آموزش طراحی, چاپ, طراحی

طراحی و چاپ پاکت نامه چطور انجام می شود؟

طراحی و چاپ پاکت نامه

پاکت نامه، نوعی بسته بندی برای ارسال پیام، نامه‌های اداری، نگهداری مواد غذایی، خشکبار و غیره است که به‌صورت غیر مستقیم برای تبلیغات برند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت امروزه با اینکه ایمیل، پیام‌های متنی و رسانه‌های اجتماعی برقراری ارتباط را آسان‌تر از همیشه کرده‌اند، اما باز هم نتوانسته‌اند جای نامه‌ها را بگیرند و نامه‌های دستی هنوز هم یکی از مهم‌ترین راه ارتباطی برندها و افراد با یکدیگر است و به هر میزان نکات و اصول طراحی و چاپ پاکت نامه بهتر رعایت شده باشد تأثیر بیشتری در گیرنده به‌جای می‌گذارد در یک کلام پاکت نامه‌ها برانگیزنده احساسات هستند. با ما همراه باشید تا در این راهنمای طراحی و چاپ پاکت نامه درباره اصول، نکات و همچنین نحوه طراحی و چاپ پاکت نامه بیشتر صحبت کنیم و به شما بگوییم که طراحی و چاپ پاکت نامه چطور انجام می‌شود؟ بهترین جنس کاغذ برای چاپ پاکت نامه کدامند؟ چاپ مناسب برای پاکت نامه چیست؟

پاکت نامه چیست؟

پاکت نامه، محفظه‌ای برای ارسال اسناد، قرار دادن نامه‌های شخصی و یا اداری، مدارک و اشیا مختلف است. یک پاکت نامه می‌تواند دارای یک نامه و یا چندین نامه و سند باشد. اگر بخواهیم درباره مزایا و اهمیت استفاده و چاپ پاکت نامه صحبت کنیم باید بگوییم که یکی از راه‌های تقویت طراحی هویت برند و مواد بازاریابی، استفاده از پاکت نامه است.

یک پاکت براق و مینیمالیستی می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند تا تأثیر اولیه عالی و حرفه‌ای داشته باشد. به این مفهوم که یک پاکت روشن با تصاویر و گرافیک بالا می‌تواند برند شما را به یاد ماندنی کند و به شما کمک کند که متمایز شوید. به‌طور کلی به هر شیوه‌ای که این کار را انجام دهید، مثلاً اگر رنگ‌های برند یا طرح لوگوی شرکت خود را روی پاکت نامه قرار دهید به شناخت برند خود کمک کرده‌اید.

وقتی صحبت از برندینگ به میان می‌آید، همه چیز بستگی به ایجاد یک تصویر ثابت و مثبت دارد. برای شرکت‌هایی که می‌خواهند کامل باشند، این برندینگ از لحظه‌ای شروع می‌شود که بخشی از بازاریابی به صندوق پستی مشتری می‌رسد و در این راستا طراحان گرافیک می‌توانند به شرکت‌ها و صاحبان کسب و کار کمک کنند تا با یک پاکت نامه خاص، تأثیر عالی بر مشتریان بگذارند. با ما همراه باشید تا در ادامه مطب انواع پاکت نامه را از نظر جنس کاغذ، ابعاد و دیزاین بررسی کنیم.

انواع پاکت نامه

انواع پاکت نامه را می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توانیم به پاکت نامه پنجره دار، پاکت نامه ملخی، پاکت نامه آزمایشگاهی، پاکت نامه زیپ‌دار، پاکت نامه حباب دار، پاکت نامه‌های پوشش‌دار، پاکت نامه‌های تزئینی، پاکت نامه‌های کاتالوگی، پاکت نامه ژاپنی و غیره اشاره کنیم.

همچنین بهتر است بدانید که پاکت نامه‌ها را می‌توان بر اساس جنس کاغذ، سایز و ابعاد و مدل طراحی و باز و بسته شدن به‌صورت‌های زیر دسته بندی کرد.

انواع پاکت نامه

انواع پاکت نامه بر اساس جنس کاغذ

 1. پاکت نامه تحریر
 2. پاکت نامه کرافت
 3. پاکت نامه گلاسه
 4. پاکت نامه کتان
 5. و…

انواع پاکت نامه بر اساس سایز و ابعاد

پاکت نامه‌ها با توجه به کاربردی که دارند در اندازه‌های مختلف نظیر: A3، A4 و A5 چاپ می‌شوند.

انواع پاکت نامه از لحاظ طراحی

این محصول از نظر طراحی به پاکت‌های فانتزی، ساده، اداری و ملخی تقسیم می‌شود که از نظر مدل باز و بسته شدن به شرح زیر می‌باشند:

 • پاکت A3 و A4 درب روی عرض
 • پاکت B4 درب روی طول
 • پاکت A5 درب روی عرض
 • ژاپنی درب روی عرض چسب از بغل
 • پاکت ملخی درب از طول درب گرد
 • پاکت ملخی درب از طول زیپ دار
 • پاکت ملخی درب از طول پنجره دار
 • ملخی درب از طول (درب ساده)
 • پاکت A5 و A6 کیفی (درب از طول)
 • پاکت A4 عطف دار افقی

نکات و اصول طراحی پاکت نامه

به‌طور کلی رعایت نکات و اصول چاپ و طراحی پاکت نامه علاوه بر شیک و منحصر به فرد کردن پاکت نامه تأثیر مستقیمی در نتیجه و گیرایی تبلیغات دارد. در ادامه به بررسی برخی از این موارد می‌پردازیم.

نوع نیاز و اطلاعات پاکت نامه را مشخص کنید.

اولین قدم برای طراحی و چاپ پاکت نامه، مشخص کردن نوع نیاز است و باید بدانید که پاکت نامه را برای چه هدفی می‌خواهید و قرار است چه اطلاعاتی را در پاکت نامه درج کنید، زیرا پاکت نامه دفترچه یادداشت نیست که هر آنچه را که می‌خواهید را در آن بنویسید. در واقع فقط باید اطلاعات ضروری از جمله نام گیرنده، نام فرستنده، تاریخ ارسال، آدرس، شماره تلفن و کد پستی را یادداشت کنیم؛ البته در هنگام نوشتن این اطلاعات حتماً توجه داشته باشید که آن‌ها را در جای خوبی یاداشت کنید.

بودجه خود را تعیین کنید.

همان طور که در قسمت فوق اشاره کردیم پاکت نامه‌ها از نظر جنس، طراحی، نحوه چاپ، تزئینات اضافی نظیر برجسته کردن لوگو و یا اختصاصی بودن با هم تفاوت دارند پس حتماً بودجه‌ای که برای خرید پاکت نامه در نظر گرفته‌اید را تعیین کنید.

پاکت نامه‌ها را با در نظر گرفتن ابعاد استاندارد، طراحی و چاپ کنید.

بله درست است که پاکت نامه‌ها با توجه به کاربردی که دارند در سایزها و اندازه‌های دلخواه چاپ می‌شوند، اما برخی از ابعاد شناخته شده هستند، برای نمونه پاکت نامه ملخی با سایز 11*22 سانتی‌متر، پاکت نامه A5 با ابعاد 16×22 سانتی‌متر و پاکت نامه A4 با اندازه 22×31 سانتی‌متر بیشتر از پاکت نامه‌هایی که دارای اندازه کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از فونت‌ها و رنگ‌های استاندارد استفاده کنید.

یکی دیگر از نکات طراحی و چاپ پاکت نامه، انتخاب رنگ و فونت مناسب است. اگر چه بیشتر پاکت نامه‌ها به رنگ سفید هستند و انتخاب رنگ و فونت به سلیقه شخصی بستگی دارد، اما تا حد امکان از رنگ‌های جیغ و یا فونت‌های فانتزی استفاده نکنید، چون ممکن است دیدگاه و طرز فکر مخاطب نسبت به شما و یا زمینه فعالیتتان عوض شود.

طراحی پاکت نامه ساده و مدرن باشد.

سعی کنید برای پاکت نامه‌های خود از طراحی ساده و مدرن بهره بگیرید تا گیرایی بیشتری داشته باشد و بیشتر سلیقه‌ها را پوشش دهد.

چاپخانه مناسب را انتخاب کنید.

آخرین نکته در راهنمای طراحی و چاپ پاکت نامه، انتخاب چاپخانه مطمئن و با سابقه است. که در این راستا ما مجموعه افرا گرافیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این مجموعه این امکان را برای شما فراهم می‌کند که طرح ذهنی خود را برای آن‌ها پیاده‌سازی کنید تا آن‌ها با در نظر گرفتن نکات و اصول طراحی و چاپ پاکت نامه خواسته شما را به بهترین شیوه برطرف کنند.

جذاب‌سازی پاکت نامه

انواع روش‌های چاپ پاکت نامه

صرف نظر از ابعاد پاکت نامه، می‌توانید آن‌ها را به دو صورت دیجیتالی و افست چاپ کنید که در چاپ افست می‌توانید پاکت نامه را با 4 رنگ یا رنگ‌های دلخواه طراحی کنید و هیچ‌گونه محدودیتی برای این نوع چاپ وجود ندارد و از لحاظ قیمت در حجم بالا بسیار مقرون به‌صرفه است و کیفیت بالایی دارد و می‌توانید آن را با توجه به نیاز و سلیقه خود شخصی‌سازی کنید، اما فرایند تولید آن‌ها کمی زمان بر است، در مقابل چاپ پاکت نامه به‌روش دیجیتال اگر در تعداد کم سفارش دهید، هزینه‌ها نسبت به افست پایین‌تر است و سفارش شما سریع و با کیفیت بالا آماده می‌شود.

برای آگاهی بیشتر درباره این دو نوع چاپ و تفاوت‌های آن‌ها با هم می‌توانید مقاله تفاوت چاپ دیجیتال و افست از افرا گرافیک را مطالعه نمایید.

نکات و اصول چاپ پاکت نامه

چاپ پاکت نامه اقدامی هزینه بر است، اما ممکن است به‌دلیل رعایت نکردن نکات و اصول این کار نتیجه و هدفی که می‌خواستید را به‌دست نیاورید؛ پس برای چاپ بهتر پاکت نامه باید به نکات و مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم توجه کنید.

 1. تیراژ و نوع چاپ را در نظر داشته باشید.
 2. فرمت و سیستم رنگی درست را برای چاپ انتخاب کنید.
 3. جنس پاکت نامه را انتخاب کنید.
 4. نوع پاکت نامه (به لحاظ طراحی) را مناسب و درست انتخاب کنید.
 5. می‌توانید از روکش‌ها استفاده کنید. (پس از طراحی و چاپ پاکت نامه می‌توانید از روکش سلفون یا UV برای پاکت‌های تولیدی خود استفاده کنید).
 6. یک یا دو رو بودن پاکت نامه را در نظر بگیرید. (هم در طراحی و هم در چاپ تأثیر مستقیمی دارد).

بهترین کاغذ برای چاپ پاکت نامه

چاپخانه ها از جنس‌های متفاوتی برای چاپ پاکت‌های خود استفاده می‌کنند که هر کدام از نظر کیفیت، مقاومت، کاربرد، قیمت و… با هم تفاوت دارند و اگر بخواهیم به پرکاربردترین و بهترین کاغذ برای چاپ پاکت نامه اشاره کنیم باید موارد زیر را معرفی کنیم.

نوع کاغذ پاکت نامه

کاغذ پاکت نامه گلاسه

کاغذ گلاسه، نوعی کاغذ دورو با مقاومت فوق العاده عالی، گرماژ بالا و سطحی صاف است که در دو طرح مات و براق موجود است. این جنس از کاغذ پاکت نامه که برای کارهای رسمی و غیر رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در وزن‌های 120 و 135 گرمی در چاپخانه ها موجود هستند که کاربر با توجه به نیاز خود می‌تواند گزینه مناسب را انتخاب و خریداری نمایید. شایان ذکر است که اگر در چاپ پاکت نامه بیشتر از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنید کاغذ گلاسه انتخابی ایده آل است.

کاغذ گلاسه

کاغذ پاکت نامه تحریر

کاغذ چاپ تحریر یکی دیگر از کاغذهای پر کاربرد در زمینه چاپ پاکت نامه است که نسبت به کاغذ گلاسه گرماژ و قیمت پایینی دارد، اما از نظر مقاومت گزینه مطلوبی به شمار می‌رود و به‌دلیل داشتن رنگ‌های جذاب و امکان نوشتن اطلاعات با خودکار روی آن بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. همچنین بهتر است بدانید که در صنعت چاپ از کاغذ تحریر علاوه بر چاپ پاکت نامه برای چاپ انواع مجله‌، کتاب‌، سر رسید و غیره استفاده می‌شود.

کاغذ پاکت نامه کرافت

کاغذ کرافت، نوعی کاغذ قهوه‌ای است که به‌دلیل قیمت مناسب، مقاومت بالا و قابلیت طراحی در صنعت چاپ به وفور برای چاپ پاکت نامه، بسته بندی مواد غذایی، خشکبار و حتی بسته بندی مواد آرایشی به کار گرفته می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این راهنمای طراحی و چاپ پاکت نامه به بیان اصول، نکات و نحوه طراحی و چاپ پاکت نامه پرداختیم و فهمیدیم که با در نظر گرفتن این موارد می‌توانیم پاکت نامه‌هایی با کیفیت و کارایی بالا تهیه کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی و چاپ پاکت نامه می‌توانید به وب سایت افرا گرافیک مراجعه نمایید و از مشاورین مجرب این مجموعه که در بخش‌های مختلف طراحی، چاپ، جعبه سازی و تولید زونکن و کلاسور و کالیته و … مشغول به کار می‌باشند به‌صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *