بلاگ

فرق تراکت با بروشور در چیست؟

فرق بروشور با تراکت

همه ما با بروشورها و تراکت‌ها آشنایی کلی داریم و آن‌ها را دیده‌ایم، اما برای بسیاری از ما فرق تراکت با بروشور روشن نیست. این سؤال اغلب برای کسانی پیش می‌آید که قصد تبلیغ، راه‌اندازی کسب‌وکار یا ارائه محصولی را دارند. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید تا شما را با تفاوت تراکت و بروشور به‌طور کامل آشنا می‌کنیم.

تفاوت تراکت و بروشور در کاربرد و نحوه استفاده

اولین تفاوت تراکت با بروشور را می‌توان در تفاوت کاربرد آن‌ها جستجو کرد. در واقع تراکت‌ها محصولاتی هستند که به صورت تک برگ عرضه شده و سعی در رساندن یک پیام تبلیغاتی کوتاه به مخاطب را دارند. این در حالی است که بروشور، کاغذ یا مقوایی چند بخشی است که توسط خطوط تا، به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود. جهت مشاهده انواع طراحی بروشور و تراکت بر روی لینک درج شده کلیک کنید و نمونه کارهای افراگرافیک را مشاهده کنید.

بروشورها معمولاً حاوی اطلاعاتی در رابطه با نحوه مصرف محصول، ویژگی‌های محصول، نحوه نگه‌داری و… هستند، در حالی که هدف از تراکت، تبلیغات، بازاریابی و جذب مشتری است.

تفاوت تراکت و بروشور

فرق تراکت با بروشور در اندازه و سایز

تفاوت دیگر بروشور با تراکت را می‌توان به سایز و اندازه آن‌ها نسبت داد. کاغذی که برای تراکت استفاده می‌شود معمولاً در سایز A5 بوده و کاغذ مناسب برای چاپ بروشور، کاغذ A4 خواهد بود تا بتواند شرح تمامی جوانب محصول موردنظر را در خود جای دهد. جالب است بدانید تراکت، تحت عنوان فلایر نیز شناخته می‌شود و به دلیل سایز کوچکی که دارد، به‌سادگی قابل‌توزیع در نقاط مختلف خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که ابعاد بروشور، همیشه A4 نبوده و بسته به حجم اطلاعات، ابعاد مختلفی خواهد داشت؛ برای مثال بروشورهایی که در جعبه داروهای مختلف برای معرفی دارو و شرح عوارض و جوانب مختلف آن قرار داده می‌شوند، ابعاد کوچکتری دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله مراحل چاپ بروشور را مطالعه نمایید.

فرق تراکت با بروشور در نوع محتوا

بدیهی است که به دلیل کوچک‌تر بودن سایز تراکت نسبت به بروشور، حجم محتوای آن نسبت به بروشور کمتر خواهد بود. معمولاً محتوایی که در تراکت قرار داده می‌شود پیامی کوتاه مبنی بر تبلیغ و بازاریابی محصول یا خدماتی خاص خواهد بود. این در حالی است که در بروشور، محتوایی پرحجم‌تری شامل نحوه استفاده از محصول، نحوه نگه‌داری از محصول، عوارض جانبی، نکات ایمنی و… ذکر خواهند شد. در رابطه با تراکت، باید توجه داشت که پیام آن، باید به‌اندازه کافی شفاف و واضح باشد تا بتواند در حجم کوتاه خود، پیام را به‌درستی به مخاطب برساند.

در واقع می‌توان گفت، بروشور راهنمایی از تمام جوانب محصول را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. توجه داشته باشید هرچه اطلاعات درج‌شده روی بروشور کامل‌تر و صادقانه‌تر باشند، رضایت و اعتماد بیشتری از مشتری و مخاطب خود جلب خواهید کرد.

تراکت از بروشور کوچکتر است.

فرق تراکت با بروشور در نحوه توزیع

نحوه توزیع، تفاوت دیگر تراکت و بروشور است. تراکت‌ها به صورت عمومی در میان افراد مختلف و به صورت رندوم توزیع می‌شوند. تجربه نشان داده است که توزیع تراکت‌ها تاکنون نتیجه بسیار خوبی در جذب مشتری و افزایش بازاریابی داشته است، این در حالی است که بروشور، به همراه محصول، جهت معرفی و راهنمای استفاده از آن توزیع می‌شود‌.

در واقع مردم ابتدا تراکت را می‌بینند بعد اقدام به خرید می‌کنند، درحالی‌که ابتدا خرید می‌کنند و بعد بروشور را مطالعه می‌ کنند. تراکت‌ها توسط نمایندگان مشاغل مختلف و بازاریابان در سطح خیابان و… میان عموم مردم توزیع می‌گردند، درحالی‌که بروشور، توسط سازنده کالا، به همراه محصول در اختیار مخاطب قرار می گیرد.

تراکت بهتر است یا بروشور؟

بروشور و تراکت هر یک اهمیت خاص خود را داشته و به دلیل کاربرد متفاوت، قابل‌جایگزینی نیستند. در واقع تراکت مخاطب را تحریک به استفاده از محصول یا خدمات کرده و بروشور، نحوه استفاده را به مخاطب می‌آموزد. همین که شما نمی‌توانید با ارائه بروشور، کسی را تشویق به خرید کنید یا با ارائه تراکت نمی‌توانید اطلاعاتی کافی در رابطه با محصول به مخاطب بدهید، گویای عدم امکان جایگزینی این دو به جای یک دیگر است. نقش تراکت و بروشور در معرفی و فروش یک کالا یا خدمات، هریک در جای خود، بسیار مهم است و به هیچ وجه نمی‌توان یکی را جایگزین دیگری کرد.

در واقع بروشورها، در صورتی که درست و اصولی، تهیه شده باشند، می‌توانند به‌خوبی به مخاطب کمک کنند و درصد رضایت بالایی را ایجاد نمایند؛ این در حالی است که تراکت‌ها، در صورتی که طراحی درست و خلاقانه‌ای داشته باشند و همچنین محتوای آن‌ها هنرمندانه نوشته شده باشد، می‌توانند عامل بسیار مؤثری در جذب مشتری در زمینه‌های مختلف باشند.

بروشور و تراکت قابلیت جایگزینی ندارند.

کدام را انتخاب کنیم؟

با توجه به مطالب بالا می‌توان به این نتیجه رسید که زمان صحیح برای ارائه‌ بروشور به مخاطب زمانی است که مخاطب ابتدا توسط تراکت یا هر عامل جذب‌کننده دیگری جذب شده باشد و بخواهد از خدمات یا محصولات شما استفاده کند. همان‌طور که در طی مطلب گفته شد، با این که ممکن است بسیاری از افراد بروشور و تراکت را مشابه یا جایگزین یکدیگر بدانند، اما هر یک از این دو ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. بروشورها در واقع کاغذهای چند قسمتی هستند که هر یک از این قسمت‌ها توسط خطوط تا از یکدیگر جدا شده‌اند.

محتوای بروشورها معمولاً شرح محصول از جوانب مختلف مانند نحوه استفاده، عوارض، نحوه نگه‌داری و… است. این در حالی است که تراکت‌ها، برگه‌هایی تک قسمتی بوده که هدف از تولید آن‌ها، شناساندن یک فروشگاه یا مجموعه به عموم است. در واقع تراکت‌ها به نحوی جذاب و هنرمندانه و با جملاتی کوتاه و تأثیرگذار طراحی می‌شوند و هدف از توزیع آن‌ها جذب مشتری و بازاریابی خواهد بود. همچنین به خاطر داشته باشید که سایز تراکت از بروشور کوچک‌تر است.

در تولید و طراحی هر یک از این دو، باید دقت و حساسیت لازم را به کار گرفت؛ چرا که اگر بروشوری بدون به‌کارگیری دقت لازم ارائه دهید، مخاطب طرز صحیح استفاده از محصول را نخواهد دانست و ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری نیز ایجاد شود. همچنین در رابطه با تراکت نیز باید به‌خوبی دقت کرده و حساس باشید، چرا که در غیر این صورت، فرایند جذب مشتری موفقی نخواهید داشت و از لحاظ زمان و هزینه متضرر خواهید شد. جهت مشاهده نکات طراحی بروشور تبلیغاتی با کلیک بر روی لینک درج شده میتوانید اطلاعات بیشتر کسب کنید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *