بلاگ

آشنایی بیشتر با انواع کاتالوگ

انواع کاتالوگ
Rate this post

کاتالوگ‌ها ابزارهای مناسبی برای تبلیغات به شمار می‌روند و به طور عمده برای این منظور به کار می‌روند. ضخامت انواع کاتالوگ به طور معمول بیشتر از بروشورها است و همین باعث می‌شود تا مقاومت بیشتری نسبت به آن‌ها داشته باشند. استفاده از کاغذهای زیبا و بادوام مانند گلاسه در چاپ این ابزار تبلیغاتی سبب می‌شود تا جذابیت بسیار بالاتری نسبت به بروشورها داشته باشند.

 دسته‌بندی کاتالوگ‌ها مانند کاربرد، سایز، جنس و پوشش و نحوه باز شدن به انجام می‌رسد. این موضوع باعث می‌شود تا شما بتوانید با هدف‌های متفاوت از آن‌ها استفاده کنید و بهره ببرید. در ادامه این مقاله از سایت افراگرافیک قصد داریم، در مورد انواع این ابزار تبلیغاتی صحبت کنیم و موارد انواع مختلف کاتالوگ را برایتان شرح دهیم.

 

انواع کاتالوگ از نظر کاربرد

کاربرد هر چیزی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید افراد در هنگام انتخاب خودشان آن را در نظر بگیرند، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا این کار را به درستی و با دقت بیشتری به انجام برسانند. به همین دلیل در این قسمت از متن، به معرفی انواع کاتالوگ از نظر کاربرد می‌پردازیم تا شما در این جهت به آگاهی کاملی برسید.

انواع کاتالوگ از نظر کاربرد

 

کاتالوگ‌های تبلیغاتی

به طور معمول از کاتالوگ تبلیغاتی استفاده می‌کنند تا ویژگی‌ها و جزییات یک محصول را شرح ‌دهند و بتوانند افراد را به خرید محصول موردنظر ترغیب کنند. این ابزار یک واسطه بین فروشنده و مشتری به حساب می‌آید و باید به نحوی طراحی و آماده شود که در رساندن پیام موردنظر کارفرما به مخاطب نهایی موفق عمل کند. باید سعی کنید، در طراحی کاتالوگ رنگ برند سازمانی خاص خودتان، تصاویر جذاب و یک دعوت به اقدام حرفه‌ای را به کار بگیرید تا بتوانید آن را نسبت به دیگر موارد موجود خاص‌تر کنید.

بهتر است که در کاتالوگ‌های خودتان QR Code را به کار بگیرید، زیرا به شما امکان می‌دهد تا بتوانید با استفاده کاربران را به سمت سایت خودتان سوق دهید و از این طریق ترافیک ورودی زیادی برای کسب و کار خودتان فراهم کنید.

 

کاتالوگ‌های صنعتی

اگر صاحب کارخانه یا یک مجموعه صنعتی هستید و هنوز روش‌های آفلاین را به شیوه‌های آنلاین تبلیغ ترجیح می‌دهید، یا می‌خواهید از این بستر در کنار تبلیغات دیجیتال به طور همزمان استفاده کنید، باید به سراغ انواع کاتالوگ صنعتی بیایید؛ زیرا چاپ این ابزار تبلیغاتی راحت است، دوام بسیار بالایی دارد و به شما کمک می‌کند تا قبل از ارائه محصول آن را به مردم معرفی کنید.

در هنگام چاپ کاتالوگ خودتان باید به چیدمان قرارگیری عکس محصولات و توضیحات مربوط به آن‌ها توجه ویِژه‌ای کنید و محصولات خاص و مهم خودتان را در بهترین جای آن قرار بدهید؛ زیرا ممکن است که مخاطب تمام کاتالوگ را مطالعه نکند و فقط چند صفحه از آن را ببیند. به این صورت می‌توانید او را در همین مدت کم نیز جذب کنید و محصول مهمتان را برای او شرح دهید.

 

سایزهای استاندارد برای انواع کاتالوگ

آشنایی با سایزهای استاندارد چاپ انواع کاتالوگ به شما کمک می‌کند تا بتوانید برآورد هزینه‌های چاپ را آسان‌تر انجام دهید و این کار را با حداقل هزینه به انجام برسانید؛ بنابراین در ادامه دو مورد از سایزهای استاندارد و پرکاربرد چاپ کاتالوگ را برای شما بیان می‌کنیم.

سایزهای استاندارد برای انواع کاتالوگ

 

سایز خشتی

طراحی صفحه‌ها در سایز خشتی به صورت مربعی صورت می‌گیرد. این نوع از کاتالوگ، فضای زیادی برای قرارگیری عکس‌ها و توضیحات محصول دارد و طراحی صفحات آن به صورت ساده صورت می‌گیرد. ابعاد سایز خشتی نیز به طور معمول 17*23 سانتی‌متر است.

 

سایز وزیری

چاپ صفحات سایز وزیری به صورت مستطیلی صورت می‌گیرد. برای اینکه بتوانید ابعاد سایز وزیری را به طور کامل درک کنید، یک کاغذ 50*70 را سه بار پشت سرهم تا کنید. البته در هنگام طراحی و چاپ کاتالوگ اضافه‌های کنار کاغذ با سایز وزیری بریده می‌شود و ممکن است که مقداری اندازه نهایی با کاغذ مشاهده‌شده توسط شما تفاوت داشته باشد. این سایز جزو موارد پرطرفدار در بازار به حساب می‌آید و بسیاری از افراد برای چاپ کاتالوگ خودشان آن را به دیگر سایزها ترجیح می‌دهند.

 

جنس و پوشش انواع کاتالوگ

جنس و پوشش کاتالوگ بسیار مهم است و باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید و در انتخابش دقت زیادی کنید؛ بنابراین در ادامه انواع جنس و پوشش کاتالوگ‌ها را برای شما بیان می‌کنیم تا این کار به بهترین صورت ممکن انجام دهید.

جنس و پوشش انواع کاتالوگ

 

روکش سلفون

برای افزایش استحکام کاتالوگ موردنظر بعد از انجام کارهای چاپ آن به طور کامل، یک لایه سلفون پلاستیکی روی آن می‌کشند. انعطاف‌پذیری سلفون‌ها نسبت به دیگر انواع بالاتر است و ضخامت کم‌تری دارند و به همین دلیل توسط افراد مختلف نسبت به دیگر پوشش‌های موجود ترجیح داده می‌شوند. همچنین از قیمت مقرون به صرفه‌تری نیز برخوردار است که کمک می‌کند تا افراد بتوانند در هزینه‌های خودشان در این زمینه نیز صرفه‌جویی مناسبی کنند.

 

روکش یو‌ وی

استفاده از روکش یو وی روی کاتالوگ کمک می‌کند تا رنگ‌های موجود روی آن‌ها جذاب‌تر به نظر برسند و چشمان هر بیننده‌ای را مسحور خودش کند. مقاومت این نوع پوشش بسیار زیاد است و برای کاتالوگ‌ها که زیاد استفاده می‌شوند، مناسب و کاربردی به نظر می‌رسد.

 

سلفون مات مخملی

سلفون مات مخملی زبری بیشتری نسبت به نوع براق دارد و باعث تیره‌تر شدن رنگ‌های استفاده‌شده روی کار موردنظر می‌شود.

 

سلفون براق

سلفون براق روی کاغذ کاتالوگ کشیده می‌شود سبب می‌شود تا بخش موردنظر از کاتالوگ زیباتر به نظر برسد و کم‌تر در معرض آسیب باشد.

 

انواع کاتالوگ از لحاظ باز شدن

نحوه باز شدن کاتالوگ‌ها انگلیسی یا فارسی‌بودن متن داخل آن‌ها بستگی دارد. به طور معمول آن‌هایی که متن فارسی دارند، از طرف راست و موارد انگلیسی از طرف چپ باز می‌شوند. به همین دلیل در هنگام چاپ باید به نوع متنش و تناسب آن با نحوه باز شدن دقت زیادی داشته باشید.

انواع کاتالوگ از لحاظ باز شدن

 

گرماژ کاتالوگ و کاغذ آن

گرماژ و نوع کاغذ کاتالوگ اثر زیادی روی کیفیت چاپی آن دارد، بنابراین باید آن را جدی بگیرید و به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید. در ادامه دو. مورد از کاغذهای پرکاربرد در چاپ کاتالوگ‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کاغذ گلاسه

این نوع کاغذ بسیار مرغوب و بادوام هستند و یکی از گزینه‌های مناسب جهت چاپ کاتالوگ به شمار می‌آیند. البته باید توجه کنید که قیمت آن‌ها نسبت دیگر انواع کمی بالاتر است. گرماژ در واقع همان وزن هر صفحه است. گرماژ کاغذ گلاسه به ابعاد آن بستگی دارد، اما به طور معمول برای جلد آن از کاغذ گلاسه با گرماژ 250 یا 300 گرمی استفاده می‌کنند و برای صفحات نیز گرماژ ۱۳۵، ۱۵۰، ۱۷۰ و ۲۰۰ گرمی را به کار می‌گیرند.

 

کاغذ معمولی

برای ساخت این نوع کاغذها خمیر چوب را به کار می‌برند و به طور معمول به اندازه A4 هستند. قیمت آن‌ها مناسب‌تر از نوع گلاسه است و رنگ‌پذیری خوبی نیز دارند. برای تعیین گرماژ کاغذ معمولی استفاده‌شده برای آماده‌سازی کاتالوگ نیز باید ابتدا ابعادش را مشخص کنید.

 

صحافی انواع کاتالوگ

صحافی کاتالوگ اثر زیادی روی عمر و ماندگاری کاتالوگ شما دارد، همین موضوع باعث می‌شود تا اهمیت زیادی داشته باشد؛ بنابراین برخی از مهم‌ترین انواع صحافی کاتالوگ را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

صحافی انواع کاتالوگ

 

صحافی کاتالوگ با چسب گرم

در هنگام استفاده از این روش صحافی، یک چسب گرم را به نقاط عطف کاتالوگ‌ها می‌کشند. این چسب زود خشک می‌شود و نیازی به صرف زمان زیاد برای این موضوع نیست. اگر تعداد صفحات کاتالوگ شما زیاد است، نباید از این نوع صحافی برای آماده‌سازی آن استفاده کنید؛ زیرا صفحاتش به سرعت از هم جدا می‌شوند و دچار دردسر می‌شوید.

 

صحافی کاتالوگ با چسب و دوخت

صحافی کاتالوگ با چسب و دوخت مناسب موارد لوکس با کاغذ گلاسه است. در این روش از یک مقوای ضخیم با روکش چرم، یا گالینگور استفاده می‌شود و کاغذها با استفاده از دوخت به یکدیگر متصل می‌شوند. برای مواردی که بالای سیصد صفحه دارند، استفاده از این روش ضروری است، زیرا روش‌های دیگر قادر به نگه‌داشتن این تعداد صفحات در کنار هم نیستند.

 

صحافی کاتالوگ با منگنه تخت و لوپ

در هنگام استفاده از این روش، وسط صفحات کاتالوگ تا می‌خورد و یک منگنه در آن قسمت قرار می‌گیرد و اگر منگنه استفاده‌شده صاف باشد، به آن تخت می‌گویند. نوعی دیگر از منگنه نیز وجود دارد که ظاهری دایره‌ای و جذاب دارد و از بیرون کاتالوگ نیز مشخص است.

 

 صحافی کاتالوگ با پانچ و سیم

از این روش صحافی برای کاتالوگ‌های با تعداد کم یا متوسط صفحه استفاده می‌شود. موارد صحافی‌شده با استفاده از پانچ و سیم به طور کامل باز می‌شود و شما می‌توانید پشت و روی کاتالوگ تبلیغاتی به خوبی مشاهده کنید.

 

طراحی انواع کاتالوگ مناسب کسب و کار شما توسط افراگرافیک

افراگرافیک دارای تیم متخصص و ماهری است که قادر به انجام تمامی مراحل مربوط به طراحی و آماده‌سازی انواع کاتالوگ با کیفیت‌های متفاوت است؛ بنابراین شما می‌توانید برای چاپ کاتالوگ تبلیغاتی یا صنعتی موردنظر خودتان با انواع مختلف گراماژهای کاغذ و سایزها به این مجموعه مراجعه کنید. قیمت‌های ارائه‌شده در افراگرافیک بسیار مقرون‌به‌صرفه است و نسبت به جاهای دیگر مناسب است. به همین دلیل شما با سپردن کار خودتان به این مجموعه در هزینه‌های مربوط به آماده‌سازی این ابزار تبلیغاتی نیز قادر به صرفه‌جویی خواهید بود.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *