چاپ

تاریخچه چاپ و جوهر

تاریخچه چاپ

با در نظر گرفتن خواست جامعه در مورد اطلاع یافتن از تاریخچه چاپ و جوهر از گذشته تا به حال ما یک مقاله خوب در این باب برای شما مخاطبان عزیز جمع اوری کردیم امید واریم با اگاهی از تاریخچه چاپ و جوهر اهمیت این صنعت را بیشتر بفهمیم.
در این قرن ، صنعت چاپ با زندگی در امیخته و در خیلی از امور روزانه همه ما وارد شده است. اگر پیرامون زندگی خود را مشاهده کنیم از چاپ کتاب ، چاپ بنر ، چاپ مجله ، چاپ پوستر ، چاپ تراکت ، چاپ کاتالوگ ، چاپ فولدر، چاپ بروشور … همه از صنعت چاپ برگرفته شده است. بیشتر ما امروزه در منزل و یا در محیط کار از انواع دستگاه های پرینتر، فکس و … استفاده می کنیم اینگونه که در لحظه ای تعداد زیادی از اوراق با یک اشاره پرینت می شوند. برای لحظه ای تصور زندگی کردن، بدون چاپ و جوهر خیلی مشکل و تحمل نشدنی است. مخصوصا برای نویسندگانی که می خواهند دست نوشته هایشان به سراسر جهان فرستاده شود.

تارخچه چاپ و جوهر

تارخچه چاپ و جوهر

آغاز پیدایش چاپ

در دوره باستان برای نوشتن و یا نقاشی کردن پیرامون یک بحث از جوهر بهره می گرفتند.
در خاورمیانه
در حکومت های اسلامی از وسیله نوشتاری که اسم ان گالام بود بهره می گرفتند. این جوهر ها را از صمغ های سوخته شده مانند قیر یا روغن می گرفتند و آنها را پیش از خشک شدن تحت فشار قرار داده و به کار می بردند. چینی ها جوهر را به یک صفحه قرصی شکل وصل می کردند که نقل و انتقال آن به سهولت انجام می شد. مدارکی از صنعت چاپ در حدود 3000 سال قبل از میلاد موجود است ، که عکس ها را از راه صفحات قرصی مانند از راه خاک رس کپی می کردند. به طوری که جهت نوشتن آن حجم مطالب 4000 سال زمان لازم بود.
در اروپای باستان
زمان روی کار امدن چاپ و جوهر در اروپا به نام “دوره ماقبل از تاریخ” معروف است و یا وقت پیش از روی کار امدن منابع کتبی. در غارهای کل اروپا نقاشی هایی پیدا می شود که از منگنز قرمز، خاک سرخ یا سیاه بهره می گرفتند. و یا از خون حیوانات به جای جوهر و یا بقیه وسایلی که در طبیعت وجود داشت و از دیوارهای غارها به جای کاغذ بهره می بردند.
روم باستان
در رومیان باستان از چنگال به جای قلم بهره‌گیری می شد و  کاغذ درخت مصری را جهت نوشتن به کار می بردند ، جوهرهای آنها در بردارنده دود، صمغ، سرکه و بعضی وقت ها حتی جوهر هشت پا بود. در سرزمین های امپراتور رم جمعیت کثیری معیشت داشتند ، و جهت اگاهی از اخبار و یا وضع قوانین مصوب در کل کشور، با استفاده از حک کردن بر فلز و یا چوب و گذاشتن آنها در فضاهای عمومی سایرین را در جریان قرار می دادند.

پیشرفت صنعت چاپ در قرن 15

انگلوساکسون بریتانیا
در اصل چینی ها قادر شدند صنعت چاپ را گسترش دهند ، صنعت چاپ در اروپا تا قرن 15 که آن را زمان تاریکی می نامند پیشرفتی نکرد.به طوری که مدارک نشان می دهد تا آن دوره کپی کردن از یک متن به طور دستی صورت می گرفت که احتمال خطا و اشتباه خیلی زیاد بود. این راه زمان بسیاری می برد. آثار این متون در قالب انجیل و عهدنامه و … وجود دارند.

صنعت چاپ در دوره رنسانس

در دوره رنسانس فردی با نام یوهانس گوتنبرگ در سال 1468 در شهر مینسزر آلمان دیده به جهان گشود. او قادر شد با ابداع دستگاه چاپ متن در نخستین روزهای دوره رنسانس اروپا ، تحول بزرگی در صنعت چاپ ایجاد کند که او به پدر معنوی صنعت چاپ مشهور است.

این دستگاه به چه صورت کار می کرد؟

تقریبا در دهه 1440 بعد از زمان زیادی با به دست اوردن تجربه های گوناگون ، گوتنبرگ قادر شد یک دستگاه چاپی را بسازد که به طور دستی کار کند. گوتنبرگ به طور امتحانی با بهره‌گیری از آلیاژ سرب، قادر شد کتاب هایی با کیفیت زیاد و کاملا موفق چاپ کند.
دستگاه چاپ با بهره‌گیری از غلتک ها جوهر که در یک قالب چوبی محافظت می شدند کار می کرد. این غلتک ها با استفاده از دست حرکت می کردند. این غلتک ها بر اوراق فشار می اورند.گوتنبرگ به غیر از گسترش صنعت چاپ قادر شد تغییری هم در جهان جوهر ایجاد کند.او از جوهرهای مبتنی بر نفت که از آب مقاوم تر بودند بهره گرفت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =