چاپ

چاپ دیجیتال چیست و چطور انجام می شود؟

چاپ دیجیتال چیست

از قتی گوتنبرگ اولین دستگاه چاپ را اختراع کرد، سیستم چاپ مسیر بسیار طولانی را طی کرد. از انواع چاپ‌های فلزی، ژلاتنی، سنگی، افست و… تا اینکه سرانجام این روزها پای چاپ دیجیتال به بازارها باز شده است. از مزایای چاپ دیجیتال می‌توانیم به مقرون‌به‌صرفه بودن، سرعت و امکان کنترل بیشتر روی طرح اشاره‌کنیم.

اما ساختار چاپ دیجیتال چگونه است؟ فواید چاپ دیجیتال چیست که باعث شده است بسیاری از کسب‌وکارها به سراغش بروند؟ برای پیدا کردن پاسخ همراه این مطلب افراگرافیک باشید.

چاپ دیجیتال چیست؟

در چاپ دیجیتال خبری از واسطه‌ها برای ارسال اطلاعات به پرینتر نیست. در چاپ دیجیتال اطلاعات بر پایه یک بیت مپ (یک صفحه شطرنجی) در قالب فایل‌های ی دی اف، TIFF و… به پرینتر منتقل می‌شود. پرینتر هم همان رنگ‌ها و جزئیات را در پیکسل‌های مختلف چاپ می‌کند.

چاپ دیجیتال انواع مختلفی دارد که از مه‌ترین آن‌ها می‌توانیم به چاپ دیجیتال نوری، پاپ دیجیتال لیزری، چاپ دیجیتال حرارتی و… اشاره کرد. چاپ دیجیتال را ازنظر ابعاد می‌توانیم به سه دسته تقسیم کنیم:

  • چاپ دیجیتال متوسط: انواع کارت ویزیت، لیبل، بروشور و کاتالوگ معمولا که در ابعاد 33*48 یا A3 چاپ می‌شود.
  • چاپ دیجیتال عریض: انواع بنرهای تبلیغاتی و ساختارهای چاپی که در محیط‌های باز استفاده می‌شوند، با این ابعاد چاپ می‌شود. که حداقل 150 سانتی‌متر و حداکثر 500 سانتی‌متر عرض دارد.
  • چاپ دیجیتال بزرگ: انواع پوسترها یا تصاویر بزرگ با عرض حداکثر 150 سانتی‌متر و یا بزرگ‌تر ا ابعاد A3 در این زیرشاخه قرار می‌گیرند.

تفاوت‌های چاپ دیجیتال و افست از مناظر مختلف

چاپ افست یکی از پرکاربردترین انواع چاپ است که هنوز محبوبیت بالایی دارد، در بخش زیر برای درک بهتر فواید چاپ دیجیتالی به سراغ مقایسه چاپ افست و چاپ دیجیتال رفتیم.

جنس و نوع کاغذ به کار برده شده: در چاپ افست می‌توان از هر نوع کاغذی بدون توجه به نوع، جنس و گرماژ استفاده کرد. اما در چاپ دیجیتال برای استفاده از کاغذهای مختلف بدون توجه به ساختار آن محدودیت وجود دارد.

هزینه: از لحاظ قیمت در تعداد کم چاپ، چاپ دیجیتال بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از چاپ افست بوده است.

سرعت: سرعت فرآیند چاپ افست بیشتر از دیجیتال است. اما در تعداد چاپ پایین‌تر از ۱۰۰ جلد به خاطر حذف راه‌های مرتبط به لیتوگرافی، خروجی و تنظیمات دستگاه‌ها، زمان صرف شده برای چاپ دیجیتال کمتر از چاپ افست است. البته اگر تعداد چاپ بالاتر از 100 باشد، ماجرا متفاوت است و زمان به سود چاپ افست است.

کیفیت: درکل می‌توان گفت کیفیت چاپ تک‌رنگ مشکی در دیجیتال بالاتر از افست است ، اما اگر چاپ تک‌رنگ مشکی در چاپخانه‌های جدید تاسیس شده یا دارای دستگاه‌های جدید، چاپ شود که در این زمان کیفیت چاپ افست بالاتر از دیجیتال است.

دقت: از نظر دقت چاپ تفاوتی بین دیجیتال و افست دیده نمی شود به طوری که فرایند مربوط به اپراتور دستگاه و تنظیمات دستگاه در دو سبک چاپ است و ارتباطی به نوع چاپ ندارد.

مزایای چاپ دیجیتال که نمی‌توان از آن‌ها گذشت

امکان چاپ در تیراژ کم: ازآنجایی‌که در چاپ دیجیتال امکان ارسال مستقیم اطلاعات از کامپیوتر به پرینتر وجود دارد، بنابراین می‌توان تعداد پرینت را محدود کرد بدون اینکه هزینه‌ها افزایش پیدا کند. در این حالت به‌راحتی می‌توان از طرح اولیه یک پرینت نمونه گرفت یا انواع کتاب‌ها یا پایان‌نامه‌ها را برای ارزیابی با پرینت دیجیتالی چاپ کرد.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها: چون مراحل قبل از چاپ مانند لیتوگرافی حذف‌شده‌اند ، فرایند چاپ دیجیتال زمان کمتری می‌خواهد. هزینه چاپ دیجیتال به‌اندازه نسخه‌های چاپی مربوط نیست و برای هر ورق چاپ‌شده میزان معینی در نظر گرفته می‌شود.

امکان چاپ منحصربه‌فرد: یکی از فواید چاپ دیجیتالی امکان تغییر بخشه‌ای مختلف و درنتیجه منحصربه‌فرد کردن محصول است. مثلاً اگر دوست دارید صفحات یک دفترچه یا تقویم برای دوستانتان متفاوت باشد، می‌توانید این جزئیات را حین چاپ دیجیتال تغییر بدهید بدون اینکه در هزینه نهایی تغییری ایجاد شود.

سایر فواید چاپ دیجیتال:

  • در چاپ دیجیتال نیاز به استفاده از یک اپراتور متخصص مثل سایر انواع چاپ نیست.
  • سرعت این نوع چاپ به خاطر حذف شدن واسطه ها بیشتر است.
  • میزان دور ریز کاغذ و تولید مواد شیمیایی بسیار کمتر است چراکه نیازی به رسیدن به رنگ و یا تنظیمات در زمان چاپ وجود ندارد.

کاربرد چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال برای چاپ انواع بروشورها و فهرست‌ها کاربرد دارد. در این حالت می‌توانید جلد باکیفیتی طراحی کنید، جزئیات مختلف از تخفیف گرفته تا شعار برند را بارنگ‌های تازه و تیز روی کاتالوگ ثبت کنید و با نشان دادن جزئیات مخاطب را میخکوب و جذب کنید.

انواع پوسترهای تبلیغاتی را می‌توانید با جزئیات مختلف جهت حضور در نمایشگاه‌ها یا در دفتر کار با کمک چاپ دیجیتال چاپ می‌شوند و به خاطر استفاده از داده‌های کامپیوتری و دقت در جزئیات امکان جذب و دریافت بازخورد بیشتری دارند. اگر قصد تبلیغات با کمک پوستر یا بنر در تعداد و تیراژ کم را دارید، چاپ دیجیتال بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از سایر انواع چاپ‌ها خواهد بود.

کلام آخر

همان‌طور که دیدیم امکان چاپ سریع‌تر؛ چاپ در تعداد محدود به خاطر پاک کردن پلیت و چاپ مستقیم از رایانه بر ورق و امکان کالیبراسیون دستگاه در کنار چاپ شخصی شده و امکان چاپ تعداد کم و ایجاد تفاوت در هر ورژن از خدمات چاپی نسبت به نسخه قبلی از مزایای چاپ دیجیتالی است.

با توجه به موارد بالا اگر قصد دارید از چاپ دیجیتالی برای فعالیت‌های خود استفاده کنید. گروه افرا گرافیک با دستگاه‌های به‌روز منتظرتان است تا تجربه‌ای باکیفیت از چاپ دیجیتال را برایتان به ارمغان بیاورد. اگر برای طراحی و چاپ بروشور و چاپ جعبه فوری  نیاز به یک شرکت متخصص و باتجربه دارید، افراگرافیک آماده خدمت‌رسانی به شماست. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۲۱۶۶۱۲۰۶۹۴ و ۰۲۱۶۶۱۲۰۶۹۸ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

3/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *