وبلاگ

ایده‌ های خلاقانه طراحی کاتالوگ

ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ

محتوای جدول

همانطور که می‌دانید، یکی از رایج‌ترین نوع تبلیغات و معرفی خدمات یا محصولات، کاتالوگ‌ها هستند که شما با کمک آن‌ها می‌توانید خیلی خلاصه و مفید خود را به مخاطبان معرفی کنید. در واقع کاتالوگ یکی از بهترین روش‌ها، از میان تمامی روش‌های تبلیغات چاپی به شمار می‌رود که شامل یک دفترچه با تعداد زیادی تصویر و پاره‌ای از توضیحات است. عوامل زیادی از جمله: سایز کاتالوگ، سایز فونت، رنگ‌بندی، نوع تصویر و سایر ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ و… می‌تواند بر کیفیت و کارایی آن تأثیر مستقیم بگذارد.

شما با خلاقیت در طراحی کاتالوگ می‌توانید،  اثر جدیدی ارائه کنید تا مخاطب به واسطه جذابیت محتوا و طراحی آن، دقایقی چشم از تماشای کاتالوگ شما بر ندارد. در این مقاله با بررسی ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ و معرفی چندین روش کاربردی با شما همراه خواهیم بود.

ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ

به‌ طور کلی، کاتالوگ‌ها نوعی روش تبلیغات چاپی هستند که از یک دفترچه با تعداد زیادی تصویر و محتوای متنی تشکیل‌شده‌اند. در این میان عوامل زیادی ازجمله سایز و فونت کاتالوگ، رنگ‌بندی، نوع تصویر، جز مواردی است که ایده های خلاقانه طراحی کاتالوگ را شکل می‌دهد که در اینجا چند نمونه از خلاقیت در طراحی کاتالوگ را برایتان شرح داده‌ایم:

استفاده از تصاویر و رنگ‌های جذاب

استفاده از تصاویر و رنگ‌های جذاب در طراحی کاتالوگ

رنگ‌ها قدرت برقراری ارتباط با ذهن و روح انسان را دارند و یکی از ایده های خلاقانه طراحی کاتالوگ استفاده مبتکرانه و دقیق از رنگ‌ها و تصاویر است. شما باید حتی‌المقدور از تصاویر و رنگ‌هایی با هارمونی و مناسب با محتوای کاتالوگ استفاده کنید. یکی از روش‌های ایجاد خلاقیت در طراحی کاتالوگ استفاده از رنگ‌های همسو با لوگو و آرم تجاری شرکت است.

تغییر شکل ظاهری دفترچه کاتالوگ

اگر دقت کرده باشید، کاتالوگ‌ها اکثرا در اشکال مربع و مستطیل طراحی می‌شوند. یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ، تغییر قوانین در نمای ظاهری آن‌هاست. برای مثال، در یک کسب‌وکار مربوط به فست فود، کاتالوگ را به شکل یک ساندویچ چیزبرگر یا هات‌داگ در بیاورید و یا در کسب‌وکار مرتبط با یک فروشگاه لوازم‌خانگی، کاتالوگ می‌تواند شکل یک اجاق‌گاز یا ماشین ظرف‌شویی باشد!

استفاده از فضاهای سه‌بعدی میان صفحات

می‌توانید فضاهای میان صفحات را جوری طراحی کنید که با ورق زدن برگه‌های کاتالوگ یک‌شکل سه‌بعدی خودنمایی کند. این حرکت مبتکرانه و جالب مخاطب را به تماشای ادامه اثر هنری شما سوق می‌دهد. برای مثال، اگر صاحب یک تولیدی مبلمان هستید، فضای میان صفحات را به شکل یک کاناپه برجسته طراحی کنید.

محتوای متنی فراموش نشود

یکی دیگر از راه‌های ایجادایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ ایجاد صفحه‌ای با ذکر یک یا چند پرسش یا ارائه عنوانی جذاب است. به‌ نحوی‌ که خواننده بتواند در کنار پرسش شما مطلبی بنویسد، در نتیجه مخاطب کاتالوگ شما را مدت‌زمان بیشتری نزد خود حفظ خواهد کرد.

عدم استفاده بیش ‌از حد از داده‌ها

اگر زیاد از حد داده‌ها و مهارت‌های کسب‌وکارتان را در مطالب کاتالوگ درج کنید، مخاطب از حجم زیاد محتوا گیج شده و قطعا نتیجه معکوس تبلیغاتی می‌گیرید؛ بنابراین اصل مهمِ زیبایی در عین سادگی را از یاد نبرید!

تغییر روش‌های جمع‌بندی یا تا کردن کاتالوگ

استفاده از مطالب آموزشی

یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ، استفاده از چند نکته آموزشی و در عین‌ حال جالب و مبتکرانه میان مطالب تبلیغاتی است. نکاتی که بتواند برای مخاطب هدف شما جذاب باشد یا اینکه آن‌ها را برای انتخاب نهایی‌شان راهنمایی کند.

تغییر روش‌های جمع‌بندی یا تا کردن کاتالوگ

یک روش جدید و خلاقانه برای نحوه تا کردن و یا شکل نهایی کاتالوگ خود در نظر بگیرید. یک کاغذ قطعا به چندین شیوه تا و جمع می‌شود، پس قطعا با تمرکز و ابتکار بیشتر به نتیجه جالب و مطلوب‌تری خواهید رسید.

صداقت، مهم‌ترین اصل

از معرفی اغراق‌آمیز در زمینه خدمات و محصولات و همچنین تخفیف‌ها و… پرهیز کنید. مطمئنا چنین کاری در درازمدت می‌تواند به برند شما و همینطور فروش محصولاتتان آسیب جدی وارد کند.

طراحی یک بازی

از دیگر ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ می‌توان به ایجاد یک بازی در لابه‌لای صفحات کاغذ یا طرح آن به‌عنوان یکی از بخش‌های سرگرم کننده کاتالوگ نام برد. با این روش مخاطب بیشتر جذب‌ کاتالوگ شده و دیرتر به فکر دور انداختن آن خواهد افتاد!

دیدن تعداد زیادی از مدل‌های کاتالوگ

دیدن تعداد زیادی از مدل‌های کاتالوگ

با دیدن انواع مختلفی از مدل‌های طراحی کاتالوگ، قطعا ایده های خلاقانه‌تری به ذهن شما خطور می‌کند. ایده‌هایی از قبیل ایجاد نقوش برجسته رو صفحات، خارج کردن برگه‌ها از قالب اصلی، طراحی به شکل فال برای جذابیت بیشتر، قرار دادن یک هدیه در قالب اصلی کاتالوگ، پرسیدن پرسش و دادن جایزه در صورت پاسخ به آن، استفاده از کاتالوگ به‌عنوان کارت دعوت و…

سوالات متداول

طراحی کاتالوگ چه تأثیری در تجارت دارد؟

طراحی کاتالوگ نوعی تبلیغات در عرصه تولید، تجارت و خدمات است که علاوه‌بر برقراری ارتباط مستقیم، انتقال مفاهیم و تبادل اطلاعات به مخاطب، نقش بسزایی در زمینه فروش و ارائه خدمات یا حتی فرهنگ‌سازی دارد.

کاتالوگ چیست؟

به‌ طور کلی کاتالوگ یا كارنما، یک روش خلاقانه تبلیغات چاپی که شامل یک دفترچه تاخورده یا چند برگ همراه با تصویر و پاره‌ای از توضیحات است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای جامع طراحی کاتالوگ را مطالعه نمایید.

کاتالوگ چیست؟

نتیجه‌گیری

تبلیغات، یکی از زیرمجموعه‌های مهم حرفه و تخصص ارزشمند بازاریابی است که تصویر مطلوب و ارزشمندی از مشاغل مختلف می‌سازد. در این مقاله به بررسی تعدادی از ایده‌های خلاقانه طراحی کاتالوگ پرداختیم و هرکدام را به‌طور مختصر شرح دادیم؛ اما با همه‌ این توضیحات باز هم مشاهده طرح‌های جدید یا مشاوره با کارشناسان مجرب شرکت افراگرافیک نیز می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

با مشاهده مدل‌های مختلف در هر کاری، پنجره‌های جدیدی در ذهن طراح و تولیدکننده گشوده می‌شود که قطعا در هیچ کتاب یا آموزشی نمی‌توان به آن دست پیدا کرد. به‌ طور کلی برای ساخت هر اثر تخصصی، بهترین روش استفاده از شخص یا گروهی باتجربه و کاردان است؛ اگر شما نیز برای تبلیغ کسب‌وکار خود به تیم حرفه‌ای و کاتالوگ خلاقانه نیاز دارید، کافی است به صفحه طراحی کاتالوگ در سایت افراگرافیک، مراجعه کنید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید