آموزش طراحی

ابعاد استاندارد بروشور

ابعاد استاندارد بروشور

امروزه با رشد چشم‌گیر کسب‌وکارها، صاحبان بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ به اهمیت بی‌حدومرز تبلیغات پی برده‌اند، تا جایی که بخش اعظمی از فعالیت‌های خود را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص داده‌اند. اگر تبلیغات شما اصولی و بر مبنای تخصص باشد، قطعا بدون ریسک به سوددهی قابل‌توجهی می‌رسید. در همین راستا، راه‌های زیادی برای رقابت در بازار کار از طریق تبلیغات وجود دارد که طراحی بروشور یکی از روش‌های متداول و جذاب در این حوزه است. شما با ارائه بروشور تبلیغاتی می‌توانید نحوه عرضه و ارائه تخصصی فعالیت‌هایتان، تخفیف‌ها، خدمات پس از فروش و… را به‌طور خلاصه در معرض نمایش بگذارید. ما در این مقاله شما را با ابعاد استاندارد بروشور، سایز استاندارد بروشور و همچنین نکاتی در زمینه انتخاب آن‌ها آشنا می‌کنیم، پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

راهنمای انتخاب سایز بروشور

یک راهکار کاربردی برای اینکه سرنوشت بروشورهایتان به سطل زباله یا کف آسفالت ختم نشود، این است که در طراحی آن علاوه‌بر دقت و ابتکار، خلاقیت نیز به خرج دهید. برای دستیابی به این هدف کافیست از یک گروه متخصص نظیر گروه مشاوران طراحی افراگرافیک کمک بگیرید. به غیر انتخاب محتوای مناسب برای بروشورها، باید برای انتخاب سایز و نحوه تا خوردن آن‌ها نیز اهمیت ویژه‌ای قائل شوید. برای این کار بهتر است، ابتدا ابعاد استاندارد بروشور را در نظر بگیرید، زیرا این فاکتور مهم تأثیر بسزایی در نوع و نحوه تا خوردن کاغذهای بروشور دارند.

راهنمای انتخاب سایز بروشور

به ‌طور کلی، ابعاد استاندارد بروشور با اسامی معینی شناخته می‌شوند که این اسامی شامل DL، بروشور A5، بروشور A4، بروشور Legal و بروشور A3 هستند. به ‌غیر از موارد فوق در طراحی بروشورها نکات مهم دیگری نظیر: جنس کاغذ، رنگ‌بندی، نحوه نگارش، تصاویر، نحوه ارائه اطلاعات و… حائز اهمیت است. شما باید طوری آن‌ها را طراحی و ارائه کنید که کاملاً نسبت به شکل کاتالوگ‌ها تفاوت داشته باشد، زیرا کاتالوگ‌ها بیشتر مصور و بروشورها قالب محتوایی و متنی دارند. اگر شما هم قصد دارید تا برای تهیه بروشور اقدام کنید، می‌توانید وارد صفحه طراحی بروشور و تراکت شده و با خدمات شرکت افراگرافیک در این زمینه آشنا شوید.

ابعاد استاندارد بروشور

وقتی به سراغ روش طراحی بروشور برای تبلیغات کسب‌وکارتان می‌روید، علاوه‌بر در نظر گرفتن ابعاد استاندارد بروشور، نوع خدمات شما در بازار کار نیز یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی ظاهری و محتوایی بروشورها به شمار می‌رود. در این بخش تمام ابعاد استاندارد بروشور را در جدول زیر نشان داده‌ایم که رعایت آن‌ها، زیبایی ارائه اطلاعات شغلی شما را برای خواننده صدچندان می‌کند.

جدول سایزهای استاندارد بروشور
اینچ میلی‌متر
نام سایز استاندارد طول عرض طول عرض
بروشور A3 17 11 420 297
بروشور Legal 14 8.5 355.6 210
بروشور A4 11 8.5 297 210
بروشور A5 8.5 5.5 148 210
بروشور DL 8.5 3.5 210 99
 • بروشور DL با سایز استاندارد 210 در 99 (معروف به یک‌سوم از A4) به بروشوری گفته می‌شود که در پاکت مخصوص اداری (ملخی) جای بگیرد.
 • بروشور در سایز A5 یک استاندارد در طراحی ابعاد بروشور است که نصف کاغذ A4 یعنی در سایز 148 در 210 میلی‌متر عرضه می‌شود.
 • سایز A4 دارای ابعاد 297 در 210 یکی از مرسوم‌ترین ابعاد استاندارد بروشور در طراحی انواع روش‌های تبلیغاتی است.
 • اندازه‌های رایج کاغذ در امریکا با عناوین Letter و legal شناخته می‌شوند که سایز این مدل از بروشورها 355.6 در 210 است.
 • به ‌طور کلی، سایز A3 دو برابر سایز A4 است؛ در نتیجه این نوع بروشورها در ابعاد 420 در 297 طراحی و ارائه می‌شوند.

ابعاد استاندارد بروشور

البته یک روش سایزبندی دیگر نیز برای تعریف ابعاد استاندارد بروشور وجود دارد که توضیح مختصری در مورد آن به شما می‌دهیم. اندازه‌های دیگری که برای سایز استاندارد بروشور مطرح می‌شود شامل موارد زیر است:

 • 35 در 25 سانت (نیم ورقی)
 • 50 در 35 سانت (تمام ورقی)
 • 70 در 50 سانت (دو ورقی)
 • 90 در 60 سانت (سه ورقی)
 • 90 در 72 سانت (چهار ورقی)
 • 100 در 70 سانت (چهار و نیم ورقی)
 • 120 در 80 سانت (شش ورقی)
 • 140 در 100 سانت (شش و نیم ورقی)

طراحی بروشورها در چهارچوب استاندارد، علاوه‌بر زیبایی ظاهری در نوع و سبک کار خروجی تیم طراحی و یا شخص گرافیست نیز بسیار موثر خواهد بود؛ پس بهترین کار قبل از درخواست طراحی هر نوع بروشوری، دریافت مشاوره از متخصصان و فعالان این حوزه هنری، تبلیغاتی است. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه طراحی بروشور یاد بگیرید پیشنهاد می‌شود مقاله «راهنمای جامع طراحی بروشور» را مطالعه کنید.

نحوه تا خوردن بروشور

نحوه تا خوردن بروشور

نحوه تا شدن کاغذهای بروشور از اصلی‌ترین موارد در طراحی و ظاهرسازی بروشورها به شمار می‌رود؛ به شرطی که اندازه و سایز استاندارد بروشور حفظ‌ شده باشد؛ درواقع این فاکتورها از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های کار هستند. از رایج‌ترین نوع تاخوردگی بروشورها می‌توان به طوماری، آکاردئونی، Z، موازی، دریچه‌ای، دریچه‌ای دوتایی، دولا، سه لا و… اشاره کرد؛ پس به خاطر داشته باشید که بسته به نحوه تا خوردن بروشور، سایزهای آن نیز ممکن است دستخوش تغییرات شوند.

سوالات متداول

رعایت ابعاد استاندارد در طراحی بروشورها تا چه میزان حائز اهمیت است؟

رعایت اندازه استاندارد بروشور در ظاهر و همچنین روش تا خوردن آن‌، از فاکتورهای مهم طراحی هستند، زیرا با رعایت این دو عنصر علاوه بر حفظ استانداردهای رایج، ظاهر جذاب و مهارت کارتان بیش‌ازپیش خودنمایی می‌کند.

مهمترین نکته در نحوه تا کردن بروشورها چیست؟

تاخوردگی از اصلی‌ترین موارد در طراحی و ظاهرسازی بروشورهاست، اما به شرایطی که در ابتدای امر سایز استاندارد بروشور مشخص‌شده باشد.

فرق کاتالوگ و بروشور در چیست؟

زمانی که قصد ارائه مقدار و حجم بیشتری از اطلاعات در مورد کسب کارتان به مشتریان را در حجم کم دارید؛ حتما از بروشور به‌جای کاتالوگ استفاده کنید؛ زیرا به ‌طور کلی بروشورها حاوی اطلاعات متنی و کاتالوگ‌ها بیشتر به صورت مصور هستند.

روشورها حاوی اطلاعات متنی می باشند.

چه ابعاد استانداردی برای بروشورها در نظر گرفته‌شده است؟

به ‌طور کلی، ابعاد استاندارد طراحی روشور شامل DL، بروشورهای سایز A5، بروشورهای سایز A4 و همچنین بروشور Legal و بروشور A3 هستند.

نتیجه‌گیری

جلب‌ توجه مشتری در بازارهای رقابتی امروز، امر بسیار مهمی تلقی می‌شود و می‌تواند نقش بسیار مهمی در دستیابی برندها و مشاغل مختلف به اهداف و برنامه‌ریزی‌های مالی ایفا کند. طبیعتا مشاغل بزرگ هر ساله هزینه‌های زیادی را صرف تبلیغات برای بنگاه اقتصادی خود می‌کنند، اما در فعالیت‌های کوچک‌تر انتخاب یک روش کم‌هزینه ولی خلاقانه هم می‌تواند تأثیرگذار باشد.

در این مقاله علاوه بر معرفی روش طراحی بروشور، به ذکر نکاتی مهم در مورد اندازه استاندارد بروشور نیز اشاره شد که این امر یکی از اصلی‌ترین مباحث در طراحی و ارائه بروشورها است. با توجه به نکات ذکر شده در مقاله پیشنهاد ما برای شما برای یک تبلیغات صحیح و اصولی در زمینه طراحی و چاپ بروشور، مراجعه به صفحه چاپ تراکت و بروشور آفست است. در این صفحه شما می‌توانید انواع نمونه‌های موجود را مشاهده کرده و برای طراحی بروشور مورد نظر خود اقدام کنید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *