چاپ

معرفی و شناخت انواع پوشش‌ها در چاپ

انواع پوشش چاپ
Rate this post

هر پروژه چاپی منحصر به فرد است و هدف خاص خود را دارد. این امر در بسیاری از موارد افزودن یک پوشش در چاپ را می‌طلبد. گاهی اوقات پوشش‌هایی به کاغذ یا مقوای چاپی اضافه می‌شود تا به قطعه شما یک حالت شگفت‌انگیز بدهد. پوشش‌ها همچنین می‌توانند با یکنواخت کردن کیفیت، بازتاب نور از روی کاغذ و درخشش جوهر را بیشتر کنند و ظاهری جذاب به یک کار چاپی ببخشند.

انواع پوشش در چاپ وجود دارد که بسته به هدف و سلیقه خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برخی از پوشش‌ها به سادگی برای محافظت در برابر خراش و اثر انگشت، بکار می‌روند. پوشش در چاپ فراتر از جذابیت بصری است و گاهی حس لامسه را نیز درگیر خودش می‌کند. خوب است بدانید که پوشش‌های لمسی بسیار محبوب هستند و تأثیری ماندگارتری را بر روی مخاطبان شما می‌گذارند.

شناخت انواع پوشش‌ها در چاپ

کارخانه‌های کاغذسازی، برخی کاغذها را با پوشش‌های سطحی اضافه شده تولید می‌کنند که باعث می‌شود به شدت براق، کمی براق، به شدت مات، یا کمی مات به نظر برسند. این کاغذها به عنوان کاغذهای پوشش دار شناخته می‌شوند و بهترین چاپ را دارند زیرا جوهر کمی در آن‌ها نفوذ می‌کند. جوهر روی سطح ورق می‌نشیند و خشک می‌شود و در نتیجه جوهر کمتری نیز مصرف می‌شود و تصاویر واضح‌تر چاپ می‌شوند.

پوشش روی کارت ویزیت

پوشش‌هایی که در اینجا به شما معرفی می‌کنیم در فرآیند چاپ افست پس از چاپ ورق‌ها اضافه می‌شوند. کاغذهای روکش‌شده (Coated) بیشترین تأثیر را دارند زیرا نفوذ کمی برای آن ها وجود دارد یا اصلاً جوهر درونشان نفوذ نمی‌کند. پوشش‌های زیر محبوب‌ترین پوشش‌هایی هستند که در برخی موارد با پوشش دیگری به صورت ترکیبی استفاده می‌شوند.

پوشش ضد آب

پوشش ضد آب یک پوشش شفاف مبتنی بر عدم نفوذ آب است. در مواقعی که دوام بیشتر لازم است، برای محافظت از قطعات چاپ شده استفاده می‌شود. بروشورها، جلد کتابچه‌ها و کارت ویزیت‌ها همگی از این پوشش بهره‌مند هستند. از آنجایی که این پوشش مقاومت بسیار خوبی در برابر خراش ایجاد می‌کند، برای پوشش کارت پستال‌ها نیز استفاده می‌شود.

مواد پوشش داده شده ضد آب، در برابر لک و اثر انگشت مقاوم هستند. به لطف ضد آب بودن، این پوشش سازگار با محیط زیست است. پوشش ضد آب در روکش‌های براق، مات و ساتن موجود است. لازم به ذکر است که این پوشش به اندازه پوشش UV براق نیست.

پوشش UV

این پوشش در چاپ افست نهایی کاربرد دارد. قطعاتی که با روکش‌های فوق‌العاده براق دیده‌اید به احتمال زیاد دارای پوشش UV هستند. پوشش UV کار چاپی را از لکه، خراش و اثر انگشت محافظت می‌کند. چاپ و پوشش‌های UV واقعاً سازگار با محیط زیست هستند. آن‌ها غیر سمی هستند و توسط لامپ‌های فرابنفش روی پرس پخت می‌شوند.

چاپ افست

پوشش‌های لاک الکل UV و یا مشبک لاک UV

این دو فرآیند پوشش اثرات بسیار دلپذیر و چشمگیری را ایجاد می‌کنند. آن‌ها زمانی که می‌خواهید قسمت‌های خاصی از صفحات خود را برجسته کنید، مانند عکس‌ها، گرافیک‌ها و لوگوها، تمایز جالبی را ارائه می‌دهند. فرآیندهای اعمال این پوشش‌ها مشابه است، اما به دلیل خواص منحصر به فرد لاک‌های مورد استفاده، نتایج متفاوت‌تری دارد.

پوشش لاکی UV Strike-through

برای پوشش Strike-through، UV براق به کل ورق اعمال می‌شود اما توسط لاک دفع می‌شود و فقط در مناطقی که بدون لاک باقی مانده‌اند نشان داده می‌شود. تفاوت بسیار چشمگیر در کنتراست نتایج برای نواحی لاک‌شده و ماتی که کدر باقی می‌مانند جذاب است. چرا که در کار چاپی نواحی بدون لاک بسیار براق و نواحی لاک خورده، مات هستند و این تضاد زیبایی است.

لاک مشبک یا پوشش UV

پوشش وارنیش مشبک یا روکش UV که گاهی به آن منبت شیمیایی نیز گفته می‌شود، مشابه روش Strike-through ایجاد می‌شود، با این تفاوت که یک لاک مشبک مخصوص، روی ورق چاپی اعمال می‌شود. یک واکنش شیمیایی نیز زمانی رخ می‌دهد که پوشش UV روی این لاک مخصوص اعمال شود و منجر به تشکیل دانه‌های میکرو در هر جایی که لاک مشبک زده شده است، می‌شود. نتیجه این گونه کارهای چاپی یک تجربه قابل لمس هیجان انگیز و ظاهر بصری زیبایی را ارائه می‌دهد.

پوشش نرم لمسی

روکش لمسی نرم یک روکش مخملی است که جذابیت ظریف و مجللی را به هر قطعه می‌بخشد. روکش صاف جیر مانند آن به همان اندازه که احساس می‌شود، عالی به نظر می‌رسد! این پوشش به عنوان یک پوشش عالی در بالای ورق‌های چاپی، طی فرآیند افست اعمال می‌شود.

لمس نرم این پوشش بسیار محبوب است و برای قطعاتی مانند جلد کتابچه‌ها، بروشورها و بسته بندی‌ها بکار می‌رود. نمونه‌های عالی استفاده از این پوشش را می‌توانید در کتابفروشی ها ببینید. ناشران اغلب کتاب‌های خود را با پوشش نرم لمسی به چاپ می‌رسانند.

پوشش گریت UV

این پوشش UV یکی دیگر از مواردی است که برای حس لامسه جذاب است. برای گرفتن حالت و بافت سنباده‌ای ریز به این پوشش یک شن ریز اضافه شده است. کاربردهای محبوب این پوشش مواد مرتبط با ورزش و پوشش‌های کاتالوگ است، اگرچه می‌توان از آن برای کاربردهای مختلف دیگر نیز استفاده کرد.

پوشش های چاپی

لاک زدن

وارنیش بر روی یک قطعه چاپی در یکی از واحدهای پرس زده می‌شود و کاربرد آن مثل گذاشتن جوهر شفاف روی کار چاپی است. لاک می‌تواند کل سطح کار یا فقط نقاطی از آن را که می‌خواهید، برجسته کرده و پوشش دهد. لاک تقریباً با پوشش‌های آبی و UV جایگزین شده است؛ چرا که ارزان‌تر از این پوشش‌ها می‌باشد. روکش‌های لاک موجود در سه حالت براق، مات و کدر وجود دارند.

پوشش لمینت

پوشش لمینت در انواع بافت ها و رنگ‌ها موجود است. لمینت ها بر اساس ضخامت طبقه‌بندی می‌شوند. چاپگرها از نازک‌ترین آن‌ها برای آن دسته از اقلام چاپ شده که قرار است رول یا تا شوند استفاده می‌کنند. برای ضد آب شدن مواد چاپی، لمینت روی یک یا هر دو طرف کاغذ اعمال می‌شود. لمینت ها به جای پوشش‌های مایع انتخاب می‌شوند تا از کار چاپی شما محافظت بیشتری کنند. از آنجایی که روکش لمینت در انواع مات، ساتن و براق موجود است، می‌توانید بهترین مورد را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

پلی پروپیلن ارزان‌ترین و محبوب‌ترین پوشش لمینت مورد استفاده برای چاپ است. از آنجایی که روکش نرم‌تری می‌دهد، برای مواد چاپی که تا می‌شوند، بسیار عالی است. اگرچه پلی پروپیلن مستعد خراش است، اما اگر می‌خواهید در هزینه خود صرفه جویی کنید، انتخاب بسیار خوبی است. هزینه پلی استر بیشتر از پلی پروپیلن است و پوششی قوی برای مواد چاپی شما ایجاد می‌کند. نایلون نیز گرانترین پوشش لمینت است، زیرا ماندگاری طولانی دارد. میتوانید جهت آشنایی با پوشش ها و مشاهده انواع خدمات طراحی و گرافیک مجموعه افراگرافیک بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *