وبلاگ

انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی

انتخاب رنگ بندی در صفحه آرایی

محتوای جدول

رنگ ابزاری جهت افزودن جذابیت بصری و ساختار منحصر به فرد برای صفحه آرایی است. از این رو انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی مسئله بسیار مهمی است. گزینه‌های  بسیار و راه‌های گوناگونی برای ترکیب رنگ‌های سفارشی در صفحه آرایی سایت، کتاب، مجله و … وجود دارد. اگر با تئوری رنگ‌ها و انتخاب رنگ بندی در صفحه ارایی برای جذب بینندگان  اشنا باشید. می‌توانید از یک طرح رنگی ویژه استفاده کنید.

شما می‌توانید رنگ‌های مشابه را در کنار هم قرار داده و چرخه رنگی دلخواه خود را برای ایجاد یک صفحه آرایی زیبا به وجود بیاورید. رنگ‌های مشابه باعث می‌شوند که تعادل و هماهنگی بیشتری در طراحی شما احساس شود. گاهی نیز ممکن است بخواهید که پالت رنگی شما رنگ‌های متضاد با یکدیگر داشته باشند. اگر هم عاشق طرح‌های مینیمالیستی و ساده هستید. می‌توانید از رنگ بندی به صورت تک رنگ برای صفحه آرایی خود استفاده کنید. به این ترتیب چشم بیننده با دیدن صفحه آرایی شما خسته نخواهد شد. یک ابزار جالب برای اینکه بتوانید ترکیب رنگ‌های دلخواه خود را در صفحه آرایی انتخاب کنید. چرخه رنگی Adobe Color است که به راحتی می‌توانید طیف رنگ‌های مختلفی را در یک چرخه داشته باشید و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گریدبندی در صفحه آرایی نیز با کلیک بر روی لینک درج شده مقاله ی دیگر افراگرافیک با عنوان هر آنچه که باید درباره اصول گریدبندی در صفحه آرایی بدانید را مطالعه کنید.

در ادامه توضیح بیشتری در رابطه با انتخاب رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی به شما ارائه می‌کنیم.

تئوری رنگ چیست؟

تئوری رنگ مبنایی برای قوانین و دستورالعمل‌های اولیه است که رنگ ها را می سازد.  با درک اصول تئوری رنگ، می توانید ساختار منطقی رنگ را برای خود تجزیه کنید تا پالت های رنگی را از نظر استراتژیک تر ایجاد و استفاده کنید. با درک اصول تئوری رنگ، می توانید ساختار منطقی رنگ را برای خود ایجاد و استفاده از پالت های رنگی به صورت استراتژیک تر تجزیه کنید.

اصول رنگ بندی در صفحه آرایی چگونه است؟

بسته به این که شما صفحه آرایی را با چه هدفی انجام می‌دهید، انتخاب رنگ بندی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی کتاب و نشریات، به صورت تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ و یا حتی با استفاده از رنگ پنجم، انجام می‌شود. به این ترتیب می‌توانید صفحه‌آرایی‌های بی نظیری را با انتخاب رنگ بندی مناسب ایجاد کنید. همانطور که می دانید، رنگ یکی از عناصر بسیار تأثیر گذار در صفحه آرایی است. بنابراین انتخاب رنگ نادرست می‌تواند تأثیر نامطلوبی را در طرح نهایی شما داشته باشد. اگر تجربه زیادی در زمینه صفحه‌آرایی داشته باشید، به خوبی می دانید که رنگ بندی مناسب در صفحه آرایی می‌تواند برای کتاب، مجله، یا نشریه و… انجام شود و آن‌ها را به شکل باورنکردنی زیبا و جذاب جلوه دهد.

شناخت رنگ‌ها و دانش در رابطه با رنگ‌های مکمل، رنگ‌های خنثی و ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر، جزو موارد الزامی است که به عنوان یک طراح در صفحه آرایی باید بدانید. توجه داشته باشید که صفحه آرایی ممکن است برای یک سایت نیز انجام بگیرد که مستلزم رعایت قوانین انتخاب رنگ بندی برای وب سایت و انتخاب رنگ‌های مناسب وب است. ولی اگر بخواهید صفحه آرایی را برای یک کتاب داستان انجام دهید مسلماً انتخاب رنگ و نوع صفحه آرایی شما متفاوت خواهد بود. اگر صفحه آرایی را به گونه‌ای انجام می‌دهید که می‌خواهید خروجی چاپی از آن بگیرید به یاد داشته باشید که باید حتماً آن را به مد رنگی cmyk تغییر دهید. پیشنهاد میکنیم مقاله دیگر افراگرافیک با عنوان نکات و اصول مهم در طراحی و صفحه آرایی مجله را با کلیک بر روی لینک درج شده مطالعه کنید.

در زیر برای شما انواع انتخاب رنگ بندی را بر اساس تعداد رنگ، معرفی می‌کنیم.

رنگ بندی با چهار رنگ

هفت طرح رنگ چیست؟

هفت طرح رنگ اصلی عبارتند از: تک رنگ، مشابه، مکمل، مکمل تقسیم شده، سه گانه، مربع و مستطیل (یا چهارتایی).

1. رنگ بندی در صفحه آرایی با تک رنگ

طرح های رنگی تک رنگ از یک رنگ واحد با سایه ها و رنگ های مختلف برای ایجاد ظاهری و احساس مداوم استفاده می کنند. اگرچه فاقد کنتراست رنگ است، اما اغلب به نظر بسیار تمیز و جلا به نظر می رسد. همچنین به شما امکان می دهد تاریکی و سبک رنگهای را به راحتی تغییر دهید. طرح‌های رنگی تک رنگ اغلب برای نمودارها و مواردی استفاده می‌شوند که نیاز به ایجاد کنتراست بالا نیست.

2. رنگ بندی در صفحه آرایی با رنگ های مشابه

طرح های رنگی آنالوگ با جفت کردن یک رنگ اصلی با دو رنگ مستقیماً در کنار آن روی چرخ رنگ شکل می گیرد. ساختارهای مشابه تم هایی با رنگ های متضاد بالا ایجاد نمی‌کنند. بنابراین معمولاً از آنها برای ایجاد طرحی ملایم تر و کمتر متضاد استفاده می شود. به عنوان مثال، می توانید از یک ساختار مشابه برای ایجاد یک طرح رنگی با رنگ های پاییزی یا بهاری استفاده کنید. این طرح رنگی برای ایجاد پالت های رنگی گرمتر (قرمز ، پرتقال و زرد) یا سردتر (بنفش ، بلوز و سبزیجات)  بسیار عالی است.

3. رنگ بندی در صفحه آرایی با رنگ های مکمل

یک طرح رنگ مکمل مبتنی بر استفاده از دو رنگ مستقیماً در مقابل یکدیگر در چرخه رنگ و ته رنگ های مربوط به آن رنگ ها است. طرح رنگ مکمل بیشترین میزان کنتراست رنگ را دارد. به همین دلیل، باید مراقب نحوه استفاده از رنگ های مکمل در یک طرح باشید.  کنتراست بالا به شما کمک می کند تا نکات مهم و غذای آماده را برجسته کنید. بهتر است از یک رنگ بیشتر استفاده کنید و از رنگ دوم برای برجسته کردن موارد در طراحی خود استفاده کنید.طرح رنگ مکمل نیز برای نمودارها بسیار عالی است.

4. رنگ بندی در صفحه آرایی با رنگ های سه گانه

طرح‌های رنگی سه‌گانه، طرح‌های رنگی با کنتراست بالایی را ارائه می‌کنند. در حالی که تن یکسانی را حفظ می‌کنند. طرح های رنگی سه گانه با انتخاب سه رنگ ایجاد می شوند که به طور مساوی در خطوط اطراف چرخه رنگ قرار می گیرند. طرح‌های رنگی سه‌گانه برای ایجاد کنتراست بالا بین هر رنگ در یک طرح مفید هستند. اما اگر همه رنگ‌های شما در یک نقطه در یک خط در اطراف چرخه رنگ انتخاب شوند، می‌توانند بی‌نظیر به نظر برسند.

5. رنگ بندی در صفحه ارای با رنگ های مربعی

طرح رنگ مربع از چهار رنگ مقابل یکدیگر روی چرخ رنگ برای ایجاد یک شکل مربع یا الماس استفاده می کند. در حالی که این طرح رنگی مساوی تضاد قابل توجهی با طراحی شما فراهم می کند. بهتر است، به جای تلاش برای تعادل هر چهار، یک رنگ غالب را انتخاب کنید. طرح های رنگی مربع برای ایجاد علاقه در طرح های وب شما بسیار عالی هستند. رنگ و کار مورد علاقه خود را از آنجا انتخاب کنید تا ببینید آیا این طرح متناسب با نام تجاری یا وب سایت شما است یا خیر. همچنین ایده خوبی است که طرح های مربعی را در برابر پس زمینه های سیاه و سفید امتحان کنید تا بهترین ها را پیدا کنید.

6.رنگ بندی در صفحه ارای با ترکیب رنگ های مستطیلی

رویکرد مستطیل  مشابه مربعی خود است. اما رویکرد ظریف تری را برای انتخاب رنگ ارائه می دهد. همانطور که درتصویر مشاهده می‌کنید. در حالی که سایه های آبی و قرمز کاملاً پررنگ هستند، سبز و نارنجی در سمت دیگر مستطیل بی صداتر هستند و به نوبه خود به برجسته شدن سایه های پررنگ کمک می کنند.اصول رنگ بندی در صفحه آرایی

چند نکته مهم در انتخاب رنگ بندی مناسب برای صفحه آرایی

  • سعی کنید در بدنه متن خود از یک رنگ ثابت استفاده کنید.
  • تصمیم بگیرید که می‌خواهید چاپ شما به صورت ریسو باشد و یا به شکل افست انجام شود.
  • سعی کنید در صفحه آرایی، قسمت‌های تک رنگ و چند رنگ را به صورت چسبیده با هم استفاده نکنید.
  • توجه داشته باشید که حتماً باید مُد رنگی شما برای چاپ و صفحه آرایی روی حالت CMYK قرار داشته باشد.
  • اگر قصد چاپ صفحه‌آرایی مورد نظر خود را دارید، حتماً به تأثیر رنگ بر روی انواع کاغذ و مقوا توجه داشته باشید.
  • اگر می‌خواهید متن خود را با رنگ مشکی در روی یک صفحه کار رنگی درج کنید، حتماً فونت خود را روی حالت Over print قرار دهید.

کلام آخر

مهم نیست که کدام طرح رنگی را انتخاب کنید.  باید ببینید طرح شما به چه چیزی نیاز دارد. اگر نیاز به ایجاد کنتراست دارید، پس از آن یک طرح رنگی را انتخاب کنید که شرایط را برایتان فراهم میکند.  از طرف دیگر، اگر فقط نیاز به یافتن بهترین “نسخه ها” از رنگ های خاص دارید. بهتر است از طرح رنگی تک رنگ استفاده کنید تا سایه ها و رنگ های مناسب به دست آورید.

به یاد داشته باشید، اگر یک طرح رنگی با پنج رنگ بسازید، به این معنی نیست که باید از هر پنج رنگ استفاده کنید. گاهی اوقات فقط انتخاب دو رنگ از یک طرح رنگی بسیار بهتر از جمع کردن هر پنج رنگ در یک گرافیک به نظر می رسد. البته در صورتی که بخواهید با خدمات مختلف افرا گرافیک در زمنیه رنگبندی و صفحه آرایی آشنا شوید کافیست روی عبارت صفحه آرایی و صفحه بندی کلیک کرده و با توجه به سفارش خود یکی از خدمات صفحه آرایی فوری، صفحه آرایی کتاب یا طراحی مجله و صفحه آرایی مجله را انتخاب کنید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید