آموزش طراحی

پوستر چیست؟

پوستر چیست

پوسترها اساسی‌ترین ابزار و رسانه‌های چاپی در بازاریابی هستند؛ زیرا آن‌ها برای تبلیغ رویدادها، محصولات و خدمات کاربرد دارند و با چیدمان تصاویر، گرافیک و متن به شکلی خلاقانه طراحی می‌شوند. پوسترها بخش قابل توجهی از آثار هنری مدرن را نیز به خود اختصاص داده‌اند؛ از پوستر انتخاباتی «HOPE» اوباما گرفته تا پوسترهای «ما می‌توانیم انجامش دهیم!» در زمان جنگ جهانی دوم و پوستر فیلم Jaws. با ترکیب‌بندی خلاقانه و هوشمندانه متن و تصویر، می‌توانید پوستری چشم‌نواز برای کسب و کار خود تولید کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که پوستر چیست و چه مزایایی برای کسب و کار شما به دنبال خواهد داشت.

پوستر تبلیغاتی چیست؟

پوستر، یک رسانه چاپی است که برای تبلیغ یک رویداد، محصول یا خدمات استفاده می‌شود. این رسانه، متن و عناصر گرافیکی یا تصاویر را به گونه‌ای باهم ترکیب می‌کند که مورد توجه افراد زیادی قرار بگیرد و معمولاً در یک مکان عمومی به نمایش گذاشته می‌شود. در پوسترها معمولاً موارد زیر به کار می‌روند:

  • یک تیتر یا شعار جسورانه
  • یک متن مختصر که حاوی پیام‌های کلیدی مورد نظر است
  • اطلاعات مهم برای رویدادها یا پیشنهاد‌ها
  • تصاویر یا عناصر گرافیکی که از متن پشتیبانی می‌کنند
  • ترکیبی از رنگ‌ها یا طرحی یکنواخت، با چندین طیف از یک تُن رنگی

پوستر، یک رسانه چاپی است.

با ترکیب این عناصر، پوستر شما می‌تواند توجه رهگذران را به خود جلب کند. برخی از پوسترهای معروف و نمادین عبارتند از:

  • پوسترهای فیلمی مانند Jaws و Vertigo
  • پوسترهای تبلیغاتی مانند توکان گینس
  • پوسترهای رویداد مانند تبلیغات تئوفیل استینلن برای «Le Chat Noir»
  • پوسترهای سیاسی مانند «Keep Calm and Carry On»

قابل ذکر است که هنگام طراحی پوستر باید یک سری نکات و اصول را مورد توجه قرار داد تا اثر نهایی، تأثیر مورد نظر را بر مخاطبان بگذارد. به این منظور، بهتر است کسب و کارها طراحی و چاپ پوستر های تبلیغاتی خود را به افراد حرفه‌ای بسپارند که در این زمینه تجربه کافی را داشته باشند.

کاربردهای پوستر تبلیغاتی

اما کاربرد پوستر چیست؟ پوسترها معمولاً در زمینه‌های مختلف، کاربردهای مشابهی دارند. به طور کلی می‌توان گفت، این رسانه‌های چاپی در مکان‌های عمومی نصب می‌شوند تا توجه رهگذرانی که در حال عبور از آن مکان هستند را به خود جلب کرده و با استفاده از رنگ‌ها، واژه‌ها، تصاویر یا عناصر گرافیکی جذاب، پیام مورد نظر را به آن‌ها منتقل کنند.

معمولاً هنگامی که یک کسب و کار تازه فعالیت خود را آغاز می‌کند،‌ پوستر های تبلیغاتی برای تبلیغ محصولات یا خدمات آن بسیار مناسب خواهند بود؛ البته پوسترها نه فقط در آغاز فعالیت کسب و کار، بلکه در ادامه نیز به عنوان نوعی ابزار بازاریابی پشتیبان و تقویت‌کننده ضروری خواهند بود. تعداد پوسترهای تبلیغاتی هرچه بیشتر باشد بهتر است؛ اما اگر بیش از حد از این رسانه تبلیغاتی استفاده شود، ارزش خود را از دست می‌دهد و برای بینندگان خسته‌کننده و نامطلوب می‌شود.

مزایا و دلایل استفاده از پوستر تبلیغاتی

مزایا و دلایل استفاده از پوستر تبلیغاتی

اکنون که می‌دانید پوستر چیست و چه کاربردی دارد،‌ شاید برایتان سوال پیش بیاید که پوسترهای تبلیغاتی برای کسب و کار شما چه مزایایی به دنبال خواهند داشت؟ در ادامه به مزایا پوستر خواهیم پرداخت:

انعطاف‌پذیری در اندازه و شکل

شما می‌توانید پوسترها را در اشکال و اندازه‌های وسیع چاپ کنید. یک پوستر به شما این امکان را می‌دهد که آن را به راحتی در تابلوهای اعلانات و سایر مکان‌ها قرار دهید و صدای کسب‌وکارتان را به گوش دسته بزرگی از افراد برسانید. برای تأثیر بصری بیشتر و انعطاف‌پذیری طراحی، یک پوستر بزرگ‌تر (مثلاً ۱۱*۱۷) ممکن است بهتر عمل کند. اگر مکان‌های خوبی برای نصب پوستر دارید، پوسترهای بزرگ‌تر با طرح‌های رنگی تأثیرگذار شانس بیشتری برای جلب توجه خواهند داشت.

قرار گرفتن مداوم و طولانی‌مدت در معرض دید

اما بزرگ‌ترین مزیت پوستر چیست؟ پوسترها به صورت ۲۴ ساعته در معرض دید هستند و ماندگاری طولانی نسبت به سایر رسانه‌های چاپی دارند. کسی که روزنامه می‌خرد معمولاً پس از یک بار خواندن، روزنامه را بازیافت می‌کند یا دور می‌اندازد. این در حالی است که پوستر شما در مکان مناسب می‌تواند روزها، هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها باقی بماند. علاوه‌بر این، پوستر در هر زمان قابل خواندن است. به عنوان مثال، با قرار دادن پوستر تبلیغ خود در مکانی با نورپردازی مناسب، می‌توانید در نیمه شب نیز با رهگذران ارتباط برقرار کنید.

یک راه ارتباطی مقرون به صرفه

پوستر های تبلیغاتی مقرون به صرفه هستند و نسبت به تبلیغات روزنامه‌ها و مجلات بازده سرمایه‌گذاری بالایی دارند. اگر یک گروه پروموتر از کارآموزان یا کارگران ساعتی برای توزیع آن‌ها استخدام کنید، هزینه توزیع نیز بسیار محدود خواهد بود. وقتی این هزینه‌ها و ماندگاری پیام را با قیمت چند صد هزار تومانی یک آگهی کوچک در روزنامه محلی مقایسه کنید، ارزش آن را درک خواهید کرد.

انواع پوستر

انواع پوستر

پوسترها طی سال‌ها برای طیف گوناگونی از اهداف در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. سال‌هاست که از این رسانه تبلیغاتی برای معرفی محصولات و خدمات یک کسب و کار، فیلم، رویداد، مسائل آموزشی و … استفاده می‌شود. به همین دلیل، پوسترها در انواع مختلفی قابل سفارش هستند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

پوستر تبلیغاتی

محبوب‌ترین نوع پوستر که ابزاری مؤثر و قابل اعتماد برای بازاریابی به شمار می‌رود. پوسترهای تبلیغاتی اغلب در مکان‌های عمومی (ایستگاه‌های مترو، ایستگاه‌های اتوبوس، تیر چراغ برق و غیره) با در نظر گرفتن ملاحظات جغرافیایی و محلی نصب می‌شوند.

پوستر آموزشی

این پوسترها معمولاً برای یک سخنرانی یا رویداد مشابه طراحی می‌شوند و مکمل بصری یک ایده خاص به شمار می‌روند.

پوستر انتخاباتی یا سیاسی

این پوسترها در زمان جنگ صرفاً برای تبلیغ جنگ و روحیه دادن به سربازان کاربرد داشتند، اما اکنون هنگام انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس و غیره جهت معرفی کاندیداها به کار می‌روند.

پوستر رویداد

این پوسترها برای اطلاع‌رسانی درباره تاریخ و زمان یک رویداد مهم (کنسرت، راهپیمایی، گردهمایی، نمایشگاه و غیره) طراحی می‌شوند.

پوستر رویداد برای اطلاع‌رسانی درباره زمان یک رویداد طراحی می شوند

پوستر فیلم

پوسترهای فیلم یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که برای شناساندن فیلم‌های سینمایی به بینندگان به کار می‌روند و با نشان دادن جزئیات مهم در فیلم، بینندگان را برای دیدن آن تشنه‌تر می‌کنند.

طراحی پوستر خلاقانه

اما طراحی خلاقانه پوستر چیست؟ همانطور که خواندید، پوسترها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها برای اهداف خاصی طراحی می‌شوند. برای اینکه پوسترها قادر به جذب مخاطب باشند و بتوانند پیام مورد نظر را به شکلی جذاب منتقل کنند، باید اصول و نکات خاصی هنگام طراحی آن‌ها در نظر گرفته شود.

برای مثال، هنگام طراحی یک پوستر تبلیغاتی باید اطمینان حاصل کرد که پیام مورد نظر به شکلی جذاب و واضح به بینندگان منتقل می‌شود. علاوه‌بر این، پوسترهای تبلیغاتی باید دارای یک فراخوان برای اقدام یا کال تو اکشن باشند و مخاطبان را به انجام کاری (برای مثال خرید محصولات کسب و کار، شرکت در رویداد، دیدن فیلم و غیره) دعوت کنند. جهت دستیابی به این اهداف، می‌توانید از یک شرکت طراحی و چاپ پوستر حرفه‌ای و باتجربه کمک بگیرید تا به بهترین شکل کسب و کار خود را به مخاطبان بشناسانید. بهتر است بدانید که شما نیز می‌توانید از طریق صفحه طراحی پوستر سایت افراگرافیک، برای سفارش یک پوستر جذاب و منحصربه‌فرد اقدام کنید.

سوالات متداول

اندازه پوسترهای تبلیغاتی باید چقدر باشد؟

ابعاد پوسترها معمولاً با توجه به موضوع پوستر یا محل نصب آن متفاوت است، اما معمولاً‌ آن‌ها را در سایز A4 تا ۱۰۰*۷۰ طراحی می‌کنند.

اندازه پوسترهای تبلیغاتی معمولاً‌ A4 تا ۱۰۰*۷۰ است

پوستر توسط چه کسی اختراع شد؟

پوسترها از قرن نوزده میلادی طراحی شده اند، اما ژول شره، نقاش فرانسوی را به عنوان پدر پوسترهای مدرن می‌شناسند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله بررسی کردیم که پوستر چیست و چه کاربردها و مزایایی دارد. فارغ از اینکه چه نوع تبلیغاتی را انتخاب می‌کنید، پوستر به عنوان یک رسانه تبلیغاتی هنوز جایگاه خود را در عصر دیجیتال دارد و به این زودی‌ها منسوخ نمی‌شود. پوسترهای تبلیغاتی مناسب و هدفمند، راه خوبی برای دستیابی به مخاطبان هدفی هستند که از فعالیت‌های غیردیجیتالی لذت می‌برند.

اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، می توانید با کلیک روی لینک درج شده مقاله مهمترین نکات طراحی پوستر پوستر تبلیغاتی را مطالعه نمایید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *