی ممکن است برای یک سایت نیز انجام بگیرد که مستلزم رعایت قوانین انتخاب رنگ بندی برای وب سایت و انتخاب رنگ‌های مناسب وب است. ولی اگر بخواهید صفحه آرایی را برای یک کتاب داستان انجام دهید مسلماً انتخاب رنگ و نوع صفحه آرایی شما متفاوت خواهد بود.

اگر صفحه آرایی را به گونه‌ای انجام می‌دهید که می‌خواهید خروجی چاپی از آن بگیرید به یاد داشته باشید که باید حتماً آن را به مد رنگی cmyk تغییر دهید. در زیر برای شما انواع انتخاب رنگ بندی را بر اساس تعداد رنگ، معرفی می‌کنیم.

انتخاب رنگ بندی مناسب

راهنمای انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی

در زیر انواع رنگ بندی‌ها را بر اساس تعداد رنگ به شما معرفی کرده‌ایم، البته در صورتی که بخواهید با خدمات مختلف افرا گرافیک در زمنیه رنگبندی و صفحه آرایی آشنا شوید کافیست روی عبارت صفحه آرایی کلیک کرده و با توجه به سفارش خود یکی از خدمات صفحه آرایی فوری، صفحه آرایی کتاب یا طراحی مجله و صفحه آرایی مجله را انتخاب کنید.

رنگ بندی به صورت تک رنگ

عمدتاً طرح‌هایی مانند کتاب مجله و غیره از سیستم تک رنگ برای صفحه آرایی استفاده می‌کنند. معمولاً در چاپ افست به صورت تک رنگ، از یک رنگ سیاه روی زمینه سفید استفاده می‌شود. اما رنگ‌های دیگر نیز می‌توانند جایگزین رنگ سیاه شوند. مثلاً شما می‌توانید یک صفحه آرایی تک رنگ متشکل از رنگ سرمه‌ای و سفید داشته باشید.

رنگ بندی به صورت دو رنگ

معمولاً در صفحه آرایی نشریات و برخی کتاب‌ها از رنگبندی با دو رنگ استفاده می‌شود. در این گونه کارها، برای صفحه‌آرایی از عناصر، اشکال هندسی و تصاویر گرافیکی در صفحه آرایی تنها با دو رنگ استفاده می‌شود و رنگ‌ها عمدتاً از میان رنگ‌های روشن انتخاب می‌شوند. در این سیستم رنگبندی شما تنها مجاز هستید که از دو رنگ استفاده کنید و البته چون صفحه شما سفید است می‌توان این رنگ بندی را دارای سه رنگ سفید و دو رنگ دیگر دانست.

رنگ بندی با چهار رنگ

این نوع رنگ بندی برای کتاب‌ها، مجلات، بروشورها، کاتالوگ‌ها و انواع طراحی‌های شما که نیاز به صفحه آرایی دارند، استفاده می‌شود. در این حالت، شما با محدودیت انتخاب رنگ مواجه نیستید و می‌توانید انواع رنگ‌ها را در صفحه آرایی خود داشته باشید.

رنگ بندی با چهار رنگ

رنگ بندی با رنگ پنجم

در گرافیک اصطلاح اسپات کالر وجود دارد که در آن رنگ پنجم را به عنوان رنگ متالیک همچون طلایی و نقره‌ای در نظر می‌گیرند.

کلام آخر

در پایان مقاله انتخاب رنگ بندی در صفحه آرایی جا دارد که به چند نکته مهم در انتخاب رنگ بندی مناسب برای صفحه آرایی اشاره کنیم:

  • سعی کنید در بدنه متن خود از یک رنگ ثابت استفاده کنید.
  • تصمیم بگیرید که می‌خواهید چاپ شما به صورت ریسو باشد و یا به شکل افست انجام شود.
  • سعی کنید در صفحه آرایی، قسمت‌های تک رنگ و چند رنگ را به صورت چسبیده با هم استفاده نکنید.
  • توجه داشته باشید که حتماً باید مُد رنگی شما برای چاپ و صفحه آرایی روی حالت CMYK قرار داشته باشد.
  • اگر قصد چاپ صفحه‌آرایی مورد نظر خود را دارید، حتماً به تأثیر رنگ بر روی انواع کاغذ و مقوا توجه داشته باشید.
  • اگر می‌خواهید متن خود را با رنگ مشکی در روی یک صفحه کار رنگی درج کنید، حتماً فونت خود را روی حالت Over print قرار دهید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 9 =