آموزش طراحی

راهنمای جامع طراحی بنر

راهنمای جامع طراحی بنر

بنرها، یکی از بهترین ابزار بازاریابی به شمار می‌روند، زیرا می‌توان با استفاده از آن‌ها اهداف مختلفی را برآورده کرد و نظر مشتریان را جلب کرد. از تبلیغات در فروشگاه فیزیکی شما گرفته تا معرفی خدمات شرکتتان در نمایشگاه‌ها و رویدادهای دیگر، بنرها راهی مقرون‌به‌صرفه برای افزایش آگاهی از برند و تقویت فروش هستند. در این مقاله از سایت افراگرافیک به بررسی اصول طراحی بنر خواهیم پرداخت تا شما را در طراحی یک بنر به یاد ماندنی یاری کنیم؛ لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

بنر چیست؟

به زبان ساده، بنر نوعی تبلیغات دیجیتال خلاقانه است. بنرها، تبلیغات مستطیلی هستند که در بالا، کنار یا پایین یک وب‌سایت نشان داده می‌شوند تا ترافیک را به سایت اختصاصی تبلیغ‌کننده هدایت کرده و آگاهی از برند را افزایش دهند و توجه مشتریان را جلب کنند. برای آشنایی بیشتر با بنرها و انواع آن‌ها می‌توانید مقاله «بنر چیست» از سایت افراگرافیک را مطالعه فرمایید.

بنر نوعی تبلیغات دیجیتال خلاقانه است

ممکن است در نگاه اول طراحی بنر ساده به نظر برسد، اما باید دقت داشت که فضای بنر محدود است و نمی‌توان هر اطلاعاتی را در آن گنجاند. به همین دلیل، طراحی بنر اصول و نکاتی دارد که باید رعایت شوند تا نتیجه مورد نظر به دست آید. در ادامه، با ویژگی های یک بنر خوب و نکات طراحی آن آشنا خواهیم شد.

انواع بنر

سال‌هاست که بنرها به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزار بازاریابی توسط شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ و کوچک استفاده می‌شوند. در گذشته بنرها بیشتر شکل چاپی داشتند، اما اکنون با توجه به پیشرفت فناوری و دیجیتالی شدن همه چیز، بنرهای تبلیغاتی نیز بیشتر به صورت دیجیتال طراحی می‌شوند. به صورت کلی دو نوع بنر وجود دارند که عبارتند از:

  • بنر دیجیتال: بنرهای دیجیتال به سه شکل عمودی، افقی و مربعی در وب‌سایت‌ها دیده می‌شوند. بنرهای افقی معمولاً کاربران بیشتری را به خود جذب کرده و بخش عمده سفارشات را تشکیل می‌دهند. در تصویر زیر می‌توانید رایج‌ترین ابعاد استاندارد بنرهای دیجیتال را مشاهده کنید:‌
  • بنر محیطی: منظور از بنرهای محیطی همان استندهای تبلیغاتی یا بنرهای چاپی است. این نوع بنرها نیز در حالت افقی و عمودی طراحی می‌شوند و معمولا سایز بزرگی دارند. در مقاله «ابعاد استانداد چاپ بنر» می‌توانید با رایج‌ترین ابعاد استاندارد چاپ بنر آشنا شوید و اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.انواع سایز بنر

نکات و اصول چاپ بنر (ویژگی‌های یک بنر خوب)

اکنون که می‌دانیم بنر چیست و چه انواعی دارد، می‌توانیم اصول چاپ بنر را بررسی کنیم و با ویژگی های یک بنر خوب نیز آشنا شویم. به طور کلی، یک بنر خوب باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:‌

  • رنگ‌های جذاب و دلپذیر

هدف شما این است که بنر خود را از سایر بنرهایی که ممکن است در اطراف آن قرار گیرند متمایز کنید، بنابراین باید رنگ‌های جذاب و دلپذیری را در آن به کار گیرید. به طرح کلی بنر نیز باید توجه زیادی کرد، زیرا بر ظاهر نهایی آن تأثیر می‌گذارد.

  • اندازه استاندارد و وضوح بالا

همانطور که در بالا گفته شد، اندازه‌های مختلفی از بنرها وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. هنگام انتخاب طراح برای بنرهای خود، مطمئن شوید که او از دانش کافی برای انجام این کار برخوردار بوده و می‌تواند یک بنر استاندارد با وضوح بالا به شما تحویل دهد.

آموزش چاپ بنر

آموزش طراحی بنر

تمامی جزئیات بنر باید به میزان مناسبی مورد توجه قرار گیرند تا بودجه تبلیغاتی شما به هدر نرود. نکات چاپ بنر برای کسب و کارهای مختلف با اهداف تبلیغاتی متنوع ممکن است کمی متفاوت باشد، اما به طور کلی اصول زیر باید برای تمامی کسب و کارها مورد توجه قرار گیرند:

ساختار و طرح‌بندی (Layout) بنر را مشخص کنید

ساختار بنر، پایه و اساس آن است. دقت کنید که باید بتوان بنرها را از سایر محتوای صفحه وب تشخیص داد. همچنین توصیه می‌شود که اندازه بنر خود را انعطاف‌پذیر نگه دارید، زیرا مخاطبان آن را از صفحه‌های مختلف مشاهده می‌کنند. مطمئن شوید که ساختاری قوی و در عین حال انعطاف‌پذیر دارید که می‌تواند با هر فرمت سازگار باشد.

طراحی بنر را شروع کنید و‌ آن را ساده نگه دارید

یکی از مهم‌ترین اصول چاپ بنر، رعایت سادگی است. شما قرار نیست کل داستان شرکت خود را در یک بنر کوچک بگنجانید؛ بنابراین، سعی کنید آن را ساده نگه دارید و پیام خود را واضح و سریع منتقل کنید.

بنرها باید قانع‌کننده، واضح و مختصر باشند تا مخاطب را تحت تأثیر قرار دهند. علاوه بر این، برای نتیجه دادن تبلیغات باید یک کال تو اکشن (CTA) نیز برای آن در نظر بگیرید. این یعنی مخاطبان را دعوت به یک اقدام مفید کنید؛ برای مثال، تماس با کارشناسان شما برای دریافت مشاوره رایگان، بررسی وب‌سایت شما برای مشاهده محصولات تخفیف‌خورده و غیره.

مخاطبان خود را بشناسید و بنر را مطابق با نیاز آن‌ها شخصی‌سازی کنید

قبل از طراحی بنر و کمپین بازاریابی خود، به این فکر کنید که هدف بنر چه کسی است. هنگامی که مخاطبان هدف خود را بشناسید، می‌توانید آن‌ها را به درستی تجسم کرده و یک کمپین شخصی‌سازی‌شده برای آن‌ها طراحی کنید. تنها با شناسایی مخاطبان هدف خود می‌توانید شانس تعامل را به حداکثر برسانید، زیرا آن‌ها تنها در صورتی به تبلیغ شما توجه می‌کنند که بتوانند خود را با آن مرتبط بدانند.

ابعاد و اندازه‌های بنر را استاندارد تعریف کنید

اگر بنر شما عمدتاً روی موبایل نمایش داده می‌شود، می‌توانید برخی از عناصر تعاملی را به آن اضافه کنید تا کاربران بتوانند با آن تعامل برقرار کنند. همچنین، بسته به جایی که بنر قرار است در آن قرار گیرد، باید اندازه آن را به درستی تنظیم کنید. بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که طیف وسیعی از اندازه‌ها را در نظر بگیرید.

ابعاد و اندازه‌های بنر را استاندارد تعریف کنید

از تصاویر باکیفیت استفاده کنید

هرگز از تصاویر برای پر کردن فضا استفاده نکنید. تصاویر یکی از اصول چاپ بنر به شمار می‌روند. آن‌ها در بازاریابی بسیار مهم هستند و به خاطر سپردنشان آسان‌تر از متن است، بنابراین باید تصاویر را در راستای اهداف بازاریابی خود به کار بگیرید.

از تصاویر به گونه‌ای استفاده کنید که باعث ایجاد علاقه در بین مخاطبان شما شود. بهتر است از تصاویر استوک و آماده دوری کرده و خلاقیت خود را به کار بگیرید؛ اما در هر صورت پیامی که می‌خواهید به بیننده منتقل کنید را در نظر داشته باشید.

از فونت و رنگ‌های مناسب استفاده کنید

یکی دیگر از عناصر مهم طراحی که می‌تواند توجه مخاطبان را به بنر شما جلب کند، فونت است. بسیاری از طراحان موفق فونت را به عنوان یکی از تأثیرگذارترین عناصر هر طرحی می‌شناسند. فونت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اما این بدان معنا نیست که تعداد زیادی فونت مبهم را در بنر خود بگنجانید.

سعی کنید یک ساختار ثابت و هماهنگ در کل بنر داشته باشید. ترجیحاً از یک فونت در سایزهای مختلف استفاده کنید تا حواس‌پرتی ایجاد نشود. این امر در مورد رنگ‌ها نیز صدق می‌کند. رنگ‌ها یکی از تأثیرگذارترین ابزار برای جلب توجه مخاطبان هستند؛ اما اگر به درستی از آن‌ها استفاده نشود می‌توانند بنر شما را نابود کنند.

یک پالت رنگی جذاب و چشم‌نواز انتخاب کنید که متشکل از رنگ‌های مکمل یا طیف‌های متعددی از یک رنگ باشد تا بتواند پیام شما را به خوبی انتقال دهد.

شعار یا متن جذابی در بنر قرار دهید تا به اهداف بازاریابی برند کمک کند

تبلیغات نمایشی مانند بنر در درجه اول بر روی عناصر بصری متمرکز هستند، اما بسیار مهم است که شعار یا متن جذابی نیز در آن قرار دهید که توجه مخاطبان را به خود جلب کند. برای این کار می‌توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

  • ایجاد احساس فوریت: از کلماتی مانند «هم‌اکنون» و «به مدت محدود» هر جا که لازم است استفاده کنید تا افراد را به انجام یک اقدام خاص وادار کنید.

شعار یا متن جذابی در بنر قرار دهید

  • برانگیختن کنجکاوی: سؤال بپرسید و با استفاده از عباراتی مانند «به زودی» فضایی مرموز ایجاد کنید.
  • استفاده از اعداد و آمار: از آماری استفاده کنید که شامل اعداد باشد و افراد را به کلیک کردن دعوت کند.

نکات نگارشی و ویرایشی را در متن رعایت کنید

اکنون شما ۹۸ درصد از مسیر را رفته‌اید. در نهایت به عنوان آخرین مرحله از اصول چاپ بنر، باید بنرها را بررسی کنید و قبل از انتشار آن‌ها آخرین بازبینی را داشته باشید. در صورت وجود هر گونه اشتباه نگارشی و ویرایشی، آن را برطرف کنید تا بنر شما غیرحرفه‌ای به نظر نرسد.

سوالات متداول

بهترین اندازه برای طراحی بنر تبلیغاتی چیست؟‌

بنرها اندازه‌ها و ابعاد مختلفی دارند، اما طبق آمار بهترین سایز برای طراحی بنر ۲۵۰×۳۰۰ پیکسل است.

طراحی بنر تبلیغاتی

بهترین رنگ برای دکمه کال تو اکشن یا CTA در بنر چیست؟

بهترین رنگ برای دکمه کال تو اکشن، رنگ نارنجی است که مخاطب را به اقدام وا می‌دارد.

سخن پایانی

در ابتدا ممکن است طراحی یک بنر خوب دشوار به نظر برسد، اما می‌توانیم به شما اطمینان دهیم که اگر اصول چاپ بنر ذکرشده در این مقاله را دنبال کنید یک بنر زیبا و جذاب طراحی خواهید کرد. در غیر این صورت، می‌توانید از یک شرکت خبره و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. افراگرافیک در زمینه طراحی بنر و سایر رسانه‌های چاپی تخصص قابل توجهی داشته و می‌تواند بهترین نتایج را در اختیار شما بگذارد.

 

امتیاز مقاله
0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *