آموزش طراحی

تفاوت پوستر با بنر

تفاوت پوستر و بنر

پوستر و بنر هر دو به عنوان رسانه‌های تبلیغاتی و اطلاعیه عمل می‌کنند. در جامعه مدرن از آن‌ها برای تبلیغ خدمات یا محصولات یا اطلاع‌رسانی به مردم در مورد یک رویداد استفاده می‌شود. با این حال، پوسترها و بنرها یکسان نیستند. پوسترها از کاغذ چاپی ساخته شده و برای چسباندن به دیوارها یا سایر سطوح عمودی طراحی می‌شوند. بنرها از وینیل ساخته شده و طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که از یک مکان بلند آویزان یا توسط افراد نگه داشته شوند. این اصلی‌ترین تفاوت پوستر و بنر است. در ادامه این مقاله، به سایر تفاوت‌های این دو رسانه خواهیم پرداخت.

پوستر چیست؟

پوستر، یک کاغذ چاپی بزرگ است که برای چسباندن به دیوار یا سایر سطوح عمودی طراحی می‌شود. هنگام طراحی پوسترها می‌توان از عناصر گرافیکی و متن استفاده کرد. این رسانه‌های چاپی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای مخاطبان جذاب و آموزنده باشند. از آنجایی که پوسترها بر روی کاغذ چاپ می‌شوند، مقرون به صرفه هستند، اما در فضای باز دوام زیادی ندارند.

پوستر چیست؟

پوسترها برای اهداف زیادی استفاده می‌شوند. بیشترین کاربرد آن‌ها به عنوان اطلاعیه یا تبلیغات است. آن‌ها می‌توانند یک رویداد، فیلم، تئاتر و … را تبلیغ کنند و همچنین توسط کسب و کارها برای تبلیغات محصولات یا خدمات آن‌ها استفاده شوند. پوسترها انواع مختلفی دارند، از جمله:

  • پوسترهای سیاسی (برای تبلیغات کاندیداها در زمان انتخابات و موارد مشابه)
  • پوسترهای فیلم (برای تبلیغ یک فیلم تازه اکران‌شده)
  • پوسترهای رویداد (برای تبلیغ کنسرت، مسابقات بوکس و غیره)
  • پوسترهای پین‌آپ و پوسترهای موسیقی که برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شوند

اگر علاقه‌مند هستید تا اطلاعات بیشتری در مورد مزایا و کاربردهای پوستر به دست آورید می‌توانید مقاله «پوستر چیست» از افراگرافیک را مطالعه کنید.

بنر چیست؟

بنر، نوار بلندی از پارچه یا وینیل است که یک شعار یا طرح روی آن چاپ می‌شود. بنرها بیشتر در تظاهرات یا راهپیمایی‌ها کاربرد داشته و یا در مکان‌های عمومی آویزان می‌شوند. علاوه‌بر این، شرکت‌ها برای بازاریابی محصولات و خدمات خود از بنر استفاده می‌کنند. بنرها را می‌توان به صورت بیلبورد، پشت پنجره‌ها، بر روی آسمان‌خراش‌ها و حتی در آسمان در دنباله هلیکوپترها یافت. یک تفاوت پوستر و بنر این است که بنرها اغلب در ارتفاع بسیار بالاتری نسبت به پوسترها آویزان می‌شوند.

بنر چیست؟

بنرها اغلب فقط حاوی چند کلمه مانند شعار هستند. اندازه فونت آن‌ها نیز بزرگ است. این کار بدین دلیل انجام می‌شود که بنرها را معمولاً در مکان‌هایی آویزان می‌کنند که افراد به سرعت از جلوی آن‌ها می‌گذرند. علاوه‌بر این، بنرها اغلب به تنهایی آویزان می‌شوند که آن‌ها را بیشتر به چشم می‌آورد.

در مقایسه با پوسترها، بنرها از نظر اندازه بسیار بزرگ‌تر هستند. اندازه آن‌ها مستطیل‌شکل بوده و بنرهایی که از جایی آویزان می‌شوند اغلب بلندتر هستند. اگرچه تولید بنرها گران‌تر است، اما از آنجایی که از وینیل ساخته شده‌اند، دوام بیشتری دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و کاربردهای بنر، پیشنهاد می‌شود که به سراغ مقاله “بنر چیست” بروید.

تفاوت پوستر و بنر

اکنون که با هر دوی این رسانه‌های مهم و کاربردی آشنا شدیم، می‌توانیم به تفاوت پوستر با بنر بپردازیم. در ادامه این دو را از جنبه‌های مختلف بررسی خواهیم کرد:

تفاوت پوستر و بنر از نظر محتوا

اساسی‌ترین فرق بنر و پوستر، محتوایی است که باید به مخاطب انتقال دهند. همانطور که گفته شد، پوسترها بیشتر برای اطلاع‌رسانی درباره رویدادهای مهم مانند: نمایشگاه، کنسرت، تئاتر و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند و بازده بسیار خوبی نیز به دنبال دارند. این در حالی است که بنرها در پروژه‌های برندینگ بزرگ تبلیغاتی کاربرد داشته و محتوای آن‌ها معمولاً با پوسترها متفاوت است. از آنجا که بنرها برای تبلیغ مورد استفاده واقع می‌شوند، زیبایی و جذابیت بصری آن‌ها حائز اهمیت بسیار زیادی است و باید توانایی جذب مشتریان و شناساندن برند به آن‌ها را داشته باشد.

تفاوت پوستر و بنر

تفاوت پوستر و بنر از نظر جنس

کمی پیش‌تر در این مقاله به متریالی که در ساخت بنر و پوستر استفاده می‌شوند اشاره کردیم. این دو رسانه از لحاظ جنس متریال نیز متفاوت هستند و همین امر، موجب تفاوت در قیمت آن‌ها نیز می‌شود (بنر از پوستر گران‌تر است). بنرها معمولاً از نخ الیاف با جنس پارچه‌ای که به هم بافته شده‌اند، ساخته می‌شوند و سفارش‌دهنده این امکان را خواهد داشت که از بنر در هر شرایط آب و هوایی استفاده کند، زیرا یک لایه PVC روی آن قرار می‌گیرد که از هر گونه آسیب جلوگیری خواهد کرد؛ اما در ساخت پوستر از کاغذهای روغنی باکیفیت (از جمله کتان، براق تحریری، گلاسه مات و …) استفاده می‌شود که عامل تعیین‌کننده‌ای در طول عمر این رسانه چاپی به شمار می‌رود.

تفاوت پوستر و بنر از نظر ابعاد

ابعاد نیز یک تفاوت پوستر و بنر است که موجب تمایز بین این دو می‌شود. ابعاد پوسترها و بنرها باید با توجه به نوع محتوا و سبک تبلیغات انتخاب شود، اما به طور معمول ابعاد استاندارد برای چاپ پوستر عبارتند از:

  • ۴۲۰*۵۹۴ میلی‌متر (A2)
  • ۲۹۷*۴۲۰ میلی‌متر (A3)
  • ۲۱۰*۲۹۷ میلی‌متر (A4)

بنر نیز در دو سایز زیر چاپ می‌شود که هر دو مستطیل‌شکل هستند:

  • ۷۲۸*۹۰ (بزرگ و افقی)
  • ۴۰۰*۶۰۰ (متوسط و عمودی)

تفاوت پوستر و بنر از نظر روش چاپ

از سایر تفاوت‌های مهم بین پوستر و بنر می‌توان به روش چاپ آن‌ها اشاره کرد. پوسترها معمولاً به دو روش افست و دیجیتال چاپ می‌شوند؛ روش افست دارای سرعت بالاتر و کیفیت خوبی است، اما در صورت کمبود زمان، می‌توان از روش دیجیتال نیز استفاده کرد. روش چاپ بنر کمی متفاوت است: برای چاپ این رسانه، باید از یک دستگاه مخصوص استفاده کرد که مشابه پرینتر بوده و کار با آن نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. یکی از محبوب‌ترین انواع چاپ بنر، چاپ فلکس است که شفاف بوده و نور از آن عبور می‌کند.

تفاوت پوستر و بنر از نظر روش چاپ

تفاوت پوستر و بنر از نظر محل نصب

همانطور که گفتیم، بنر و پوستر هرکدام برای اطلاع‌رسانی موارد مختلفی به کار می‌روند و در صورت نصب در مکان مناسب، می‌توانند بازده بسیار بالایی را به دنبال داشته باشند و نقش مثبتی در پیشرفت کسب و کار ایفا کنند. به صورت کلی، بنرها در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا ابعاد آن‌ها بزرگ‌تر بوده، سطح وسیع‌تری از مخاطبان را پوشش می‌دهند و جنس آن‌ها برای قرار گرفتن در فضای باز مناسب‌تر است.

این در حالیست که پوسترها به دلیل ابعاد کوچک‌تر و نوع استفاده (چسبانده شدن به دیوار) بهتر است در فضای باز نصب شوند تا بهترین بازده را به دنبال داشته باشند. برخی کسب و کارها با تلفیق این دو روش، از مزایای هر دوی آن‌ها بهره می‌برند و تأثیرگذاری تبلیغات خود را افزایش می‌دهند.

تفاوت پوستر و بنر از نظر قیمت

آخرین تفاوت پوستر و بنر، قیمت آن‌هاست. این مورد دارای اهمیت زیادی است، زیرا کسب و کارها برای شناساندن محصولات یا خدمات خود به عده کثیری از مردم، باید در مکان‌های مختلفی بنر یا پوستر خود را نصب کنند. نمی‌توان قیمت مشخصی برای این دو محصول ارائه داد، زیرا متغیرهای زیادی (ابعاد، جنس، تعداد و وضعیت اقتصادی) در این امیر دخیل هستند. به طور کلی، قیمت بنر به دلیل مواد به کار رفته در آن، از پوستر بالاتر است، اما در عین حال طول عمر بالاتری نیز دارد.

سوالات متداول

چگونه تصمیم بگیریم که بنر برای کسب و کارمان مناسب‌تر است یا پوستر؟

برای انتخاب بین بنر و پوستر می‌توانید با کمک تفاوت‌های ذکرشده در این مقاله و در نظر داشتن محتوای تبلیغاتی خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تفاوت بنر و پوستر

آیا در هر مکانی می‌توان هم پوستر و هم بنر نصب کرد؟

پوسترها معمولاً روی بوردهای موجود در شرکت‌ها، دیوارها و سایر سطوح عمودی چسبانده می‌شوند؛ در حالی که بنرها را از ارتفاعات (مانند پل‌های هوایی و غیره) آویزان می‌کنند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی تفاوت پوستر و بنر پرداختیم. در دنیای امروز، تبلیغات به جایگاه بسیار مهمی دست یافته است و یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت و موفقیت هر کسب و کاری محسوب می‌شود. تبلیغات به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که یکی از آن‌ها، استفاده از پوستر و بنر است. اغلب افراد فکر می‌کنند این دو یکسان هستند، اما در حقیقت بین آن‌ها تفاوت‌های زیادی وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم تا انتخاب بین آن‌ها برای شما راحت‌تر شود.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *