وبلاگ

تفاوت بین بروشور و کاتالوگ

تفاوت بروشور و کاتالوگ

محتوای جدول

مشتریان برای انتخاب و وفاداری به برند شما به آشنایی با نام و نوع کسب و کار نیاز دارند. بروشور و کاتالوگ از تأثیرگذارترین ابزار‌هایی هستند که به آشنایی مخاطبین با برند شما کمک می‌کنند. با توجه به وجود شباهت‌های فراوان میان بروشور و کاتالوگ، بسیاری از صاحبان کسب و کارها، پیش از سفارش یکی از آن‌ها دچار سردرگمی می‌شوند! مطمئنا در چنین مواقعی شناخت دقیق تفاوت بروشور و کاتالوگ کمک می‌کند که انتخاب درستی داشته باشند.

به طور خلاصه باید گفت که کاتالوگ و بروشور مکمل هم هستند؛ بنابراین در بسیاری از موارد استفاده از هر دو آن‌ها ضروری است. در برخی موارد نیز تنها به یکی از آن‌ها احتیاج خواهید داشت. در این مطلب به طور دقیق متوجه خواهید شد که کدام یک برای کسب و کار شما مفید است؛ لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

بروشور چیست؟

یکی از مهم‌ترین ابزار‌های تبلیغاتی، بروشور است. بروشور مانند کتابچه‌ای است که از چند صفحه تشکیل شده است. در صفحات آن اطلاعات برند و خدمات آن نوشته شده است. در واقع می‌توان گفت که این ابزار به عنوان یک ابزار اطلاع‌رسانی و آموزش دهنده به مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید برای آشنایی با تعریف دقیق بروشور، به مطلب «بروشور چیست» از وب‌سایت افراگرافیک مراجعه کنید. بروشور کاربرد‌های مختلفی دارد که آشنایی با آن‌ها برای پیشرفت شما بسیار مهم است.

یکی از مهم‌ترین ابزار‌های تبلیغاتی، بروشور است

بسیاری از بروشور‌ها به عنوان معرفی محصول استفاده می‌شوند. حتما در هنگام باز کردن بسته‌بندی یک محصول با کتابچه بسیار کوچکی درون آن مواجه شده‌اید. این کتابچه کوچک یا برگه، اطلاعات مورد نیاز را در مورد محصول در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد. به عنوان مثال، اگر لوازم خانگی مورد نیاز خود را تهیه کرده باشید، بروشور موجود در آن به نحوه نصب دستگاه، اطلاعات آن و… می‌پردازد.

از دیگر کاربرد‌های مهم بروشور می‌توان به معرفی شرکت یا برند اشاره کرد. از آن‌ها معمولا در سمینار و همایش‌ها استفاده می‌شود. هدف از تهیه این نوع بروشور‌ها، تبلیغات برند است. از آنجایی که آن‌ها برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند، وجود تصاویر متنوع و جذابیت بصری آن بسیار اهمیت دارد.

در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های مختلف از بروشور به عنوان یک کتابچه با محتوا آموزشی استفاده می‌شود. همچنین در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها استفاده از آن‌ها به عنوان منو بسیار کاربرد دارد. استفاده از بروشور برای رستوران‌های بیرون‌بر، ضروری است؛ زیرا مشتری با سایر غذا‌ها آشنا می‌شود. اگر اهل سفر باشید حتما دیده‌اید که راهنما‌های گردشگری کاغذی را به عنوان راهنما در اختیار شما می‌گذارند. این کاغذ‌ها به عنوان بروشور گردشگری استفاده می‌شوند.

بروشورها علاوه‌بر جنبه تبلیغاتی در سمینار‌ها، به عنوان دعوت‌نامه نیز استفاده می‌شوند. این ابزار افراد را به سمینار‌ها، کنگره‌ها و نشست‌ها دعوت می‌کند. در آن‌ها اطلاعات و موضوع مربوط به همایش، تاریخ و ساعت برگزاری نیز نوشته می‌شود.

کاتالوگ چیست؟

به کتابچه‌ای که شامل اطلاعات مفیدی در مورد محصول است و راهنمایی‌های لازم را در اختیار مشتری قرار می‌دهد، کاتالوگ گفته می‌شود. این ابزار به عنوان رابطی میان فروشنده و خریدار شناخته می‌شود. در این ابزار کاربردی، تمام اطلاعات مورد نیاز برای آشنایی خریدار با محصول و خدمات ذکر می‌شود. برای آشنایی بیش‌تر با ویژگی‌های کاتالوگ می‌توانید مقاله «کاتالوگ چیست» از وب سایت افرا گرافیک را مطالعه کنید.

کاتالوگ کتابچه‌ای است که شامل اطلاعات مفیدی در مورد محصول است.

کاتالوگ‌ها با اهداف مختلفی تولید شده و کاربرد‌های متنوعی دارند. یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های آن‌ها اطلاع رسانی به مشتریان است. بسیاری شرکت‌ها از آن‌ها برای اطلاع رسانی هرچه بهتر استفاده می‌کنند. به این صورت که اطلاعات برند و محصول در آن‌ها نوشته شده و در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. مشتری با مطالعه کاتالوگ می‌تواند در مورد شرکت و محصول اطلاعات لازم را کسب کند.

از کاتالوگ‌ها برای تبلیغات نیز بسیار استفاده می‌شود. این ابزار دید مشتری را نسبت به برند شما عوض خواهد کرد و پیش از استفاده از محصولات، تعیین کننده نظر مشتریان نسبت به برند شما است؛ بنابراین با طراحی صحیح آن می‌توانید تأثیر مثبتی بر مشتری بگذارید. واسطه‌های خرید و فروش می‌توانند با استفاده از آن‌ها اطلاعات لازم را در مورد محصول کسب کرده و تبلیغات لازم را انجام دهند.

کاتالوگ باید محتوا کاملی داشته باشد تا بتواند نظر مشتریان را به خوبی جلب کند. در بسیاری از موارد طراحی مناسب این ابزار به علاقه‌مندی مشتریان نسبت به مجموعه و محصولات شما خواهد شد. این ابزار معرفی محصول، باید کم‌حجم باشد تا خواننده از مطالعه آن خسته نشود. همچنین در عین خلاصه بودن باید اطلاعات کاملی را در اختیار فرد مقابل قرار دهد. در بسیاری از موارد دیده شده است زیاده‌گویی در کاتالوگ نتیجه عکس و منفی را به همراه دارد.

تفاوت کاتالوگ و بروشور

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بروشور و کاتالوگ تفاوتی باهم نداشته یا تفاوت آن‌ها تنها در ابعادشان است. درصورتی‌که چنین تفکری اشتباه است. توجه به تفاوت بروشور و کاتالوگ سبب رعایت نکات تبلیغاتی شده و حرفه‌ای بودن مجموعه شما را نشان می‌دهد، البته این دو ابزار تبلیغاتی هر دو به معرفی شرکت، محصولات و خدمات می‌پردازند و هدفی همسو با یکدیگر دارند.

تفاوت کاتالوگ و بروشور

اولین تفاوت بروشور با کاتالوگ، کلی‌گویی و جزئی‌گویی آن‌ها است. کاتالوگ به معرفی همه محصولات و خدمات مجموعه می‌پردازد. درحالی‌که بروشور تنها به معرفی برخی محصولات و خدمات اشاره می‌کند. اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری در مورد برند مورد نظر کسب کنید، بهتر است از کاتالوگ آن مجموعه استفاده کنید.

خریداران و فروشندگان عمده معمولا ازکاتالوگ استفاده می‌کنند، درصورتی‌که بروشور برای مشتریان با هدف معرفی با محصولات به کار گرفته می‌شود. کاتالوگ‌ها نسبت به بروشور‌ها قیمت بیش‌تری دارند. آنچه سبب افزایش قیمت این ابزار تبلیغاتی شده است، استفاده از کاغذ‌های سنگین و با ضخامت بالا و همچنین طراحی متفاوت آن است. کاغذ‌های بروشور به صورت نازک و سبک تهیه می‌شود.

همانطورکه اشاره کردیم، کاتالوگ‌ها تنها میان فروشندگان و خریداران عرضه توزیع می‌شود؛ بنابراین تعداد آن‌ها محدود است. درحالی‌که بروشور‌ها برای آشنایی مردم و در تعداد بالا تولید می‌شوند. اگر دقت کرده باشید، بروشور‌ها در طرح‌ها و ابعاد مختلف مشاهده می‌کنید. درحالی‌که کاتالوگ‌ها معمولا در ابعاد کاغذ A4 و A5 تولید می‌شوند، البته در بسیاری موارد برای طراحی کاتالوگ نیز این ابعاد در نظر گرفته نمی‌شود.

سوالات متداول

1) انواع بروشورهای تبلیغاتی در چند دسته قرار می‌گیرند؟

بروشور‌ها با توجه به هدف تولید کننده در انواع مختلفی تولید می‌شوند. این ابزار تبلیغاتی انواعی نظیر تبلیغاتی، شناسایی و آموزشی دارند.

2) تفاوت اصلی بروشور و کاتالوگ چیست؟

این دو ابزار تبلیغاتی تفاوت‌های مختلفی با یکدیگر دارند؛ اما بارز‌ترین تفاوت بروشور و کاتالوگ این است که بروشور یک سند توصیفی و خلاصه است درصورتی‌که کاتالوگ شامل اسامی، محصولات و کتاب‌ها بوده که لیست‌بندی شده‌اند.

بروشور یک سند توصیفی و خلاصه است.

3)کاتالوگ‌ها از لحاظ ارائه چه انواعی دارند؟

کاتالوگ‌ها در انواع دیجیتال و چاپی تولید می‌شوند. به عنوان مثال، کاتالوگ دیجیتال برای افرادی که صاحب کسب و کار اینترنتی هستند، بسیار مناسب است.

4) کاتالوگ صنعتی و تبلیغاتی چه تفاوتی باهم دارند؟

هدف از تهیه کاتالوگ تبلیغاتی فروش محصولات و کمک به کسب و کار شما است، درحالی‌که کاتالوگ صنعتی شامل اطلاعات فنی و جداول می‌شود.

نتیجه گیری

اگر صاحب برندی هستید و به صورت حضوری یا اینترنتی فعالیت می‌کنید؛ برخورداری از بروشور یا کاتالوگی مناسب، بسیار اهمیت دارد. با خواندن این مطلب به خوبی با تفاوت بروشور و کاتالوگ آشنا شدید؛ بنابراین باید گزینه‌ای متناسب با خدمات و محصولات خود را انتخاب ‌کنید. همچنین بروشور یا کاتالوگ، باید حتما متناسب با محصولات شما طراحی شوند تا مشتری و توزیع‌کنندگان عمده اطلاعات کاملی از برند شما داشته باشند. از آنجایی که توجه به طراحی بصری جذاب و نوشتار روان آن‌ها در توسعه کسب و کار شما حرف اول را می‌زند، بهتر است پیش از هر اقدامی از یک مجموعه حرفه‌ای مانند افراگرافیک برای طراحی کاتالوگ و بروشور مورد نیاز خود کمک بگیرید.

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید